• Superpotraviny sú najlepším zdrojom vitamínov

Jablko ako superpotravina | Prečo sa odporúča konzumácia jablka?

Jablko ako superpotravina | Prečo sa odporúča konzumácia jablka?

Jablko ako superpotravina | Prečo sa odporúča konzumácia jablka? 600 400 SuperGreens®

Okrem príjemnej chute, aj rôznorodé liečivé účinky prispievajú k tomu, že jablko je jedným najobľúbenejším a najčastejšie konzumovaným ovocím. Obsahuje mnoho blahodarných zložiek, obzvlášť významný je jeho obsah vitamínu C a vlákniny, preto nie je náhoda, že dostalo svoje zaslúžené miesto medzi superpotravinami.

Existuje viac tisíc druhov jablka. Jedno však majú spoločné, a tým je to, že všetky sú mimoriadne bohaté na zdraviu prospešné zložky. Všimli si to už v časoch pred bibliou. Podľa niektorých odhadov pestovali jablká už aj ľudia v dobe kamennej. Navyše sa urodí počnúc Európou, cez Ameriku až po Čínu takmer všade, čo tiež prispieva k tomu, že jablko je jedným z najčastejšie konzumovaných ovocí. Už tisícky rokov sa používa na prevenciu a liečbu mnohých ochorení, v staroveku a v stredoveku sa jeho konzumácia odporúčala najmä v prípade tráviacich porúch, nedostatku železa a všeobecnej slabosti. Preto nie je náhodné ani anglické príslovie: „Jedno jablko denne od Vás udrží lekára preč”.

Superpotravina

Vo väčšom množstve a vo výnimočne bohatej rozmanitosti obsahuje pre organizmus životne dôležité živiny, a to dokonca v ľahko zužitkovateľnej forme. Aj preto sa jablko považuje za superpotravinu.

Je bohaté na vlákninu

Jedno z najväčších predností jablka je mimoriadne vysoký obsah pektínu: zjedením jedného stredne veľkého jablka si môžeme pokryť 20 percent odporúčanej dennej dávky vlákniny. Vo vode rozpustný pektín sa nachádza najmä v šupke ovocia a má mnoho zdraviu prospešných vlastností.

  • Viaže žlčové kyseliny a podporuje ich tvorbu, čím zlepšuje metabolizmus tukov.
  • Môže znížiť hladinu krvného tlaku a zlého LDL cholesterolu, pričom zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu. To všetko priaznivo vplýva na stav srdcovo-cievneho systému.
  • Spomaľuje absorpčné procesy, preto dokáže jablko vďaka pektínu udržiavať po jedle hladinu cukru v krvi v norme, tiež znižuje hladinu glukózy, preto môže pomôcť aj v prípade cukrovky.
  • Viaže vodu, preto je vhodné aj na liečbu hnačky.
  • Skráti tranzitnú dobu, čiže z hrubého čreva sa rýchlejšie vylúčia usadeniny, tiež napravuje pohyby čriev a zvyšuje častosť stolice: tohto dôsledkom je to, že pomocou jablka je možné predísť vzniku/liečiť zápchu, čím je možné aj zabrániť usádzaniu škodlivých látok v hrubom čreve.
  • Pektín je navyše vynikajúcim čističom čriev, podporuje vylúčenie škodlivých usadenín.
  • Nakoľko sa vplyvom vlhkosti napučí, spôsobuje pocit plnosti, čím prispieva k úbytku hmotnosti. Ak budeme jesť jablká, budeme menej hladní, navyše sa napraví aj naše trávenie a látková výmena. Čo tiež podporuje stratu nadbytočných kilogramov a pomáha predchádzať obezite.
  • Je potravou pre dobré črevné baktérie. Bráni množeniu zlých baktérií, vďaka čomu môže dostať jablko s obsahom pektínu dôležitú úlohu aj pri zachovaní rovnováhy črevnej flóry. To je zase jednou z hlavných kritérií účinnej činnosti imunitného systému, veď takmer 80 percent buniek imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve.
  • Z pektínu vytvárajú črevné baktérie aj mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré vyživujú sliznicu hrubého čreva, znižujú riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Jablko na posilnenie imunity a na ochranu srdca

Jablko je výborným zdrojom vitamínov. Je obzvlášť bohaté na antioxidačné vitamíny A, E a C. Z toho posledného môžeme zjedením jedného jediného jablka zabezpečiť o niečo viac ako 10 percent dennej odporúčanej dávky. Vďaka antioxidačným účinným zložkám prispieva jablko k posilneniu imunitného systému a vo veľkej miere aj k viazaniu škodlivých voľných radikálov (ktoré spôsobujú vznik rakoviny, zápalov, srdcovo-cievne ochorenia a predčasné starnutie pokožky a buniek ). Ďalším účinkom vitamínov E a A je, že chránia cievy. Ďalej znižujú riziko vzniku ochorení srdca, artériosklerózy a cukrovky, zlepšujú zrak, chránia pokožku pred zápalmi a škodlivými slnečnými lúčmi. Flavonoidy jablka posilňujú imunitný systém, majú aj protirakovinové a antioxidačné účinky, obzvlášť účinný je kvercetín. Vďaka tomu, že znižuje množstvo tuku v krvi, ešte intenzívnejšie prispieva k ochrane srdca.

Chráni kosti, reguluje hladinu cukru v krvi

Konzumácia jablka po jedle prispieva aj k ochrane zdravia ústnej dutiny a zubov. Očistí zuby od povlaku, prípadne aj od nežiaduceho sfarbenia. Dajme si však vždy záležať na tom, aby sme po zjedení jablka vypili pohár vody, ktorá odstráni kyslé sliny. Ďalšou prednosťou vody je, že v tráviacom systéme podporuje blahodarné účinky jablkovej vlákniny. Polyfenoly jablka – podobne ako vláknina – regulujú hladinu cukru v krvi, vitamín K posilňuje kosti, zabraňuje tvorbe plakov v cievach, a je tiež výborným liekom proti a demencii.

Jedzme jablko, aby sme nepriberali

K zachovaniu zdravej hmotnosti, prípadne k jej zníženiu, prispieva jablko nielen tým, že podporuje trávenie. Jablko spôsobuje pocit plnosti. Preto ak pred hlavným jedlom približne štvrť hodiny zjeme jedno väčšie jablko, v priemere zjeme približne o 180 kalórií menej . Americkí a anglickí vedci pri analýze výskumu, ktorý trval 24 rokov, zistili, že polyméry flavonoidov, ktoré sa nachádzajú v ovocí, prispievajú aj k prevencii vzniku obezity.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3183591/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC442131/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12537430

Jablko je jednou hodnotnou zložkou výrobku Green Symbol®, ktorý je rýchlo sa vstrebávajúci superpotravinový výťažok najlepšej kvality, ktorý obsahuje to najlepšie z 5 superzelenín a ovocia, okrem iného aj jablka!