• Doprava zadarmo nad 40 €

Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje, že telo produkuje kožné bunky vo zvýšenej miere. Hlavná príčina psoriázy je nejasná

Psoriáza ako autoimunitné ochorenie

Psoriáza ako autoimunitné ochorenie

Psoriáza ako autoimunitné ochorenie 1000 666 SuperGreens®

Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje rýchly vývoj buniek na koži. Tento nadmerný rast môže viesť k hrubým, šupinatým plakom, ktoré môžu svrbieť alebo spôsobiť nepohodlie.

Existuje niekoľko rôznych typov psoriázy. Tie sa líšia v závislosti od vzhľadu šupín a ich umiestnenia na tele. Environmentálne spúšťače často spôsobujú vzplanutie príznakov psoriázy. Hoci v súčasnosti nie je možné tieto symptómy vyliečiť, najnovší vývoj v liečbe psoriázy znamená, že je možné znížiť počet vzplanutí a ich závažnosť.

Symptómy

Psoriáza spôsobuje hromadenie kožných buniek na povrchu kože, čo vedie k šupinatým škvrnám na koži.

Na svetlých odtieňoch pokožky sa psoriáza zvyčajne javí ako ružové alebo červené škvrny so strieborno-bielymi šupinami. Na tmavej koži sa pravdepodobnejšie objaví ako fialové alebo tmavohnedé škvrny so sivými šupinami. Symptómy psoriázy sa môžu striedať medzi obdobiami vzplanutia, počas ktorých sú intenzívne, a remisiou, počas ktorej vymiznú. Obdobia remisie trvajú v priemere 1 až 12 mesiacov.

Avšak trvanie vzplanutia a obdobia remisie môže byť náročné predpovedať. Symptómy sa môžu pohybovať od miernych až po závažné a môžu sa prejavovať odlišne v závislosti od typu psoriázy, ktorú osoba má.

Podľa Národnej nadácie pre psoriázu:

 • Mierna psoriáza pokrýva menej ako 3 % tela.
 • Stredne ťažká psoriáza pokrýva 3–10 % tela.
 • Ťažká psoriáza pokrýva viac ako 10 % tela.

Škvrny sa môžu vytvoriť kdekoľvek, ale bežne sa vyskytujú ako malé škvrny na lakťoch, kolenách, spodnej časti chrbta a temene hlavy.

Príčiny a spúšťače

Hoci príčina psoriázy je stále nejasná, vedci sa domnievajú, že ide o autoimunitné ochorenie (chronické zápalové ochorenie).  Autoimunitné stavy ovplyvňujú imunitný systém, ktorý produkuje T bunky na ochranu tela pred infekčnými mikróbami. U ľudí so psoriázou môžu spúšťače viesť k tomu, že ich gény nariadia imunitnému systému, aby sa zameral na nesprávne bunky. T bunky reagujú na spúšťač, ako keby bojovali s infekciou alebo hojili ranu. Produkujú chemikálie, ktoré spôsobujú zápal.

Pri psoriáze vedie táto autoimunitná aktivita k nadmernému rastu kožných buniek. Zvyčajne trvá výmena kožných buniek asi 1 mesiac. U ľudí so psoriázou to však trvá približne 3–4 dni.

Spúšťače sa budú u každého jednotlivca so psoriázou líšiť, ale niektoré bežné spúšťače zahŕňajú:

 • stres a úzkosť
 • poranenia kože
 • infekcie
 • hormonálne zmeny

Lieky, ktoré môžu vyvolať vzplanutie psoriázy, zahŕňajú:

 • lítium
 • antimalariká
 • chinidín
 • indometacín

Dôležité je, že nie je nákazlivá. Vedieť a pamätať si to môže pomôcť ľuďom s týmto stavom vyrovnať sa s časťami socializácie, ktoré môžu považovať za ťažké.

Rizikové faktory

Vonkajšie aj vnútorné faktory môžu zvýšiť riziko vzniku psoriázy u osoby. Niektoré rizikové faktory pre rozvoj psoriázy zahŕňajú:

 • srdcovo-cievne ochorenie
 • metabolický syndróm
 • trauma na koži
 • hypertenzia
 • cukrovka
 • infekcia
 • obezita

Genetika môže hrať dôležitú úlohu pri vzniku psoriázy. Štúdie našli viac ako 60 genetických markerov spojených s aktiváciou Th17 buniek, čo je kľúčová zložka zápalu pri psoriáze.

V dôsledku toho môže rodinná anamnéza osoby ovplyvniť riziko vzniku psoriázy. V skutočnosti má približne 40 % ľudí so psoriázou alebo psoriatickou artritídou v rodinnej anamnéze obe choroby. U mladších ľudí môže psoriáza vzplanúť po infekcii. Niektoré bežné respiračné infekcie zahŕňajú streptokok, bronchitídu a tonzilitídu.

Psoriáza je rovnako častá u mužov aj u žien. Môže začať v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa vyskytuje u ľudí vo veku 15–25 rokov. Priemerný čas nástupu je 28 rokov. To znamená, že približne u jednej tretiny ľudí so psoriázou sa vyvinie v detstve.

Je psoriáza nákazlivá?

Autoimunitný stav, ktorý sa vyvíja v tele. Niektoré spúšťače môžu spôsobiť, že sa objaví v prvom prípade alebo môže zhoršiť existujúce systémy.

Psoriáza však nie je nákazlivá. Človek nemôže chytiť psoriázu.

