• Doprava zadarmo nad 40 €

opaľovanie Opaľovanie (opálenie) alebo slnenie je činnosť, pri ktorej je pokožka vystavovaná ultrafialovému žiareniu s cieľom stmavniť ju.

Opaľovanie alebo slnenie bez výčitiek

Opaľovanie alebo slnenie bez výčitiek

Opaľovanie alebo slnenie bez výčitiek 770 436 SuperGreens®

Je opaľovanie nebezpečné? -Ohnivo červená pokožka, svrbenie a neuveriteľná bolesť! Obávané úpaly sa dajú často odhaliť iba niekoľko hodín po príjemnom opaľovaní a neskôr spôsobujú výčitky. Čo možno urobiť na zmiernenie nepríjemných príznakov a predovšetkým na to, aby sa čo najlepšie zabránilo opakovaniu tohto stavu?

Čo znamená opaľovanie?

Pri toľkých rozhovoroch o slnečnom žiarení,  hľadaní tieňa a nosení SPF( opaľovací krém s ochranným faktorom)- dokonca aj v oblačných dňoch a v zime – je ťažké uveriť, že vystavenie slnku v malých dávkach môže byť prospešné- zdravé opaľovanie.

Opaľovanie, ktoré spočíva v sedení alebo ležaní na slnku, niekedy s úmyslom opaľovať sa, môže mať pri správnom vykonávaní určité zdravotné výhody. Riziká príliš dlhého pobytu na slnku sú dobre zdokumentované. Trávenie času na slnku bez SPF je okrem iných príčin jednou z príčin melanómu. Ukázalo sa však, že vysoké dávky vitamínu D – keď je naša pokožka vystavená slnečnému žiareniu, premieňa cholesterol na vitamín D – pomáha predchádzať niektorým bežným ochoreniam a chorobám.

Asi 5% UV žiarenia(slnečné žiarenie) dopadajúceho na Zem tvoria UVB lúče, zvyšných 95% tvoria UVA lúče

Ultrafialové žiarenie, ktoré sa k nám dostane zo slnka, sa vlnovou dĺžkou delí na UVA, UVB a UVC žiarenie. Ozónová vrstva nás chráni pred takmer všetkým UVC žiarením. UVB je tiež väčšinou absorbovaný ozónovou vrstvou – aj keď malé percento dopadá na Zem. Dlhovlnné UVA žiarenie nie je absorbované ozónovou vrstvou. Intenzita UVB žiarenia nezávisí od ročného obdobia alebo dennej doby. Neblokuje ho ani okenné sklo. Dopad UVB lúčov je najintenzívnejší na poludnie a bližšie k rovníku, kde je cesta cez ozónovú vrstvu najkratšia. (Mimochodom, treba si uvedomiť dôležitosť udržiavania ozónovej vrstvy.)

UVB spôsobuje úpal a poškodenie DNA

Keď hovoríme o ochrane pred slnkom, myslíme najskôr na ochranu proti UVB. UVB žiarenie spôsobuje priame poškodenie DNA buniek, vyvoláva zápal a oslabuje reakciu imunitného systému. Hlavnou úlohou pokožky ako nášho najväčšieho orgánu je chrániť nás. V prípade nadmerného UV žiarenia sa na ochranu a boj proti škodám vynakladá neúmerné množstvo energie. Naša pokožka produkuje melanín v boji proti UV žiareniu. Tmavá farba melanínu absorbuje UVB žiarenie. Melanín tiež pôsobí ako antioxidant. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály produkované UV žiarením. Ľudské telo má aj rôzne ďalšie obranné mechanizmy: enzýmy neustále opravujú poškodenie DNA a epidermis sa môže časom hrubnúť, aby poskytovala lepšiu ochranu.

Úrovne UVB žiarenia opäť závisia od dennej doby a ročných období a nadmerné vystavenie môže nadmerne stresovať ochranné funkcie pokožky, čo výrazne zvyšuje riziko mutácií a rakoviny kože.

