• Doprava zadarmo nad 40 €

šípky

Šípky a ich účinky

Šípky a ich účinky

Šípky a ich účinky 1024 683 SuperGreens®

Ruža je jednou z najkrajších kvetov. Ruže sú krásne, v rôznych farbách a navyše majú krásnu vôňu. Okrem tohto všetkého, je však jedna časť kvetu iná. Prináša totiž nášmu telu liečivé účinky. Touto časťou sú plody ruže, šípky. 

Čo je to?

Šípky sú okrúhla časť ruže, ktorá sa nachádza pod okvetnými lístkami. Táto časť obsahuje semená rastliny. Sú to vlastne plody ruže, ktorá sa tvorí na jeseň a koncom leta po opelení. Keď puk ruže odpadne, vzniká plod. Plod, teda šípka, je červenej farby, ale môže byť aj fialovej, čiernej, alebo oranžovej farby. 

Čerstvé šípky môžu mať rôzne použitie. Môžu sa použiť do džemov, polievok, uvariť z nich čaj, do koláčov a podobne. Keďže majú plody vysoký obsah vitamínu C, semená a sušené plody sa používajú na výrobu liekov. Môžete sa pozrieť aj do svojej lekárničky, či práve ten váš vitamín C neobsahuje šípky. 

História šípok

Pôvod šípok je v Európe, západnej Ázii a severozápadnej Afrike a pre svoje výhody boli používané aj domorodými kmeňmi. 

Považuje sa za kráľovnú kvetov a kedysi sa používali ako afrodiziakum. Používali ju aj starí Rimania pri slávnostiach, kde jedli okvetné lístky.

V prvom storočí ich arabský lekár Avicenna používal ako antidepresívum a pripravoval z nich ružovú vodu.

Mimoriadne populárne sú v škandinávskych krajinách, kde sa hovorí, že Vikingovia boli v bojoch poháňaní práve silou šípok. Predpokladá sa, že zo škandinávie sa ďalej dostali do Anglicka. V Anglicku mali počas druhej svetovej vojny kampaň, ktorá bola zameraná na zber tohto plodu. Keďže bol v tomto období dovoz veľmi obmedzený, zo šípok sa vyrábal sirup a považovali ho za náhradu za citrusové ovocie. Tým si dopĺňali vitamín C.

Čo obsahujú šípky?

Sú obzvlášť bohaté na vitamín C. Jedna čajová lyžička obsahuje približne 60 mg vitamínu C, čo je v porovnaní s pomarančom dvojnásobok. Keďže v súčasnosti veľmi dobre poznáme výhody vitamínu C, šípky podporujú zdravý imunitný systém a pomáhajú proti nachladnutiu a kašľu.

Šípky obsahujú aj antioxidanty, vitamín E, betakarotén, lykopén, minerálne látky (železo, vápnik, mangán. selén. fosfor, horčík, kremík, síra a zinok) a ďalšie zlúčeniny. Nájdeme v nich aj vitamíny A a B. Niektorí odborníci si myslia, že ruža šípková môže dokonca zabrániť a liečiť širokú škálu zápalových a gastrointestinálnych symptómov.

Prečo je vitamín C pre nás potrebný?

Z každej strany možno počúvate, ako je vitamín C pre ľudské telo potrebný. Ale prečo je tomu tak? Odpoveď je jednoduchá. Vitamín C má nezastupiteľné miesto pre celkové zdravie tela a telo vďaka nemu dokáže bojovať proti baktériám a vírusom. Napríklad biele krvinky obsahujú až o 20x viac vitamínu C ako iné bunky a potrebujú jeho neustále dopĺňanie, aby náš imunitný systém mohol pracovať na plné obrátky.

Vitamín C môže mať rôzne podoby. Môžete ho nájsť ako žuvacie cukríky, kapsule, tablety, alebo ako šumivé tablety a prášky. Dôležité je si všímať, či má zvolený doplnok postupné uvoľňovanie, alebo nie. Ak si môžete vybrať, rozhodnite sa pre vitamín s postupným uvoľňovaním. Ten sa do tela dostáva postupne počas celého dňa a telo ho môže využiť na maximum.

Vyskúšajte výživový doplnok Superum C

Pri výbere si všímajte aj to, či ide o prírodný vitamín. Dobrou voľbou je napríklad vitamín Superum C, ktorý má aj svoju kapsulu rastlinného pôvodu. Všetky zložky tohto vitamínu sú z prírodných zdrojov a obsahuje výťažok až z 8 rastlín. Je vhodný pre vegánov, ale aj pre ľudí trpiacich na alergiu laktózy. Tým, že je Superum C čisto prírodný, sa vstrebáva oveľa účinnejšie oproti syntetickým vitamínom.

Výhody šípok

Vitamíny, organické zlúčeniny, minerálne letáky a ďalšie živiny prispievajú k prospešným účinkom tohto plodu. Aké konkrétne benefity môžu priniesť pre naše telo?

Posilňujú imunitu

Keďže patria medzi zdroje s veľkým obsahom vitamínu C, používajú sa už stáročia proti infekciám, kašľu, prechladnutiu, chrípke a ťažkostiam s dýchaním. Obsahujú aj veľa dôležitých antioxidantov, ktoré pôsobia protizápalovo, ochraňujú imunitné bunky pred poškodením a podporujú tvorbu bielych krviniek.

Artritída

Prírodný doplnok z extraktu šípky znižuje agóniu artritídy až o 90 %. Šípky sa stali v tomto ochorení pomocníkom najmä od roku 2014.

Výskumy z roku 2008 sa zamerali aj na prášok zo šípok, ktorý znižoval bolesti kolien, zápästí a bedier asi o jednu tretinu zo skupiny 300 pacientov s osteoartrózou. 

