• Doprava zadarmo nad 40 €

Tekutý kolagén je doplnok, ktorý obsahuje kolagénové proteíny suspendované v kvapaline, napríklad v čistenej vode.

Tekutý kolagén: Aké má výhody, účinky, riziká a čo na to výskum?

Tekutý kolagén: Aké má výhody, účinky, riziká a čo na to výskum?

Tekutý kolagén: Aké má výhody, účinky, riziká a čo na to výskum? 850 477 SuperGreens®

Tekutý kolagén je doplnok, ktorý obsahuje kolagénové proteíny suspendované v kvapaline, napríklad v čistenej vode.

Od Instagramu po Pinterest sa kolagénové nápoje v súčasnej dobe takmer prezentujú všade a na každom kroku s prísľubom dokonalej a žiarivej pokožky.

Sú však tieto zázračné drinky skutočne tak účinné, ako tvrdia ich tvorcovia, alebo sú to len výstrelky poslednej módy? A ak fungujú, koľko presne by ste museli užiť, aby ste si všimli rozdiel na pokožke ?

Niektoré výskumy naznačujú, že kolagénové doplnky môžu byť prospešné pre zdravie vlasov, pokožky, nechtov a kĺbov. Väčšina výskumov sa však nezameriava konkrétne na ten tekutý. Pri zvažovaní doplnku s obsahom kolagénu je potrebné si uvedomiť aj určité riziká.

Tento článok sa zameriava na to, čo je kolagén, aké druhy tekutého kolagénu sú k dispozícii, o výhodách a rizikách spojených s dopĺňaním kolagénu a o zdrojoch kolagénu v potrave.

Čo je to tekutý kolagén?

Kolagén je typ proteínu, ktorý dodáva tkanivám, ako je koža, kosti, väzy, šľachy, orgány, zuby, svaly a cievy, štruktúru. Kolagén predstavuje 33% celkovej hmotnosti bielkovín.

Vedci identifikovali 28 rôznych typov kolagénu v ľudských tkanivách. Najrozšírenejší je známy ako typ I, ktorý tvorí viac ako 90% kolagénu v tele. Pokožka obsahuje kolagén typu I, II a III, ktorý dodáva koži jej pevnosť a pružnosť.

Niektorí ľudia berú kolagén ako doplnok stravy. Tieto výrobky obsahujú kolagénové proteíny, ktoré sú hydrolyzované alebo rozdelené na menšie bloky. Tieto menšie bloky alebo peptidy sú pre telo ľahšie vstrebateľné.

Mnoho tekutých kolagénových doplnkov má ako kvapalnú zložku destilovanú vodu, niektoré však obsahujú šťavy alebo iné tekutiny. Spoločnosti predávajú tekutý kolagén vo vopred pripravených nápojoch, často vo forme jednotlivých fľaštičiek alebo smoothies.

Druhy tekutého kolagénu

Kolagén v tekutých kolagénových výrobkoch môže pochádzať z rôznych zdrojov. Je užitočné poznať rozdiely skôr, ako sa zamyslíte nad kúpou doplnku.

Hovädzie tkanivá sú najbežnejším zdrojom dôveryhodného zdroja kolagénu v doplnkoch kvôli tomu, ako dobre telo dokáže absorbovať hovädzí kolagén. Kolagén z ošípaných sa tiež ľahko vstrebáva, pretože je podobný ľudskému kolagénu. Ostatné výrobky môžu obsahovať kolagén z:

 • oviec
 • kuracej, kačacej alebo králičej kože
 • rýb alebo morských bezstavovcov (napríklad medúzy)

V kozmetickom priemysle je morský kolagén jedným z najobľúbenejších typov, pretože spôsobuje menší zápal ako živočíšne zdroje a je menej pravdepodobné, že bude obsahovať kontaminanty, uvádza sa v prehľade z roku 2020.

