• Doprava zadarmo nad 40 €

krcovezily

Trápia vás kŕčové žily? Zistite, ako ich liečiť.

Trápia vás kŕčové žily? Zistite, ako ich liečiť.

Trápia vás kŕčové žily? Zistite, ako ich liečiť. 1024 683 SuperGreens®

Vyskytujú sa vám na nohách modrofialové alebo červené žily? Máte pocit ťažkých či unavených nôh? Môžu to byť  kŕčové žily. Radi sa s vami pozrieme hlbšie do tejto tematiky a ukážeme vám riešenia ako kŕčovým žilám predísť, vyliečiť alebo ich ako úplne odstrániť z vášho života.

Čo sú to kŕčové žily?

 Kŕčové žily sú opuchnuté, deformované žily, ktoré ležia tesne pod povrchom kože.  Kŕčové žily sú tiež známe ako “žily varixy”. Varixy sú rozšírené žily, ktoré sa vyskytujú vtedy, keď sa vaše žily zväčšia a preplnia krvou. Tieto žily sú zvyčajne vystúpené a majú modro-fialovú alebo červenú farbu. Veľa z nás sa možno stretáva aj s malými fialovými žilkami, ktoré sa nazývajú metličkové žilky alebo pavúčie žilky. Nie je to len otázka vizuálna či kozmetická. Ak nebudú liečené, môžu tiež spôsobiť vážne zdravotné problémy žilového systému, ktoré si bu’’u vyžadovať rôzne chirurgické zákroky. Najmä keď už začínajú byť bolestivé. Tento stav je veľmi častý, najmä u žien. Asi 25 percent všetkých dospelých má kŕčové žily. Toto číslo sa výrazne môže zvyšovať s prichádzajúcim vekom. Varixy taktiež predstavujú riziko vzniku vážnejších chorôb ako sú napríklad: rôzne zápaly žíl, trombóza a iné.

 

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Vo väčšine prípadov sa kŕčové žily objavujú na dolných končatinách. Kŕčové žily sa vyskytujú najmä z dôvodu, že niečo nefunguje správne. Žily majú jednosmerné chlopne, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi. Keď tieto chlopne zlyhajú, krv sa začne zhromažďovať v žilách a nebude pokračovať smerom k vášmu srdcu. Žily sa potom zväčšia a žilové steny zhrubnú. Kŕčové žily často postihujú dolné končatiny a to najmä oblasti predkolenia. Žily dolných končatín sú najďalej od vášho srdca a gravitácia sťažuje tok krvi smerom hore. Môžete tiež mať bolesti nôh, opuchy dolných končatín, ťažkosti a bolesti nad alebo okolo zväčšených žíl.  V niektorých prípadoch môže dôjsť k opuchu a zmene farby. V závažnejších prípadoch môžu žily výrazne krvácať a vytvoria sa malé vredy. 

Kŕčové žily vznikajú najmä z týchto dôvodov: 
 • tehotenstvo 
 • menopauza 
 • vek nad 50 rokov 
 • dlhodobé státie 
 • obezita 
 • rodinná anamnéza kŕčových žíl (genetika)
 • zvyšujúci sa vek 
 • problémy s krvným obehom, ako sú krvné zrazeniny (trombóza)
 • poranenie alebo zápal žíl 
 • chronická zápcha môže prispieť k rozvoju kŕčových žíl konečníka (hemoroidov).
 • príliš vysoký krvný tlak
 • fajčenie
 • nedostatok pohybu

Keďže sú kŕčové žily spôsobené zhromažďovaním krvi v žilách, to spôsobuje, že sa vydúvajú. Žily dolných končatín sú najďalej od vášho srdca a majú najťažšiu prácu. Musia presunúť krv na veľkú vzdialenosť späť do vášho srdca – a pracovať proti gravitácii, aby to dokázali.

Vaše srdce pumpuje okysličenú krv von cez tepny do vašich orgánov a ďalších tkanív. Akonáhle vaše telo použije kyslík, krv sa cez vaše žily dostane späť do srdca. Potom sa pumpuje do vašich pľúc, aby zachytil kyslík, a potom sa znova dostane do vášho tela. Žily majú jednosmerné chlopne, ktoré nechávajú krv tiecť dopredu. Ventily sa potom zatvoria, aby nedochádzalo k úniku krvi dozadu. Ak chlopňa nefunguje správne, môže krv tiecť späť do žily. To môže spôsobiť, že sa krv zhromaždí v žile a zabráni jej návratu do srdca. Krv združená v žilách ich pretiahne – vytvára opuchnuté, skrútené žily, ktoré je možné vidieť a cítiť cez pokožku. Krv sa môže hromadiť vo veľkých aj malých žilách. Ak sa to stane v malých krvných cievach alebo kapilárach, hovorí sa im pavúčie žily. Pavúčie žily sa zvyčajne objavujú na tvári alebo nohách. Sú veľmi tenké – ako pavučina – a môžu byť červené alebo modré. Pavúčie žily sa zvyčajne nevydúvajú ako väčšie kŕčové žily. Môžu to byť kozmetické problémy, ale zvyčajne nespôsobujú väčšie problémy, ako sú kŕčové žily.