Pomáhajú aj pri reumatoidnej artritíde, čomu sa venovala štúdia z roku 2010. Na 89 pacientoch sa preukázalo, že zlepšuje príznaky tejto choroby. 

Ďalšia štúdia z roku 2007 ukázala, že u pacientov, ktorí mali boľavé kĺby a užívali kapsuly zo šípok každý deň, došlo k 40 %-nému útlmu bolesti a k štvrtinovému zlepšeniu pohyblivosti.

Trávenie

Pektín je polysacharid, ktorý pôsobí ako prebiotikum, teda nestráviteľná vláknina. Šípky sú na túto vlákninu bohaté a využívajú sa na zvýšenie populácie zdravých baktérií.

Okrem spomínaného, má pektín aj laxatívny účinok v črevách, kvôli čomu je užitočný v prípade zápchy. Črevné funkcie sú šípkami upravované a z toho dôvodu môžu pomôcť pri bolestiach a zápaloch žalúdka.

Chudnutie

Vedci vykonali v Japonsku štúdiu s cieľom vyhodnotiť vplyv šípok na zníženie viscerálneho tuku v oblasti brucha. Štúdie sa zúčastnili hranične obézni ľudia. Výskumu sa zúčastnilo 32 ľudí s BMI v rozmedzí 25 – 30. Tri mesiace užívali pacienti žuvacie tablety, ktoré boli buď placebo, alebo obsahovali 100 mg extraktu zo šípky. Zúčastnení nerobili vo svojom jedálničku žiadne zmeny a správali sa ako pred výskumom. Výsledkom bolo, že tí, čo užívali extrakt, znížili objem brušného tuku a kleslo im BMI oproti tým, čo boli v skupine s placebom. Vedľajšie účinky sa nedostavili žiadne.

Za túto zmenu bol zodpovedný tilirozid. Je to zlúčenina, ktorá urýchľuje metabolizmus tukov a zlepšuje využitie glukózy v tele. 

Cukrovka

Cukrovka patrí k najrozšírenejším ochoreniam. Výsledky štúdie vykazujú účinnosť šípok aj v tejto oblasti. Extrakt z nich pomáha oddialiť trávenie škrobu, ktoré nasleduje po konzumácii sacharidov. 

Rakovina hrubého čreva

Keďže obsahujú šípky antioxidanty, dajú sa využiť aj pri liečbe rakovinových buniek. V jednej štúdii sa využili zlúčeniny vitamínu C, extrakt zo šípky, kyslé polyfenoly a neutrálne polyfenoly. Výsledky naznačili, že extrakty zo šípky pôsobia ako silný antioxidant a vyvolávajú antiproliferačný účinok v bunkách. Táto rastlina by mohla mať veľmi sľubnú budúcnosť v tejto oblasti a byť funkčnou potravinou určenou na boj proti kolorektálnym karcinómom.

Cholesterol

Denná dávka extraktu šípky je spojená aj s cholesterolom. Plod by mohol byť veľmi užitočný pre obéznych ľudí. Jedna štúdia u ľudí, ktorí užívali 6 týždňov prášok zo šípok dokázala, že došlo k poklesu hladiny cholesterolu v krvi o 5 %. Ak sa vám zdá toto číslo nízke, je to práve naopak. Mohlo by to totiž znížiť pravdepodobnosť srdcových problémov o 17 %. 

Zdravá pokožka

Zo šípok sa vyrába aj olej a ten sa dá použiť na podporu zdravej pokožky. Keďže šípky obsahujú vitamín C a ten podporuje tvorbu kolagénu, vďaka oleju tak môže dôjsť k menšiemu výskytu jemných vrások. Okrem toho zvyšuje aj vlhkosť pokožky. Olej pomáha aj proti UV žiareniu, ktoré spôsobuje na pleti poškodenia a pomáha odstraňovať pigmentáciu spôsobenú slnkom.

Silnejšie kosti

Kolagén je veľmi dôležitý spolu s ďalšími minerálmi pre zdravie kostí. 

… a to nie je všetko

Okrem spomenutých výhod existujú aj ďalšie, ktoré nám môže konzumácia produktov zo šípok priniesť. Ranné štúdie ukazujú, že esenciálny olej zmierňuje úzkosť počas pôrodu a depresie. V ďalších štúdiách sa skúma zmierňovanie menštruačných bolestí a migrén. Navyše zlepšujú aj kvalitu spánku a znižujú krvný tlak.

Vedľajšie účinky

V prípade požitia veľkého množstva šípkového čaju sa môžu dostaviť mierne laxatívne účinky, kvôli obsahu ovocných kyselín a pektínov. 

Ak budete dodržiavať odporúčané dávkovanie, žiadne vedľajšie účinky by sa dostaviť nemali. Neodporúča sa konzumovať viac ako 5 000 mg denne. Ak váhate, či sú šípky vhodné na užívanie pre deti, alebo pre tehotné a dojčiace ženy, vždy sa môžete poradiť so svojím lekárom. 

Záver

Či už si chcete zlepšiť svoju imunitu, alebo bojujete s niektorým z vyššie uvedených problémov, šípky môžu byť pre vás tou správnou voľbou. Môže sa vám to zdať ako príliš veľa účinkov v takých malých, červených plodoch, ale ako vidíte sami, štúdie doteraz dokázali množstvo ich skvelých účinkov na zdravie. 

Čo tak teraz vyskúšať účinky šípok na vlastnej koži?

Zdroje

http://blog.euphoricherbals.com/7-amazing-benefits-of-rose-hips-for-skin-health/
https://www.simplysupplements.co.uk/healthylife/supplements/rosehip-benefits
https://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-rosehips/
https://www.healthbenefitstimes.com/rose-hip/