• Doprava zadarmo nad 40 €

zápal hrubého čreva Kolitída alebo zápal hrubého čreva je zápalové, väčšinou infekčné postihnutie steny hrubého čreva. Príčinou môžu byť toxíny, baktérie, vírusy, prvoky i parazity, no aj autoimúnne postihnutie. U pomerne častých chorôb zo skupiny idiopatických črevných zápalov nie je príčina jednoznačná.

Čo spôsobuje zápal hrubého čreva a ako ho liečim?

Čo spôsobuje zápal hrubého čreva a ako ho liečim?

Čo spôsobuje zápal hrubého čreva a ako ho liečim? 1024 576 SuperGreens®

Kolitída je všeobecný termín pre zápal vnútornej výstelky čreva, čo je zápal hrubého čreva. Existujú rôzne typy kolitídy kategorizované podľa príčiny. Infekcie, zlé prekrvenie a parazity môžu spôsobiť zápal.

Ak máte zapálené hrubé črevo, pravdepodobne budete mať bolesti brucha, kŕče a hnačku.

Príčiny zápalu hrubého čreva

Existuje niekoľko typov kolitídy a ďalších stavov, ktoré môžu spôsobiť tento stav.

Infekcia a zápal hrubého čreva

Vírusy, baktérie a parazity môžu spôsobiť infekčnú kolitídu. Osoba s infekčnou kolitídou bude mať hnačku a horúčku. Vzorku stolice, ktorá bude mať pozitívne testy na enteropatogény, ako napríklad:

 • salmonela
 • kampylobaktera
 • h. coli

V závislosti od príčiny infekcie sa infekčná kolitída môže dostať z kontaminovanej vody, chorôb prenášaných potravinami alebo zlej hygieny.

Pseudomembranózna kolitída je ďalším typom infekčnej kolitídy. Je tiež označovaná ako kolitída spojená s antibiotikami alebo kolitída C. diff., Pretože je dôsledkom premnoženia baktérií Clostridium difficile.

Je to najčastejšie spôsobené používaním antibiotík, ktoré narúšajú rovnováhu zdravých baktérií v hrubom čreve.

Zápalové ochorenie čriev (IBD)

Podľa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) malo približne 3 milióny dospelých v USA od roku 2015 IBD. IBD je skupina chronických ochorení, ktoré spôsobujú zápal v zažívacom trakte. Mnoho podmienok spadá pod dáždnik IBD, ale dva hlavné typy sú:

Crohnova choroba

Crohnova choroba spôsobuje zápal sliznice tráviaceho traktu. Postihnutá môže byť akákoľvek časť tráviaceho traktu, ale najčastejšie sa vyvíja v ilea, poslednej časti tenkého čreva.

Počiatočné príznaky Crohnovej choroby sa môžu časom vyvíjať pomaly a niektoré sa môžu ešte zhoršiť. Tieto príznaky môžu zahŕňať:

 • kŕče a bolesti brucha
 • zmeny chuti do jedla
 • krvavá stolica
 • hnačka
 • únava
 • pocit potreby častejších pohybov čriev
 • horúčka
 • nevysvetliteľné chudnutie

Liečba zvyčajne zahŕňa protizápalové lieky, imunomodulátory (lieky, ktoré ovplyvňujú imunitný systém), antibiotiká alebo biologické lieky (špeciálne vyrobené lieky, ktoré sa zameriavajú na určité proteíny alebo genotypy, ktoré spôsobujú zápal).

Ulcerózna kolitída

Tá spôsobuje chronický zápal a vredy v najvnútornejšej výstelke čreva a konečníka. Ľudia s ulceróznou kolitídou majú zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva.

Niektoré z najčastejších príznakov ulceróznej kolitídy sú:

 • bolesť brucha a viac ako obvykle zvuky brucha
 • krvavá stolica
 • hnačka
 • horúčka
 • bolesť konečníka
 • nevysvetliteľné chudnutie
 • podvýživa

Ulcerózna kolitída je chronický stav a jej cieľom je obmedziť výskyt záchvatov. Možnosti liečby môžu byť podobné ako pri Crohnovej chorobe. Môžu zahŕňať protizápalové lieky, biologické látky a imunomodulátory.

Chirurgia môže byť možnosťou liečby.

Ischemická kolitída

Ischemická kolitída sa vyskytuje vtedy, keď je do časti hrubého čreva znížený prietok krvi. Bunky vo Vašom tráviacom systéme zabránia získať potrebný kyslík.

