• Doprava zadarmo nad 40 €

Astaxanthin účinky - je v súčasnosti jedným z najvyhľadávanejších antioxidačných doplnkov – a máme na to dobrý dôvod.

Účinky antioxidantu Astaxanthin lepšie ako vitamín C?

Účinky antioxidantu Astaxanthin lepšie ako vitamín C?

Účinky antioxidantu Astaxanthin lepšie ako vitamín C? 1024 512 SuperGreens®

Astaxanthin účinky – je v súčasnosti jedným z najvyhľadávanejších antioxidačných doplnkov – a máme na to dobrý dôvod. Nie je to len antioxidačná supersila, ale je nabitý aj protiúnavovými a protizápalovými vlastnosťami, ako aj radom ďalších zdravotných výhod.

Astaxanthin, ktorý je súčasťou skupiny mikroživín nazývaných karotenoidy, má charakteristickú červenkastú farbu. Výskum ukázal, že Astaxanthin môže pomôcť urýchliť liečbu zložitých ochorení, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

To nie je všetko, čo tento silný antioxidant obsahuje. Existuje nespočetné množstvo pozoruhodných zdravotných výhod, ktoré prichádzajú s konzumáciou potravín bohatých na Astaxanthin. V skutočnosti boli zdravotné účinky Astaxanthinu dobre zdokumentované vo viac ako 1000 recenzovaných lekárskych publikáciách a časopisoch. Nielen, že je tajomstvom žiarivého ružového peria plameniaka, ale je to jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov a môže vám poskytnúť úžasné zdravotné výhody!

Vedeli ste, že sú plameniaky v skutočnosti sivé, keď sa narodia (to je zábavný fakt pre vašich priateľov!) Ale strava plameniakov pozostáva z VEĽA mikrorias, ktoré obsahujú Astaxanthin, takže postupne získajú krásnu ružovú farbu, pre ktorú sú známi. V skutočnosti je Astaxanthin zodpovedný aj za ružovú farbu kreviet a lososa. Nebojte sa však, Astaxanthin vám nesfarbí do žiarivo ružova!

Čo je Astaxanthin?

Je to druh karotenoidov, čo je prírodný pigment nachádzajúci sa v rôznych potravinách. Najmä tento prospešný pigment prepožičiava svoju žiarivú červeno-oranžovú farbu potravinám ako krill, riasy, losos a homár. Možno ho nájsť aj vo forme doplnkov a je tiež schválený na použitie ako potravinárske farbivo v krmive pre zvieratá a ryby.

Renomovaní výskumníci, zdravotní špecialisti a profesionálni športovci na celom svete potvrdili rastúcu popularitu Astaxanthinu ako doplnku stravy proti starnutiu.

Astaxanthin účinky – je najsilnejší antioxidant a najsilnejší lapač radikálov molekúl singletového kyslíka:

 • 6000-krát silnejší ako vitamín C
 • 800-krát silnejší ako CoQ10
 • 550-krát silnejší ako katechíny zeleného čaju
 • 550-krát silnejší ako vitamín E (alfa tokoferol)
 • 75-krát silnejší ako kyselina alfa lipoová
 • 40-krát silnejší ako betakarotén
 • 17-krát silnejší ako extrakt z hroznových jadierok

Prečo je Astaxanthin lepší ako iné antioxidanty?

Je lepší ako ostatné antioxidanty, pretože jeho štruktúra s dlhým reťazcom a polárne koncové skupiny môžu pokryť dvojvrstvovú bunkovú membránu, čo znamená, že Astaxanthin môže poskytnúť oveľa lepšiu ochranu pred oxidačným stresom.

Astaxanthin dokáže neutralizovať voľné radikály vo vode aj v tukoch rozpustných oblastiach bunkovej membrány. To je veľký rozdiel oproti iným antioxidantom, ktoré buď pôsobia iba vo vnútri (ako vitamín E a beta-karotén) alebo zvonku (ako vitamín C) bunkovej membrány.

Aké účinky má Astaxanthin?

 • chráni pokožku pred poškodením UV žiarením, ktoré by mohlo poškodiť DNA pokožky
 • pôsobí proti predčasnému starnutiu pleti a tým aj tvorbe vrások
 • bojuje proti tvorbe pieh a stareckých škvŕn
 • zlepšuje krátkodobú pamäť a predchádza demencii
 • znižuje oxidáciu LDL v krvi a tým aj riziko artériosklerózy
 • zvyšuje hladiny HDL a znižuje triglyceridy
 • zlepšuje imunitný systém tela
 • chráni bunky tela pred degeneráciou a môže tak znížiť riziko rakoviny
 • znižuje škodlivé účinky vysokej hladiny cukru v krvi
 • môže zmierniť pálenie záhy spôsobené Helicobacter pylori
 • zlepšuje funkciu centrálnej sietnice a chráni oči pred UV svetlom
 • môže znížiť intenzitu a trvanie syndrómu karpálneho tunela
 • zlepšuje kvalitu spermií a funkciu spermií
 • môže zvýšiť športový výkon až o 55% a chrániť kĺby

Najlepšie výhody Astaxanthinu

Najväčšou vlastnosťou Astaxanthinu je, že je to silný antioxidant a protizápalový účinok. To znamená, že Astaxanthin  poskytuje najmä dva hlavné prínosy/ účinky pre zdravie:

 1. Bojuje proti oxidačnému stresu
 2. Znižuje zápal

Oxidačný stres a zápal spolu veľmi úzko súvisia. Keď vaše bunky využívajú kyslík na výrobu energie, vytvárajú voľné radikály ako vedľajší produkt. Na nízkej úrovni sú voľné radikály skutočne prospešné pre vaše zdravie. Podporujú zdravú imunitnú funkciu a bunkovú odpoveď. Ale keď je vaša hladina voľných radikálov príliš vysoká, začnú generovať oxidačný stres.