 

Ako liečiť kŕčové žily

Liečba kŕčových žíl si vyžaduje trpezlivosť a zodpovednosť. Pokiaľ už kŕčové žily máte, je mnoho spôsobov ako ich liečiť, respektíve sa ich úplne zbaviť. Kombináciou všetkých foriem liečby zvýšite svoje šance k úplnému vyliečeniu varixov.

 • Špeciálne cvičenia

Na liečbu kŕčových žíl sa využíva tzv. cievna gymnastika, ktorá pozostáva z cvičení a pohybov pomáhajúcich lepšiemu prietoku krvi v cievach. Cievy sa týmto pravidelným cvičením čiastočne odbremenia z pumpovania krvi, pretože tieto pohyby im v tom pomôžu.

 • Výživové doplnky (doplnky výživy a vitamíny) a voľnopredajné lieky

Dnes nájdete mnohé venoaktívne doplnky stravy – napr. Venoflavin , vitamíny či krémy na prírodnom základe, ktoré majú predispozície zlepšiť váš obehový systém a pomôcť pri liečbe varixov. 

 • Vhodná strava

Pokiaľ sa snažíte zbaviť kŕčových žíl, musíte sa im začať venovať nielen zvonka, ale aj zvnútra. Strava je preto základom. Mala by byť bohatá na vlákninu, vitamíny a rastlinné flavonoidy. Taktiež je potrebné prestať konzumovať alkohol, rýchle mastné jedlá a skoncovať s fajčením.

Ako predísť kŕčovým žilám?

Našťastie existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť na zvýšenie prietoku krvi v nohách. Vďaka tomu môžete zabrániť zhoršeniu kŕčových žíl. 

 1. Pravidelne cvičte. Vaše svaly na nohách sú vašimi najväčšími spojencami. Prečo? Pomáhajú vašim žilám tlačiť krv do srdca. To je veľmi užitočné, pretože vaše svaly pracujú proti gravitácii. Akékoľvek cviky na nohy tiež pomôžu zabrániť vzniku nových kŕčových žíl. 
 2. Schudnite, ak máte nadváhu. Ak máte nadváhu alebo obezitu, tým viac trpia vaše nohy. Chudnutie môže tiež zabrániť tvorbe nových kŕčových žíl. Strata hmotnosti má veľa iných výhod než len pomoc pri kŕčových žilách. Znižuje tiež riziko srdcových chorôb, mŕtvice a cukrovky 2. typu. 
 3. Vyhýbajte sa dlhému státiu alebo sedeniu. Dnešní pracovníci v kancelárii sú vystavení väčšiemu riziku vzniku kŕčových žíl alebo ich zhoršenia. Nezabudnite si dať pauzu aspoň každú pol hodinu a na chvíľu sa postavte a choďte, aj keď je to len do miestnosti na odpočinok a späť. Toto prinúti svaly nôh presunúť krv smerom k vášmu srdcu viac, ako keď ste v sedavej polohe. Ak si vaša práca vyžaduje dlhodobé státie, skúste si naplánovať krátku prestávku a sadnite si na chvíľu. 
 4. Nenoste priliehavé oblečenie. To môže vyvíjať väčší tlak na nohy, čo môže kŕčové žily ešte zhoršiť. 
 5. Vyložte si nohy. Pokiaľ je to možné, položte nohy na stoličku alebo stoličku v takej polohe, aby krv mohla prúdiť späť k vášmu srdcu. To je obzvlášť dôležité, ak máte prácu, ktorá vyžaduje, aby ste dlho stáli alebo sedeli. 
 6. Investujte do kompresných pančúch. Môžete si ich kúpiť v lekárni alebo môžete požiadať lekára o kompresné pančuchy na predpis. Tieto špeciálne pančuchy pomáhajú krvi správne pretekať a posúvať sa späť k srdcu.

Diagnostika kŕčových žíl

Kŕčové žily by mal diagnostikovať váš lekár. Pravdepodobne vyšetrí vaše nohy a viditeľné žily, keď sedíte alebo stojíte, aby mohol s určitosťou diagnostikovať a potvrdiť výskyt kŕčových žíl. Môže sa vás spýtať na akékoľvek bolesti alebo príznaky, ktoré máte. Váš lekár možno bude chcieť urobiť ultrazvuk na kontrolu prietoku krvi. Toto je neinvazívna metóda, ktorá využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny. Umožňuje lekárovi zistiť, ako prúdi krv v žilách. V závislosti od umiestnenia sa môže vykonať venogram na ďalšie posúdenie vašich žíl. Počas tohto testu vám lekár vpichne do nôh špeciálne farbivo a urobí röntgenové vyšetrenie oblasti. Farbivo sa objaví na röntgenových lúčoch a poskytuje lekárovi lepší prehľad o tom, ako vám prúdi krv. Testy ako ultrazvuk alebo venogramy pomáhajú zabezpečiť, aby iná porucha, ako napríklad krvná zrazenina alebo upchatie, nespôsobovala bolesť a opuch nôh.

 

 

 

 • lymph aktív 2.0

  Lymph Aktív 2.0

 • -15% sada pekné nohy

  Sada Pekné nohy

 • Venoflavin