• Doprava zadarmo nad 40 €

Liečba menopauzy

Liečba menopauzy: pomáhajú superpotraviny

Liečba menopauzy: pomáhajú superpotraviny

Liečba menopauzy: pomáhajú superpotraviny 1024 683 SuperGreens®

Menopauza je problémom pre značnú časť ženskej populácie, mnohé ženy majú ťažkosti s preklenutím tohto obdobia. Zníženie hladiny hormónov spôsobuje fyzické a duševné zmeny, ktoré veru značne potrápia nejednu ženu. Väčšinu symptómov menopauzy je možné zmierniť, pokiaľ sa rozhodneme pre konzumáciu superpotravín.

Je všeobecne známe, že správna výživa môže napraviť celý rad zdravotných problémov. I napriek tomu, že menopauza nie je ochorenie, jej príznaky zhoršujú kvalitu života. S nimi však nemusíme žiť. Správna výživa môže pomôcť zmierniť príznaky a zmierniť tento prechodný stav, ktorý môže trvať hoci aj niekoľko rokov. Liečba menopauzy je oveľa jednoduchšia, ak dohliadneme na správny výber jedál, ktoré majú nie náhodou pozitívny vplyv na naše zdravie.

Dosiahnutie rovnováhy ženských hormónov

Časté návaly horúčavy, podráždenosť, suchá vagína, infekcie močových ciest, pomalý metabolizmus, znížené libido, poruchy koncentrácie, úzkosť a depresia, toto je iba niekoľko zo symptómov, ktoré sa ohlásia počas menopauzy, keď vaječníky prestanú fungovať a menštruácia sa ukončí. To všetko sa deje u žien vo veku od 45 do 60 rokov. Znížená hladiny ženských pohlavných hormónov, a nakoniec ich nedostatok, vyvoláva také zmeny v organizme, ktoré môžu poriadne sťažiť život. I keď ide o prechodný stav, môže trvať dlhšiu dobu a navyše sa u žien čoraz častejšie vyskytuje predčasná menopauza. V záujme toho, aby sa minimalizovali potiaže v tomto období, existuje mnoho spôsobov liečby. Liečba môže v sebe zahŕňať aj hormonálnu terapiu.

Estrogénová terapia je najúčinnejšou možnosťou liečby na zmiernenie návalov. Môže pomôcť vaginálny estrogénový krém, antidepresíva v nízkych dávkach a odporúčajú sa aj lieky na prevenciu alebo liečbu osteoporózy. Systémový estrogén, ktorý je možné aplikovať vo forme tabliet, náplastí, gélov, krémov, alebo sprejov, zostáva naďalej najúčinnejšou liečbou na zmiernenie častých návalov v období menopauzy a zvýšeného potenia počas noci. Estrogén môže zmierniť vaginálne príznaky menopauzy, suchosť, svrbenie, pálenie a nekomfortný pocit počas pohlavného styku.

Prípravky, nahradzujúce hormóny

Rôzne prípravky, nahradzujúce hormóny, ktoré máme k dispozícii, však neprinášajú iba výhody, ale aj isté nebezpečenstvo, práve preto najprv vyskúšajme prírodné liečebné metódy, vrátane použitia rastlinných účinných látok. Hormonálna terapia môže zvyšovať riziko takých ochorení, ako je rakovina prsníka a trombóza. Najbežnejšie prírodné doplnky na zmiernenie príznakov menopauzy sú fytoestrogény. Tieto sa dajú získať z prírodných zdrojov potravy, alebo užívaním výživových doplnkov, ako napríklad vo forme výťažku z ďateliny červenej – lúčnej. Chemická štruktúra fytoestrogénov je podobná ako pri estrogéne a napodobňujú jeho hormonálne účinky.

Konzumujme ľanové semienka, sójové bôby, sušené ovocie, sezamové semená, cesnak, broskyne a bobuľovité ovocie. Oplati sa zavolať na pomoc niekoľko superfoodov. Existujú dôkazy, že niektoré pokrmy môžu zmierniť časť symptómov menopauzy, vrátane návalov horúčavy, porúch spánku a nízkej hustoty kostí. Niektoré z nich vyslovene pozitívne vplývajú aj na náladu.

