Pokiaľ ide o nepríjemný zápach z úst, väčšina vie, že sa má vyhnúť chybám, ako sú napríklad silne voňajúce až aromatické jedlá alebo zubný kaz. Ale Váš zápach z úst nemusí pochádzať z Vašich úst, ale zo žalúdka. V skutočnosti môže byť zlý dych zo žalúdočných problémov ešte viac mätúci ako typický zlý dych, pretože je ťažšie ho identifikovať, izolovať a liečiť. Pochopenie rôznych príčin žalúdočnej halitózy Vám môže pomôcť rozhodnúť sa, či je zápach z úst len z cesnakového obeda alebo z niečoho vážnejšieho.
Zápach z úst, nazývaný aj halitóza, môže byť trápny a v niektorých prípadoch môže dokonca spôsobiť úzkosť. Niet divu, že regály obchodov sú preplnené žuvačkami, mätovými cukríkmi a mentolkami, ústnymi vodami a inými výrobkami, ktoré sú určené na boj proti zápachu z úst. Mnohé z týchto produktov sú však iba dočasnými opatreniami, pretože neriešia príčinu problému.
Zápach z úst- Možné príčiny
Existuje niekoľko rôznych príčin dychu, od zlej hygieny po zlyhanie pečene. Pozrime sa na ne.
Zlá hygiena
Zlá ústna hygiena môže spôsobiť, že Váš dych bude páchnuť. Nesprávne a nepravidelné čistenie zubov môže spôsobiť, že dych zapácha, pretože sa na Vašich zuboch a medzi nimi hromadí zubný povlak a baktérie. Jedlo, ktoré nie je odstránené niťou, zostáva medzi zubami a spôsobuje nepríjemný zápach z dychu.
K zapáchajúcemu dychu môže prispieť aj ochorenie ďasien. Je to spôsobené zanedbaním ústnej hygieny. Zanedbanie zdravia ústnej dutiny vedie tiež k premnoženiu škodlivých baktérií v ústach, ktoré môžu spôsobiť zápach z Vášho dychu. Protézy, ktoré nie sú každý deň správne vyčistené, môžu tiež spôsobiť ťažkú halitózu.
Črevná obštrukcia
Črevné prekážky sú nebezpečné lekárske situácie, ktoré nastanú, keď sa vytvorí blokáda v hrubom alebo tenkom čreve.
Blokovanie vo Vašom črevnom trakte môže spôsobiť dych, ktorý vonia ako výkaly, a to nielen kvôli výkalom, ktoré sa nachádzajú v črevách, ale aj kvôli konzumácii potravy, ktorá sa nemôže pohybovať dole po črevnom trakte. Čokoľvek, čo zjete, keď nie ste schopní vyprázdniť stolicu, zostáva vnútri zažívacieho traktu a kvasí, čo spôsobuje zápach z úst.
Okrem nepríjemného zápachu z dychu môžete mat aj iné príznaky:
- znížená chuť do jedla
- silné nadúvanie
- opuch brucha
- zápcha
- nevoľnosť
- zvracanie
- hnačka
- bolesť brucha
- silné kŕče v bruchu
- neschopnosť vylučovať plyn-plynatosť alebo stolicu
Zvracanie
Dlhodobé vracanie – a z toho vyplývajúca dehydratácia – môže spôsobiť zápach z úst v dôsledku sucha v ústach. Sliny čistia Vaše ústa a znižujú zápach, ale v prípade dehydratácie nebudete produkovať dostatok slín v extrémnych scenároch.
Sinusové infekcie
Sínusové a respiračné infekcie môžu spôsobiť, že dych bude páchnuť. Môžu byť spôsobené bronchitídou, vírusovými prechladnutiami, streptokokom v krku a ďalšími. Keď sa baktérie presunú z nosa do hrdla, môže to spôsobiť, že dych bude mať neuveriteľne nepríjemný zápach. Niektoré ďalšie príznaky infekcií dutín môžu zahŕňať:
- hustá a žltozelená farba hlienov
- prechladnutie, ktoré trvá viac ako 10–14 dní
- horúčka nízkeho stupňa
- podráždenosť a únava
- postnasálne kvapkanie, ktoré sa prejavuje nevoľnosťou, vracaním, kašľom alebo bolesťou v krku
- opuchnuté oči
- bolesť hlavy
Deti majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku sínusových infekcií po vírusovej nádche ako dospelí, ale podobné príznaky sa môžu prejaviť u oboch.
GERD
Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD-Gastroesophageal reflux disease) môže spôsobiť zápach z úst vrátane dychu. Je to preto, že Vaša žalúdočná kyselina prúdi dozadu do pažeráka. Toto kyslé premývanie môže podráždiť výstelku pažeráka a spôsobiť extrémne nepohodlie. Osoba s GERD môže mať:
- mierny reflux, ktorý sa vyskytuje jeden až dvakrát týždenne
- stredne ťažký až ťažký reflux najmenej raz týždenne
- pálenie záhy v hrudníku po jedle, ktoré môže byť v noci horšie
- ťažkosti s prehĺtaním
- pocit hrčky v hrdle
- laryngitída
- pretrvávajúci kašeľ
- astma, ktorá je nová alebo horšia ako predtým
- nespavosť alebo neschopnosť spať
Ketoacidóza
Ketoacidóza je závažnou komplikáciou u ľudí, ktorí majú cukrovku. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí s cukrovkou 1. typu, keď telo produkuje v krvi vysokú hladinu kyselín nazývaných ketóny. Je to zdravotná pohotovosť, ktorá si vyžaduje okamžitú pomoc spolu s hospitalizáciou.
