• Doprava zadarmo nad 40 €

vysoký krvný tlak-vysoký krvný tlak a ako ho liečiť prírodnými metódami

Čo je vysoký krvný tlak /hypertenzia/?

Čo je vysoký krvný tlak /hypertenzia/?

Čo je vysoký krvný tlak /hypertenzia/? 1024 681 SuperGreens®

Krvný tlak sa zaznamenáva pomocou 2 čísel. Systolický tlak (vyššie číslo) je sila, ktorou vaše srdce pumpuje krv okolo tela. Diastolický tlak (nižšie číslo) je odolnosť voči prietoku krvi v cievach. Merajú sa v milimetroch ortuti (mmHg).

Ako všeobecný sprievodca: vysoký krvný tlak sa považuje za 140/90 mmHg alebo vyšší (150 / 90mmHg alebo vyšší, ak máte viac ako 80 rokov) ideálny krvný tlak sa zvyčajne považuje medzi 90 / 60mmHg a 120 / 80mmHg. Hodnoty krvného tlaku medzi 120 / 80mmHg a 140 / 90mmHg môžu znamenať, že vám hrozí riziko vysokého krvného tlaku, ak nepodniknete kroky na udržanie vášho krvného tlaku pod kontrolou. Krvný tlak každého sa bude mierne líšiť a má rôzne príznaky. To, čo sa pre vás považuje za nízke alebo vysoké, môže byť pre niekoho iného normálne. Hodnoty si môžete overit meraním aj sami a použiť domáci tlakomer.

Riziká vysokého krvného tlaku

Vysoký tlak nadmerne zaťažuje Vaše cievy, srdce a ďalšie orgány, ako napríklad mozog, obličky a oči. Pretrvávajúci VKT môže zvýšiť riziko vzniku mnohých vážnych a potenciálne život ohrozujúcich zdravotných stavov, ako napríklad:

 1. ochorenia srdca
 2. Infarkt
 3. mŕtvica
 4. zástava srdca
 5. ochorenie periférnych tepien
 6. aneuryzmy aorty
 7. ochorenie obličiek
 8. vaskulárna demencia

Ak máte vysoký krvný tlak, jeho čiastočné zníženie môže pomôcť znížiť riziko týchto zdravotných stavov.

Čo môže zvýšiť riziko vzniku vysokého krvného tlaku

Nie vždy je jasné, čo spôsobuje vysoký krvný tlak, existujú však veci, ktoré môžu zvýšiť Vaše riziko.

Môžete byť viac ohrození, ak:

 • Máte nadváhu
 • jete príliš veľa soli a nejete dostatok ovocia a zeleniny
 • necvičíte dostatočne
 • pijete príliš veľa alkoholu alebo kávy (alebo iných nápojov na báze kofeínu)
 • fajčite
 • málo spíte alebo máte narušený spánok
 • máte viac ako 65 rokov
 • máte príbuzného s vysokým krvným tlakom
 • ste čierneho-afrického alebo čierneho-karibského pôvodu
 • žijete v znevýhodnenej oblasti
 • máte veľa stresu

Vysoký krvný tlak počas tehotenstva

Ženy s hypertenziou môžu rodiť zdravé deti napriek tomu, že majú tento stav. Môže to však byť nebezpečné pre matku aj dieťa, ak stav nie je dôsledne sledovaný a riadený počas tehotenstva.

U žien s vysokým krvným tlakom je väčšia pravdepodobnosť vzniku komplikácií. Napríklad tehotné ženy s hypertenziou môžu mať zníženú funkciu obličiek. Deti narodené matkám s hypertenziou by mohli mať nízku pôrodnú hmotnosť alebo sa narodia predčasne.

U niektorých žien sa je možné počas tehotenstva vyvinúť hypertenziu. Môže sa vyvinúť niekoľko typov problémov s VKT. Stav sa často zvráti, akonáhle sa dieťa narodí. Vývin hypertenzie počas tehotenstva zvyšujú riziko vzniku hypertenzie v neskoršom živote.

