• Doprava zadarmo nad 40 €

Srdce a opuch nôh

Srdce a opuch nôh – Čo spôsobuje opuch nôh?

Srdce a opuch nôh – Čo spôsobuje opuch nôh?

Srdce a opuch nôh – Čo spôsobuje opuch nôh? 1024 575 SuperGreens®

Opuch nôh môže byť spôsobený liekmi alebo tehotenstvom, ale môže sa vyskytnúť aj ako príznak základného ochorenia, ako je srdcové ochorenie, ochorenie obličiek alebo krvná zrazenina. Kongestívne srdcové zlyhanie a hlboká žilová trombóza sú dva bežné stavy, ktoré môžu viesť k opuchu nôh. Srdcové zlyhanie môže spôsobiť opuch nôh. Môže tiež spôsobiť opuch v iných oblastiach tela, ako je žalúdok. Opuch môže prísť a odísť, ale zvyčajne trvá dlhú dobu. Opuch, ktorý sa stane len raz a neopakuje sa, môže mať inú príčinu, napríklad zranenie. Srdcové zlyhanie spôsobuje zadržiavanie tekutín v tele, čo môže viesť k niekoľkým stavom vrátane edému (srdce a opuch nôh). Edém označuje opuch v dôsledku prebytočnej tekutiny a môže postihnúť rôzne časti tela vrátane členkov a chodidiel.

Keďže mnohé stavy alebo okolnosti, vrátane tehotenstva, môžu spôsobiť opuch nôh, je dôležité skôr navštíviť lekára, než sa pokúšať o samodiagnostiku.

Aké sú príznaky/príznaky opuchu nôh?

Ak pocítite opuch nôh, môžete si všimnúť aj nasledujúce znaky a/alebo príznaky:

 • Opuch priamo pod kožou
 • Natiahnutá alebo lesklá pokožka
 • Bolesť nohy
 • Dýchavičnosť
 • Bolesť v hrudi

Bolesť na hrudníku a dýchavičnosť môžu signalizovať nebezpečný základný stav. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto príznakov. Zlyhanie srdca sťažuje srdcu pumpovanie krvi cez telo, čo vedie k hromadeniu tekutín inde v tele, najmä v chodidlách a nohách(srdce a opuch nôh). Osoba môže mať nasledujúce problémy:

 • chodidlá zrazu vyzerajú väčšie alebo opuchnuté
 • topánky nesedia tak dobre ako zvyčajne
 • bolesť chodidiel alebo nôh
 • chôdza sa stáva ťažšou
 • opuch inde v tele, ako je brucho
 • nevysvetliteľné zvýšenie telesnej hmotnosti

Opuchy chodidiel a členkov môžu byť menej závažné, keď sa človek prvýkrát prebudí, a zhoršovať sa, keď jeho deň pokračuje.

Úpravy životného štýlu pre srdce a opuch nôh

U ľudí žijúcich so srdcovým zlyhaním môžu zmeny správania významne zmeniť kvalitu ich života. Osoba môže prijať tieto opatrenia.

 • Zníženie množstva soli v strave: Potraviny s vysokým obsahom sodíka zahŕňajú balené, vyprážané a spracované potraviny, ako sú hotové jedlá a zemiakové lupienky. Telo potrebuje na svoje fungovanie určité množstvo sodíka, preto je dôležité nevylučovať ho zo stravy. Namiesto toho by ho ľudia mali obmedziť na menej ako 1 500 – 2 000 miligramov denne.
 • Zvyšovanie alebo udržiavanie úrovní fyzickej aktivity, ak je to možné: Lekár by mal byť schopný poskytnúť rady, ako vytvoriť a dodržiavať rutinu zdravého cvičenia. Cvičenie môže pomôcť srdcu fungovať efektívnejšie a môže tiež riešiť iné rizikové faktory, ako je nadmerná telesná hmotnosť a vysoký krvný tlak.
 • Zvládanie stresu tam, kde je to možné: Ľudia môžu praktizovať techniky zvládania stresu, ako je meditácia, chodenie na terapiu alebo zapisovanie do denníka. Ľudia so srdcovým zlyhaním môžu zistiť, že ich príznaky sa zhoršujú počas emocionálnych kríz.

Vyskúšajte lymfodrenáž

Lymfodrenážna masáž pomáha zmierniť problém zadržiavania vody manipuláciou určitých oblastí vo vašom tele, aby sa zvýšil tok lymfatických tekutín. Môžete použiť rôzne lymfodrenážne masážne techniky, ako je jednosmerná masáž, dlhé hladenie a miesenie. Tieto masážne techniky používajú buď ruky, alebo nástroje na pumpovanie, alebo masáž lymfatických uzlín na nohách.

Zdvihnite nohy

Keď máte edém, je to znamenie, že vaše telo zadržiava príliš veľa tekutín. Jedným z najlepších domácich prostriedkov na liečbu edému nôh a chodidiel je zdvihnutie týchto oblastí, aby sa podporil odvod tekutín. Aby ste to dosiahli, podložte si nohy vankúšom alebo stoličkou. Pokúste sa udržať nohy zdvihnuté 30 minút až hodinu, ak je to možné.

Oblečte sa do voľného oblečenia

Vyhnite sa oblečeniu, ktoré je príliš tesné alebo príliš škrtiace. Noste radšej voľné oblečenie, ktoré vás neobmedzuje v pohybe. To umožňuje lymfe a krvi cirkulovať bez akýchkoľvek prekážok. Odporúča sa tiež vynechať nosenie obmedzujúcej obuvi. Rozhodnite sa chodiť naboso alebo si namiesto toho obujte ploché sandále.

