• Doprava zadarmo nad 40 €

Výnimočné superpotraviny

Výnimočné superpotraviny

Výnimočné superpotraviny

Výnimočné superpotraviny 600 400 SuperGreens®
Výnimočné superpotraviny

Superpotraviny predstavujú skupinu potravín a doplnkov stravy ktoré majú vďaka nesmierne bohatému obsahu prospešných látok mimoriadne pozitívny účinok na ľudské zdravie. Tieto prospešné látky môžu byť antioxidanty, vitamíny, alebo minerálne látky. Základnou požiadavkou je, že tieto potraviny neobsahujú žiadne syntetické a umelé prísady. Tu treba poznamenať, že neexistuje žiadna potravina, ktoré by obsahovala 100% celkového množstva živín potrebných na fungovanie ľudského organizmu. Na druhej strane je však nesporné, že pri súčasnom uponáhľanom životnom tempe si zdravá výživa získava stále viac stúpencov.
Každým rokom sa zostavuje zoznam najlepších superpotravín. Podľa zhrnutia britského Daily Mail sa na zozname umiestnilo týchto 5 NAJ superpotravín: morské riasy, avokádový olej a brezová voda, sladké zemiaky a obilniny teff.

Morské riasy

Riasy sú vysoko účinné vodné rastliny schopné fotosyntézy, s jednoduchou stavbou tela, bez koreňov, listov a tkaniva. Patria k najstarším formám života na zemi a počnúc ich vznikom v prírode boli pravidelným zdrojom potravy ľudstva, konzumovali ich aj naši predchodcovia.

Najstaršie údaje o konzumácii druhov Spirulina pochádzajú zo 16. storočia. Okrem Aztékov, ich ako koláč, alebo omáčku konzumovali v 20. storočí aj domorodci v Afrike. Spirulina sa preslávila ako “potravina budúcnosti” a ako doplnok stravy si získala zaslúženú pozornosť. Obsah suchej hmotnosti bielkovín predstavuje 56 – 71%, zloženie esenciálnej aminokyseliny je takmer dokonalé, môže byť vhodnou alternatívou príjmu bielkovín aj v prísnej vegetariánskej strave.

Obsahujú karotenoidné zlúčeniny (alfa a beta karotén), fikobiproteíny, chlorofylové antioxidanty a inhibítory škodlivých látok. Nachádza sa v nich aj významné množstvo mixoxanilínu, luteínu a zeaxantínu. Zeaxantín a luteín znižujú riziko vývoja makulárnej degenerácie v staršom veku a tiež aj riziko vzniku šedého zákalu. Okrem toho sa často využívajú na liečbu anémie.

Jej riasový pigment fikokyanín pomáha bojovať proti rakovinotvorným bunkám, má antioxidačný a antivírusový účinok, posilňuje imunitu a zvyšuje prietok krvi. Okrem toho sa vyznačuje aj vlastnosťami charakteristickými pre probiotiká a tak môžu zohrať dôležitú úlohu aj v boji proti kvasinkovej hube Candida albicans.

Rozšírenie druhov rias chlorella sa začalo v 80. rokoch, kedy sa stali súčasťou módnej vlny zdravého životného štýlu. Vyznačujú sa hrubou bunkovou stenou, preto sú prakticky nestráviteľné, na druhej strane majú však vynikajúci detoxikačný účinok!
Obsah chlorofylu chlorelly je najvyšší spomedzi známych rastlín, okrem toho je bohatá na vitamíny, minerálne látky ,rastlinnú vlákninu a napomáha očiste čriev. Spomedzi ostatných rastlín je výnimočná svojím bohatým obsahom bielkovín! Určité mikroriasy môžu tiež slúžiť ako zdroj mastných kyselín EPA a DHA.

Riasy sa využívajú v mnohých odvetviach, napr. aj pri ochrane životného prostredia – po odstránení olova a kadmia z prírodného prostredia sa využíva v potravinárskom priemysle ako prirodzené farbivo. Pri výrobe funkčných potravín slúžia na zlepšenie zloženia mastných kyselín, na zvýšenie množstva esenciálnych aminokyselín a pri acidifikovaných mliečnych produktov sa využívajú na zvýšenie účinku probiotickými mikroorganizmami. Pre svoje široké možnosti využitia sa osvedčil aj v kozmetickom priemysle.

