• Doprava zadarmo nad 40 €

Vitamíny pre zdravie- Cítite sa pod psa? Ako pomôcť telu, aby prekonalo chladnejšie jesenné mesiace

Vitamíny pre zdravie na jeseň

Vitamíny pre zdravie na jeseň

Vitamíny pre zdravie na jeseň 1024 684 SuperGreens®

Chladnejšie mesiace sú už skutočne pred nami a počas jesene a zimy nie je neobvyklé začať sa cítiť trochu pod psa- budeme potrebovať vitamíny pre zdravie. Väčšina z nás prechádza fázami nevoľnosti, pretože počasie je studené a mokré, ale nemusí to tak byť.

Jeseň a zima prinášajú menej slnečného svetla, chladné noci, dostatok dažďa a chrípkové obdobie. Nielen to, ale zisťujeme, že nám chýba energia a motivácia, pravidelne jeme nezdravšie jedlá ako menej zeleniny a ovocia, menej cvičíme a celkovo sa nám nič nechce.

Môžete si však pomôcť udržať sa a cítiť sa dobre a energicky po celú zimu tým, že dáte svojmu telu vitamíny, ktoré potrebuje, aby sa mu darilo. Doplnte si vitamíny a minerály na podporu imunitného systému. Toto je niekoľko z našich obľúbených doplnkov a byliniek, ktoré Vám pomôžu zostať fit a zdraví až do jari.

Manuka med- dar od včiel

Med Manuka je plný dobrôt a zároveň je neuveriteľne chutný. Med všetkých druhov je známy tým, že je vynikajúci na upokojenie bolestí v krku a zmiernenie kašľa a šteklení hrdla. V skutočnosti sa med používa už tisíce rokov ako forma lieku, keď sa ľudia cítia byť trochu chorí v nepriaznivom počasí.

Manuka med je komplexný med, ktorý ďaleko presahuje jednoduchý stolový med; je to vzácny a špeciálny med, ktorý bol rozsiahle skúmaný a uznávaný pre svoje pozoruhodné prírodné vlastnosti. Pochádza z vidieckych oblastí na Novom Zélande a je úplne bez pesticídov a je bez urbanizácie, čo z neho robí jeden z najčistejších druhov medu v okolí.

Manuka med vyžaduje špeciálnu starostlivosť a odborné znalosti, aby optimalizoval a chránil svoje špeciálne prírodné vlastnosti. Ukázalo sa, že metylglyoxal (MGO) je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina, vďaka ktorej je med z Manuky taký výnimočný. MGO sa tvorí v mede z nektáru Manuka a ako med dozrieva, obsah MGO sa môže zvýšiť.

Vitamín C na boj s chorobami

Vitamín C v zimných mesiacoch posilňuje imunitu a bojuje s chorobami. Nielen to, ale znižuje oxidačný stres a chráni pred voľnými radikálmi. Predtým sa predpokladalo, že zvýšená konzumácia vitamínu C Vám zabráni ochorieť, čo sa nikdy nedokázalo. Je však dobre známe, že pomáha zmierniť choroby, keď ste chorí.

Príjem 200 mg vitamínu C denne môže pomôcť zmierniť príznaky nachladnutia a chrípky. Vitamín C je pre telo nevyhnutný po celý rok, a hoci ho nájdete v mnohých potravinách, užívanie doplnkov Vám môže zaručiť, že budete mať v zime dostatok.

Zázvor- zázračný koreň

Zázvor ponúka mnoho zdravotných výhod a na svoje liečebné účely sa používa už mnoho rokov. Štipľavý koreň je známy tým, že zmierňuje nevoľnosť a upokojuje podráždený žalúdok, a taktiež sa predpokladá, že zázvor má protizápalové vlastnosti. Tieto môžu pomôcť zmierniť príznaky bežnej nachladnutia alebo zimnej chrípky, ako aj zmierniť bolesti hlavy.

Je to skvelý doplnok v zime, pretože jeho termogénne vlastnosti Vás môžu zahriať a zabrániť zimnici. Odporúčame používať piť denne čaj alebo pridať zázvor do varenia.