Diagnóza

V súčasnosti neexistujú žiadne krvné testy, ktoré by potvrdili psoriázu, takže lekár diagnostikuje stav tak, že posúdi vyrážky a lézie osoby. Výskyt symptómov sa môže líšiť v závislosti od závažnosti stavu a typu psoriázy, ktorú osoba má. Lekár preskúma symptómy a spýta sa na osobnú a rodinnú anamnézu jednotlivca. Môžu tiež vykonať biopsiu kože na vylúčenie iných stavov, ako je ekzém.

Osoba, ktorá má pretrvávajúcu vyrážku, ktorá sa nevyrieši voľnopredajnými (OTC) liekmi, sa môže chcieť porozprávať s lekárom. Včasné rozpoznanie a liečba symptómov často zlepšuje dlhodobý výsledok spojený s psoriázou.

Ošetrenia

Ak lekár potvrdí, že osoba má psoriázu, liečba bude závisieť od typu a závažnosti ochorenia. Medzi hlavné možnosti patria lieky a fototerapia. Ľudia so psoriázou by pri iných liečebných postupoch mali používať zmäkčovadlá na udržanie vlhkosti pokožky. Toto opatrenie môže pomôcť znížiť svrbenie a podráždenie a môže tiež znížiť počet vznikajúcich lézií alebo plakov.

Lieky

Pre ľudí s psoriázou je k dispozícii veľa lokálnych, perorálnych a injekčných liekov. Niektoré voľnopredajné lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky veľmi miernej psoriázy. Tie obsahujú:

Uhoľný decht: Môže to pomôcť upokojiť plakovú psoriázu, svrbenie a lézie na pokožke hlavy, dlaniach a chodidlách. Ľudia môžu používať uhoľný decht samostatne alebo spolu s inou liečbou.

Hydrokortizónové krémy: Znižujú zápal a upokojujú svrbenie.

Kyselina salicylová: To môže pomôcť znížiť opuch a odstrániť šupiny, často u ľudí so psoriázou pokožky hlavy.

Látky proti svrbeniu: Patria sem produkty obsahujúce kalamín, hydrokortizón, gáfor alebo mentol.

Diéta a psoriáza

Neexistuje žiadna špecifická diéta, ktorá by dokázala vyliečiť psoriázu. Podľa Národnej nadácie pre psoriázu však zdravá strava môže pomôcť človeku so psoriázou zvládnuť symptómy a znížiť riziko vzniku určitých komplikácií. Zápal je hlavným príznakom psoriázy. Niektoré výbery potravín môžu pomôcť znížiť alebo dokonca zabrániť zápalu v tele. Udržiavanie zdravej výživy môže tiež znížiť riziko vzniku komplikácií, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak a srdcové choroby.

Národná nadácia pre psoriázu odporúča ľuďom s týmto ochorením pestrú a zdravú stravu, ktorá zahŕňa:

 • obmedzenie príjmu alkoholu
 • uprednostňovanie chudých zdrojov bielkovín, ako sú kuracie prsia
 • jesť ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny
 • zníženie príjmu lepku, ak má človek alergiu na lepok
 • vyhýbanie sa prozápalovým potravinám, ako sú jednoduché sacharidy a nasýtené tuky

Domáce liečebné metódy

Vzplanutiu psoriázy sa nedá vyhnúť. Osoba však môže byť schopná znížiť riziko vzplanutia zmiernením vonkajších rizikových faktorov. Tieto stratégie môžu fungovať popri tradičných liečebných plánoch.

Niektoré stratégie zahŕňajú:

 • zníženie stresu pomocou jogy, cvičenia a meditácie
 • jesť vyváženú stravu
 • rozpoznávanie a vyhýbanie sa potravinovým spúšťačom
 • nefajčiť a nepiť nadmerne alkohol

Osoba môže byť tiež schopná použiť lokálne domáce opravné prostriedky na zníženie príznakov, ako je svrbenie. Môžu to urobiť udržiavaním pokožky zvlhčenej a vyhýbaním sa horúcim a dlhotrvajúcim sprchám. Hoci môže byť niekedy izolovaná a nepríjemná, ľudia majú veľa možností na zvládnutie symptómov a liečbu imunitnej aktivity tohto stavu.

Zhrnutie
 • Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje, že telo produkuje kožné bunky vo zvýšenej miere. Tieto bunky sa potom hromadia na koži a vytvárajú plaky.
 • Existuje viacero typov psoriázy, od malých svrbivých škvŕn až po závažné vyrážky, ktoré môžu pokryť veľké časti tela.
 • Hlavná príčina psoriázy je nejasná. Avšak mnohé environmentálne spúšťače – vrátane stresu a hormonálnych zmien – môžu spôsobiť vzplanutie symptómov.
 • Hoci neexistuje žiadny definitívny liek na tento stav, nedávny vývoj v liečbe psoriázy znamená, že ľudia môžu znížiť počet vzplanutí, ktoré zažívajú, a ich závažnosť.
 • Liečba miernych prípadov psoriázy zahŕňa lokálne masti a úpravu životného štýlu. V závažných prípadoch však môžu reumatológovia predpísať pokročilejšiu liečbu, ako sú kortikosteroidy, retinoidy, biologické lieky alebo fototerapia.

Zdroje:

https://www.psoriasis.org/about-psoriasis

https://www.psoriasis.org/dietary-modifications/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6769762/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5751129/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28110689/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2757311/