• Doprava zadarmo nad 40 €

vitamin c

Vitamín C – zázrak prírody

Vitamín C – zázrak prírody

Vitamín C – zázrak prírody 1024 682 SuperGreens®

Vitamín C je zrejme najznámejší spomedzi všetkých vitamínov a patrí k základným antioxidantom. Zúčastňuje sa na rôznych metabolických pochodoch organizmu, no žiaľ ľudské telo si ho nevie vyprodukovať samo. Ak sa chcete o tomto vitamíne dozvedieť viac, určite pokračujte v čítaní.

Čo je to vitamín C?

Vitamín C je tiež známy aj ako Kyselina askorbová. Nachádza sa v rôznych potravinách, ale prijať ho môžeme aj vďaka doplnkom výživy. Je to základná živina, ktorá sa podieľa na oprave tkaniva a enzymatickej produkcii určitých neurotransmiterov. Je veľmi dôležitý pre funkciu niektorých enzýmov a hrá dôležitú úlohu na zabezpečenie správnej funkcie imunitného systému. Funguje tiež ako antioxidant.

Na rozdiel od iných vitamínov A, D, E, a K, je vitamín C vo vode rozpustný. Keďže si ho telo nevie vyprodukovať samo, je potrebné ho pravidelné prijímať. 

Vitamín C a história

Vitamín C ako taký, poznáme len niečo cez 100 rokov. Bol objavený v podstate len nedávno, presnejšie v roku 1912. Izolovaný bol v roku 1928 a o niečo neskôr, v roku 1933 bol prvým vitaminom, ktorý sa začal chemicky vyrábať. Môžeme ho nájsť aj na zozname základných liekov WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie). Albert Szent-Györgyi a Walter Norman Haworth boli v roku 1937 za objav aj ocenení Nobelovými cenami za fyziológiu, medicínu a chémiu. 

Koľko ho denne potrebujeme?

V súčasnej dobe spadá vitamín C k voľnopredajným liekom a vďaka svojej cene je aj dobre dostupný. Aj napriek tomu, že je nedostatok v rozvinutých krajinách zriedkavý, len v USA postihuje nedostatok približne 7% dospelých ľudí. Najbežnejšie rizikové faktory nedostatku tohto vitamínu sú:

 • Zlá životospráva,
 • alkoholizmus,
 • anorexia,
 • duševné choroby,
 • fajčenie,
 • dialýza.

Vitamín C a jeho nedostatok?

Príznaky nedostatku sa nemusia dostaviť ihneď, ale môžu sa prejaviť až za pár mesiacov. Preto by ste mali spozornieť, ak sa dostavia niektoré z týchto príznakov:

 1. Nedokonalosti na pleti

  Keďže hrá vitamín C kľúčovú úlohu pri tvorbe kolagénu, pri nedostatku sa môže vyvinúť ochorenie kože známe ako keratóza pilaris. Pri ňom dochádza na stehnách, oblastiach zadku a nadlaktia k vytvoreniu akejsi hrboľatej pokožky, ktorá pripomína kuraciu kožu. Toto ochorenie sa zvykne dostaviť až po 3 mesiacoch od nedostatočného príjmu vitamínu a ustúpi jeho doplnením. Príčiny tejto choroby ale môžu byť aj iné.

 2. Zmena tvaru vlasov

  Ak sa vlasy, alebo chĺpky na tele neobvykle ohnú, aj to je možným znakom nedostatočného príjmu vitamínu. Odhalenie tohto príznaku je však zložité, pretože takéto vlasy či chĺpky rýchlo vypadnú. Po zaradení dostatočného množstva vitamínu do stravy problém ustúpi do jedného mesiaca.

 3. Červené vlasové folikuly

  Vlasové folikuly obsahujú drobné krvné cievy, ktoré môžu v dôsledku nízkeho množstva vitamínu C prasknúť. To spôsobí, že sa okolo vlasových folikul objavia malé, jasno červené škvrny. Prijatím správneho objemu vitamínu však tento problém zvykne zmiznúť už do dvoch týždňov.

