• Doprava zadarmo nad 40 €

po opici

Ako zvládnuť stav po opici – tipy a triky

Ako zvládnuť stav po opici – tipy a triky

Ako zvládnuť stav po opici – tipy a triky 1024 683 SuperGreens®

Pitie alkoholu so sebou niekedy prináša aj nie veľmi príjemné stavy. Ak to totiž s alkoholom preženieme, dostavia sa rôzne vedľajšie účinky, a rozhodne nepotešíte ani svoju pečeň. Najbežnejšie sa pri opici prebudíme s bolesťou hlavy, veľkou únavou, či obrovským neuhasiteľným smädom. Aj keď neexistuje žiadny zázračný liek, ktorý by nás okamžite z tohto stavu vytrhol, existuje pár tipov, ako si môžeme v tomto stave pomôcť a zotaviť sa rýchlejšie.

Prečo vzniká?

Alkohol je hlavným vinníkom vzniku týchto stavov. Nie vždy je však zodpovedný. Jeho dehydratačné účinky skutočne spôsobujú väčšinu príznakov, avšak chemikálie, kongenéry, môžu tiež prispievať k zhoršeniu opice. 

Ako sa jej dopredu vyvarovať?

Prevencia, je najlepšia liečba poopičných stavov. Ak máte pred sebou oslavu, stretnutie alebo akúkoľvek inú udalosť, pri ktorej už teraz viete, že budete piť alkohol, vyskúšajte nasledovné:

 • Jedzte jedlo bohaté na sacharidy: Jedlo so sacharidmi, ako ryža a cestoviny, pomôžu spomaliť rýchlosť absorpcie alkoholu v krvi. To by malo zabrániť nižšie spomenutým príznakom.
 • Vyberajte si svetlý alkohol: Vyberte si radšej alkohol čírej farby, pri tmavých alkohol sú príznaky opice väčšie z dôvodu kongenérov.
 • Vyhýbajte sa sýteným nápojom: Sýtené a bublinkové nápoje urýchľujú absorpciu alkoholu do krvi. Dajte preto prednosť radšej čistej vode, alebo aspoň minerálke.
 • Vyhnite sa cigaretám: Fajčenie ovplyvňuje hydratáciu, imunitný systém a kvalitu spánku.
 • Pite dostatok čistej vody: Vodu pite počas dňa, aj počas oslavy. Skúste si dať pohár vody medzi každým alkoholickým drinkom.
 • Poznajte svoje hranice: Ak viete, že 5 – 6 nápojov vám spôsobí opicu, nájdite spôsob, ako toto množstvo obmedziť. Striedajte alkoholické a nealkoholické nápoje, alebo si medzi každým alko nápojom dajte pauzu.
 • Hýbte sa: Ak je na danej akcii hudba, hýbte sa a tancujte.
 • Vyspite sa: Platí to ako pred požívaním alkoholu, tak aj po ňom.

Prejavy po opici

Alkohol má na ľudské telo veľké množstvo nechcených účinkov. Medzi veľmi časté prejavy, ktoré sa dostavia, patria nasledovné:

1. Dehydratácia

Alkohol je diuretikum, čo znamená, že nás núti častejšie močiť. Preto sa ráno budíme veľmi smädný. Dehydratácia je jednou z hlavných príčin bolesti hlavy, závratov a samozrejme smädu.

2. Problémy s tráviacim traktom

Veľmi nepríjemným je účinok na tráviaci trakt. Alkohol spôsobuje jeho podráždenie a zvyšuje produkciu kyselín. Podľa toho, koľko vypijeme, môže alkohol tiež urýchliť alebo spomaliť prechod potravy cez tráviaci trakt. Účinky sú spojené s nevoľnosťou, vracaním a hnačkami.

3. Bolesť hlavy

Nerovnováha elektrolytov je taktiež spôsobená nadmerným pitím alkoholu. Práve toto prispieva k bolestiam hlavy, podráždenosti a slabosti.