Ketoacidóza môže spôsobiť dych, ktorý zapácha v dôsledku sucha v ústach alebo dlhodobého vracania spojeného s týmto stavom. Príznaky ketoacidózy zahŕňajú:
- extrémny smäd
- časté močenie
- sucho v ústach a na koži
- nevoľnosť alebo vracanie
- zmätok
- bolesť brucha
- vysoká hladina cukru v krvi
- vysoká hladina ketónov v moči
- začervenanú tvár
- ovocne voňajúci dych
- rýchle dýchanie
- únava
Zlyhanie pečene
Zlyhanie pečene môže byť chronické alebo akútne. Akútne zlyhanie pečene sa môže vyskytnúť náhle a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc. Tiež môže spôsobiť, že dych zapácha v dôsledku hnačky a akejkoľvek následnej dehydratácie.
Osoba so zlyhaním pečene môže mať:
- stratu váhy
- žltačka
- hnačka
- únava
- stratu chuti do jedla
- nevoľnosť
- svrbenie
- ľahké podliatiny alebo krvácanie
- hromadenie tekutín v bruchu
- lymfedém (hromadenie tekutín v nohách)
H. pyroli
Nová štúdia spojila liečbu Helicobacter pylori (H. pylori) s liečbou chronického zápachu z úst (halitózy) spojeného s funkčnou dyspepsiou. H. pylori je baktéria, ktorá infikuje žalúdok a je spojená s rakovinou žalúdka a vredovými chorobami. Expozícia baktériám sa zvyčajne vyskytuje v detstve; aj keď je často bez príznakov a mnohí možno ani len netušia, že majú infekciu.
Funkčná dyspepsia (FD) je chronická porucha vnímania a pohybu (peristaltika) v hornom zažívacom trakte. Peristaltika je normálne pumpovanie a stláčanie pažeráka, žalúdka a čreva smerom nadol, ktoré sa začína po prehltnutí. Túto poruchu nazývame funkčnou, pretože neboli zistené žiadne pozorovateľné alebo merateľné štrukturálne abnormality, ktoré by vysvetľovali trvalé symptómy. Príčina funkčnej dyspepsie nie je známa; niekoľko hypotéz by však mohlo vysvetliť túto podmienku, aj keď žiadna nemôže byť dôsledne spojená s FD. Nadmerná sekrécia kyseliny, zápal žalúdka alebo dvanástnika, potravinové alergie, vplyvy na životný štýl a stravu, psychologické faktory, vedľajšie účinky liekov (napr. Nesteroidné protizápalové lieky a aspirín) a infekcia vyvolaná H. pylori.
Halitóza prichádza s významnou sociálnou stigmou a môže mať vážny dopad na schopnosť človeka normálne fungovať v spoločnosti.
Ako si pomôcť
Niektoré potraviny, zdravotné podmienky a návyky patria medzi príčiny zápachu z úst. V mnohých prípadoch môžete nepríjemný zápach z úst vylepšiť dôslednou správnou zubnou hygienou. Ak jednoduché techniky starostlivosti o seba problém nevyriešia, navštívte svojho zubného lekára alebo lekára, aby ste sa uistili, že vážnejší stav nespôsobuje zápach z úst. Základné metódy ako čistenie jazyka, zubov a rôzne zubné pasty može pomôcť so zápachom z úst.
Zdravotné výhody masticha
Praktici alternatívnej medicíny dlho propagovali masticovú gumu ako prírodný liek na poruchy trávenia, reflux kyseliny, peptické vredy, zápalové ochorenie čriev (IBD), respiračné problémy, ochorenia ďasien a rôzne bakteriálne alebo plesňové infekcie. Aromatické oleje v masticha, ktorej chuť je najlepšie opísaná ako zmes borovice a eukalyptu, môžu tiež pomôcť bojovať proti zápachu z úst.
Masticha obsahuje množstvo zlúčenín, o ktorých sa predpokladá, že majú liečivé účinky, jednou z nich je linalool, ktorý podľa odborníkov alternatívnej medicíny dokáže liečiť stres, zápaly, bolesti svalov a nespavosť. (Linalool sa nachádza aj v oranžových, ružových a jazmínových olejoch.)
Niektoré z týchto zdravotných tvrdení sú výskumom podporované lepšie ako ostatné. Tu je niekoľko štúdií, ktoré poukazujú na potenciálne výhody mastichovej gumy.