Avokádový olej

Avokádo (Persea americana), známy aj ako krémová, alebo aligátorská hruška patrí do čelade vavrínovitých stromov. Najznámejšou odrodou je avokádo Hass s čiernej šupky miernej orechovej chuti. Z druhov avokáda so zelenou šupkou je najobľúbenejší druh Fuerte. Má priaznivý účinok pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení , znižuje hladinu cholesterolu, vyznačuje sa vynikajúcimi antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami a pomáha v boji proti rakovinotvorným bunkám. Pozor na ne by si mali dávať osoby alergické na latex, pretože avokádo môže vyvolať krížovú reakciu a pre svoj vysoký obsah vitamínu K znižuje aj účinok liekov proti zrážanlivosti krvi.

Avokádový olej sa môže použiť pri príprave šalátov, na varenie a pečenie, grilovanie, odporúča sa ho použiť hneď, pretože sa môže ľahko zakaliť. Vďaka svojej neutrálnej chuti sa výborne hodí pre sladké i slané pokrmy, vyvarujte sa však jeho varenia, pretože tak môže získať horkú príchuť. Zároveň je vhodný aj ako podklad k sendviču alebo sushi. Rovnako ako olivový, či kokosový olej je aj avokádový olej výborným pomocníkom v našej kuchyni.
Vzhľadom na vysoký obsah vitamínu E má priaznivý účinok na pokožku, preto si našiel široké uplatnenie aj v kozmetickom priemysle.

Brezová voda

Prírodné sladidlo, tohtoročný superdrink! Brezová šťava – miazga vyteká z dierky navŕtanej do kmeňa stromu. U nás sa v ľudovej medicíne používala na liečenie ochorenia pľúc a obličiek, Indiáni žijúci v Severnej Amerike a Eskimáci ju využívali aj ako prírodné diuretikum, podporujúce zvýšené vylučovanie vody. Pije sa buď čerstvá, no keďže sa nemôže dlho uchovávať, najčastejšie sa z nej varí sirup. Zber brezovej miazgy nie je jednoduchá úloha, z hľadiska zachovania zdravia má však mimoriadne pozitívne účinky. Brezová voda obsahuje ovocné kyseliny – kyselinu jablčnú-, jantárovú a citrónovú , minerálne látky, draslík, vápnik, horčík, fosfor, zinok, mangán, železo a aminokyseliny. Tu treba však spomenúť, že brezová šťava a sirup z nej môže spôsobiť potravinovú intoleranciu alebo potravinovú alergiu.

Teff

Teff, nazývaná aj trpaslíčie proso je bezlepková obilnina pôvodom z Etiópie. Vďaka vysokému obsahu škrobu pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a je výborným prostriedkom pri udržaní hmotnosti. Hodí sa ako príloha, alebo ako súčasť hlavného chodu. Môžeme si z neho upiecť aj etiópsky chlieb injera.

Múka zo sladkých zemiakov

Bezlepková múka zo sladkých zemiakov predstavuje v prípade výváženej stravy a paleo jedálníčka 100% náhradu tradičnej múky. Jeho výnimočnosť spočíva vo vysokom obsahu vlákniny, vitamínu A, železa a vápnika. Vďaka svojmu zloženiu účinných látok stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Účinky a zdraviu prospešné vlastnosti týchto 5 superpotravín sme Vám predstavili bez potreby úplnosti. Na zozname potravín s protinádorovým účinkom obsadili popredné miesto aj špenát, papája, brokolica, černice, cesnak, paradajky a orechy. Medzi potravinami napomáhajúcimi k správnemu tráveniu nájdeme: čierne korenie, šošovicu, rybí olej, zázvor, mätu, ananás a nakladanú kapustu.
V záujme dosiahnutia rozmanitej a vyváženej stravy je preto dôležité zaradiť do nášho každodenného života aj širokú škálu superpotravín.
Želáme Vám pevné zdravie!

Zdroje
1. Farrar W. V.: Tecuitlaitl;A Glimpse of Aztec Food Technology, Nature 211, 341-342, 23 July 1966
2. Johnston H W: The Biological and Economic Importance of Algae. Part 4: the Industrial Culturing of Algae, Tuatara: Volume 22, Issue 2, June 1976
3. Ciferri O: Spirukina, the Edible Microorganism, MICROBIOLOGICAL REVIEWS, Dec. 1983, p. 551-578.
4. Doughman SD,Krupanidhi S, Sanjeevi CB. Omega-3 fatty acids for nutrition and medicine: considering microalgae oil as a vegetarian source of EPA and DHA. Curr Diabetes Rev. 2007 Aug;3(3):198-203.
5. Watanabe F, Takenaka S, Kittaka -Katsura H, Ebara S, Miyamoto E.: Characterization and bioavailability of vitamin B12-compounds from edible algae., J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2002 Oct;48(5):325-31.
http://guidedoc.com/best-superfoods-list
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27213450