• Doprava zadarmo nad 40 €

Ženšen

Ženšen a jeho účinky

Ženšen a jeho účinky

Ženšen a jeho účinky 1024 683 SuperGreens®

Ženšen je jednou z najznámejších a najčastejšie študovaných liečivých rastlín na svete. Existuje celý rad rôznych druhov ženšenu. Ten, ktorý sa na celom svete používa najčastejšie, je Panax. 

Čo je to ženšen?

Ženšen, známy aj ako Ginseng, je rastlina, ktorá rastie v Kórei, severovýchodnej Číne a na ďalekom východe Sibíri. Ľudia používajú koreň ženšenu na výrobu liekov. V starej čínskej medicíne sa využíva celé storočia.

Je to pomaly rastúca rastlina s dužinatými koreňmi. Byliny pozostávajú zo svetlo sfarbeného koreňa vidlicovitého tvaru, pomerne dlhej stopky a zelených listov oválneho tvaru.

 Klasifikovať ho môžeme tromi spôsobmi podľa toho, ako dlho sa pestuje:

  • Čerstvý: zberá sa do 4 rokov.
  • Biely: zberá sa medzi 4-6 rokom.
  • Červený: zber prebieha po 6 rokoch.

Názov ginseng je odvodený z čínskeho 人, čo je v preklade do latinky “rén” a v našom jazyku “človek” a znaku 参, v latinke “shen”. Shen má v našom preklade viacero významov, pod ktoré patrí duch, identita, život, telo a iné.

Má až 11 rôznych odrôd, medzi ktoré patria:

  • čínsky (Panax notoginseng), 
  • sibírsky (Eleutherococcus senticosus), 
  • americký (Panax quinquefolius), 
  • himalájsky (Panax pseudoginseng).

Každý z nich má svoje vlastné špecifické účinky na telo. Predpokladá sa, že americký ženšen a aj ázijský zvyšujú energiu, znižujú hladinu glukózy a cholesterolu v krvi, znižujú stres, podporujú relaxáciu, liečia cukrovku a riadia sexuálne dysfunkcie u mužov.

História

Fosílie tejto rastliny sa našli už v tretej geologickej vrstve. Znamená to, že ženšen existoval pred miliónmi rokov. Patrí medzi najširšie uznávané rastliny v tradičnej orientálnej medicíne a jeho využitie poznali už pred 7 000 rokmi. 

V minulosti pripisovali ženšenu magické vlastnosti a prirovnávali ho k mandragore. Dôvodom bolo, že má antropomorfný tvar a teda sa podobá na človeka. Ľudia kedysi verili, že čím viac sa rastlina na človeka podobá, tým väšiu silu má.

Účinky

Ženšen obsahuje dve významné zlúčeniny: ginsenosidy a gintonín. Tieto zlúčeniny sa navzájom dopĺňajú, vďaka čomu poskytujú mnohé zdravotné výhody.

1. Adaptogén

Označuje sa za jeden z najúčinnejších adaptogénov, teda prírodnú látku. Tá pomáha organizmu lepšie zvládať psychickú a fyzickú záťaž. Pôsobí povzbudivo na celé telo a podporuje naše zdravie. 

2. Antioxidant

Ženšen má priaznivé antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Štúdie preukázali, že extrakty zo ženšenu a zlúčeniny ginsenosidu môžu inhibovať zápal a zvyšovať antioxidačnú kapacitu buniek

Napríklad jedna štúdia sa zamerala na červený kórejský ženšen a zistila, že zmierňuje zápaly a zlepšuje antioxidačnú aktivitu.

Ďalšieho výskumu sa zúčastnilo 18 mladých športovcov a oni užívali 2 g extraktu tri krát denne počas 7 dní. Účastníkom potom vykonali záťažové testy a sledovali zápalové markery. Výskumníci zistili, že hladiny boli významne nižšie, ako v inej skupine s placebom.

Inej štúdie sa naopak zúčastnili len ženy v postmenopauzálnom veku. Ich dávka bola 3 g červeného ženšenu, alebo placebo počas 12 týždňov. Na záver sa sledovala ich antioxidačná aktivita a markery oxidačného stresu. Vedci dospeli k záveru, že červený ženšen môže pomôcť znížiť oxidačný stres zvýšením aktivity antioxidačných enzýmov.

3. Lepšia činnosť mozgu

Účinky by mohol mať aj na zlepšenie mozgovej funkcie, na pamäť, správanie a spánok. Niektoré štúdie na zvieratách ukazujú, že zložky v ženšene, ako napríklad ginsenosidy, sú schopné chrániť mozog pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Ďalšej štúdie sa zúčastnilo 30 zdravých ľudí, ktorí užívali 200 mg ženšenu denne počas 4 týždňov. Koniec štúdie preukázal zlepšenie ich duševného zdravia aj nálady.

Je možné, že pozitívny vplyv bude mať aj na správanie jedincov s Alzheimerovou chorobou. Či je to naozaj tak, preukážu v budúcnosti vedci.

4. Impotencia

Využitie by mohol mať aj pri erektilnej dysfunkcii u mužov. Zdá sa, že jeho zlúčeniny môžu chrániť pred oxidačným stresom v cievach a tkanivách v penise a pomáhať obnoviť normálnu funkciu. Výskumom sa preukázalo aj to, že podporuje produkciu oxidu dusnatého, zlúčeniny, čo zlepšuje svalovú relaxáciu v penise a zvyšuje krvný obeh.

V tomto smere je však určite potrebných viac skúmaní, aby sa dospelo k jednoznačným záverom, ako veľmi by mohol ženšen v tomto smere mužom pomôcť.

