• Doprava zadarmo nad 40 €

Astaxanthin

Vyskúšajte skvelý výživový doplnok Astaxanthin

Vyskúšajte skvelý výživový doplnok Astaxanthin

Vyskúšajte skvelý výživový doplnok Astaxanthin 1024 683 SuperGreens®

Denne sme vystavení rôznym baktériám či vírusom a ak chceme, aby sme sa úspešne proti týmto vplyvom bránili, je potrebné si pomáhať. Na trhu máme veľa vitamínov a výživových doplnkov, ktorými môžeme našu imunitu posilniť. Jedným z takýchto doplnkov je Astaxanthin. Je to najsilnejší prírodný antioxidant, ktorý je možné v prírode nájsť. Ak ste o ňom ešte nepočuli, nezúfajte. Určite nie ste jediný. 

Čo je to Astaxanthin

Je to červenkastý pigment, ktorý je zo skupiny karotenoidov, čo sú vlastne chemické látky. V prírode sa vyskytuje prirodzene napríklad v riasach a je zodpovedný napríklad za ružovkasté sfarbenie lososa, homára, pstruha, krevety, či iných morských plodov. Riasa, ktorá je najbohatším zdrojom prírodného astaxantínu, je Haematococcus pluvialis. Používa sa aj v doplnkoch výživy. Podobne, ako aj iné karotenoidy, aj on je rozpustný v tukoch. Štruktúra tohto červenkastého pigmentu syntézou, bola opísaná ešte v roku 1975 skupinou vedcov v Journal of the Chemical Society.

Astaxanthin sa predáva vo forme kapsúl, ale okrem toho, že je určený pre ľudí, ho môžu užívať aj zvieratá. V Európskej únii sa považuje za červené farbivo a na obaloch býva označené číslom E 161. Považuje sa za bezpečný výživový doplnok a jeho bezpečný denný príjem stanovil Európsky úrad pre bezpečnosť potravín na 0,2 mg na kilogram telesnej hmotnosti. 

Najväčšie zdroje Astaxanthinu

Jedným z najväčších prírodných zdrojov je riasa. Nie je to však jediný zdroj, z ktorého sa dá získať. K ďalším zdrojom, patria aj vodné organizmy a kvasinky. 

Primárne zdroje, z ktorých sa získava:

 • Haematococcus pluvialis (riasa)
 • Euphausia pacifica a Euphausia superba (kôrovce)
 • Pandalus borealis (článkonožce)
 • Xanthophyllomyces dendrorhous (kvasinky)

Obsah pigmentu sa však líši a je závislý napríklad aj od jednotlivca k jednotlivcovi. Rozdielom, je aj samotná výživa a životospráva daného živočícha. Pre lepšiu predstavu, ako sa tento obsah líši u rôznych zdrojov, si môžeme porovnať 2 zdroje. 

Zdroj Približná koncentrácia pigmentu
Kôrovce ~ 0,012%
Haematococcus pluvialis ~ 4%

Z tabuľky vyplýva, že riasy sú bohatým zdrojom oproti spomenutým kôrovcom. V duchu doterajších zistení, sú zrejme tieto riasy najbohatším prírodným zdrojom a sú preto hlavným priemyselným zdrojom pre jeho prirodzenú produkciu. Približne z 1 kg suchej biomasy, sa dá spracovaním získať približne 40 gramov tohto karotenoidu. Ďalším dôvodom používania, je jednoduchosť pestovanie. Populácia spomínanej riasy je totiž schopná zdvojnásobiť sa každý týždeň.

Pestovanie prebieha v dvoch fázach. Prvá sa nazýva zelená, kedy sa jej dodávajú potrebné živiny. Druhá fáza sa volá červená a v tejto fáze sa rastlina vystaví slnečnému žiareniu pre vyvolanie karotogengézy, kedy začne produkovať Astaxanthin. Produkcia, je obranný mechanizmus riasy pred stresom. Následne sa bunky s vysokou koncentráciou Astaxanthinu zbierajú. Celý popis veľkovýroby z riasy je popísaný v publikácii z roku 2000.