UVA sa dostáva do dermis, poškodzuje kolagén a elastín a postupne spôsobuje vrásky

Po druhé, musíme sa tiež pozrieť na UVA. Dlhovlnné UVA žiarenie siaha hlbšie do dermis. Jej poškodenie DNA nie je také priame ako v prípade UVB. Absorpcia UVA v dermis však produkuje reaktívne zlúčeniny, ktoré poškodzujú kolagén a elastín, proteíny, ktoré dodávajú pokožke jej pevnosť. Niekoľko štúdií tiež potvrdilo silné spojenie medzi UVA a vysoko nebezpečným melanómom. Poškodenie voľnými radikálmi nie je vnímané okamžite.

Výhody opaľovania

Slnko pomáha telu vytvárať vitamín D prirodzene. Tento vitamín je nevyhnutný, ale veľa ľudí ho nemá dosť. Nedostatok vitamínu D je bežný a niektoré odhady hovoria, že 1 miliarda ľudí na celom svete má nedostatok.

Vitamín D je ťažké získať iba z potravy. Existuje v určitých rybách a vaječných žĺtkoch, ale väčšina sa konzumuje prostredníctvom obohatených produktov, ako je mlieko. K dispozícii sú aj doplnky. Medzi výhody slnečného žiarenia a vitamínu D patria:

 • Znížená depresia. Menej príznakov depresie sa môže vyskytnúť po pobyte na slnku. Slnečné svetlo spúšťa mozog, aby uvoľnil hormón serotonín, ktorý môže zvýšiť náladu a podporiť pocity pokoja. Aj bez depresie bude trávenie času na slnku pravdepodobne zlepšovať náladu.
 • Lepší spánok. Môže pomôcť regulovať bio rytmus a Vaše telo začne spoľahlivo reagovať ospalosťou, keď zapadne slnko.
 • Silnejšie kosti. Vitamín D pomáha telu vstrebávať vápnik, čo vedie k pevnejším kostiam a môže pomôcť predchádzať osteoporóze a artritíde.
 • Posilnený imunitný systém. Vitamín D pomáha telu bojovať proti chorobám, vrátane srdcových chorôb, svalovej sklerózy, chrípky a určitých autoimunitných chorôb a rakoviny.
 • Znížené riziko predčasného pôrodu. Vitamín D môže chrániť pred predčasným pôrodom a infekciami spojenými s narodením.

Je pre Vás opaľovanie nebezpečné?

Opaľovanie nie je bez rizík. Príliš veľa času na slnku môže viesť k slnečnej vyrážke, ale objaviť sa môže aj žihľavka, svrbenie, ekzém

Slnenie môže tiež viesť k spáleniu, ktoré je bolestivé, môže spôsobiť pľuzgiere a môže zasiahnuť všetky časti tela, dokonca aj pery. Úpal môže v neskoršom živote viesť k melanómu. Polymorfná svetelná erupcia (PMLE), známa tiež ako otrava slnkom, sa môže stať v dôsledku príliš dlhého času stráveného na slnku. Prejavuje sa ako červené svrbiace hrčky na hrudi, nohách a rukách.

Nie bez ochrany

Aký dlhý môže byť pobyt na slnku bez nepríjemných následkov, závisí od viacerých faktorov. Osobná vnútorná ochrana je prvým dôležitým aspektom – čas, ktorý môže byť človek na slnku bez ochrany – závisí od typu vašej pokožky( ochranné krémy, prípravky a kozmetika). U typu 2 (severský typ) je to asi 10 až 20 minút. Svoju úlohu samozrejme zohráva aj príslušná aktuálna úroveň intenzity slnka. Žiarenie je silnejšie na pravé poludnie ako ráno; a blízko rovníka je to mnohokrát intenzívnejšie ako napríklad v strednej Európe. Tretím faktorom je slnečný ochranný faktor použitej slnečnej clony, ktorý poskytuje všeobecnú orientáciu v tom, ako dlho je možné predĺžiť vnútornú ochranu človeka.

