Predmenštruačný syndróm alebo PMS syndróm je skupina symptómov, ktoré sa začínajú jeden až dva týždne pred menštruáciou. Väčšina žien má aspoň niektoré príznaky PMS a tieto príznaky vymiznú po začiatku menštruácie. U niektorých žien sú príznaky natoľko závažné, že zasahujú do ich života. Majú typ PMS nazývaný predmenštruačná dysforická porucha alebo PMDD.
Bežné príznaky pre tento syndróm zahŕňajú:
- Opuch a citlivosť prsníkov
- Akné
- Nadúvanie a priberanie na váhe
- Bolesť – bolesť hlavy alebo kĺbov
- Chuť na jedlo
- Podráždenosť, zmeny nálady, záchvaty plaču, depresia
Nikto nevie, čo spôsobuje PMS, ale hormonálne zmeny spúšťajú symptómy. Žiadna jediná liečba PMS nefunguje pre každého. Voľne predajné lieky proti bolesti, ako je ibuprofén, aspirín alebo naproxén, môžu pomôcť zmierniť kŕče, bolesti hlavy, chrbta a citlivosť prsníkov. Pomôcť môže aj cvičenie, dostatok spánku a vyhýbanie sa soli, kofeínu a alkoholu.
Aké sú príznaky PMS?
Väčšina žien má každý mesiac aspoň jeden príznak PMS. Ale nie je to pre všetkých rovnaké. S pribúdajúcim vekom sa to môže zmeniť. Môže byť ťažké zistiť, či máte len niekoľko príznakov pred menštruáciou, alebo či je to skutočne PMS.
Jedným zo spôsobov, ako o tom premýšľať, je položiť si otázku: Prekážajú mi tieto zmeny v bežnom živote? Spôsobujú problémy v práci alebo s rodinou a priateľmi? Ak odpoviete áno, môže ísť o PMS. Ďalším spôsobom, ako zistiť, je, či máte príznaky 5 dní pred menštruáciou, 3 mesiace po sebe.
Ženy s PMS to riešia mnohými spôsobmi. Môžete urobiť zmeny na zlepšenie vašej stravy, spánku a cvičenia . Môžete sa tiež naučiť spôsoby, ako uvoľniť svoju myseľ a telo. Ak sa vám zdá, že to, čo skúšate, nefunguje, môžete sa porozprávať so svojím lekárom.
Aké je PMS?
PMS sa prejavuje mnohými rôznymi spôsobmi. Všetko v tomto zozname môže byť znakom PMS. Ale väčšina žien dostane len niekoľko z nich, nie všetky.
Fyzické znaky pre pms
- Nafúknuté brucho
- Kŕče
- Citlivé prsia
- Hlad
- Bolesť hlavy
- Bolesť svalov
- Bolesť kĺbov
- Opuchnuté ruky a nohy
- Vyrážky
- naberanie na hmotnosti
- Zápcha alebo hnačka
Emocionálne znaky
- Napätie alebo úzkosť
- Depresívne stavy
- Plač
- Výkyvy nálad
- Neschopnosť zaspať
- Nechcieť byť s ľuďmi
- Cítite sa ohromená alebo mimo kontroly
- Výbuchy hnevu
Znaky v správaní
- Zabúdanie na veci
- Strata mentálneho sústredenia
- Unavená
Dievčatá a ženy, ktoré stále majú menštruáciu, môžu dostať PMS. Ale je to najčastejšie u žien, ktoré:
- Sú vo veku od 20 do 40 rokov.
- majú dieťa.
- Majú členov rodiny s depresiou.
- Mali ste baby blues ( popôrodnú depresiu), depresiu alebo bipolárnu poruchu .
Čo spôsobuje PMS syndróm?
Aj keď je PMS bežný, lekári presne nevedia, čo ho spôsobuje. Pravdepodobne to súvisí so zmenami v chémii vášho tela v období menštruácie.
Niektoré stavy ovplyvňujú tento stav, ale nespôsobujú ho. PMS sa môže prejaviť alebo sa môže zhoršiť, ak:
- fajčíte
- Ste pod veľkým stresom
- nedostatok spánku
- Pijete príliš veľa alkoholu alebo jete príliš veľa soli, červeného mäsa alebo cukru
- Ste v depresii
Ženy s inými zdravotnými problémami môžu zistiť, že sa tieto problémy pred menštruáciou zhoršia. Niektoré z nich sú migrénové bolesti hlavy , astma a alergie .