Medzi bežnými suplementami môžete objaviť aj kapsule pod názvom Krill oil (olej z kôrovcov), ktoré sú z kôrovcov. Názov sa síce veľmi podobná na rybí olej, ale spomenuté kapsule sú oveľa účinnejšie. 

Vplyv na organizmus

Astaxantín, je silný prírodný antioxidant a je pre telo bezpečný a nikdy sa nemení na prooxidant. Znamená to, že nášmu organizmu nemôže spôsobiť škodlivú oxidáciu. Táto vlastnosť ho robí ideálnym pre ľudské telo. Astaxantín dokáže oxidáciu v organizme znižovať. V prípade, ak oxidácia v tele nie je znížená, dochádza k predĺženiu zápalov, čo spôsobuje veľké škody na zdraví človeka. Zápaly v tele môžu spôsobiť napríklad problémy s očami, srdcové choroby, zhoršiť stav mozgu, artritídu a rôzne druhy rakoviny.

Keďže ho ľudské telo nedokáže produkovať samo, je potrebné ho prijímať v potrave, prípade v suplementoch. Jedlo bohaté na Astaxantín je napríklad losos, krevety, pstruh dúhový a raja. Ak chcete však dosiahnuť požadované prínosy pre zdravie, jesť morské plody nebude postačujúce a budete musieť siahnuť po výživových doplnkoch, kde je podiel látky koncentrovanejší. Výživové doplnky, ktoré sú z rias Haematococcus majú najvyššie biologicky dostupné množstvo Astaxantínu a sú lepšie než niektoré vitamíny a minerály.

Účinky:

 • Je takmer 6 000-krát silnejší, než vitamín C,
 • je 550-krát bohatší na zdroj antioxidantov, než zelený čaj,
 • je o 550-krát účinnejší antioxidant, než vitamín E.

Po spomenutých účinkoch je zrejmé, že je Astaxanthin jedným z najlepších spôsobov, ako prijať do tela antioxidanty. Antioxidačné hodnoty potravín, sa môžu vyjadrovať okrem iného, aj v jednotkách ORAC. Skratka ORAC znamená Oxygen Radical Absorbance Capacity – v preklade antioxidačná kapacita. Existuje viacero testov na meranie antioxidačnej kapacity, ORAC však patrí k najpopulárnejším. 

Na obrázku nižšie si môžete pozrieť 5 vybraných potravín s ORAC hodnotou.

ORAC Astaxanthin

Benefity

Na meranie jeho účinkov na ľudské telo, sa vykonalo už tisíce štúdií. Poďme sa preto spolu pozrieť na niektoré z benefitov, ktoré nám prináša.

1. Bojuje s cukrovkou

Na Slovensku má diabetes z dostupných údajov štatistiky NCZI viac, ako 370 000 ľudí a číslo sa z roka na rok zvyšuje. Veľa ľudí žiaľ na cukrovku aj zomiera, nakoľko cukrovka so sebou prináša aj pridružené ochorenia. Oxidačný stres spôsobený príliš vysokou hladinou cukru v krvi je hlavným dôvodom odumierania beta buniek pankreasu, prípadne ich zlyhávania. Antioxidačné vlastnosti Astaxanthinu môžu pomôcť bunky chrániť. V jednej štúdii z roku 2002 sa zistilo, že znižoval toxicitu glukózy u myší s diabetesom a tým teda chránil bunky pankreasu. Môže byť preto významným pomocníkom ochrany voči oxidačným stresom.

V ďalšej štúdii z roku 2018 sa zistilo, že dokáže dopomôcť k zníženiu krvného tlaku a zlepšiť tým metabolizmus cukru u pacientov s diabetesom. 