5. Imunitný systém

Ženšen môže posilniť aj imunitu. Niektoré štúdie skúmajúce účinky na imunitný systém sa zamerali na pacientov s rakovinou, čo podstúpili chirurgický zákrok alebo chemoterapiu. Jedna sledovala 39 ľudí, ktorí sa zotavovali z chirurgického zákroku na rakovinu žalúdka, a dva roky ich liečili 5 400 mg ženšenu denne. Výsledok bol veľmi zaujímavý. U týchto ľudí došlo k významnému zlepšeniu imunitných funkcií a zníženiu recidívnych príznakov.

6. Rakovina

Ženšen môže byť nápomocný pri znižovaní rizika určitých druhov rakoviny. Ukázalo sa, že ginsenosidy v tejto byline pomáhajú znižovať zápaly a poskytujú antioxidačnú ochranu. Bunkový cyklus je proces, ktorým bunky normálne rastú a delia sa. Ginsenosidy by mohli prospieť tomuto cyklu tým, že zabráni abnormálnej produkcii a rastu buniek. 

V prehľade niekoľkých štúdií sa dospelo k záveru, že ľudia, ktorí užívajú ženšen, môžu mať o 16% nižšie riziko vzniku rakoviny

7. Menšia únava a viac energie

Je dokázané, že ženšen pomáha bojovať proti únave a podporuje energiu. Rôzne štúdie na zvieratách spájajú niektoré zložky ženšenu, ako sú polysacharidy a oligopeptidy, s nižším oxidačným stresom a vyššou produkciou energie v bunkách, čo by mohlo pomôcť v boji s únavou.

Jedna štvortýždňová štúdia skúmala účinky podania 1 alebo 2 g Panax ginseng (ženšen pravý) alebo placeba 90 ľuďom s chronickou únavou. U tých, ktorí dostali ženšen, došlo k menšej fyzickej a duševnej únave a zníženiu oxidačného stresu ako u pacientov užívajúcich placebo.

8. Cukrovka

Zdá sa, že ženšen je prospešný aj pri kontrole hladiny glukózy v krvi. Ukázalo sa, že americký a ázijský ženšen zlepšuje funkciu buniek pankreasu, podporuje produkciu inzulínu a príjem cukru.

9. Na pleť

Využiť sa dá aj na pleť, nakoľko má pozoruhodné účinky proti starnutiu pokožky.  Dokáže to vďaka bioaktívnym zlúčeninám, vrátane saponínov, polysacharidov, pektínu, cukru, vitamínov B1, B2, B12, kyseliny pantoténovej a minerálov, ktoré majú silu zvyšovať okysličenie a cirkuláciu v kožných bunkách a zabezpečujú krajšiu pleť.

Ženšen sa dá zaradiť aj do stravy

Koreň ženšenu pravého sa dá konzumovať mnohými spôsobmi. Môže sa jesť surový alebo ho môžete zľahka napariť, aby ste ho zjemnili. Môže sa tiež dusiť vo vode na prípravu čaju. Dá sa pridať do rôznych receptov, ako sú polievky a praženice. A extrakt možno nájsť vo forme prášku, tabliet, kapsúl a oleja.

Odporúčané dávkovanie extraktu

Ak sa rozhodnete zakúpiť si extrakt, ako výživový doplnok, hľadajte taký, ktorý obsahuje 2 – 3 % celkových ginsenosidov. Konzumujte ho pred jedlom, aby ste zvýšili vstrebávanie a získali tak z neho maximum.

Negatívne účinky

Podľa výskumov sa ženšen javí ako bezpečný a nemal by mať žiadne vážne vedľajšie účinky. Ľudia užívajúci lieky na cukrovku by však mali pri užívaní ženšenu starostlivo sledovať hladinu cukru v krvi. Keďže znižuje cukor, je potrebné zabezpečiť, že hladina nebude príliš nízka.

Aby ste predišli nepríjemným problémom je vhodné sa vopred poradiť so svojím lekárom o užívaní každého výživového doplnku.

Je dôležité taktiež poznamenať, že kvôli chýbajúcim štúdiám sa ženšen neodporúča pre deti alebo ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčiace.

Pestovanie

Ženšen je možné pestovať aj doma zo semien alebo koreňov. Korene, samozrejme, dospejú oveľa rýchlejšie ako semená. Semená rastú pomaly a vypučia až po roku po zasadení. 

Jeho sadenie vo vnútri je možné počas celého roka. Ak sadíte semená, zatlačte ich do vlhkého substrátu a položte na svetlé miesto so stabilnou teplotou okolo 20°C. Po 2 týždňoch až mesiaci presuňte nádobu, kde ste ženšen zasadili na chladnejšie miesto. Udržiavajte substrát vlhký, určite ho neprelievajte. Rastlinu nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, pretože by ju to mohlo spáliť a odumrie.

Záver

Ženšen je liečivá bylina, ktorá sa používa stáročia v tradičných medicínach. Jeho liečivých účinkov môže byť ale ešte oveľa viac, než sme v článku spomenuli. Čas ukáže, na čo všetko ďalšie ešte vedci vo svojich štúdiách prídu. Z dostupných údajov ale vieme, že obsahuje látky, vďaka ktorým má veľký potenicál.

Ak máte záujem prečítať si aj o ďalších zaujímavých témach, na našom blogu nájdete aj iné články o super potravinách. Vedeli ste, že napríklad na trávenie vám pomôže Maca? Aj ona obsahuje vitamíny a veľa ďalších výživných látok.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/ginseng-benefits#TOC_TITLE_HDR_11
https://www.verywellhealth.com/korean-ginseng-benefits-4588917
https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-ginseng#1

  • Ginseng Energy ženšen tekutý extrakt