A oxidačný stres je veľmi zlá situácia. Môže poškodiť všetky vaše bunkové štruktúry, o čom sa predpokladá, že urýchľuje proces starnutia! Okrem toho výskum naznačuje, že oxidačný stres by mohol hrať úlohu pri rozvoji celého radu zdravotných stavov, ako je rakovina a artritída.

A čo viac, oxidačné poškodenie spôsobené oxidačným stresom môže spôsobiť, že sa vaša zápalová reakcia stane „nadmerne aktívnou“. To vedie k chronickému zápalu nízkeho stupňa, ktorý je tiež spojený s niekoľkými zdravotnými problémami, vrátane straty kostnej hmoty! Navyše, oxidačný stres a zápal sa navzájom zvýrazňujú, aby vyvolali ďalšie poškodenie vášho tela.

Takže Astaxanthin  pomáha vyrovnávať hladinu voľných radikálov, aby sa znížil oxidačný stres a zmiernil zápal! Celková výhra, nemyslite? Teraz je výskum celého rozsahu zdravotných výhod Astaxanthinu stále v relatívne skorom štádiu. Pubmed – komplexná databáza vedeckého výskumu a literatúry – v súčasnosti uvádza menej ako 2 000 výsledkov pre prácu o Astaxanthine. Môže sa to zdať veľa, ale v porovnaní s 12 677, ktoré existuje pre kurkumín (ďalší silný protizápalový), je to slabšie.

Ako pridať Astaxanthin do vašej stravy

Existuje viac ako 700 známych karotenoidov a Astaxanthin  je jedným z najsilnejších a najprospešnejších! Ľudské telo však nemôže produkovať Astaxanthin. Takže, aby ste využili výhody, budete musieť do svojej stravy začleniť potravinové zdroje Astaxanthinu alebo doplnkov. Teraz sa Astaxanthin  takmer výlučne nachádza v morských riasach a morských plodoch. Riasy sú „originálnym“ zdrojom Astaxanthinu, ak chcete, pretože ho môžu skutočne produkovať. Ryby a iné morské živočíchy obsahujú Astaxanthin , pretože vo svojej strave konzumujú riasy. Najbežnejšie potravinové zdroje Astaxanthinu, s ktorými sa stretnete, sú:

 • Losos
 • Krevety
 • Krab
 • Homár
 • Pstruh červený
 • Krill

Ako doplnok stravy je ponúkaný aj prírodný Astaxanthin, ktorý sa získava z rias. Niektorí výrobcovia pridávajú Astaxanthin do svojich produktov z rybieho tuku, aby zvýšili ich antioxidačné vlastnosti.

Vedľajšie účinky Astaxanthinu:

Hoci je známe, že veľké dávky antioxidantov narúšajú niektoré adaptácie na cvičenie, ako je mitochondriálna biogenéza, v súčasnosti nie je jasné, či má nejaké významné vedľajšie účinky. Keďže je taký silný antioxidant, aj malé dávky by mohli mať tento vplyv, ale nebudeme to vedieť s istotou, kým sa neuskutoční ďalší výskum.

Opatrenia: Pred užitím Astaxanthinu sa poraďte so svojím lekárom, ak ste alergický na Astaxanthin alebo na iné s ním súvisiace lieky. Výrobok môže obsahovať niektoré neaktívne zložky, ktoré môžu spôsobiť vážne alergické reakcie. Opatrne sa používa u pacientov s poruchami krvácania, cukrovkou, autoimunitnými poruchami, hypertenziou, nízkou hladinou vápnika v krvi alebo poruchami prištítnych teliesok, alergiou na inhibítory 5-alfa-reduktázy alebo astmou.

Aké je ideálne dávkovanie Astaxanthinu?

Vo všeobecnosti odborníci odporúčajú užívať 4 až 8 mg denne. Toto sa považuje za ideálnu dávku aj pre športovcov, ktorí sú pod vysokým oxidačným stresom, pre ľudí, ktorí sú vystavení nadmernému slnečnému žiareniu alebo pre ľudí, ako sú piloti, ktorí sú vystavení veľkému množstvu ionizujúceho žiarenia. Keďže sa Astaxanthin hromadí v tele, jeho výhody sa zvyšujú, keď sa užíva pravidelne. Ak máte špecifické zdravotné problémy, môžete začať s vyššou dávkou na niekoľko týždňov a potom ju postupne znižovať.

Záver

Astaxanthin a jeho účinky – pôsobí ako antioxidant a pomáha redukovať voľné radikály prítomné v tele. Liečivo má červenkastý nádych a je prirodzene extrahované z rastlín. Má veľa výhod pre oči a pokožku. Tiež zlepšuje ochranu vašich očí a konzistenciu pokožky. Zvyšuje úroveň vlhkosti pokožky, robí ju pružnejšou a pomáha redukovať vrásky a akné. Liek sa používa na zlepšenie imunitného systému a zdravia srdca. Okrem toho je liek vhodný na liečbu symptómov Parkinsonovej choroby, ako aj Alzheimerovej choroby.

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946307/

https://examine.com/supplements/astaxanthin/research/

https://www.researchgate.net/publication/349085325_Therapeutic_uses_of_natural_astaxanthin_An_evidence-based_review_focused_on_human_clinical_trials