2. Pomáha pri problémoch so srdcom

Údaje z Eurostatu uvádzajú, že najčastejšími príčinami úmrtia v Európe sú kardiovaskulárne choroby. Problémy sa samozrejme netýkajú len európskej populácie a sú aj mimo Európy. V USA dostane niekto infarkt každých 40 sekúnd. Čísla sú naozaj alarmujúce a prevencia preto určite nie je zbytočná. 

V štúdii z roku 2011 vedci zistili, že po 12 týždňoch užívania sa môže znížiť hladina cholesterolu u obéznych osôb. 

V roku 2006 prebiehala štúdia s potkanmi a u tých, ktorí mali vysoký krvný tlak sa ukázalo, že je schopný zlepšiť pružnosť a hrúbku stien tepien. Môže byť tak pre náš kardiovaskulárny systém veľmi prospešný.

3. Znižuje krvný tlak

V bežnom živote sa dá zlepšiť krvný tlak zvýšením fyzickej aktivity, stratou nadváhy, zdravou výživou a obmedzením príjmu alkoholu. Ak do tohto boja zapojíme aj Astaxanthin, cesta za dobrým krvným tlakom môže byť ešte viac priamočiarejšia. 

Astaxanthin podporuje prietok krvi aj pre antioxidanty. A keďže príliš veľká oxidácia narúša správny prietok krvi, je aj v tomto boji veľkým pomocníkom.

4. Pomáha bojovať s cholesterolom

Hoci je cholesterol veľkým strašiakom, sám o sebe nie je zlý. Problém však nastáva, ak je ho v krvi príliš veľa. Keďže sa cholesterol vo vode nerozpustí, začne sa jeho prebytok ukladať na stenách ciev. Ak sú tepny príliš úzke, prietok krvi nie je dostatočný a dochádza k mozgovej príhode, alebo infarktu.

Jednou z možnosti, ako s cholesterolom bojovať, je zmena životosprávy. Prestať fajčiť, viac pohybu, zbaviť sa nadváhy a zdravo sa stravovať. 

Štúdia z roku 2011 naznačuje, že pri užívaní 6 – 18 mg každý deň počas 84 dní znižuje hladinu lipidov v krvi. Hladina lipidov je často spojená s vysokým cholesterolom. 

5. Podporuje imunitný systém

Imunita, je obranná bariéra nášho organizmu. Ak je silná, telo sa ubráni, ak je slabá, telo napadnú vírusy, baktérie a iný votrelci. Imunitný systém zohráva pre telo veľmi dôležitú úlohu. 

V roku 2010 pracoval tím vedcov na štúdii, kde 42 žien užívalo Astaxanthin 8 týždňov. Ukázalo sa, že zúčastnené ženy vykazovali známky zlepšenia imunitnej odpovede.

6. Pomáha liečiť vredy

Vredy môžu byť nielen veľmi bolestivé, ale liečenie býva aj veľmi zdĺhavé. Vredy sa navyše aj po vyliečení môžu opakované vracať, ak sa ich príčina nelieči. Ak sa vredy poriadne nevyliečia, môžu viesť k ďalším chorobám. Jednou z nich je napríklad Crohnova choroba.

Vredy môžu mať veľa podôb, k najčastejším patria žalúdočné vredy, vredy v ústach a genitálne vredy. Vtedy môžu navyše sprevádzať aj nepríjemné ťažkosti, napríklad bolesti, nevoľnosť, pálenie záhy, nadúvanie. Veľmi často sa vredy liečia antibiotikami. Žiaľ oxidačný stres vytvára v čreve prostredie, ktoré vyhovuje baktérii H. pylori. Aj to je dôvod, prečo sa napríklad žalúdočné vredy môžu vracať. 

Astaxantín je najsilnejší antioxidant a potláča oxidačný stres. V štúdii z roku 2012 ho vedci podali myšiam pred vyvolaním žalúdočných vredov, čím dosiahli pokles tvorby týchto vredov. 