Optimalizácia procesu alebo starostlivosť o pleť

Existuje skupina antioxidantov, ktoré môžu nielen zlepšiť znášanlivosť pokožky na slnko, najmä zvýšiť jej pigmentáciu, ale tiež chrániť telesné tkanivá, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu so svetlom (pokožka a oči): karotenoidy. Karotenoidy, ktoré sú prirodzene obsiahnuté v strave, stimulujú produkciu melanínu, pigmentu zodpovedného za proces opaľovania a za zdravé sfarbenie pokožky. Najefektívnejšie z nich sú:

 • Prírodný betakarotén. Predchodca vitamínu A je tradične známy pre ochranu buniek epitelu a postupné opaľovanie pokožky. V dnešnej dobe sa považuje za nevyhnutné vyvážiť jeho pôsobenie s účinkom alfa-karoténu, a preto je rozumné ich súčasne užívať.
 • Lykopén. Toto je najhojnejší karotenoid v koži. Štúdie preukázali, že významne znižuje výskyt slnečného erytému u osôb s citlivou pokožkou a takmer o polovicu znižuje závažnosť spálenia a hlbšie poškodenie buniek.
 • Luteín a zeaxantín. Tieto dva karotenoidy, ktoré sa často vyskytujú spolu v potravinách, ako aj na určitých miestach tela, sú obzvlášť koncentrované v makule, centrálnej oblasti sietnice, ktorá filtruje modré svetlo. Sú to „zrakovo špecifické“ antioxidanty, ktoré chránia oči pred oxidačným stresom. Taktiež pôsobia synergicky s dvoma vyššie spomenutými karotenoidmi, aby chránili pokožku pred účinkami UV žiarenia.
 • Astaxanthin, ktorý je prirodzene produkovaný riasami Haematococcus pluvialis, je tiež silným antioxidantom pre pokožku a oči. Jeho účinky môžu byť ešte väčšie ako účinky betakaroténu. V očiach zvyšuje prietok krvi do sietnice a chráni šošovku pred poškodením voľnými radikálmi.

Karotenoidy sú účinnejšie, ak sa berú spolu, pretože pôsobia synergicky, rovnako ako v prírode. Karotenoidové doplnky by sa mali v ideálnom prípade užívať v čase obeda alebo večer s trochou tuku alebo s doplnkami mastných kyselín, aby sa zvýšila ich biologická dostupnosť a zabezpečil príjem špecifických mastných kyselín, ktoré zabraňujú vysušeniu pokožky.

Výhody Astaxanthinu

Astaxanthin bol rozsiahlo študovaný, konkrétne sa skúmal potenciál akýchkoľvek prínosov pre pokožku. Vďaka svojim silným antioxidačným schopnostiam pomáha Astaxanthin chrániť pokožku pred poškodením slnečným žiarením. K poškodeniu slnkom môže dôjsť pri zámernom opaľovaní alebo bez neho, takže je dôležité nájsť nové spôsoby podpory a ochrany pokožky.

Štúdie

Štúdia skutočnená s 30 zdravými ženskými subjektmi zistila, že užívanie perorálnych doplnkov v kombinácii s topickou aplikáciou zlepšilo vráskavenie pokožky, veľkosť stareckých škvŕn, pružnosť a textúru pokožky. Astaxanthin neprospieva iba ženám – štúdia, ktorá zahŕňala 36 mužov, preukázala zlepšenie obsahu vlhkosti a pružnosti v koži.

Okrem celkových prínosov Astaxantínu pre pokožku existujú dôkazy, že Astaxanthin chráni pred poškodením slnečným žiarením. V 10-týždňovej štúdii hodnotiacej ochrannú úlohu Astaxantínu, pokiaľ ide o poškodenie alebo zhoršenie stavu UV žiarením, sa zistilo, že minimálna dávka erytému (MED) sa zvýšila po 9 týždňoch suplementácie. MED je opatrenie, pomocou ktorého sa určuje, koľko času je potrebné na to, aby došlo k erytému alebo popáleniu. Jednoducho povedané, preukázalo sa, že užívanie doplnku Astaxantínu predlžuje čas potrebný na spálenie – čo je cieľom tradičných krémov na slnenie.

