• Doprava zadarmo nad 40 €

crohnova choroba

Crohnova choroba

Crohnova choroba

Crohnova choroba 1024 683 SuperGreens®

Crohnova choroba je chronické zápalové ochorenie čriev. Väčšinou sa vyskytuje v tenkom alebo hrubom čreve, no postihnúť môže ktorýkoľvek kúsok tráviaceho systému od úst, až po konečník.

Čo je Crohnova choroba?

Crohnova choroba sa niekedy nazýva aj ako granulomatózna enteritída, kolitída alebo ileitída. Na Slovensku ňou trpí približne 2 500 ľudí, pričom každý rok sa diagnostikuje ďalších viac ako 350 prípadov. V Európe na ňu trpí približne 1 milión ľudí. Vyvinúť sa môže v ktoromkoľvek veku, no najčastejšie sa objaví medzi 15-tym až 25-tym rokom života.

Symptómy

Rozsah závažnosti a prejavu symptómov je u pacientov rôzny. Príznaky sa líšia a časom sa menia. V závažných prípadoch môže choroba viesť k život ohrozujúcim komplikáciám.

Príznaky sa často vyvíjajú postupne, niektoré sa časom zhoršujú. Medzi prvé príznaky Crohnovej choroby patria:

 • Hnačky,
 • kŕče v bruchu,
 • krv v stolici,
 • horúčka,
 • strata chuti do jedla,
 • strata hmotnosti,
 • pocit plných čriev,
 • častá potreba vyprázdňovania.

Spomenuté príznaky sa dajú veľmi ľahko zameniť za iné stavy, ako otrava jedlom, podráždený žalúdok, či alergia. Ak by však spomenuté príznaky pretrvávali a neustupovali, je čas vyhľadať lekársku pomoc.

Príznaky sa môžu s postupom ochorenia zhoršiť. Pokročilé prejavy zahŕňajú:

 • Perianálna fistula – spôsobuje bolesť a nepohodlie v oblasti konečníka.
 • Vredy – vyskytujú sa kdekoľvek od úst až po konečník. Veľmi častými sú žalúdočné vredy.
 • Zápal kĺbov a kože.
 • Dýchavičnosť alebo znížená schopnosť cvičiť v dôsledku anémie.

Včasná diagnostika pomáha vyhnúť sa závažným komplikáciám a umožňuje včasné začatie liečby.

Čo spôsobuje Crohnovu chorobu?

Aby sa zistila presná príčina vzniku ochorenia, je potrebné vykonať viac výskumov. Lekári si totiž dodnes nie sú istí, ako choroba začína. Niektoré faktory však ako sa zdá, ovplyvňujú šance na jej rozvoj. Patria tu:

 • Slabý imunitný systém
 • Genetika – podľa doterajších zistení má až 20 % pacientov nejakého príbuzného s crohnovou chorobou
 • Životný štýl

Podľa štúdie z roku 2012 niektoré faktory ovplyvňujú závažnosť symptómov. Symptómy sa niekedy zhoršujú:

 • Fajčením,
 • vekom,
 • ako dlho ste mali chorobu, kým sa diagnostikovala.

Pacienti majú taktiež väčšiu pravdepodobnosť vzniku črevných infekcií spôsobených baktériami, vírusmi, parazitmi a hubami. To môže ovplyvniť závažnosť symptómov a spôsobiť komplikácie.

Crohnova choroba a jej liečba môžu ovplyvniť tiež imunitný systém, čím sa môže zdravotný stav ešte zhoršiť.

Pri tomto ochorení sú bežné aj kvasinkové infekcie. Postihujú pľúca a črevný trakt. Je veľmi dôležité, aby boli tieto infekcie odhalené včas a nastavil sa správny proces liečby.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy si vyžaduje vykonanie viacerých testov. Na úvod je potrebné vylúčiť iné možné príčiny príznakov. Doktor môže použiť niekoľko typov testov na stanovenie ochorenia:

 • Krvný test – pomáha hľadať určité indikátory potenciálnych problémov, ako je anémia a zápal.
 • Test stolice – zisťuje, či sa v stolici nachádza krv.
 • Endoskopia – vďaka nej lekár získa lepší obraz o vnútre horného gastrointestinálneho traktu. Vyšetrenie sa vykonáva vložením hadičky na ktorej konci je kamera cez ústa až do žalúdka.
 • Kolonoskopia – doktor vloži hadičku cez konečník a prezrie si hrubé črevo. Vyšetrenie nie je bolestivé, je však pre niektorých pacientov nepríjemné. Ak si to pacient želá, môže byť uspatý.
 • CT, MRI – zobrazovacie testy poskytnú lekárovi vidieť špecifické oblasti tkanív a orgánov.
 • Biopsia – odobratie vzorky tkaniva počas endoskopie alebo kolonoskopie. Táto vzorka sa odosiela do laboratória na testovanie

Až po vykonaní viacerých testov môže lekár určiť, či ide naozaj o Crohnovu chorobu. Ak je to potrebné, niektoré testy sa vykonávajú niekoľkokrát.

