• Doprava zadarmo nad 40 €

vitamíny proti vypadávaniu vlasov

Vitamíny proti vypadávaniu vlasov

Vitamíny proti vypadávaniu vlasov

Vitamíny proti vypadávaniu vlasov 1024 684 SuperGreens®

Vlasy sú korunou krásy nielen u žien. Zdravé vlasy sú vnímané ako znak krásy, ale i zdravia. Aj ony ale potrebujú živiny, aby boli krásne a zdravé. Viete, aká je najčastejšia choroba vlasov? Poznáte vitamíny a minerály na zastavenie vypadávania vlasov?

Z čoho sa skladá vlas?

Vlasy sú proteínové vlákno, ktoré rastie z folikulov nachádzajúcich sa v pokožke, konkrétne v derme. Vlasy nie sú charakteristikou len ľudí, ale všetkých cicavcov.

Štruktúra vlasu:

Hlavným stavebným prvkom vlasov je keratín, ktorý tvorí až 95 % suchej hmoty vlasu. Ďalšími prvkami sú melanín, voda, tuky a ďalšie bielkoviny. 

Vrstvy vlasu:

Ak by sme vlas prerezali, nájdeme tu 3 vrstvy:

 1. Kutikula: vonkajšia vrstva vlasu, slúži ako ochranná bariéra voči mechanickým a chemickým vplyvom.
 2. Vlasová kôra – cortex, tvorí väčšinu vlasu a vďaka tejto vrstve sú vlasy elastické a pevné.
 3. Dreň – medulla, nachádza sa v centrálnej časti vlasu.

Vedeli ste, že človek môže mať na hlavne až 300 000 vlasov? Navyše, každý mesiac tieto vlasy narastú o 1 cm.

Rast vlasov má 2 fázy

Vlasy si počas svojho “života” prechádzajú obdobiami rastu a pokoja. Po skončení svojho cyklu vypadnú.

 1. Fáza rastu – táto fáza trvá približne 3 roky.
 2. Fáza pokoja – trvá približne 3 mesiace a po jej ukončení vlas vypadne. Na rovnakom mieste začne rásť nový vlas a nasleduje opäť fáza rastu.

Najčastejšou chorobou vlasov je ich vypadávanie

Vypadávanie vlasov je bežným ochorením. Vo veľkej miere to ovplyvňuje aj psychiku človeka, pretože to úzko súvisí s vzhľadom. Vypadávanie vlasov sa nazýva aj alopécia. 

Androgénna alopécia, tiež označovaná ako mužská a ženská plešatosť, je najčastejšou príčinou vypadávania vlasov. 

Podľa štúdie Anais Brasileiros de Dermatologia, trpelo v roku 2016 vypadávaním vlasov až 67,10 % mužov a 23,90 % žien. Vypadávanie býva často spôsobené aj nedostatkom vitamínov.

Medzi ďalšie príčiny vypadávania patrí:

 • Tehotenstvo,
 • pôrod,
 • antikoncepcia,
 • menopauza,
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • infekcie pokožky hlavy,
 • rakovina, 
 • vysoký krvný tlak,
 • artritída,
 • depresia,
 • extrémna strata váhy,
 • problémy so srdcom.

Vedeli ste, že denne vypadne človeku približne 100 – 200 vlasov? Tento počet je v norme a pri priemernom počte 100 000 vlasov je toto číslo zanedbateľné.

Minerály a vitamíny proti vypadávaniu vlasov

Aj keď rast vlasov ovplyvňujú aj faktory, ako sú vek, genetika a hormóny, kľúčový je optimálny príjem živín. Medzi minerály a vitamíny proti vypadávaniu vlasov patria nasledovné:

Vitamín A

Všetky bunky potrebujú vitamín A pre svoj rast. To isté platí aj pre vlasy, najrýchlejšie rastúce tkanivo v ľudskom tele. Okrem rastu, pomáha aj kožným žľazám vytvárať mastnú látku nazývanú kožný maz. Ten zvlhčuje pokožku hlavy a pomáha udržiavať vlasy zdravé.

Diéta s nedostatkom vitamínu A môže viesť k niekoľkým problémom, medzi ktoré patrí aj vypadávanie vlasov.

Aj keď je potrebné prijímať ho dostatok, treba si dávať pozor aj na jeho nadmerné užívanie. Podľa štúdií, veľké množstvo môže taktiež prispieť k vypadávaniu. Aj tu teda platí pravidlo, všetkého veľa škodí.

V sladkých zemiakoch – batatoch, mrkve, tekvici a špenáte sa nachádza vysoký obsah betakaroténu, ktorý sa mení na vitamín A. Okrem toho, sa dá vitamín A prijať aj zo živočíšnych produktov, ako je mlieko, vajcia a jogurt. 

Vitamín B

Vitamín B je jedným z najznámejších vitamínov pre rast vlasov. Vitamíny B komplexu sú nasledovné:

 • B1 – tiamín
 • B2 – riboflavín,
 • B3 – niacín,
 • B5 – kyselina pantoténová,
 • B6 – pyridoxín,
 • B7 – biotín,
 • B9 – folát,
 • B12 – kobalamín.

Štúdie spájajú nedostatok biotínu práve s vypadávaním vlasov.

Vitamíny skupiny B pomáhajú vytvárať červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík a živiny do pokožky hlavy a vlasových folikulov. Tieto procesy sú dôležité pre nárast vlasov. 

B vitamíny sa dajú získať napríklad z celozrnných potravín, mandlí, mäsa, rýb, morských plodov a tmavej listovej zeleniny. Živočíšne potraviny sú veľmi dobrým zdrojom B12. Ak dodržiavate vegetariánsku alebo vegánsku diétu, mali by ste užívať výživové doplnky.