Preeklampsia

Preeklampsia (toxémia) postihuje 5 % všetkých tehotenstiev. V niektorých prípadoch sa u tehotných žien s hypertenziou môže počas tehotenstva vyvinúť preeklampsia. Tento stav zvýšeného krvného tlaku môže spôsobiť komplikácie obličiek a iných orgánov. Môže to mať za následok vysokú hladinu bielkovín v moči, problémy s funkciou pečene, tekutinou v pľúcach alebo problémy so zrakom.

So zhoršovaním tohto stavu sa zvyšujú riziká pre matku a dieťa. Preeklampsia môže viesť k eklampsii, ktorá spôsobuje záchvaty. Problémy s vysokým krvným tlakom v tehotenstve zostávajú dôležitou príčinou úmrtia matiek. Nie je známy žiadny spôsob, ako zabrániť preeklampsii, a jediný spôsob, ako liečiť tento stav, je donosiť dieťa. Ak sa u Vás tento stav objaví počas tehotenstva, lekár vás bude starostlivo sledovať kvôli komplikáciám.

Je VKT genetický?

Hlavné rizikové faktory vysokého krvného tlaku budú pravdepodobne environmentálne, ale úlohu môžu hrať genetické faktory. Hypertenzia môže prebiehať v rodinách a zdá sa, že u ľudi z určitého etnického a rasového prostredia majú vyššie riziko. Ludia v rodine často zdieľajú podobný životný štýl, ako je napríklad výber stravy. Ak má človek genetické faktory, ktoré zvyšujú jeho náchylnosť na vysoký krvný tlak, a tiež si vyberie spôsob života, ktorý zvyšuje toto riziko, bude mať pravdepodobne väčšiu šancu na rozvoj hypertenzie.

Koľko sodíka za deň? Odporúča sa, aby ľudia obmedzili príjem soli na nie viac ako 2 300 miligramov (mg) denne a najlepšie ho znížili na 1 500 mg. Pre väčšinu ľudí stačí napríklad prirodzený obsah sodíka v zelenine pre potreby ich tela. Dobrým spôsobom, ako znížiť príjem soli, je vyhýbať sa soľničke a nejesť spracované jedla a jedlá rýchleho občerstvenia.

Ako liečiť VKT

Niektoré z liekov používaných súčasť liečby hypertenzie zahŕňajú:

Beta-blokátory: Beta-blokátory spôsobujú, že vaše srdce bije pomalšie a s menšou silou. Znižuje sa tak množstvo krvi prečerpávanej tepnami s každým úderom, čo znižuje krvný tlak. Blokuje tiež určité hormóny v tele, ktoré môžu zvýšiť Váš krvný tlak.

Diuretiká: Vysoká hladina sodíka a prebytočná tekutina vo vašom tele môžu zvýšiť krvný tlak. Diuretiká, tiež nazývané pilulky na odvodnenie, pomáhajú obličkám odstraňovať prebytočný sodík z tela.

ACE inhibítory: Angiotenzín je chemická látka, ktorá spôsobuje zúženie krvných ciev a stien tepien. Inhibítory ACE (angiotenzín konvertujúci enzým) bránia telu produkovať čo najviac tejto chemikálie.

Blokátory receptorov angiotenzínu II (ARB): Zatiaľ čo sa ACE inhibítory zameriavajú na zastavenie tvorby angiotenzínu, ARB blokujú väzbu angiotenzínu s receptormi. Bez tejto chemikálie sa krvné cievy neutiahnu. To pomáha uvoľniť cievy, krvný obeh a znížiť krvný tlak.

Blokátory kalciového kanála: Tieto lieky blokujú vstup vápniku do srdcových svalov vášho srdca. To vedie k menej silnému tlkotu srdca a nižšiemu krvnému tlaku. Tieto lieky tiež pôsobia v cievach a spôsobujú ich relaxáciu a ďalšie znižovanie krvného tlaku.