4. Imunitný systém

Pitie môže mať nežiadúce účinky aj na imunitný systém. Široká škála príznakov opice vrátane nevoľnosti, zníženej chuti do jedla a neschopnosti sústrediť sa, môže súvisieť s dočasnými zmenami vo funkcii imunitného systému spôsobenými alkoholom.

5. Nízka hladina cukru – hypoglykémia

Pitie obmedzuje produkciu cukru, glukózy, v tele. Nízky cukor v krvi je spojený s únavou, závratmi a podráždenosťou.

6. Rozšírené cievy – vazodilatácia

Pri pití sa cievy rozširujú. Tento účinok je známy ako vazodilatácia a spája sa s bolesťami hlavy.

7. Problémy so spánkom

Aj keď pitie môže spôsobovať ospalosť, zabraňuje však dobrej kvalite spánku. Často sa tak stáva, že sa počas noci budíme. Na druhý deň sa tak cítime viac unavení a ospalí než obvykle.

Sú niektorí ľudia viac náchylní na opicu?

Symptómy sa líšia od človeka k človeku a môžu mať rôznu intenzitu. Niekto má príznaky len mierne, iný ťažké. Čo všetko to ovplyvňuje?

 • Osobnosť: Niektoré znaky osobnosti môžu mať vplyv na príznaky opice. Jedna štúdia naznačuje, že plachí ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť pocitu úzkosti počas kocoviny. 
 • Genetika: U ľudí, ktorí majú zvláštne genetické odchýlky, môže už jeden nápoj spôsobiť začervenanie pleti, potenie, alebo dokonca zvracanie. Porucha užívania alkoholu v rodinnej anamnéze ovplyvňuje aj to, ako telo spracováva alkohol.
 • Aktuálny zdravotný stav: Podľa štúdie, boli stavy kocoviny spojené s horším zdravotným stavom jedincov.
 • Vek: Podľa štúdie z roku 2013 a 2015 sa zdá, že u mladších ľudí je pravdepodobnosť závažnejších stavov väčšia.
 • Pohlavie: Niektoré výskumy naznačujú, že žena majú väčší sklon mať opicu, ako muži.
 • Ďalšie: Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú kocovinu patria aj fajčenie, užívanie drog, nedostatok spánku a podobne.

Čo ak ste to s pitím prehnali?

Ak ste to s alkoholom prehnali existuje pár tipov, ktoré vám uľahčia tieto stavy zvládnuť. Každopádne, čas je všeobecne najlepším liekom na prekonanie kocoviny. Pomôcť vám môže aj nasledovné:

Pitný režim

Hydratácia je základ. Koľko vody musíte vypiť záleží od toho, koľko alkoholu ste predtým vypili. Spravidla naplňte veľkú fľašu s vodou a dajte si dúšok každých pár minút. Pokračujte v pití rovnakým tempom celý deň až do ďalšieho dňa. Skvelým pomocníkom sú aj džúsy, športové nápoje (iontové nápoje) a bylinné čaje.

Vitamíny a Antioxidanty

Zvážte doplniť antioxidanty a vitamíny. Prírodné produkty môžu pomôcť pri viacerých príznakoch. Údaje z roku 2016 hovoria, že ženšen, alebo aj zázvor má potenciálne liečivé účinky pri liečbe stavov po opici. 

Pomôcť môžu aj fermentované nápoje, ako kombucha. Je bohatá na minerály, antioxidanty a baktérie prospešné pre črevá.

Káva

Káva a iné nápoje s obsahom kofeínu pôsobia ako stimulanty, ktoré môžu zlepšiť pocity únavy spojené s kocovinou. Káva, čierny a zelený čaj obsahujú niektoré antioxidanty, ktoré môžu znižovať nepriaznivé účinky konzumácie alkoholu. Nápoje, ktoré obsahujú kofeín, sú však diuretiká, čo môže zhoršovať účinky dehydratácie v tele. 