Je to zvyčajne spôsobené zúženými alebo zablokovanými tepnami. Ľudia vo veku 60 rokov alebo starší, ktorí majú IBS, kardiovaskulárne ochorenia, diabetes mellitus alebo poruchu zrážanlivosti, môžu mať zvýšené riziko ischemickej kolitídy.

Ischemická kolitída môže postihnúť ktorúkoľvek časť hrubého čreva, ale zvyčajne cítite bolesť na ľavej strane brucha. Môže sa to stať postupne alebo náhle.

Príznaky na pravej strane môžu naznačovať upchatie tepien v tenkom čreve, ktoré môže rýchlo spôsobiť nekrózu črevného tkaniva. Toto je život ohrozujúce a vyžaduje si naliehavý chirurgický zákrok na odstránenie zablokovania a odstránenie poškodenej časti.

Alergické reakcie

Alergická kolitída je bežnejšia u detí ako u dospelých a môže byť dočasná. Zápal je alergická reakcia na bielkoviny nachádzajúce sa v kravskom mlieku. Dieťa so zapáleným hrubým črevom môže byť podráždené, mať problémy s plynatosťou a môže mať v stolici krv alebo hlien. Možná je aj anémia a podvýživa.

Eozinofilná kolitída je podobná alergickej kolitíde. Keď sa vyskytne u dieťaťa, zvyčajne sa vyrieši v ranom detstve. U dospievajúcich a dospelých je tento stav často chronický.

Presná príčina eozinofilnej kolitídy nie je vždy známa, aj keď bielkoviny v kravskom mlieku často zhoršujú príznaky. Zdá sa, že ľudia s osobnou alebo rodinnou anamnézou alergií a astmy majú vyššie riziko.

Mikroskopická kolitída

Mikroskopickú kolitídu je možné vidieť iba mikroskopom. Je charakterizovaný nárastom lymfocytov, ktoré sú typom bielych krviniek, vo výstelke hrubého čreva.

Existujú dva typy mikroskopickej kolitídy a napriek tomu, že oba vykazujú nárast lymfocytov, každý typ ovplyvňuje tkanivo hrubého čreva inak:

Lymfocytová kolitída má vyšší počet lymfocytov a tkanivá a výstelka hrubého čreva majú normálnu hrúbku.

Pri kolagénnej kolitíde je vrstva kolagénu pod výstelkou hrubého čreva hrubšia než normálne.

Príčina mikroskopickej kolitídy nie je známa, ale vedci sa domnievajú, že môže byť spojená s:

Príznaky tohto typu kolitídy často prichádzajú a odchádzajú, niekedy zmiznú bez liečby.

Príznaky zapáleného hrubého čreva

Aj keď existujú rôzne typy kolitídy s rôznymi príčinami, väčšina symptómov je rovnaká:

 • hnačka s krvou alebo bez krvi
 • bolesť brucha a kŕče
 • horúčka
 • naliehavosť stolice
 • nevoľnosť
 • nadúvanie
 • strata váhy
 • únava

Zápal hrubého čreva- Kedy navštíviť lekára

Lekár by mal vyhodnotiť chronickú hnačku, silné bolesti brucha alebo krv v stolici. Silná bolesť brucha, ktorá sa objaví náhle a sťažuje Vám pohodlie, môže byť znakom vážneho stavu, ktorý si vyžaduje núdzovú lekársku pomoc.

Príznaky kolitídy môžu spôsobiť nepohodlie, ktoré má vplyv na kvalitu vášho života. Existujú možnosti liečby, ktoré môžu pomôcť. Porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste zistili, ako najlepšie liečiť Vaše príznaky.

Použitie masticovej gumy

 • Tráviace zdravie a poruchy trávenia
 • Infekcie H pylori a žalúdočné vredy
 • Zníženie cholesterolu
 • Dentálna hygiena, prevencia zubného kazu a zápalu ďasien

Tráviace zdravie a poruchy trávenia

Jednoznačne najdôležitejšie použitie masticovej gumy musí byť zažívacie zdravie. Prvýkrát ho používali starí otcovia medicíny, Dioskourides a Hippokrates, a odvtedy sa používa na liečbu rôznych ochorení žalúdka. Tmelová guma obsahuje niekoľko vlastností, vďaka ktorým je mimoriadne dobrá pri liečení chorôb spojených s trávením a pri podpore celkového zdravia trávenia.

Masticha má antibakteriálne vlastnosti. Je teda účinný pri znižovaní infekcie Helicobacter pylori. Táto progresívna patogénna infekcia môže bez liečby viesť k chronickej gastritíde a žalúdočným vredom.