Hotové nápoje

Akonáhle sa kolagén extrahuje zo svojho živočíšneho zdroja, premení sa na prášok na doplnenie. Je možné zakúpiť vopred pripravené kolagénové nápoje, ktoré obsahujú rozpustený prášok vo vode alebo iných nápojoch. Tieto malé nápoje je možné konzumovať samotné alebo vmiešať do iných potravín. Ak nemilujete chuť svojho doplnku, skúste ho ráno pridať do ovocného smoothie alebo jogurtu. Väčšina kolagénových doplnkov je určená na užívanie každý deň a výrobcovia odporúčajú užívať ich konzistentne niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa začne prejavovať viditeľný rozdiel.

Prášky

Kolagénové doplnky sa bežne dodávajú v práškovej forme, ktorú je možné rozpustiť v iných tekutinách. Tieto prášky majú rôzne príchute a môžu sa primiešať do pohára vody alebo iného jedla. Ak by ste svoj doplnok nechceli ochutnať, skúste ho primiešať do smoothie alebo polievky. Prášok sa najlepšie rozpúšťa v teplých tekutinách. Ak dávate prednosť pitiu za studena, môže byť pre vás užitočné rozpustiť prášok v malom množstve teplej vody a potom túto tekutinu pridať do smoothie alebo studeného nápoja.

Výhody

Kolagénové doplnky majú niekoľko hlásených zdravotných výhod. Mnoho z týchto tvrdení vyžaduje ďalší výskum, ale predbežné zistenia pre niektoré sú sľubné:

Elasticita pokožky: Naša pokožka je tvorená asi zo 75% kolagénu.  Štúdie ukazujú, že ženy, ktoré denne užívajú kolagén, uvádzajú zlepšenú pružnosť pokožky a zvýšenú hydratáciu

Redukcia vrások: Ako naše telo produkuje menej kolagénu, ako starneme, naša pokožka sa začne  vráskavieť a ochabovať. Štúdie na ženách vo veku 35 až 65 rokov zistili, že každodenné užívanie kolagénového doplnku počas 12 týždňov zlepšuje hrúbku a pevnosť pokožky, takže vrásky sú menej viditeľné

Zdravie kĺbov: Artritída je spôsobená nedostatkom kolagénu medzi kĺbmi, čo má za následok bolesť a zápal. Denný príjem kolagénu môže pomôcť chrániť chrupavku okolo kĺbov a spomaliť príznaky artritídy

Prevencia rednutia kostí: Štúdia z roku 2016 zistila, že denné užívanie kolagénového doplnku môže zlepšiť minerálnu hustotu kostí a pomôcť zmierniť bolesť u žien s osteoporózou a osteoartritídou

Budovanie svalovej hmoty: Každý z nás vekom stráca svalovú hmotu. Štúdia z roku 2019 zistila, že kombinácia silových cvičení a denného  kolagénového doplnku pomohla časom vybudovať a udržať svalovú hmotu

Zdravé srdce: Kolagén slúži ako stavebný prvok pre naše žily a cievy. V priebehu času môžu tieto tepny kôrnatieť a viesť k ateroskleróze a srdcovým chorobám. Štúdia z roku 2017 zistila, že denné doplnenie kolagénu môže znížiť stuhnutosť tepien a pomôcť predchádzať a liečiť choroby tepien

Silné nechty a zuby: Kolagén pomáha budovať a posilňovať naše zuby a nechty. Štúdia z roku 2017 zistila, že keď ženy so syndrómom lámavých nechtov užívali denne doplnok výživy s obsahom kolagénu, zaznamenali 12% zvýšenie rastu nechtov a 42% zníženie lámavosti nechtov

Kolagénová tekutina vs. sérum

Existuje kolagén, ktorý sa dostane do tela prostredníctvom vašich úst, a existuje kolagén, ktorý sa dostane do vašej pokožky. Aký je rozdiel? Na rozdiel od kolagénovej tekutiny, ktorú jete alebo pijete, kolagénové séra tvrdia, že stimulujú produkciu tohto štruktúrneho proteínu zvonku.