Štúdia z roku 2020, ktorá sa uskutočnila na bezsrstých myšiach, zistila, že Astaxanthin zabraňuje známkam fotoagingu – vrátane tvorby vrások a zhrubnutia pokožky. Astaxantín zvyšuje obsah kolagénových vlákien v pokožke a zabraňuje tvorbe reaktívnych foriem kyslíka, o ktorých je známe, že spôsobujú oxidačný stres (častá príčina predčasného starnutia).

Nielenže existujú výhody užívania perorálnych doplnkov Astaxantínu, ale štúdia z roku 2012 tiež zistila, že lokálna forma Astaxantínu (v kombinácii s lipozómami) chráni pred ultrafialovým žiarením UV-indukované zhrubnutie pokožky. Lokálny Astaxanthin tiež zabránil strate kolagénu, ku ktorej môže dôjsť pri vystavení UV žiareniu, čím sa stal topický Astaxantín potenciálnym riešením na zníženie poškodenia UV žiarením.

Astaxantínová pigmentácia a opaľovanie

Aj keď je Astaxanthin známy tým, že dáva krevetám a plameniakom ružový odtieň, nepreukázalo sa, že by užívanie Astaxanthinu (aj vo vysokých dávkach) významne zmenilo farbu pokožky.

Jednou z teórií pre žiarivý odtieň kože môže byť spôsobení vzťahom medzi Astaxantínom a melanínom. Melanín dodáva pokožke pigment a keď dôjde k stimulácii melanocytov – odtiaľ pochádza známa slnkom pobozkaná koža.

Ako prospieva Astaxanthin zdraviu očí?

Okrem škodlivých účinkov na pokožku môžu UV lúče poškodiť zdravie očí. Povrch Vašich očí je takmer vždy vystavený slnečnému žiareniu, rovnako ako Vaša pokožka. Vystavenie UV lúčom môže spôsobiť zápal rohovky, ktorá je v prednej časti oka. Šedý zákal a pterygium (rast tkaniva na povrchu oka) môžu zhoršiť videnie.

Väčšina očných chorôb spôsobených UV lúčmi je spôsobená zápalom. Ukázalo sa, že antioxidačné účinky Astaxantínu chránia jemné štruktúry oka a znižujú účinky poškodenia UV žiarením.

Ako užívať Astaxanthin, aby ste sa chránili na slnku

Užívanie vysoko kvalitného perorálneho doplnku Astaxantínu predtým, ako plánujete stráviť čas na slnku, je najlepšou možnosťou na získanie všetkých výhod. To Vám umožní zvýšiť antioxidačné účinky Astaxantínu a chrániť sa tak na slnku. Aj keď niektoré štúdie preukázali slnečné ochranné účinky Astaxantinu, ktoré sa užívali len niekoľko dní pred vystavením UV lúčom.

Tipy a bezpečnostné opatrenia

Existujú spôsoby, ako na bezpečné opaľovanie.

 • Noste SPF 30 alebo viac a naneste ho 15 minút pred opaľovaním. Dbajte na to, aby ste pokryli svoje telo dostatočne.
 • Nezabudnite použiť SPF na vrch svojej hlavy, ak nie je chránený vlasmi, rovnako ako ruky, nohy a pery.
 • Vyhýbajte sa soláriám. Okrem toho, že je to nebezpečné, väčšina solárií sotva obsahuje UVB svetlo na stimuláciu produkcie vitamínu D.
 • Keď Vám bude horúco, robte si prestávky v tieni.
 • Ak trávite dlhší čas na slnku, pite vodu.
 • Jedzte paradajky, ktoré obsahujú veľké množstvo lykopénu, ktoré podľa výskumu pomáha predchádzať začervenaniu pokožky od UV lúčov.
Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4143492/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2726624/

https://www.researchgate.net/publication/7309712_Lycopene-rich_products_and_dietary_photoprotection

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11340098/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22628205/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31973028/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073124/#:~:text=Subjective%20skin%20conditions%20for%20%E2%80%9Cimprovement,healthy%20skin%20in%20healthy%20people

http://www.actabp.pl/pdf/1_2012/43.pdf

 • astaxanthin

  Astaxanthin kapsule

 • Hair Skin Nails vitamin

  Vitamín s kolagénom pre vlasy, pokožku a nechty