Dyspepsia
Masticha môže pomôcť pri liečbe dyspepsie (poruchy trávenia), navrhuje štúdia z roku 2010 publikovaná v časopise Journal of Ethnopharmacology. V tejto štúdii užívalo 148 ľudí s funkčnou dyspepsiou trikrát denne perorálnu dávku buď 350 miligramov (mg) mastixovej gumy alebo 350 mg placeba.
Po troch týždňoch liečby došlo k výraznému zlepšeniu symptómov u 77% ľudí poskytujúcich mastixovú gumu v porovnaní so 40% v skupine s placebom. Medzi špecifické zmiernené príznaky patrila všeobecná bolesť žalúdka, bolesť žalúdka pri úzkosti, pálenie záhy a tupé bolesti v hornej časti brucha.
Žalúdočné vredy
Predbežné štúdie naznačujú, že masticha má aktivitu proti Helicobacter pylori (H. pylori), ťažko liečiteľnej baktérii považovanej za hlavnú príčinu žalúdočných vredov.
Štúdia z roku 2010 publikovaná v Phytomedicine skúmala účinnosť masticovej gumy v porovnaní s rôznymi druhmi antibiotík bežne používaných na liečbu H. pylori. 52 účastníkov štúdie bolo rozdelených do štyroch skupín, ktorým bol podaný jeden zo štyroch liečebných režimov:
- Skupina A: 350 mg masticha trikrát denne počas 14 dní
- Skupina B: 1 050 mg mastichovej gumy trikrát denne počas 14 dní
- Skupina C: 20 mg pantoprazolu dvakrát denne plus 350 mg mastichovej gumy trikrát denne počas 14 dní
- Skupina D: 20 mg pantoprazolu dvakrát denne plus 1 000 mg amoxicilínu dvakrát denne plus 500 mg klaritromycínu dvakrát denne počas 10 dní
(Pantoprazol je inhibítor protónovej pumpy, typ lieku bežne predpisovaného pacientom so žalúdočnými problémami. Amoxicilín a klaritromycín sú antibiotiká.)
Päť týždňov po ukončení terapie dosiahli eradikáciu H. pylori štyria z 13 osôb v skupine A a päť z 13 osôb v skupine B. To naopak nikto zo skupiny C nedosiahol. Liečba skupiny D bola zďaleka najefektívnejšia a 10 z 13 ľudí dosiahlo úplnú eradikáciu baktérií.
Aj keď to ukazuje, že mastichová guma nie je životaschopnou náhradou za štandardnú liečbu H. pylori, môže pomôcť potenciálne zvýšiť účinnosť liečby u ľudí s rezistenciou na antibiotiká. Je potrebný ďalší výskum.
Paradentóza
Masticha je už dlho označovaná za bojovníka s prírodnými dutinami, ktorý má silné antimikrobiálne účinky pri žuvaní alebo topickej aplikácii.
Štúdia z roku 2017 v časopise Journal for Parodontology mala za cieľ zistiť, či je mastická guma schopná zabíjať orálne baktérie bežne spojené s parodontitídou (pokročilé ochorenie ďasien). V tejto štúdii vyšetrovatelia vystavili osem orálnych baktérií spôsobujúcich choroby jednému z troch činidiel: extraktu z masticovej gumy, peroxidu vodíka a chlórhexidíniumdlukonátu (topický dezinfekčný/antiseptický prostriedok).
Extrakt z mastichovej gumy bol rovnako účinný ako chlórhexidín diglukonát a pri likvidácii orálnych patogénov bol oveľa lepší ako peroxid vodíka. Efektívnejšie bolo, že masticha bola menej škodlivá pre bunky a tkanivá ústnej dutiny ako ktorákoľvek z ostatných látok.
Dá sa primerane predpokladať, že potlačením baktérií spojených s paradentózou môže masticha pomôcť predchádzať ochoreniu ďasien a dokonca aj dutinám. Napriek tomu by sa mastická guma nemala používať ako náhrada za správnu ústnu hygienu vrátane umývania zubov a používania zubnej nite.
Možné vedľajšie účinky
Aj keď sa mastichová guma všeobecne považuje za bezpečnú a dobre znášanú.
Masticha môže u niektorých spôsobiť alergiu. Strom mastichy patrí do rodiny rastlín Pistacia, medzi ktoré patrí aj pistáciový strom (Pistacia vera). Ľudia alergickí na pistáciové oriešky (alebo na ich blízke príbuzné kešu orechy) môžu byť tiež alergickí na masticha.
Niektoré alergické reakcie budú mierne a prejavia sa iba nosovými príznakmi, svrbením v ústach alebo opuchom pier. Iné môžu byť vážne a vyžadovať liečbu. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť potenciálne život ohrozujúca celotelová reakcia známa ako anafylaxia. Ak sa anafylaxia nelieči, môže viesť k šoku, kóme, zlyhaniu dýchania alebo srdca a smrti.
Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5265885/
https://doi.org/10.1016/j.jep.2009.11.021
https://doi.org/10.1016/j.phymed.2009.09.010
https://aap.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1902/jop.2017.150691
mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/symptoms-causes/syc-20350922