7. Zlepšuje pokožku

Keďže je telo veľmi často vystavené slnku, je potrebné chrániť pokožku pred UV žiarením. Vďaka tomu, že sa Astaxantín dobre rozpúšťa v tuku, niektoré výskumy uviedli vedľajší účinok zmenu kvality pokožky. 

Štúdia z roku 2012 ukázala, že pri užívaní Astaxanthinu môže dôjsť k znižovaniu počtu stareckých škvŕn, vyhladzovaniu vrások a taktiež môže napomáhať k obnove vláčnosti pokožky.

8. Pomáha chrániť pred bakteriálnymi zápalmi

Baktérie sú zodpovedné za veľké množstvo ochorení. Príkladom týchto ochorení sú: 

 • Zápal oka,
 • infekcia zažívacieho traktu, úst, pažeráka a ciev,
 • zápal pľúc,
 • reumatické choroby,
 • infekcie srdca a chlopní,
 • a mnoho ďalších ochorení.

Je veľkým bojovníkom proti zápalom. V jednej zo štúdií vedci zistili, že je Astaxantín účinný aj v boji s oxidačným stresom spôsobeného oxidom dusnatým. Táto vlastnosť má schopnosť chrániť pľúca, oči, sliznicu žalúdka a srdce pred baktériami.

9. Krotí rast rakovinových buniek

Výskumy sa zaoberali aj účinkom na liečenie rakoviny. Jedna z nich, z roku 2005 zistila, že na liečbu rakoviny prsníka, má Astaxantin krátkodobé, aj dlhodobé účinky. Z výskumu sa konkrétne zistilo, že antioxidant pomáha skrotiť rast rakovinových buniek.

10. Zlepšuje fyzickú výkonnosť

Ďalšou výhodou, je schopnosť povzbudiť telo. Podľa štúdie z roku 2004, robenej na myšiach, Astasantín povzbudzuje telo, aby používalo vlastnú rezervu tukov, znižuje riziko poškodenia kostry a aj svalov.

Samozrejme únavu z cvičenia je možné znížiť aj ďalšími spôsobmi. K nim spadá dostatočný príjem bielkovín, dostatočná hydratácia a spánok, prijímanie dostatku železa. Ak to všetko splníme a doprajeme telu aj Astaxantín, môžeme tým úroveň energie nášho tela oveľa zvýšiť.

11. Liek na neplodnosť pre mužov

Lekári a odborníci, zaoberajúci sa neplodnosťou, stále študujú, využitie antioxidantov na zvládnutie oxidačného stresu spermií a tým liečiť mužskú neplodnosť. 

K pozitívnym výsledkom u mužov, ktorým podali Astaxantín patrilo menšie odumieranie spermií a celkové zlepšenie vitality a plodnosti. 

12. Pomáha zmierňovať príznaky menopauzy 

Obdobie menopauzy je pre niektoré ženy veľmi stresujúce. K častým sprievodné príznaky menopauzy sa zaraďuje úzkosť, návaly horúčav a depresie. Všetko toto má veľmi nepriaznivý účinok na zdravie a pohodu ženy v zrelom veku.

V ďalšom výskume z roku 2018 sa zistilo, že pri užívaní Astaxanthinu sa podarilo znižovať príznaky menopauzy a to vďaka zníženiu oxidačného stresu.

Záver

Astaxantín je v súčasnosti jedným z najdiskutovanejších karotenoidov. Je stále viac vedecky skúmaný a je pravdepodobné, že nášmu telu priniesie veľa benefitov. No je potrebné, aby prebehlo ešte mnoho štúdií. Doposiaľ totiž nie je úplne jasné, či je vhodný pre deti a tehotné a dojčiace ženy. Je taktiež potrebné myslieť na to, že neslúži ako náhrada pestrej stravy a ani ako náhrada za vitamíny a minerály.