Vitamín D

Vitamín D získavame predovšetkým z priameho slnečného svetla a v zime je to oveľa ťažšie. V tie dni, keď odchádzate z domu za tmy a prídete domov za tmy, môžu byť Vaše hladiny vitamínu D veľmi nízke, takže sa budete cítiť unavene a zle. Užívanie doplnkov vitamínu D v zime môže prispieť k posilneniu kostí a zvýšeniu hormónov, aby ste sa cítili dobre dobre.

Komplex vitamínu B.

Komplex vitamínu B( napríklad vitamín B12, B1 a B6), ktorý sa nachádza v multivitamínoch, je kombináciou vitamínu B. Každý z nich pomáha telu fungovať efektívne a zohráva zásadnú úlohu vo Vašom celkovom zdraví. Komplex vitamínu B môže podporovať rast červených krviniek, zvyšovať energetickú hladinu, zaisťovať zdravú funkciu mozgu, podporovať trávenie a ďalšie.

Ak sa v zime často cítite malátni a unavení, pravdepodobne budete potrebovať komplex vitamínu B.

Omega 3

Omega 3 sa používa na výrobu bunkových membrán, takže je rozhodujúca pre udržanie každej bunky vo Vašom tele zdravej. Zdravé hladiny Omega 3 mastných kyselín pôsobia tak, že znižujú riziko chorôb a zmierňujú zápal.

Omega 3 údajne podporuje pamäť, výkonnosť mozgu a celkové správanie. Nedostatok Omega 3 môže viesť k únave, suchej pokožke, zmenám nálady a depresii, čo všetko môže byť v zime ešte horšie.

Probiotiká- dobré baktérie

Všetci vieme, že probiotiká pomáhajú tráveniu a zlepšujú zdravie čriev, ale v zime je to dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Dobré baktérie v čreve, ktoré pochádzajú z probiotík, pomáhajú bojovať proti infekciám. Infekciu môžu spôsobiť vírusy, parazity, kvasinky a plesne, ktoré sú bežnejšie počas jesene a zimy.

Echinacea

Toto je skutočný význam kvetinovej sily! Echinacea purpurea je silný antioxidant, ktorý podporuje obranný systém tela. Echinacea sa široko používa na boj proti infekciám a iným infekciám horných dýchacích ciest. Užívajte Echinaceu pri prvých príznakoch prechladnutia, a tá odvráti príznaky.

Echinacea sa používa aj proti mnohým ďalším infekciám vrátane chrípky, infekcií močových ciest, vaginálnych kvasinkových infekcií, ochorení ďasien a tonzilitídy.

Železo

Železo je minerál nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík po celom tele. Dobrý príjem železa je potrebný pre energetickú a intelektuálnu výkonnosť. Nedostatok železa vedie k anémii – keď telo nie je schopné transportovať kyslík okolo tela, čo spôsobuje letargiu a apatiu. Ženy by si tiež mali dávať pozor na výmenu železa strateného počas menštruačného cyklu, pretože to môže viesť k slabosti a únave.

Najlepší zdroj tohto minerálu nájdete v červenom mäse, hoci ak ste vegetarián, menšie množstvo nájdete v cereálnych výrobkoch, chlebe, múke, vajíčkach, fazuli, šošovici a sušenom ovocí. Odporúča sa užívať železo s vitamínom C, ktorý napomáha jeho absorpcii do krvného obehu.

Pridajte zinok denne

Okrem toho by ste mali zaistiť dostatočnú zásobu zinku na jeseň a v zime: stopový prvok sa nemôže ukladať v našom tele, a preto ho musíme dodávať každý deň znova. Zinok sa podieľa na mnohých procesoch v organizme. Posilňuje nielen imunitný systém, ale podieľa sa aj na budovaní bunkového rastu a genetického materiálu a urýchľuje hojenie rán.

Dokonca aj mnohé hormóny vyžadujú zinok pre svoje rôzne funkcie. Mimochodom, zinok zo živočíšnych potravín telo lepšie vstrebáva ako z rastlinných zdrojov. Vysoké množstvo tukov a vápnika tiež bráni vstrebávaniu zinku v čreve.