Extrakty z masticovej gumy vykazovali asi 30-násobný pokles kolonizácie H. pylori. Na podporu toho však nie je dostatok dôkazov (2).

Niektorí však predpokladajú, že za touto vlastnosťou sú mono- a seskviterpenoidy (éterické oleje) a triterpenoidy (napr. Kyselina mastikadienonová), ktoré guma obsahuje (1).

Táto živica tiež nemá žiadne/minimálne vedľajšie účinky na dlhodobú konzumáciu. Obvyklý príjem masticovej gumy by teda mohol ovládať kolonizáciu H. pylori vo Vašom žalúdku

Zvládanie stresu

Medzi črevom a mysľou je silný vzťah. Presunutie nervového systému z režimu boja alebo úteku na miesto odpočinku a trávenia pomôže zlepšiť funkciu trávenia. Ľudia s ulceróznou kolitídou majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť depresiou a stresom. Vytvára cyklický vzorec stresu, vzplanutia, depresie/úzkosti, zhoršovania symptómov, zvýšenej depresie/úzkosti, ťažkostí so zvládaním vzplanutia a plnením každodenných životných úloh.

Znížte stres použitím týchto aktivít:

Cvičenie: aktivita je nápomocná pri zvládaní mnohých symptómov a komplikácií spojených s ulceróznou kolitídou vrátane zlej imunity, stresu a duševného zdravia a hmotnosti. Pokojnejšie a pomalšie cvičenia ako joga a thai chi podporujú relaxáciu v tráviacom systéme a ozdravenie tela i mysle.

Meditácia: Meditácia zahŕňa techniky, ako je hlboké dýchanie a progresívna svalová relaxácia. Ak si vezmete pár minút rušného dňa, pomôže vám to aktivovať parasympatický systém.

Terapia: spolupráca s terapeutom môže pomôcť kontrolovať symptómy ulceróznej kolitídy. Kognitívna behaviorálna terapia môže pomôcť spracovať zručnosti pri zvládaní bolesti a stresu spojeného so vzplanutím. Môže zmierniť bolesť brucha a pomôcť pri kontrole niektorých telesných procesov, ako je relaxácia svalov.

Probiotiká a prírodná liečba

Probiotické potraviny a prírodné doplnky môžu byť perfektným doplnkom lekárskej starostlivosti. Pred kúpou si overte štítok a preskúmajte spoločnosť.

Probiotiká: zdravé baktérie v čreve podporujú zdravie a trávenie. Tieto užitočné „baktérie“ sú tiež spojené so zlepšenou imunitnou funkciou, ktorá môže pomôcť pri ulceróznej kolitíde. Naopak, príliš veľa nezdravých baktérií môže príznaky ulceróznej kolitídy zhoršiť. Rovnováha je kľúčom.

Byliny a doplnky: Ženšen môže zmierniť príznaky ulceróznej kolitídy. Ukázalo sa, že môže zmierniť zápal a zabrániť poškodeniu DNA. Omega-3 mastné kyseliny (tučné ryby, ľanový olej, olej z vlašských orechov) znižujú zápal, čo môže v dôsledku toho zmierniť príznaky ulceróznej kolitídy.

Výživa

Nezabudnite, že stres je jednou z hlavných príčin vzplanutia. Ak sú tieto informácie zdrvujúce, žiaden stres! Zostavili sme niekoľko jednoduchých zmien návykov, ktoré pomôžu vyživiť Vaše telo a vykročia správnym smerom k zníženiu vzplanutia a zlepšenia pocitu.

 • Pite veľa vody-zamerajte sa na nápoje s elektrolytom, najmä ak sú prítomné vzplanutia a hnačka
 • Jedzte malé jedlá po celý deň namiesto veľkých, menej častých – tieto sú ľahšie stráviteľné
 • Zamerajte sa na dostatok jedla – zamerajte sa na zdravé jedlá, akékoľvek kalórie sú však užitočné, pokiaľ ide o ulceróznu kolitídu
 • Zamerajte sa na diétu s nízkym obsahom vlákniny
 • Vyhnite sa vyprážaným, korenistým a mliečnym výrobkom
Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1797732/

https://www.academia.edu/27186967/The_effect_of_mastic_gum_on_Helicobacter_pylori_A_randomized_pilot_study

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17474124.2017.1292851

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2016.00341/full

https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10620-017-4540-z

https://academic.oup.com/ibdjournal/article/24/4/714/4925788

https://www.magastic.co.uk/blog-news/mastic-gum-info

 • masticha kapsule 100

  Masticha kapsule 100%, 90 ks

 • masticha žuvacie tablety

  Masticha žuvacie tablety, 40 ks