Agonisty alfa-2: Tento typ liekov mení nervové impulzy, ktoré spôsobujú zúženie krvných ciev. To pomáha krvným cievam relaxovať, čo znižuje krvný tlak.

Zmena zdravého životného štýlu pre vysoký krvný tlak

Zmeny zdravého životného štýlu Vám môžu pomôcť kontrolovať faktory, ktoré spôsobujú hypertenziu.

Zdravá výživa

Zdravá výživa pre srdce je nevyhnutná pre pomoc pri znižovaní VKT. Je tiež dôležitá na zvládnutie hypertenzie a na zníženie rizika komplikácií. Medzi tieto komplikácie patria srdcové choroby, mŕtvica a infarkt.

Zdravá strava zdôrazňuje potraviny, ktoré zahŕňajú:

 • ovocie
 • zeleninu
 • celé zrniečka
 • chudé bielkoviny ako ryby
Kofeín

Štúdie týkajúce sa vzťahu medzi kofeínom a krvným tlakom priniesli protichodné výsledky. Správa zverejnená v roku 2017 dospela k záveru, že mierny príjem kávy sa javí ako bezpečný pre ľudí s VKT.

Ďalšie spôsoby ako znížiť vysoký tlak bez liekov

Je celý rad úprav životného štýlu, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak, ako napríklad:

 • zvládanie stresu
 • prestať fajčiť
 • zdravo sa stravovať
 • schudnúť
 • cvičiť

Pred začatím diskutujte o všetkých plánovaných zmenách životného štýlu so zdravotníckym pracovníkom.

Pravidelné cvičenie

Väčšina zdravých ľudí by mala týždenne absolvovať minimálne 150 minút fyzického cvičenia so strednou intenzitou. Môže to byť 30 minút – alebo tri dávky po 10 minút denne – počas 5 dní v týždni.

Toto množstvo pohybu je vhodné aj pre ľudí s VKT.

Osoba, ktorá určitý čas necvičí alebo má novú diagnózu, by sa však mala pred začatím nového programu pohybových aktivít porozprávať so svojím lekárom, aby sa ubezpečila, že výber, ktorý urobí, je pre neho vhodný.

Chudnutie

Štúdie preukázali, že zníženie hmotnosti len o 2 až 6kg môže pomôcť znížiť krvný tlak. Obezita je civilizačným ochorením. Jej výskyt dramaticky stúpa a zvyšuje riziko vzniku mnohých ochorení. Chudnutie tiež zlepší účinnosť liekov na krvný tlak.

Znížte sladkosti

Cukrové jedlá a nápoje obsahujú prázdne kalórie, ale nemajú výživový obsah. Ak chcete niečo sladké, skúste jesť čerstvé ovocie alebo malé množstvo tmavej čokolády, ktoré neboli toľko osladené cukrom. Štúdie, z ktorých vyplýva, že pravidelné konzumácia tmavej čokolády môže zlepšiť KT.

Spánok

Samotný nárast spánku nemôže liečiť hypertenziu, ale príliš málo spánku a zlá kvalita spánku ho môžu zhoršiť. Analýza údajov kórejského národného zdravotného prieskumu z roku 2015 zistila, že ľudia, ktorí spali menej ako 5 hodín za noc, mali vyššiu pravdepodobnosť hypertenzie.

Prestať fajčiť

Každá cigareta, ktorú fajčíte, zvyšuje váš krvný tlak ešte mnoho minút po skončení. Prestať fajčiť môže pomôcť Vášmu krvnému tlaku vrátiť sa do normálu. Odvykanie od fajčenia môže znížiť riziko srdcových chorôb a zlepšiť vaše celkové zdravie. Ľudia, ktorí prestali fajčiť, môžu žiť dlhšie ako ľudia, ktorí nikdy neprestali. Fajčenie vedie k poškodeniu mozgu alebo k infarktu.