Bylinky ako vitamíny pre zdravie

Oregano- nie je iba na pizzu

Oregano je nielen plné antibakteriálnych vlastností, ale obsahuje množstvo železa, mangánu, vitamínu K a ďalších antioxidantov. Len málo čerstvého alebo sušeného oregana je dobré na posilnenie imunity a dodáva chutnú príchuť obyčajné jedlá a dodáva im mimoriadnu liečivú silu.

Šalvia

Pridajte svojim jedlám teplú a príťažlivú chuť a arómu. Šalvia je silná, takže nebudete potrebovať veľa. Tiež si ju zamilujete s extra panenským olivovým olejom a cuketovými cestovinami, aby ste vytvorili jedlo hodné reštaurácie aj počas najrušnejšej noci v týždni.

Rozmarín

Táto rastlinka má takú relaxačnú arómu. Je tiež antiseptický a prospešný pre Vás. Existuje mnoho spôsobov, ako variť s čerstvým alebo sušeným rozmarínom. Na výrobu obľúbených jedál môžete dokonca vylúhovať olivový olej s rozmarínom. Je vynikajúci pre všetky druhy zeleniny a nič sa nevyrovná vôni čerstvo upečeného rozmarínového chleba!

Tymián

Spolu so šalviou a rozmarínom je tymián skvelý na posilnenie imunity a zároveň má protiplesňové vlastnosti. Je výborný do polievok a dusených pokrmov a zvýrazňuje chuť takmer akejkoľvek pečenej zeleniny.

Kmín

Kmín, ktorý sa často nachádza v blízkovýchodnej, ázijskej a mexickej kuchyni, pomáha pri trávení a obsahuje veľa železa. Nevkusné fazule ožívajú s kmínom, ako aj dusené mäso, a dokonca aj niečo také jednoduché ako pečený cícer na zdravé občerstvenie.

Podpora imunity

Naša imunita funguje ako jemne vyvážený systém, ktorý odpudzuje baktérie a vírusy. Príliš malá odozva a sme obeťami všetkých chýb, ktoré sa vyskytujú. Príliš veľa a riskujeme rozvoj autoimunitných stavov, ako je nádcha alebo psoriáza.

Ukázalo sa, že vitamíny a minerály (doplnky stravy) zohrávajú úlohu pri podpore normálnej imunitnej funkcie. Hlavnými sú vitamíny A, C a D, ale dôležité sú tiež železo, selén, zinok a vitamín B(vitamín b12a ďalšie b-čka), vitamín E. Môžete tiež skúsiť kozinec blanitý a ashwagandha.

Jedna nedávna metaanalýza zistila, že užívanie doplnkov vitamínu C znižuje závažnosť bežného nachladnutia, hoci iný nepreukázal žiadny konzistentný prínos z hľadiska trvania alebo závažnosti symptómov nachladnutia. Iná metaanalýza uviedla, že užívanie zinkových pastiliek alebo doplnkov znižovalo u zdravých jedincov trvanie symptómov nachladnutia o tretinu. V oboch týchto prípadoch je dôležité užiť doplnky do 24 hodín od nástupu symptómov.

Zdá sa, že deťom prospieva aj pravidelné dopĺňanie zinku v zimných mesiacoch, pretože môže znížiť závažnosť prechladnutia a obmedziť používanie antibiotík. Pred podávaním doplnkov stravy deťom sa poraďte so svojím lekárnikom, aby ste sa uistili, že ste vybrali správnu dávku.

 Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30069463/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28515951/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17636648/

https://www.her.ie/health/her-check-up-the-vitamins-you-need-to-take-this-winter-171741

https://patient.info/digestive-health/irritable-bowel-syndrome-leaflet/probiotics-and-prebiotics

https://www.vitalabo.com/info/magazine/nutritional-supplements-for-autumn-and-winter

 

 

 

 

  • Super Kids tekutý multivitamín pre deti

  • Ultra+ tekutý multivitamín