Kofeín nemení obsah alkoholu v krvi človeka. takže neznižuje zdravotné riziká spojené s pitím alkoholu.

Potraviny

Jedzte. Potraviny, ktoré obsahujú sacharidy, môžu pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi a vyrovnať žalúdočnú nevoľnosť. Začnite však pomaly. Ak máte nevoľnosť, vsaďte na ľahké jedlo, napríklad banán, pečivo (chlieb, toast, rožky), alebo sušienky. 

Medzi najlepšie potraviny, ktoré môžete telu dopriať, sú:

 • Banány
 • Vajcia
 • Melón
 • Uhorky
 • Med
 • Sušienky
 • Orechy
 • Špenát
 • Avokádo
 • Mäso
 • Vločky
 • Čučoriedky
 • Kurací vývar
 • Pomaranče
 • Špargľa
 • Losos
 • Bataty – sladké zemiaky
 • Zázvor
 • Paradajková šťava

Spánok

Vráťte sa naspäť do postele hneď, ako je to možné. Príznaky sú často zhoršené práve kvôli nedostatku spánku. Pokiaľ môžete, skúste dlhšie späť, alebo si zdriemnite aj v poobedných hodinách. Po pár hodinách odpočinku zistíte, že príznaky postupne odchádzajú.

Pohyb

Aj keď sa toto javí ako výzva, pretože pohyb vyžaduje silnú vôľu, môže vám pomôcť obnoviť mysel, zvýšiť metabolizmus a rýchlejšie zbaviť telo toxínov. Nie je potrebné ísť do fitness centra, úplne postačí aj malá prechádzka.

Sprcha

Ak ste sa už vyspali, vyskúšajte si dať studenú sprchu. Sprcha vás osvieži a prebudí zmysly. Niektorí ľudia radi v sprche prepínajú medzi studenou a teplou vodou, čo tiež nie je zlý nápad. 

Elektrolyty

Kvapaliny bohaté na sodík môžu pomôcť vyrovnať hladiny elektrolytu a zamerať sa na príznaky ako bolesti hlavy a závraty. Sodík vám pomôže doplniť napríklad kurací vývar. 

Lieky

Ak je to potrebné, siahnuť môžete aj po tabletkách na bolesti hlavy. Pri silných bolestiach by mal stačiť aj obyčajný liek na bolesti, ako je Aspirin či Ibuprofen. Neodporúčajú sa však tabletky s obsahom acetaminofénu, pretože ten niekedy zhoršuje toxické účinky alkoholu v pečeni.

Ako dlho trvajú symptómy?

Tieto stavy zvyknú pominúť samé a zvyčajne sa tak udeje do 24 hodín. Progresia a závažnosť príznakov sa však môžu u jednotlivých osôb líšiť. Jedna zo štúdií zistila, že väčšina stavov sa riadi jedným z troch časových vzorov a že rôzne vzory opice sú spojené s rôznymi hlásenými príznakmi. 

Napríklad účastníci, ktorí hlásili žalúdočné problémy, mali väčšiu pravdepodobnosť opice, ktorá nasledovala po krivke v tvare U. Príznaky vrcholili okolo poludnia a večer ustupovali. Naznačuje to, že príznaky sa môžu objavovať v rôznych časoch a taktiež slabnúť rôzne rýchlo.

Záver

Ak sú vaše stavy po neznesiteľné, existuje len jedno riešenie. Abstinencia. To ste možno počuť nechceli, no ako aj psychiater Jared Heatman hovorí: “Najlepším spôsobom, ako to celé zvládnuť, je vyhýbať sa alkoholu.”

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/what-causes-a-hangover#symptom-duration
https://www.everydayhealth.com/columns/white-seeber-grogan-the-remedy-chicks/natural-hangover-remedies/
https://www.singlecare.com/blog/best-hangover-cures-that-work/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324178#summary
https://www.thespruceeats.com/how-to-cure-a-hangover-760160 

 • astaxanthin

  Astaxanthin kapsule

 • Superum C