Tipy Crohnovej choroby

Existuje 6 druhov a delia sa podľa umiestnenia v tráviacom systéme:

 1. Gastroduodenálna Crohnova choroba – postihuje žalúdok a dvanástnik.
 2. Jejunoileitída – vyskytuje sa v druhej časti čreva, nazývanej jejunum.
 3. Ileitída – zápal v poslednej časti tenkého čreva.
 4. Ileokolitída – postihuje ileum a hrubé črevo. Je najbežnejšou variáciou Crohnovej choroby.
 5. Crohnova kolitída – týka sa len hrubého čreva.
 6. Perianálna choroba – ide o abnormálne spojenia medzi tkanivami, infekcie hlbokých tkanív, ako aj vredy a vredy na vonkajšej časti okolo konečníka.

Crohnova choroba a Ulcerózna kolitída

Obe choroby sú závažné zápalové ochorenie čriev. Majú veľa rovnakých vlastností, niekedy sa môžu pri diagnostikovaní zameniť. 

Medzi rovnaké symptómy patria:

 • Hnačka, bolesti brucha, kŕče, krvácanie z konečníka, úbytok hmotnosti a únava.
 • Vyskytujú sa u ľudí vo veku 15 – 35 rokov a u ľudí s rodinnou anamnézou.
 • Postihujú obe pohlavia rovnako.
 • Napriek výskumom vedci stále nevedia, čo ich spôsobuje.

Choroby sa líšia:

 • Ulcerózna kolitída postihuje iba hrubé črevo. Crohnova môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho ústrojenstva.
 • Ulcerózna kolitída ovplyvňuje iba vonkajšiu vrstvu tkaniva lemujúcu hrubé črevo – sliznicu. Crohnova postihuje všetky vrstvy.

Crohnova choroba a jej liečba

Liečba Crohnovej choroby zatiaľ neexistuje. Existujú však rôzne možnosti liečby, ktoré znižujú závažnosť a frekvenciu príznakov.

Lieky

Je dostupných niekoľko typov liekov. Bežne sa používajú lieky proti hnačke a protizápalové lieky. Pokročilejšie možnosti zahŕňajú biologické lieky, ktoré využívajú imunitný systém tela pri liečbe choroby. 

Lieky a ich kombinácia závisia od symptómov, anamnézy, závažnosti stavu a reakcie na liečbu.

Lieky proti zápalu

Dva hlavné typy, ktoré sa používajú, sú perorálne 5-aminosalicyláty a kortikosteroidy. Protizápalové lieky sú väčšinou prvé lieky, ktoré sa na liečbu použijú. Lekár tieto lieky predpisuje hlavne vtedy, ak má pacient mierne príznaky. Kortikosteroidy sa však môžu užívať len krátko.

Imunomodulátory

Nadmerne aktívna imunita vytvára zápal, ktorý vedie k príznakom Crohnovej choroby. Lieky, ktoré ovplyvňujú imunitu, môžu znížiť zápalovú reakciu a obmedziť reakciu imunitného systomu.

Antibiotiká

Niektorí lekári si myslia, že antibiotiká môžu pomôcť znížiť vybrané symptómy. 

Biologická terapia

Lekár môže vyskúšať jednu z mnohých biologických terapií na liečbu zápalu a komplikácií, ktoré sa v priebehu choroby vyskytnú. Biologické lieky sú totiž schopné blokovať špecifické proteíny, ktoré vyvolávajú zápaly.

Operácia

Ak menej invazívna liečba a zmena životného štýlu nezlepšila príznaky, nasleduje operácia. Podľa dát, až 75 % pacientov bude v priebehu ochorenia potrebovať operáciu.

Operácie zahŕňajú odstránenie poškodených častí tráviaceho traktu a opätovné pripojenie zdravých častí. Pri iných opráciach sa opravujú poškodené tkanivá alebo liečia hlboké infekcie.

Diéta

Hoci jedlo Crohnovu chorobu nespôsobuje, môže ale spôsobovať komplikácie.