Superpotraviny nám môžu tiež pomáhať v prípade vypadávania vlasov, suchej pokožky a zníženej sexuálnej túžby, ktoré nás trápia počas menopauzy. Majú vysokú výživovú hodnotu, obsahujú veľké množstvo prospešných vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú dôležité pre pokožku a vlasy a sú zároveň prospešné pre zdravie ženského organizmu.

Koreň maca pomáha regulovať hladinu hormónov

Energizujúci koreň maca sa dostal do povedomia v súvislosti so zmiernením príznakov žien v období peri- a postmenopauzy až začiatkom 21 storočia. Vedci sa domnievajú, že táto rastlina môže pomôcť regulovať hladinu hormónov. Zmierňuje nepríjemné ťažkosti, v prvom rade nočné potenie, silné búšenie srdca a depresiu. Podľa jednej menšej štúdie, vykonanej v kruhu postmenopauzálnych žien, užitie 3,5 gramu maca denne zmiernilo po dobu 6 týždňov psychologické príznaky, úzkosť a depresiu. Maca zvyšuje sexuálnu túžbu u oboch pohlaví a môže prispievať aj v prípade ochrany zdravia kostí (po menopauze je zvýšené riziko prepuknutia osteoporózy). Maca pozitívne ovplyvňuje náladu, najmä u žien v období menopauzy, a to všetko potvrdili aj klinické štúdie. Peruánski domorodci ju tradične používajú na zlepšenie výkonu detí v škole. Používanie Bio maca prášku je jednoduché, môže sa pridať do rôznych jedál, prípadne je možné z neho pripraviť chutné maca smoothie.

Iné možnosti proti príznakom klimaxu

Konopné semeno

V prípade prevencie postmenopauzálnej osteoporózy máme k dispozícii mnoho superjedál. Odporúča sa konzumovať najmä tie, ktoré disponujú vysokým obsahom vápnika a vitamínu K. Do stravy by sme mali zaradiť hlavne slnečnicové jadierka, sezamové semienka, tekvicové jadierka, alebo imunitu posilňujúce konopné semená, teda olejnaté semená s vysokým obsahom bielkovín. Obsah omega-3 mastných kyselín v semenách uvedených vyššie poskytujú ochranu kardiovaskulárneho systému, ktorá je v čase menopauzy veľmi potrebná. Znížená hladina estrogénu totiž negatívne ovplyvňuje elasticitu stien krvných ciev a zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb.

Vráťme sa však ku konopnému semenu. Aj keď to neplatí pre všetky ženy, u väčšiny z nich sa prejaví pribúdanie hmotnosti počas menopauzy a diéty v tomto období tiež neprejavia svoje účinky tak ľahko. Konopné semeno pomáha predchádzať nárastu hmotnosti, vďaka obsahu vláknin vyvoláva pocit sýtosti, podporuje metabolizmus a trávenie. Pridajme bio konopnú múku do müsli, alebo koktejlu, prípadne ním zahustime prívarky, alebo ho pridajme do cesta na palacinky.

Ľanové semienka

Keďže nastáva zníženie hladiny, ktorý funguje ako prírodná ochrana srdca, v kruhu žien vstupujúcich do obdobia klimaxu sa zvyšuje výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Následkom poklesu hormónov sa ohlási zvýšená podráždenosť, problémy so spánkom, únava a zhoršenie pamäti. Našťastie aj v prípade takýchto problémov vhodné superpotraviny. Liečivé ľanové semienka, resp. ľanový olej obsahujú významné množstvo kyseliny alfa-linolénovej, ktorá pomáha organizmu produkovať omega-mastné kyseliny. Tieto na jednej strane znižujú vysoký krvný tlak a na druhej strane regulujú rytmus srdca a hladinu krvného tuku. Takto pomáhajú predchádzať trombóze. Ľanové semeno je bohaté na lignany, ktoré sú antioxidačné a majú fytoestrogénne účinky.

Ashwagandha

V prípade podráždenosti, porúch spánku je ashwagandha s upokojujúcim účinkom veľmi dobrá. Vďaka svojim steroidným glykozidom rastlina zmierňuje stres, zmierňuje poruchy spánku a pôsobí aj proti depresii. Môže tiež zlepšiť zdravie srdca znížením hladiny cholesterolu a triglyceridov. Bio ashwagandha prášok sa odporúča konzumovať rozpustený v 2 až 3 dl tekutiny pol hodiny pred spaním.