“Aplikácia kolagénových sér môže zvlhčiť a napnúť pokožku, ale to neznamená, že môžu skutočne stimulovať vlastnú tvorbu kolagénu v tele,” hovorí Deanne Mraz Robinson, asistentka klinického profesora dermatológie v nemocnici Yale New Haven. “Molekuly kolagénu sú príliš veľké na to, aby prenikli pokožkou, preto hľadajte peptidy, ktoré sú formulované tak, aby prenikli efektívnejšie.”

Ak hľadáte aktuálne produkty, ktoré stimulujú tvorbu vlastného kolagénu vo vašom tele, pozrite sa na retinoly, retinoidy.

Vedľajšie účinky

Mnoho ľudí dobre toleruje kolagénové doplnky. Najlepšie je však hovoriť s lekárom vždy, keď začínate s novým doplnkom, aby ste sa presvedčili, že je bezpečný, a používať doplnok podľa pokynov lekára alebo informácií na štítku výrobku.

Niektorí ľudia môžu mať alergickú reakciu na kolagénové doplnky. Ak má napríklad niekto alergiu na mäkkýše a konzumuje morský kolagén, môže u neho dôjsť k závažnej reakcii alebo anafylaxii.

Ak sa u človeka po užití kolagénu prejaví opuch tváre, úst alebo hrdla, ihneď zavolajte na číslo 112 alebo číslo najbližšej pohotovosti. Ak sa u človeka po užití doplnku kolagénu vyskytnú ďalšie nové príznaky, mal by ho prestať užívať a poradiť sa s lekárom.

Iné zdroje kolagénu

Najlepšie zdroje kolagénu pochádzajú zo živočíšnych produktov, ktoré ľudia spravidla nejedia, ako sú zvieracia koža, kosti, chrupavky a šupiny. Niektoré potraviny však obsahujú kolagén  v nižších dózach. Medzi takéto možno zaradiť:

 • hovädzie, kuracie a bravčové mäso
 • vajcia
 • mliečne výrobky
 • bujóny alebo výrobky z kostí

Niektoré morské rastliny a živočíchy tiež obsahujú kolagén, ako napríklad:

 • morské riasy
 • treska
 • losos
 • medúza
 • chobotnice
 • ježkovia
 • mušle a ustrice

Vitamín C tiež pomáha telu syntetizovať kolagén. Ľudia môžu získať viac vitamínu C konzumáciou potravín, ako sú:

 • citrusové ovocie
 • bobuľové ovocie
 • papriky
 • kivi

Recept na záver

2 šálky kokosového mlieka alebo iného mlieka
1 mrazený banán
2 lyžice mandľového masla
1/4 šálky surového kakaového prášku
2 odmerky alebo viac práškového kolagénu

Príprava
Pridajte všetky ingrediencie do výkonného mixéra a rozmixujte dohladka.

Zhrnutie

Tekutý kolagén je typ doplnku výživy, ktorý môže zlepšiť zdravie pokožky, nechtov a vlasov. Skladá sa z kolagénových peptidov suspendovaných v kvapaline.

Kolagén je dôležitou bielkovinou v našom tele. Aj keď sú potrebné ďalšie štúdie, kolagénové doplnky môžu poskytnúť výhody pre zdravie pokožky a svalov.

V období tehotenstva, alebo dojčenia sa odporúča užívanie kolagénového doplnku vynechať.

Pred výberom produktu je dôležité zvážiť typ a zdroj kolagénu a vybrať si značky, ktoré testujú všetky svoje produkty prostredníctvom tretej strany, aby sa zaistila kvalita a čistota. Akékoľvek nové doplnky vždy prediskutujte s lekárom.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7271718/

https://www.mdpi.com/1420-3049/24/22/4031

https://www.mdpi.com/2072-6643/11/10/2494

https://www.scielo.br/j/rbgg/a/fk95TfhxB7mPsmqYRDdHH8K/?lang=en

https://www.mdpi.com/2072-6643/11/5/1072

https://www.jstage.jst.go.jp/article/jat/24/5/24_36293/_article

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jocd.12393