• Doprava zadarmo nad 40 €

Ashwagandha a jej vplyv na stres

Som v strese! Čo je stres a ako sa ho zbaviť?

Som v strese! Čo je stres a ako sa ho zbaviť?

Som v strese! Čo je stres a ako sa ho zbaviť? 1024 701 SuperGreens®

Stres je normálna ľudská reakcia, ktorá sa stane každému. Ľudské telo je v skutočnosti určené na prežívanie stresu a jeho reakciu. Keď pocítite zmeny alebo výzvy (stresory), vaše telo produkuje fyzické a psychické reakcie.
Stresové reakcie pomáhajú telu prispôsobiť sa novým situáciám. Stres môže byť pozitívny, udržiavať nás v strehu, motivovaný a pripravený vyhnúť sa nebezpečenstvu. Napríklad, ak vás čaká dôležitý test, stresová reakcia môže pomôcť vášmu telu pracovať tvrdšie a zostať bdelý dlhšie. Stres sa však stáva problémom, keď stresory pokračujú bez úľavy alebo relaxácie.

Môže Ashwagandha skutočne pomôcť?

Krátka odpoveď je áno, ak sa cítite stresovaní životom alebo mate rýchly životný štýl, stojí za to vyskúšať ashwagandhu(Withania somnifera). Táto bylina obstála v skúške času: Prichádza k nám z ajurvédy, praxe tradičnej medicíny pochádzajúcej z Indie pred tisíckami rokov. Stres zvyčajne spôsobuje nárast hormónov nadobličiek – adrenalínu a kortizolu – ktoré zvyšujú bdelosť (niekedy sa im hovorí „boj alebo útek“). Táto bylina však rieši problém hneď na začiatku, pretože pôsobí priamo na spúšťač stresu- a to reguláciou nevyváženej hladiny kortizolu a vyživovaním nadobličiek..

Čo je ashwagandha?

Aj keď sa niektorí z nás ešte len teraz dozvedia o zdravotných výhodách ashwagandhy na náš organizmus, v Indii sa už tisíce rokov používa nielen na zvládanie stavov súvisiacich so stresom, ale aj na pomoc pri chronickej únave, nespavosti a inými problémami.

Ajurvéda (indická tradičná medicína) považuje spomínanú rastlinu za jednu z najoceňovanejších omladzujúcich bylín, o ktorej sa predpokladá, že vyživuje myseľ a zvyšuje energiu, vďaka čomu je ideálna pre prípady, keď sa cítime slabí a vyčerpaní.

Je to tiež adaptogén, ktorý, ako už názov napovedá, znamená, že nám pomáha prispôsobiť sa moderným stresovým faktorom= adaptácia.

Môže Vášmu telu pomôcť mnohými spôsobmi, vrátane:

  • Prispôsobenie sa stresovým podmienkam
  • Podpora nervového systému a endokrinného systému
  • Podpora kardiovaskulárneho a imunitného zdravia
  • Duševne zdravie a psychická záťaž
  • Energia a vitalita
  • Chronický stres a úzkosť
  • Únava a napätie

 

Pozrime sa podrobnejšie na jej tradičné zdravotné výhody.

1) Stres a úzkosť

Kortizol je stresový hormón uvoľňovaný z nadobličiek, ktorý evolučne pomáhal telu zmobilizovať reakciu „boj alebo útek“ na vnímané bezprostredné nebezpečenstvo, čím uvoľňuje zdroje na intenzívny boj proti votrelcovi alebo útek z nebezpečenstva.

Kortizol prirodzene sleduje denný rytmus, ráno stúpa, aby pomohol mobilizovať sily tela pre denné potreby, a večer klesá, aby telo mohlo spať a vykonávať regeneračné procesy.

Medzi neustálymi termínmi, nárazovými situáciami, finančnými tlakmi a neustálym prúdom negatívnych správ- chronický stres modernej ľudskej kultúry pravidelne aktivuje stresovú reakciu kortizolu, ktorá môže mať vplyv na funkciu nervového systému. Rýchly životný štýl a veľa stresu spôsobuje, že mnoho ľudí umiera v dôsledku najčastejších globálnych ochorení.