Vlákniny

Štúdia, za účasti bezmála viac ako 11 000 postmenopauzálnych žien, dospela k záveru, že príjmom 4,7 g celozrnných vláknin na 2 000 kalórií denne sa znížilo riziko predčasnej smrti o 17%, v porovnaní so spotrebou iba 1,3 g celozrnných vláknin na 2 000 kalórií. Medzi pokrmy obsahujúce vlákninu možno zaradiť hnedú ryžu, jačmeň, bezlepková quinoa a raž. Instantný quinoa prášok môžeme s ľahkou hravosťou pridať do rôznych jedál.

Výťažok z hroznových jadierok

V ďalšom výskume, ktorého sa zúčastnilo 91 žien stredného veku, bolo zistené nasledovné: ženy, ktoré konzumovali denne 200 mg extraktu z hroznových jadierok, pociťovali menej návaly horúčav, mali lepší spánok a nižšiu mieru depresie v porovnaní s kontrolovanou skupinou.

Ďalšie dobré rady

V období menopauzy by ženy mali prijímať väčšie množstvo bielkovín. Podľa smerníc by osoby staršie ako 50 rokov mali prijímať 1 až 1,2 gramov bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti denne, alebo 20 až 25 gramov proteínov vysokej kvality v rámci každého jedla. Medzi rastliny s vysokým obsahom bielkovín patria orechoviny a semená, brokolica, konopné semeno, chia semienko a quinoa.

Pravidelná fyzická aktivita môže zmierniť príznaky klimaxu, ako sú napríklad zlý spánok, úzkosť, skleslosť a únava. Aktívny život chráni aj pred nárastom hmotnosti, ako aj vznikom rôznych ochorení, ktoré s ňou súvisia, čím pomáha preklenúť toto obdobie.

Strava bohatá na uhľohydráty a cukry môže spôsobiť náhly vzostup a pokles hladiny glukózy v krvi, čo má za výsledok pocit únavy a podráždenosti. Jedna štúdia dospela k záveru, že nadmerný príjem rafinovaných uhľohydrátov môže zvýšiť riziko depresie u postmenopauzálnych žien. Strava bohatá na spracované potraviny môže tiež ovplyvniť zdravie kostí. Pokiaľ je to možné, snažme sa im vyhýbať. A toto sa nevzťahuje iba na obdobie menopauzy. Ani jedno z vyššie uvedených nie je pre organizmus priaznivé, bez ohľadu na náš vek.

Zdravá strava

Zdravá strava je vhodná nielen na prekonanie príznakov spôsobených hormonálnymi zmenami, ale tiež chráni pred vznikom kardiovaskulárnymi ochorení a vysokým krvným tlakom – hypertenziou. Venujte pozornosť signálom nášho tela, v mnohých prípadoch vie čo potrebujeme, nie náhodou sa nám žiada určitých potravín, jedál. Dobre vybrané pokrmy majú pozitívny vplyv na telesné zmeny v období klimaxu, navyše existuje aj veľké množstvo čajov na zmiernenie príznakov nedostatku estrogénu.

Ľubovník bodkovaný, ploštičník strapcovitý (Cimicifuga racemosa), alchemilka obyčajná, kapsička pastierska a rebríček obyčajný – ich konzumácia sa odporúča počas obdobia prechodu, ale k dispozícii máme aj ďalšie rastlinné účinné látky, ktoré sú už v súčasnosti ľahko dostupné. Pokiaľ neprinesie nič úľavu, mali by v záujme zmiernenia príznakov prechodu zvážiť doplnenie hormónov a vyhľadať pomoc gynekológa. V krajných prípadoch si môže vyžadovať menopauza lieky, no niektorí lekári najprv nechajú urobiť tzv. menopauza test, aby videli presné hladiny hormónov.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/maca-root-for-curves#bottom-line

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root#section6

https://www.healthline.com/nutrition/menopause-diet

http://www.pluska.sk/izdravie/zenska-zona/navaly-potenie-liecba-menopauzy-zmierni-priznaky-nie-je-vsak-vsemocna.html