Vitamín C

Poškodenie voľnými radikálmi môže blokovať rast a spôsobiť starnutie vlasov. Vitamín C je známy aj ako silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť pred oxidačným stresom. Okrem toho potrebuje naše telo tento vitamín aj na vytvorenie proteínu – kolagénu, ktorý je súčasťou štruktúry vlasov. Ďalšou jeho funkciou je pomáhať telu absorbovať železo a to je nevyhnutné na rast vlasov. 

Vitamín C nájdeme napríklad v jahodách, paprike a citrusových plodoch. Doplniť ho vieme jednoducho aj vďaka výživovému doplnku vo forme tabliet, prášku, či kapsúl.

Vitamín D

Nízke hladiny vitamínu D sú spojené s alopéciou. Predpokladá sa, že hrá významnú úlohu pri produkcii vlasov, ale väčšina výskumov sa zameriava na receptory vitamínu D.

Ľudské telo produkuje vitamín D priamym kontaktom so slnečnými lúčmi. Okrem toho, ho vieme prijať aj z potravín, medzi ktoré patria mastné ryby, olej z treščej pečene a niektoré druhy húb.

Vitamín E

Podobne ako vitamín C, tak aj vitamín E je antioxidant, ktorý môže pomôcť predchádzať oxidačnému stresu. V jednej štúdii, ktorej sa zúčastnili ľudia s vypadávaním vlasov, sa zaznamenalo zvýšenie rastu vlasov o 34,50 % po doplnení vitamínu E počas 8 mesiacov.

Okrem výživového doplnku tento vitamín nájdeme aj v slnečnicových semienkach, mandliach, špenáte a avokáde.

Železo

Železo pomáha červeným krvinkám prenášať kyslík do buniek. Vďaka tomu je dôležitým minerálom pre mnohé telesné funkcie, vrátane rastu vlasov. Nedostatok železa, ktorý spôsobuje anémiu, je hlavnou príčinou straty vlasov.

Medzi potraviny s vysokým obsahom železa patria ustrice, vajcia, červené mäso, špenát a šošovica.

Zinok

Zinok hrá dôležitú úlohu pri raste a oprave vlasového tkaniva. Pomáha tiež udržiavať správne fungovanie mazových žliaz okolo folikulov. Vypadávanie vlasov je bežným príznakom nedostatku zinku. 

Štúdie ukazujú, že vyriešenie nedostatku zinku suplementáciou, môže znížiť vypadávanie súvisiace s nedostatkom zinku. Existujú však aj také správy, že príliš vysoká dávka prispieva k strate vlasov.

K potravinám, s vysokým obsahom zinku sa radia ustrice, hovädzie mäso, špenát, pšeničné klíčky, tekvicové semienka a šošovica.

Bielkoviny

Vlasy sú zložené takmer výlučne z bielkovín. Dostatočná konzumácia proteínov je preto pre rast vlasov dôležitá. 

Štúdie na zvieratách ukazujú, že nedostatok bielkovín môže znížiť rast vlasov a dokonca viesť k ich strate. 

Veľký nedostatok bielkovín je však v západných krajinách veľmi zriedkavý a týka sa skôr rozvojových krajín.

Multivitamíny

Multivitamíny môžu dopĺňať potravinové zdroje všetkých základných vitamínov. Dostatočný prísun zlepší celkové zdravie a môže tiež pomôcť chrániť vlasy.

Ovplyvňuje životný štýl vlasy?

Sme to, čo jeme. Strava bohatá na živiny výrazne zlepší aj zdravie vlasov, konkrétne vlasových folikulov. Pomôcť môže najmä strava obohatená o listovú zeleninu, ktorá je zdrojom železa. 

4 mýty o vypadávaní vlasov

Mýtov o dôvodoch vypadávania vlasov je hneď niekoľko. Počuli ste už niektorý z nich aj vy?

 1. Vypadávanie vlasov spôsobuje ich časté umývanie – je normálne, že pri umývaní nám niekoľko vlasov vypadne. Avšak tu platí, že čisté vlasy, sú šťastné vlasy a preto sa umývania vlasov neobávajte.
 2. Častým nosením čiapky sa spôsobí plešatosť – Toto tvrdenie je naozaj jedno veľké klamstvo. Len nosenie veľmi tesných čiapok či klobúkov by mohlo rast vlasov narušiť.
 3. S veľkým stresom prichádza plešatosť – Úzkosť, traumatické udalosti a emocionálne napätie môžu prispieť len k dočasnému vypadávaniu vlasov, ale nespôsobujú priamo plešatosť, ktorá je trvalým zdravotným stavom.
 4. Vitamíny zastavia vypadávanie vlasov z akéhokoľvek dôvodu – Vitamíny sú schopné vypadávanie zastaviť, avšak len vtedy, ak je vypadávanie spôsobené nedostatkom vitamínov. Ak je vypadávanie spôsobené napríklad menopauzou, ani veľké dávky nepomôžu.

Záver

Hoci je jedlo najprirodzenejším zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré potrebujeme na rast vlasov, stále máme možnosť siahnuť aj po doplnkoch výživy. 

Aby ste zistili, či sú hodnoty vitamínov a minerálov u vás v norme, porozprávajte sa o tom so svojím lekárom a požiadajte o potrebné testy.

Zdroje:

https://www.webmd.com/connect-to-care/hair-loss/vitamin-deficiencies-that-can-cause-hair-loss
https://www.healthline.com/health/hair-loss#outlook
https://www.keeps.com/learn/11-myths-about-hair-loss

 • Man tekutý multivitamín pre mužov

 • Hair Skin Nails vitamin

  Vitamín s kolagénom pre vlasy, pokožku a nechty

 • Woman tekutý multivitamín pre ženy