Ukázalo sa, že Ashwagandha podporuje zdravú hladinu kortizolu a zdravé zápalové procesy, ktoré sú stimulované v reakcii na stres.

Pretože stres je jadrom mnohých zdravotných problémov, pomáha telu lepšie sa adaptovať na každý telesný systém vrátane zdravých funkcií imunitného, ​​kardiovaskulárneho a nervového systému, ako aj mozgu, svalov a kĺbov.

2) Nervový systém

Nervový systém ovplyvňuje každý nádych, pocit, rozhodnutie a skúsenosť v našom živote a je nevyhnutný pre celkové zdravie a pohodu.

Preukázalo sa, že ashwagandha podporuje štruktúru a funkciu nervového systému a považuje sa tiež za neurosupportívnu a nootropickú bylinu. * Nootropické byliny sú tie, ktoré podporujú zdravé kognitívne funkcie*. Pomáha so spánkom, pričom to NIE JE žiadne sedatívum.

Ashwagandha podporuje funkciu zdravého nervového systému poskytovaním antioxidačnej podpory a prirodzenej funkcie pre kyselinu gama-aminomaslovú (GABA), neurotransmiter, ktorý je zodpovedný za udržanie pokoja a udržiavanie svalového tonusu.

Tiež podporuje pokojnú a stabilnú náladu, pretože pomáha regulovať prirodzený rytmus kortizolu, preto sa tradične používa ako doplnok pre ľudí, ktorí sa vyrovnávajú s únavou.

Pre úzkosť: je dokázané, že pomáha?

Liečivá rastlina, ktorá je tiež známa ako indický ženšen alebo zimná čerešňa, sa nachádza v praktikách iných druhov indickej a africkej tradičnej medicíny. Je považovaná za základnú bylinu pre tieto tradičné postupy a za adaptogén, skupinu rastlín, ktoré pomáhajú vášmu telu vyrovnať sa s fyzickými a psychickými stresormi alebo sa im prispôsobiť.

Štúdia z roku 2012 zistila u účastníkov, ktorí prežívali značný stres, niečo veľmi zaujímavé. Na stupnici vnímaného stresu odstupňovanej od 0 (v podstate žiadny stres) do 40 si všetci účastníci sami pripísali číslo 14 alebo vyššie. Po 60 dňoch poklesla hodnota stresu v skupine s placebom v priemere o 5,5%, zatiaľ čo u tých, ktorí užívali dvakrát denne extrakt z koreňa ashwagandhy v celom spektre, došlo v priemere k 44% zníženiu ich stresového čísla. (Chandrasekhar, 2012 ).

Ale títo vedci pri tomto nezastavili. Počas procesu tiež dali účastníkom vyplniť dotazníky škály depresie a stresu (DASS), ktoré rozdeľujú obavy podľa typu. To znamená, že vedci mohli vidieť, ako ľudia pred a po liečbe liečivou bylinou osobitne prežívali depresiu, úzkosť a stres. Ich výsledky ukázali, že adaptogénna bylina skutočne dosiahla očakávania so svojim antidepresívnym aj anxiolytickým (proti úzkosti) účinkom. Do 60. dňa došlo k významnému zníženiu vo všetkých oblastiach: 77% pri depresii, 64,2% pri strese a 75,6% pri úzkosti. Išlo samozrejme o iba jednu štúdiu a určenie, či ashwagandha má alebo nemá tieto účinky, si bude vyžadovať ďalšie skúmanie.

Je potenciálne úspešná aj pri znižovaní stresu v závažnejších prípadoch. Významne pomohla účastníkom štúdie v liečebnej skupine s úzkostnými poruchami ICD-10 vrátane generalizovanej úzkostnej poruchy (GAD), zmiešanej úzkosti a depresie, panickej poruchy a poruchy prispôsobenia sa úzkosti (Andrade, 2000). Liečba kombináciou terapie a liekov na predpis je pre tieto poruchy bežná, netreba však podceňovať silu bylinných doplnkov. V skutočnosti sa v štúdii na zvieratách zistilo, že liečba s Withania somnifera glycowithanolides, aktívnymi zlúčeninami extrahovanými z koreňa ashwagandhy, bola rovnako účinná ako lorazepam (Bhattacharya, 2000).