Vyskúšajte doplnky horčíka alebo potraviny bohaté na horčík

Jednou z príčin opuchov je nedostatok horčíka. Na trhu sú dostupné rôzne typy doplnkov horčíka. Môžete nájsť doplnky vyrobené na rozpustenie vo vode alebo vo forme tabliet. Je tiež rozumné zvýšiť príjem potravín bohatých na horčík, ako je tmavá listová zelenina a strukoviny.

Sledujte svoju váhu

Nadváha alebo obezita je obrovským rizikovým faktorom pre vznik edému. Ak máte nadváhu, chudnutie vám môže pomôcť znížiť opuchy nôh. Ak máte nadváhu, určite jedzte dobre vyváženú stravu a prebytočné kalórie spaľujte cvičením.

Zvýšte príjem draslíka

Zdravý príjem draslíka môže tiež pomôcť zmierniť edém. Medzi potraviny bohaté na draslík patria okrem iného banány, sladké zemiaky, fazuľa a špenát. Ďalším jednoduchým spôsobom, ako zvýšiť príjem draslíka, sú doplnky. Doplnky draslíka nájdete v miestnej lekárni.

Namočte nohy do chladného kúpeľa s Epsomskou soľou na 15 až 20 minút

Epsomská soľ (síran horečnatý) nemusí pomôcť len pri bolestiach svalov. Môže tiež znížiť opuch a zápal. Teória hovorí, že Epsomská soľ odvádza toxíny a zvyšuje relaxáciu.

Ako sa diagnostikuje opuch nôh?

Ak chcete zistiť základnú príčinu opuchu nôh, váš lekár vám urobí fyzickú prehliadku a môže použiť aj nasledujúce testy:

 • Röntgenové lúče
 • Ultrazvuk
 • Krvné testy
 • Rozbor moču

Ako sa lieči opuch nôh?

Liečba opuchu nôh závisí od toho, čo ho spôsobuje. Možno budete musieť upraviť lieky alebo užívať lieky, ktoré pomôžu vášmu telu odstrániť prebytočnú tekutinu. Ak stav, ako je srdcové zlyhanie, spôsobuje opuch nôh, možno budete potrebovať lekársky zákrok alebo lieky na jeho zvládnutie. Masérka alebo fyzikálny terapeut môže pomôcť odstrániť tekutinu tým, že ju bude hladiť svaly v smere srdca. Kyslík môže byť užitočný pri liečbe niektorých typov edému. Napríklad jedinec s kardiogénnym pľúcnym edémom môže potrebovať dodatočný kyslík, ak má problémy s jeho dostatočným príjmom. Môže tiež pomôcť serapeptáza alebo odvodnenie organizmu.

Bolesť a slabosť nôh

Ak pociťujete bolesť alebo slabosť v nohách a máte ťažkosti s chôdzou, môžete mať ochorenie periférnych ciev. Ďalšie príznaky OPC zahŕňajú:

 • Necitlivosť v nohách
 • Pocit chladu v lýtku alebo chodidle, najmä v porovnaní s druhou stranou
 • Zmena farby nôh
 • Vredy, ktoré sa vám na chodidlách alebo nohách nezahoja
 • Ak pociťujete tieto príznaky OPC, navštívte svojho lekára

Opuch nôh ako jediný symptóm, ktorý trvá viac ako niekoľko dní, si vyžaduje návštevu lekára primárnej starostlivosti alebo kardiológa. Existuje asi 85% šanca, že opuch nôh súvisí s chronickou venóznou nedostatočnosťou alebo vedľajšími účinkami liekov, ako sú blokátory vápnikových kanálov alebo kortikosteroidy (používané na liečbu vysokého krvného tlaku). Na určenie príčiny však budete potrebovať rady poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Ak je opuch nôh sprevádzaný dýchavičnosťou alebo bolesťou na hrudníku, choďte na pohotovosť.

Prevencia

Najlepšie je dodržiavať vyváženú stravu a obmedziť potraviny s vysokým obsahom sodíka. Zapisujte si do denníka, čo robíte a jete, keď máte pocit, že zadržiavate vodu navyše. To vám môže pomôcť určiť príčiny. Potom môžete urobiť vhodné zmeny životného štýlu, aby ste zabránili zadržiavaniu vody, alebo vyhľadajte radu lekára.

Zhrnutie

Opuch nôh nie vždy znamená, že osoba má vážny zdravotný stav, ale môže byť dôležitým včasným varovným signálom srdcového ochorenia alebo iných zdravotných problémov, najmä ak pretrváva, opakuje sa alebo sa vyskytuje spolu s inými príznakmi.

Edém sa vyskytuje, keď sa v tele nahromadí tekutina. To spôsobuje opuch, ktorý môže byť niekedy bolestivý. Existuje niekoľko možných príčin edému, vrátane tehotenstva, srdcového zlyhania(srdce a opuch nôh), ochorenia pečene a niektorých liekov. Liečba, ktorú človek dostane, bude závisieť od príčiny.

Kľúčom k prevencii opuchov je starať sa o seba cvičením a zdravou stravou. Po vyskúšaní a otestovaní konzervatívnych metód je čas navštíviť vaskulárneho lekára, ktorý dokáže presne určiť základnú príčinu opuchu. Mohlo by to byť nesprávne odvádzaná krv v ich hlbokých žilách. Každý, kto má akékoľvek obavy z opuchnutých nôh alebo iných príznakov srdcového zlyhania, by sa mal čo najskôr porozprávať s lekárom.

Zdroje:

10.1053/ajkd.1998.v31.pm9428447

mayoclinic.org/diseases-conditions/edema/symptoms-causes/syc-20366493

ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554452/

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5778510/