 4. Zmena tvaru nechtov a vznik červených škvŕn

  Táto zmena zvykne byť spojená aj nedostatkom železa

 5. Suchá a poškodená pleť

  Nízky prijímanie je spojené aj so suchou pokožkou poškodenou slnkom. Tieto príznaky však môžu byť spojené aj s inými faktormi a nie sú teda jasným znakom malého množstva vitamínu. 

 6. Tvorba podliatin

  K modrinám dochádza pri prasknutí krvných ciev pod kožou. Podliatiny môžu pokrývať veľké časti tela, no môžu to byť aj malé fialové bodky pod kožou. Nedostatok vitamínu C oslabuje cievy a je to často prvý príznak pri nedostatku vitamínu.

 7. Pomalé hojenie

  Vitamín C zasahuje aj do tvorby tkaniva a malé užívanie spôsobuje spomalenie hojenia rán. Tento príznak sa nedostavíhneď, ale až po dlhšom čase. 

 8. Opuchnuté a bolestivé kĺby

  Nízky príjem spôsobuje silné bolesti kĺbov. V niektorých prípadoch dochádza ku krvácaniu v kĺboch, čo spôsobuje opuchy a bolesti.

 9. Slabé kosti

  Vitamín C je dôležitý pre tvorbu kostí a nedostatok zvyšuje prípadné riziko vzniku slabých a krehkých kostí.

 10. Problémy s ústnou dutinou

  Opuchnuté, červené a krvácajúce ďasná sú ďalším z príznakov. Pri neliečení to časom dochádza až ku strate zubov.

 11. Slabá imunita

  Nízka hladina vitamínu súvisí s vyšším rizikom infekcie

 12. Anémia

  Anémia je častým príznakom a je spojená aj s nedostatkom železa. Medzi príznaky anémie patrí bledosť, únava, ťažkosti s dýchaním najmä počas cvičenia, suchá pokožka a vlasy, bolesti hlavy.

 13. Únava

  Nielen únava, no aj s tým súvisiaca zlá nálada, sú ďalšími príznakmi. Pri dostatočnom prijme vitaminu C sa rýchlo zvrátia.

 14. Priberanie

  Nedostatočná konzumácia vitamínu súvisí so zvýšením telesného tuku. Priberanie však nemožno brať ako jasný príznak nedostatku vitamínu, pretože môže súvisieť a jsi inými faktormi, napríklad so zlou životosprávou.

 15. Chronický zápal

  Dostatočný príjem antioxidantov je spojený so zdraviu prospešnými látkami, no ich nízka hladina prináša oxidačný stres a zápaly zvyšovať.

Je možné predávkovanie?

Ani prehnaná starostlivosť a veľké dávky vitamínu C nie sú na mieste. Predávkovanie je však veľmi zriedkavé. Príliš veľké dávky však môžu spôsobiť nežiaduce účinky a preto je dôležité vedieť, koľko vitamínu naozaj potrebujeme.

Potreba vitamínu C je pri deťoch stanovená Vestníkom Ministerstva zdravotníctva SR z roku 1997. Odporúčané množstvo je však v rôznych krajinách rôzne.

Vek Slovensko
(v mg)
Nemecko
(v mg)
Kanada
(v mg)
USA
(v mg)
0 – 3 roky 50 – 55 40 – 55 20 30 – 40
4 – 6 rokov 60 60 25 45
7 – 10 rokov 65 65 25 45
Muži nad 10 r. 70 – 100 70 – 75 25 – 40 50 – 60
Ženy nad 10 r. 70 – 100 70 – 75 25 – 30 50 – 60
Tehotné ženy 95 100 30 – 40 70
Kojace ženy 120 – 150 125 55 90-95
Fajčiari   45 – 60 100

Zdroj

Maximálna horná hranica pre užívanie je pre všetkých dospelých 2000 mg. Ak by ste užívali viac mg, svoj život samozrejme neohrozíte. Môžu sa však dostaviť tieto vedľajšie účinky:

 • Bolesť brucha,
 • kŕče,
 • hnačka,
 • bolesť hlavy,
 • nevoľnosť až vracanie,
 • problémy so spaním. 