To neznamená, že tento koreň je liekom na úzkosť. Jedna štúdia sa zamerala na to, ako by sa úzkosť zmierňovala pomocou štandardnej psychoterapeutickej intervencie (PT) oproti naturopatickej starostlivosti (NC). Skupina PT dostala psychoterapiu a placebo pilulku, zatiaľ čo pacienti v skupine NC dostali výživové poradenstvo, multivitamíny a ashwagandhu. Po najmenej ôsmich týždňoch liečby boli adaptogénne účinky zrejmé: Úzkosť hlásená pacientmi poklesla o 30,5% v skupine PT a o 56,5% v skupine NC (Cooley, 2009). Zahrnuté boli aj ďalšie faktory, ale štúdia dáva aspoň nádej a vedecký základ pre presvedčenie, že extrakt z tejto užitočnej rastliny by mohol byť užitočnou súčasťou holistického liečebného plánu na zmiernenie úzkosti a celkové zdravie duševného zdravia.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o Ashwagandhe

Ta totiž môže reagovať s inými liekmi, ktoré užívate, takže je dôležité porozprávať sa so svojím lekárom skôr, ako si ju pridáte do svojej stravy.

Je navyše členom rodiny rodu Nightshade. Ak ste alergický na iných členov rodiny čeľade hluchavkovitých – paradajky, baklažán, papriky alebo zemiaky -, môžete byť potenciálne alergický aj na spomínanú bylinu

Potenciálne vedľajšie účinky

Štúdie bezpečnosti všeobecne zistili, že najbežnejšie vedľajšie účinky sú mierne a zahŕňajú ospalosť, riedku stolicu a gastrointestinálne ťažkosti. Extrakt z koreňa môže tiež interferovať s testovaním funkcie štítnej žľazy. Tehotné ženy by tiež nikdy nemali užívať bylinkový doplnok, pretože by mohli spôsobiť skoré kontrakcie alebo dokonca potrat (Herbs & Pregnancy, 2019).

Záver:

Je to starodávna liečivá bylina s mnohými zdravotnými výhodami.

Môže znižovať úzkosť a stres, pomáhať v boji proti depresii, zvyšovať plodnosť a testosterón u mužov a dokonca posilňovať funkciu mozgu.

Suplementácia môže byť ľahký a efektívny spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie a kvalitu života.

 

Lopresti AL, Smith SJ, Malvi H, Kodgule R. 2019. An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract. Medicine (Baltimore). 98(37): e17186.

Auddy B, Hazra J, Mitra A, Abedon B, Ghosal S. 2008. A standardized Withania somnifera extract significantly reduces stress-related parameters in chronically stressed humans: A double-blind, randomized, placebo-controlled study. JANA 11(1):51-57.

Andrade, C., Aswath, A., Chaturvedi, S. K., Srinivasa, M., & Raguram, R. (2000). A Double-Blind, Placebo-Controlled Evaluation of the Anxiolytic Efficacy of an Ethanolic Extract of Withania Somnifera. Indian Journal of Psychiatry, 42(3), 295–301. Retrieved from http://www.indianjpsychiatry.org/

Auddy, B., Hazra, J., Mitra, A., Abedon, B., & Ghosal, S. (2008). A Standardized Withania Somnifera Extract Significantly Reduces Stress-Related Parameters in Chronically Stressed Humans: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Study. JANA, 11(1), 50–56. Retrieved from https://anthrosource.onlinelibrary.wiley.com/journal/24755389

Bhat, J., Damle, A., Vaishnav, P. P., Albers, R., Joshi, M., & Banerjee, G. (2010). In vivoenhancement of natural killer cell activity through tea fortified with Ayurvedic herbs. Phytotherapy Research, 24(1), 129–135. doi: 10.1002/ptr.2889, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19504465

 • Bio Ashwagandha prášok