Na začiatku zvyčajne lekár požiada o zavedenie denníčka pre jedlo, kde si budete zapisovať, čo všetko ste počas dňa jedli a ako ste sa po jedle cítili. Pomocou týchto informácií pomôže dietológ stanoviť plán stravovania. Zmeny v stravovaní by mali pomôcť absorbovať viac živín z jedla a zároveň obmedziť negatívne účinky, ktoré určité druhy jedla spôsobujú.

Diéta pri Crohnovej chorobe

Pri Crohnovej chorobe sú problémy s trávením veľmi častým príznakom. Preto je potrebné stanoviť diétny plán. Tento jedálniček je len pre konkrétnu osobu a nemusí byť rovnako efektívny pre inú osobu. Je to preto, pretože Crohnova choroba nepostihuje u každého pacienta rovnakú oblasť.

Je dôležité zistiť, ktoré potraviny sú pre pacienta vhodné. Dá sa to dosiahnuť sledovaním symptómov, keď sa potraviny do jedálnička pridávajú a naopak odstraňujú. Zmeny životného štýlu a stravy pomôžu znížiť opätovný výskyt symptómov a znížiť ich závažnosť.

1. Príjem vlákniny

Niektorí pacienti potrebujú stravu s vysokým obsahom vlákniny a bielkovín. U iných naopak prítomnosť potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako je ovocie a zelenina, zhoršuje príznaky.

2. Príjem tukov

Choroba vie narušiť schopnosť tela rozkladať a absorbovať tuk. Tento prebytočný tuk prejde z tenkého čreva do hrubého čreva, čo spôsobuje hnačku.

3. Mliečne výrobky

Telo má niekedy problém s trávením niektorých mliečnych výrobkov. Ich konzumácia v takomto prípade vedie k žalúdočnej nevoľnosti, kŕčom a hnačke.

4. Dostatok tekutín

Ochorenie môže ovplyvniť schopnosť tela absorbovať vodu. To vedie k dehydratácii. Riziko dehydratácie je obzvlášť vysoké, ak pacient trpí hnačkou či krvácaním.

5. Vitamíny a minerály

Ovplyvnená môže byť aj schopnosť čreva správne absorbovať ďalšie živiny zo stravy. Jesť potraviny bohaté na živiny nemusí preto stačiť. Porozprávajte sa so svojim lekárom o užívaní multivitamínov, minerálov či iných doplnkov ako je masticha. Spolupráca s lekárom je nevyhnutná.

Prírodná liečba

Niektorí pacienti používajú aj doplnkovú a alternatívnu medicínu na pomoc pri zvládaní symptómov. Aj tu je ale nutná konzultácia s lekárom, či je daná podporná liečba vôbec vhodná. Niektoré liečby totiž môžu stav pacienta ešte zhoršiť.

 • Probiotiká – živé baktérie pomáhajú nahradiť a obnoviť dobré baktérie v črevnom trakte.
 • Prebiotiká – prospešné látky nachádzajúce sa v rastlinách, ako špargľa, banány, artičoky a iných. Pomáhajú kŕmiť dobré baktérie v čreve a zvyšujú tak ich počet.
 • Rybí olej – je bohatý na omega-3. 
 • Vitamíny a minerály – užívanie môže zmierniť príznaky, vrátane zápalu
 • Aloe vera – niektorí veria, že rastlina má protizápalové vlastnosti. Na dokázanie sú potrebné ešte ďalšie výskumy.
 • Mastichapodľa štúdie z roku 2011 spomaľuje a bráni poškodeniu čriev pri zápale.
 • Akupunktúra – ide o strategické zapichovanie ihiel do kože, vďaka ktorým sa stimulujú rôzne body na tele. 

Ak sa rozhodnete pre ktorúkoľvek podpornú liečbu, informujte ešte pred jej začatím svojho lekára. Niektoré látky totiž môžu ovplyvniť účinnosť liekov.

Záver

Výskum Crohnovej choroby neustále prebieha a jeho cieľom je nájsť účinnú liečbu na vyliečenie. Aj v prípade ochorenia sa ale netreba vzdávať. Symptómy sa dajú úspešne zvládnuť. Ak sa u vás vyskytnú gastrointestinálne príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc. Lekár vám pomôže pri hľadaní správnych liekov, no odporučiť vám môže aj alternatívnu medicínu.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Crohn%27s_disease
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9357-crohns-disease
https://www.medicalnewstoday.com/articles/151620 

 • masticha kapsule 100

  Masticha kapsule 100%, 90 ks

 • masticha žuvacie tablety

  Masticha žuvacie tablety, 40 ks