• Doprava zadarmo nad 40 €

D-manóza - sľubný spôsob, ako pomôcť predchádzať infekciám močového traktu. Čo na to štúdie a veda? Naozaj pomáha pri infekcii?

Čo je D-manóza?

Čo je D-manóza?

Čo je D-manóza? 1000 562 SuperGreens®

D-manóza a jej vplyv na močové cesty. Infekcia močových ciest (UTI) vás dostať zo dňa na deň.

Tieto infekcie sa vyskytujú, keď baktérie vstupujú do močového traktu a množia sa. Ovplyvňujú jednu alebo viac oblastí v močovom trakte. To môže zahŕňať:

 • močovú trubicu
 • močový mechúr
 • močovody
 • obličky

Môžu spôsobiť:

 • bolestivé a časté močenie
 • bolesť v dolnej časti brucha
 • krvavý moč

Čo je D-manóza?

D-manóza je typ cukru, ktorý súvisí so známejšou glukózou. Oba tieto cukry sú jednoduché cukry. To znamená, že pozostávajú len z jednej molekuly cukru. Obidva sa vyskytujú prirodzene vo vašom tele a nachádzajú sa aj v niektorých rastlinách vo forme škrobu.

Niekoľko druhov ovocia a zeleniny obsahuje D-manózu, vrátane:

 • brusnice (a brusnicový džús)
 • jablká
 • pomaranče
 • broskyne
 • brokolica
 • zelené fazule

Tento cukor sa nachádza aj v niektorých výživových doplnkoch, ktoré sú dostupné ako kapsuly alebo prášky. Niektoré obsahujú samotnú D-manózu, zatiaľ čo iné obsahujú ďalšie zložky, ako napríklad:

 • brusnica
 • extrakt z púpavy
 • ibištek
 • šípky
 • probiotiká

Mnoho ľudí užíva D-manózu na liečbu a prevenciu infekcií močových ciest (UTI) . Predpokladá sa, že D-manóza blokuje rast určitých baktérií v močovom trakte. Ale funguje to?

Čo hovorí veda

E.coli spôsobujú 90 percent UTI. Keď sa tieto baktérie dostanú do močového traktu, prichytia sa k bunkám, rastú a spôsobujú infekciu. Výskumníci si myslia, že D-manóza môže pôsobiť na liečbu alebo prevenciu UTI tým, že zabráni týmto baktériám prichytiť sa.

Potom, čo skonzumujete potraviny alebo doplnky s obsahom D-manózy, vaše telo ju nakoniec vylúči obličkami a do močových ciest.

Počas pobytu v močovom trakte sa môže pripojiť k baktériám E. coli , ktoré tam môžu byť. Výsledkom je, že baktérie sa už nemôžu pripojiť k bunkám a spôsobiť infekciu.

Nie je veľa výskumov o účinkoch D-manózy, keď ju užívajú ľudia, ktorí majú močové infekcie, ale niekoľko skorých štúdií ukazuje, že by to mohlo pomôcť.

Štúdia z roku 2013 hodnotila D- manózu u 308 žien, ktoré mali časté zápaly močových ciest. D-manóza fungovala rovnako dobre ako antibiotikum nitrofurantoín na prevenciu týchto infekcií počas 6-mesačného obdobia.

V štúdii z roku 2014 sa D-manóza porovnávala s antibiotikom trimetoprim/sulfametoxazol na liečbu a prevenciu častých UTI u 60 žien.

D-manóza redukovala symptómy UTI u žien s aktívnou infekciou. Bola tiež účinnejšia ako antibiotikum na prevenciu ďalších infekcií.

Štúdia z roku 2016 testovala účinky D-manózy u 43 žien s aktívnym infekciami. Na konci štúdie sa u väčšiny žien symptómy zlepšili.

Vedľajšie účinky užívania D-manózy

Väčšina ľudí, ktorí užívajú D-manózu, nepociťuje vedľajšie účinky, ale niektorí môžu mať riedku stolicu alebo hnačku .

Ak máte cukrovku , pred užitím D-manózy sa poraďte so svojím lekárom. Dáva zmysel byť opatrný, pretože D-manóza je forma cukru. Ak užívate D-manózu, váš lekár možno bude chcieť dôkladnejšie sledovať hladinu cukru v krvi.

Ak máte aktívnu infekciu, neodkladajte rozhovor so svojím lekárom. Hoci táto látka môže pomôcť pri liečbe infekcií u niektorých ľudí, dôkazy v tomto bode nie sú príliš silné. Oneskorenie liečby antibiotikom, ktoré sa osvedčilo ako účinné pri liečbe aktívneho zápalu, môže viesť k rozšíreniu infekcie do obličiek a krvi.

Domáce lieky na infekcie močového traktu

Kým nedôjde k ďalšiemu pokroku v liečbe infekcií, antibiotiká zostávajú najúčinnejšou štandardnou liečbou. Lieky na predpis však nemusia byť jedinou obrannou líniou.