Účinky

Vitamín C má pre níš organizmus veľa rôznych prospešných účinkov. Je to antioxidant, je významný pri syntéze kolagénu, dopamínu, karnitínu, zúčastňuje sa metabolizmu železa, medi, žlčových kyselín a mnoho ďalšieho. Zohráva dôležitú rolu v imunitnom systéme a zvyšuje odolnosť tela voči chladu. Poďme sa na účinky pozrieť bližšie:

 1. Znižuje riziko chronických chorôb – keďže je vitamín C silný antioxidant, môže zvýšiť objem antioxidantov v krvi. Tým prispieva k znižovaniu rizík chronických chorôb.
 2. Znižuje krvný tlak – vysoký tlak nás vystavuje riziku srdcových chorôb a spadá medzi hlavnú príčinu úmrtí na celom svete. Štúdie ukázali, že vitamín C napomáha krvný tlak znižovať.
 3. Znižuje riziko srdcových chorôb – vitamín C je schopný znižovať rizikové faktory srdcových chorôb, vrátane znižovania hladiny cholesterolu.
 4. Znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi a predchádza záchvatom dnyvýskum 13-tich štúdií zistil, že užívanie vitamínu počas 30 dní znížilo objem tejto látky.
 5. Predchádza nedostatku železa – vitamín C prispieva k zlepšeniu absorpcii železa, napríklad z bezmäsitých zdrojov. 
 6. Zlepšuje imunitný systém – vitamín C napomáha aj tým, že zlepšuje efektivitu bielych krviniek, posilňuje obranný systém pokožky rýchlejšie hojí rany.
 7. Posilňuje pamäť – demencia je termín, ktorý označuje ľudí trpiacich na poruchy pamäte. Postihuje viac ako 35 miliónov ľudí na celom svete. Dostatočné množstvo vitamínu C má ochranný účinok na pamäť.
 8. Prispieva k liečeniu Covid-19 – v Číne sa používa vysoká dávka vitamínu C na zlepšenie funkcie pľúc. 

Vitamín C a jeho zdroje

Prijať odporúčanú dennú dávku vitamínu C nemusí byť vôbec zložité. Stačí, ak do svojho jedálnička zaradíte dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, alebo ho môžete prijímať aj ako výživový doplnok.

Výživové doplnky

Vitamín C môžete kúpiť vo forme tabliet, kapsúl, šumivých tabliet či rôznych balíčkov ako nápojových mixov. Obsah tabliet sa pohybuje v rozmedzí 25 – 1 500 mg na tabletu. Najbežnejšie sú v tabletách zlúčeniny kyseliny askorbovej, askorbátu sodného a askorábu vápenatého. Ak sa rozhodnete pre vitamín C v tabletách, vyberte si tie s postupným uvoľňovaním.

Potraviny bohaté na vitamín C

Je dôležité poznamenať, že hladina vitamínov v ovocí a zelenine sa začína znižovať hneď po ich zbere. Čiže čím dlhšie sú skladované, tým je obsah vitamínov v nich menší. Ak je to možné, vyberajte si preto vždy čerstvé ovocie a zeleninu. Ak by ste si vyberali z mrazených produktov a mimosezónnych, siahnite radšej po tých mrazenými. Mimosezónne produkty musia často prejsť veľkú vzdialenosť, kým sa dostanú až do pultov obchodov a preto kým sa dostanú až k vám domov, stratia veľa zo svojej výživovej hodnoty. Poďme si spolu porovnať aspoň niekoľko druhov ovocia a zeleniny a obsah vitamínu v nich.

Vitamín C v ovocí

Záver

Vitamín C je pre naše telo naozaj podstatný doplnok stravy. Je to ochranca nášho zdravia a preto dbajme na jeho dostatočný príjem. Ak si ho zadovážite pre seba, pre deti, alebo pre rodičov, určite neurobíte chybu. Či už sa rozhodnete pre konzuáciu výlučne z potravy, alebo pre tablety, už necháme na vás.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-c-benefits#The-bottom-line
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-c-deficiency-symptoms#TOC_TITLE_HDR_17
https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/ss/slideshow-vitamin-c