Nielen v období chrípok a prechladnutí, ale aj počas bežných dní je vitamín C pre ľudské telo nepostrádateľný. Je preto dôležité sa predzásobiť a nečakať, až kým sa dostaví ochorenie. Tento vitamín je jeden zo spôsobov, ako udržať nejednu chorobu na uzde. Ako sa však zorientovať a nájsť najkvalitnejší vitamín C?
Čo je vitamín C a jeho úloha v tele
Ide o najznámejší druh vitamínu na posilnenie imunitného systému, ale je taktiež silným antioxidantom s mnohými ďalšími výhodami, vrátane boja proti zápalu.
Ľudské telo si ho nevie vytvoriť úplne samo, takže ak nedostávame dostatok vitamínu do tela vďaka strave, riešením sú doplnky výživy.
Aký je najkvalitnejší vitamín C?
Ak sa rozhodnete hľadať najkvalitnejší vitamín C, mali by ste vedieť nasledovné:
Existuje niekoľko druhov
Vitamín C sa dá zakúpiť buď v čistej forme, alebo je viazaný na minerály, čím sa vytvorí forma askorbátu. Medzi najbežnejšie typy doplnkov vitamínu C patria:
- Kyselina askorbová – Taktiež známa ako L-askorbová či L-askorbát. Ide o typ v najčistejšej forme. Je to biologicky najdostupnejšia forma, čo znamená, že je aj ľahko absorbovaná krvným obehom.
- Askorbát sodný – Čistá kyselina askorbová môže byť pre žalúdok niektorých ľudí príliš kyslá a tým vie spôsobiť pálenie záhy. Ak je toto aj váš prípad, siahnite radšej po kyseline askorbovej, ktorá je naviazaná na molekulu sodíka, čo minimalizuje kyslosť. Je dôležité pamätať aj na to, že askorbát sodný vo forme vitamínu C zvyšuje hladinu sodíka, takže je dôležité sledovať príjem soli.
- Askorbát vápenatý – Táto forma viaže kyselinu askorbovú na vápnik, ktorý podobne ako askorbát sodný neutralizuje kyslosť. Askorbát vápenatý je ideálny pre tých, ktorí majú extra citlivý žalúdok, sú chorí alebo nemôžu tolerovať iné formy vitamínu C.
- Iné minerálne askorbáty – Kyselinu askorbovú môžete nájsť viazanú aj na ďalšie minerály v multivitamínoch, ako je horčík, chróm, zinok, mangán a molybdén. Ak užijete akúkoľvek formu minerálneho askorbátu (vrátane vodíka a vápnika), je dôležité dávať pozor na to, koľko minerálu prijímate a či množstvo neprekračuje odporúčanú dennú dávku tohto minerálu.
Existuje vo viacerých formách
Doplnky sa predávajú v troch rôznych formách:
- Pilulky,
- kapsule/ žuvacie kapsule,
- prášky.
Aj keď žiadna forma nie je označovaná za najlepšiu, najdôležitejšie je, skontrolovať množstvo vitamínu C v jednej dávke. Toto množstvo sa totiž môže veľmi líšiť.
Dávkovanie
Užívanie sa pohybuje v závislosti od veku. Dávka môže byť v rozmedzí od 25 mg do 1 500 mg denne. Podľa lekárov by sa nemalo užívať viac, ako 2 000 mg vitamínu C denne. Odporúčajú taktiež užívanie viackrát denne v menších dávkach, prípadne je vhodné užívanie kapsúl s postupným uvoľňovaním.
Prečo je kvalita vitamínu dôležitá?
Nie je vitamín, ako vitamín. Ak sa rozhodnete pre doplnok výživy, hľadajte vždy ten najkvalitnejší. Ak by ste siahli po prvom čo uvidíte, mohli by ste vyhodiť zbytočné peniaze a žiadaný účinok by sa nemusel dostaviť. Vždy si pri kúpe prečítajte informácie o produkte, prípadne sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Ak hľadáte produkt bez GMO, vhodný pre vegánov aj celiatikov, siahnite po značke Superum C. Jeho prírodné zloženie a aktívne zložky z šípky, aceroly a bioflavonoidov, dodajú telu presne to, čo potrebuje.