Znížte svoj stres

Chronický stres môže prispievať k vysokému krvnému tlaku. Na určenie účinkov chronického stresu na krvný tlak je potrebný ďalší výskum. Príležitostný stres môže tiež prispieť k vysokému krvnému tlaku, ak na stres reagujete konzumáciou nezdravého jedla, pitím alkoholu alebo fajčením.

Urobte si čas na rozmyslenie, čo spôsobuje, že sa cítite vystresovaní, napríklad práca, rodina, financie alebo choroba. Keď viete, čo váš stres spôsobuje, pouvažujte, ako môžete stres eliminovať alebo znížiť. Ak nemôžete vylúčiť všetky svoje stresové faktory, môžete sa s nimi vyrovnať aspoň zdravšie. Skúste:

 • Zmeňte svoje očakávania. Napríklad si naplánujte deň a zamerajte sa na svoje priority. Snažte sa toho robiť príliš veľa a naučte sa povedať nie.
 • Zamerajte sa na problémy, ktoré môžete mať pod kontrolou, a pripravte si plány na ich riešenie. Ak máte v práci problém, skúste sa porozprávať s nadriadeným.
 • Vyhnite sa spúšťačom stresu. Snažte sa vyhnúť sa spúšťačom, keď môžete. Napríklad ak dopravná špička po ceste do práce spôsobuje stres, skúste odísť skôr ráno alebo choďte hromadnou dopravou.
 • Nájdite si čas na odpočinok a na aktivity, ktoré vás bavia. Nájdite si každý deň čas na pokojné sedenie a zhlboka dýchajte. Vo svojom rozvrhu si nájdite čas na príjemné aktivity alebo koníčky, ako napríklad prechádzku, varenie alebo dobrovoľníctvo.
 • Prejavenie vďačnosti ostatným môže pomôcť znížiť Váš stres.

Prírodná liečba

 • meditácia, jóga a tai chi
 • transcendentálna meditácia
 • doplnky ako ľanové semienko, zelený alebo čierny čaj, probiotiká, kakao a ruža (Hibiscus sabdariffa)
 • bazalka obsahuje zlúčeniny, ako je eugenol, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak.
 • petržlen obsahuje rôzne zlúčeniny, ako napríklad vitamín C a diétne karotenoidy, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak.
 • cesnak obsahuje zlúčeniny, ako je alicín, o ktorých sa preukázalo, že pomáhajú uvoľňovať krvné cievy a napomáhajú prietoku krvi
 • tymián obsahuje účinné látky, ako je napríklad kyselina rozmarínová, ktoré podľa všetkého pomáhajú uvoľniť krvné cievy.
 • škorica pomáha rozširovať a uvoľňovať krvné cievy
 • zázvor znižuje krvný tlak tým, že pôsobí ako prírodný blokátor kalciových kanálov a rozširuje cievy.
 • kardamón môže pomôcť znížiť krvný tlak tým, že pôsobí ako prírodný blokátor kalciového kanála a diuretikum

Zdroje:

/1/ https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14779072.2017.1287563?journalCode=ierk20

/2/ https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/changes-you-can-make-to-manage-high-blood-pressure/getting-active-to-control-high-blood-pressure

/3/ https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/changes-you-can-make-to-manage-high-blood-pressure/managing-weight-to-control-high-blood-pressure

/4/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21696359/

/5/ https://clinicalhypertension.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40885-015-0020-y

/6/ http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HighBloodPressure/PreventionTreatmentofHighBloodPressure/Tobacco-and-Blood-Pressure_UCM_301886_Article.jsp

/7/ http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HighBloodPressure/PreventionTreatmentofHighBloodPressure/Stress-and-Blood-Pressure_UCM_301883_Article.jsp