Spolu so štandardnou terapiou môžete začleniť domáce prostriedky, aby ste sa cítili lepšie a znížili pravdepodobnosť opakovaných infekcií.

1. Vyskúšajte brusnice

Brusnice môžu obsahovať zložku, ktorá bráni baktériám prichytávať sa na stenách močových ciest.

Výskum je nepresvedčivý a je potrebných viac štúdií, ale niektoré štúdie hovoria, že by ste mohli znížiť riziko pomocou nesladeného brusnicového džúsu, brusnicových doplnkov alebo sušených brusníc.

2. Pite veľa vody

Hoci močenie môže byť bolestivé, keď máte takúto infekciu, je dôležité piť čo najviac tekutín, najmä vody. Väčšina dospelých by sa mala snažiť vypiť šesť až osem 3dl pohárov vody denne.

Čím viac budete piť, tým viac budete močiť. Močenie pomáha vyplavovať škodlivé baktérie z močových ciest.

3. Cikať, keď treba

Zadržiavanie moču alebo ignorovanie nutkania na močenie môže umožniť množeniu baktérií vo vašom močovom trakte. Spravidla použite kúpeľňu vždy, keď cítite nutkanie.

Je tiež dôležité uistiť sa, že pri močení úplne vyprázdnite močový mechúr a po sexe sa vždy vymočiť, najmä ak máte vagínu. Ak tak urobíte, je tiež dôležité, aby ste sa po močení utierali spredu dozadu.

4. Užívajte probiotiká

Probiotiká podporujú zdravé trávenie a imunitu. Môžu byť tiež účinné pri liečbe a prevencii týchto infekcií.

Pri infekcii, zlé baktérie nahrádzajú dobré baktérie vo vagíne, najmä tie z jednej skupiny nazývanej Lactobacillus . Probiotiká môžu obnoviť dobré baktérie a môžu znížiť recidívu zápalu.

Hoci niektoré výskumy dokazujú, že probiotiká sú účinné pri prevencii a liečbe, je potrebný ďalší výskum.

5. Získajte viac vitamínu C

Zvýšenie príjmu vitamínu C môže pomôcť predchádzať infekciám močového traktu. Štúdie ukazujú, že vitamín C posilňuje imunitný systém a môže pomôcť okysliť moč, aby sa zabránilo infekcii.

Niektoré výskumy ukazujú protichodné dôkazy o účinnosti vitamínu C na liečbu UTI, avšak uvádzajú, že na podporu tejto liečby nebolo vykonaných dostatok štúdií.

Praktizujte tieto zdravé návyky

 • Prevencia infekcií močových ciest začína praktizovaním niekoľkých dobrých kúpeľňových a hygienických návykov. Parfumovaná kozmetika tiež nie je vhodná.
 • Po prvé, je dôležité nezadržiavať moč príliš dlho. To môže viesť k nahromadeniu baktérií, čo vedie k infekcii.
 • Močenie po pohlavnom styku môže tiež znížiť riziko tým, že zabráni šíreniu baktérií.
 • Okrem toho, tí, ktorí sú náchylní na tieto problémy, by sa mali vyhýbať používaniu spermicídu, pretože sa spája so zvýšeným výskytom týchto zápalov.
 • Nakoniec, keď používate toaletu, uistite sa, že sa utierate spredu dozadu. Utieranie zozadu dopredu môže spôsobiť rozšírenie baktérií do močového traktu a je spojené so zvýšeným rizikom infekcie.

Zhrnutie D-manóza

Infekcie močových ciest sú bežným problémom a ich riešenie môže byť frustrujúce.

Avšak, zostať hydratovaný, praktizovať zdravie podporujúce návyky a doplniť svoju stravu niektorými zložkami bojujúcimi proti týmto problémom sú dobré spôsoby, ako znížiť riziko týchto infekcií. Predbežné štúdie naznačujú, že je sľubná ako spôsob, ako pomôcť predchádzať infekciám močového traktu (prostata, močový mechúr, močovody). Na potvrdenie zistení a bezpečnosti produktu s D-manózou sú však potrebné rozsiahlejšie vysokokvalitné štúdie.

Ak stále uvažujete o vyskúšaní D-manózy na prevenciu a starostlivosť, porozprávajte sa najskôr so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste zvážili výhody, nevýhody, dávkovanie a rozhodli, či je to pre vás dobrá voľba. Nie je vhodná pre deti. Je to doplnok pestrej stravy a nie náhrada.

Zdroje:

https://tau.amegroups.com/article/view/15341/15697

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/bju.12492

https://doi.org/10.1177/2051415813518332

https://www.europeanreview.org/wp/wp-content/uploads/2920-2925-D-mannose-a-promising-support-for-acute-urinary-tract-infections-in-women.-A-pilot-study.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23076891/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6134985/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3784967/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4931387/