Na čo všetko je potrebný?
Chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi
Vitamín C je silný antioxidant, ktorý chráni vaše bunky pred poškodením voľnými radikálmi produkovanými cigaretovým dymom, znečistením ovzdušia a nadmerným slnečným žiarením. Predpokladá sa, že voľné radikály hrajú úlohu v rýchlom starnutí a chorobách, ako sú rakovina a srdcové choroby.
Je potrebný na výrobu kolagénu
Je nevyhnutný pre syntézu kolagénu, ktorý je potrebný na podporu rastu nového tkaniva. Podporuje zdravú pokožku, ako aj hojenie rán a poranení. Kolagén sa nachádza aj v spojivových tkanivách zdravých ďasien, kostí, svalov, chrupaviek a ciev.
Zlepšuje vstrebávanie železa
Zvyšuje vstrebávanie železa nachádzajúceho sa v zelenine, ovocí a orechoch.
Hrozí predávkovanie?
Nadmerné dávky vitamínu z doplnkov výživy môžu mať nepriaznivé účinky v spojitosti s niektorými liekmi alebo stavmi.
- Príliš veľké množstvo (nad 2 000 mg/deň) môže zvýšiť množstvo hliníka absorbovaného zo zlúčenín hliníka. Pacienti s poruchou funkcie obličiek pri dlhodobom užívaní zlúčenín obsahujúcich hliník, by sa mali vyhýbať vysokým dávkam doplnkov s obsahom tohto vitamínu.
- Súbežné podávanie estrogénu a veľkých dávok môže zvýšiť hladinu estrogénu, preto sa treba vyhýbať suplementácii s vysokými dávkami.
- Pacienti s cukrovkou, obličkovými kameňmi alebo poruchou funkcie obličiek by sa mali vyhýbať dlhodobému užívaniu vysokých dávok.
Nedostatok vitamínu C – aké sú príznaky?
Nedostatok je veľmi zriedkavý, ale jeho príznakmi sú:
- krvácanie ďasien,
- ľahké podliatiny,
- suchá šupinatá pokožka,
- svalová slabosť,
- bolesti kĺbov a svalov.
V extrémnych prípadoch môže nedostatok viesť ku skorbutu, ochoreniu charakterizovanému krvácaním, podliatinami, anémiou a slabosťou.
Nedostatok môže taktiež zhoršiť hojenie rán. Pacienti, ktorí sa zotavujú po zranení, operácii, popáleninách, by mali klásť veľký dôraz na užívanie vitamínu.
Vitamín C môžete prijímať aj z potravín
Vitamín C sa nachádza aj v ovocí a zelenine, no pridáva sa aj napríklad do cereálií či obilovín. To, či bol pridaný do potravín, zistíte tak, že v zozname zložiek je uvedená aj kyselina askorbová.
Predĺžené skladovanie a ohrievanie potravín obsah vitamínu v potravinách znižuje. Aby sme získali čo najviac množstva je teda najlepšie konzumovať potraviny surové. Medzi ovocie a zeleninu, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu, patria:
- Paprika,
- guava,
- kiwi,
- brokolica,
- paradajky,
- papája,
- jahody,
- pomaranče,
- ružičkový kel,
- acerola cherries,
- čučoriedky.
- šípky.
Záver
Zdravé stravovanie a dostatočný príjem všetkých vitamínov a minerálov je pre naše zdravie základ. Pokiaľ doprajeme nášmu telu všetko, čo potrebuje, ono sa nám za to odvďačí.
Zdroje:
https://www.healthxchange.sg/food-nutrition/food-tips/vitamin-c-best-food-sources-need
https://bodynutrition.org/vitamin-c/