Čo môžem urobiť na zvládnutie PMS?
Existuje mnoho spôsobov, ako zvládnuť PMS. Aj keď to nemôžete úplne napraviť, je pekné vedieť, že máte možnosť pomôcť si. Tieto nápady môžu pomôcť:
- Cvičte aspoň 30 minút denne.
- Jedzte zdravé potraviny, ako sú celozrnne produkty, ovocie a zelenina.
- Pokúste sa získať dostatok vápnika z potravín (napríklad mliečne výrobky, zelená listová zelenina a konzervovaný losos).
- Vyhnite sa soli, kofeínu a alkoholu.
- Nefajčite.
- Doprajte si dostatok spánku.
- Pracujte na znížení stresu.
- Sledujte svoje nálady a symptómy v denníku.
- Vyskúšajte voľnopredajné lieky proti bolesti, ako je ibuprofén, acetaminofén alebo naproxén . Uistite sa, že dodržiavate pokyny na dávkovanie presne tak, ako je uvedené na štítku.
Niektoré ženy sa obracajú na vitamíny a minerálne látky . Iní zistili, že pomáhajú bylinné prípravky. Ak užívate nejaké vitamíny alebo doplnky , poraďte sa najskôr so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že sú pre vás bezpečné.
Alternatívne terapie a predmenštruačný syndróm PMS
Užívanie určitých vitamínov, minerálov alebo doplnkov môže pomôcť s príznakmi PMS. Je však dôležité porozprávať sa s lekárom skôr, ako začnete užívať niektorý z týchto liekov:
kyselina listová
horčík
vitamín B-6
vitamín E
vápnik s vitamínom D
čierna rasca
chasteberry
pupalkový olej
ľubovník bodkovaný
ginko
zázvor
akupunktúra
Ženy by sa mali uistiť, že tieto doplnky neinteragujú so žiadnymi súčasnými liekmi, ktoré môžu užívať.
Voda
Pitie dostatočného množstva vody je nevyhnutné pre zdravie a počas menštruácie a pms môže znížiť pravdepodobnosť bolesti hlavy z dehydratácie. Môže vás tiež zastaviť v zadržiavaní vody a nadúvaní.
Tmavá čokoláda
Tmavá čokoláda je chutná a zároveň je dobrým zdrojom železa a horčíka. Dostatok železa môže pomôcť predchádzať jeho nedostatku.
Ako môže môj lekár pomôcť s PMS?
Ak ste vyskúšali rôzne veci, ale stále máte zlý PMS, pravdepodobne je čas vyhľadať pomoc. Objednajte sa k svojmu lekárovi alebo gynekológovi . Budú sa pýtať na vaše príznaky, zdravie a lieky, ktoré užívate. Môžu urobiť nejaké krvné testy, aby sa uistili, že problémom je PMS a nie niečo iné.
Ak máte poznámky o svojich príznakoch, prineste ich na stretnutie. Plánujte dopredu otázky, ktoré sa chcete opýtať. Tak získate najlepšiu pomoc od svojho lekára.
Váš lekár môže navrhnúť plán liečby zahŕňajúci:
- Talk terapia, alebo psychológ na riešenie depresívnych stavov
- Voľne predajné (OTC) lieky
- Lieky na predpis
Váš lekár má zvážiť niekoľko druhov liekov.
NSAID. Nesteroidné protizápalové lieky sú lieky proti bolesti, ktoré môžu tiež znížiť zápal (opuch). Môžete si kúpiť lieky ako aspirín , ibuprofén a naproxén bez lekárskeho predpisu, alebo vám lekár môže predpísať silnejšiu dávku týchto liekov.
Diuretiká. Ak máte udržať vodu, keď máte PMS, môžete získať trochu väčšiu hmotnosť a cítiť sa hrozne veľká a opuchnutá. Váš lekár vám môže predpísať diuretikum , čo je liek, ktorý vám pomôže zbaviť sa prebytočnej vody prirodzeným spôsobom (častejším močením).
Nezabudnite povedať svojmu lekárovi, ak užívate akékoľvek iné lieky , najmä NSAID. Súčasné užívanie NSAID a diuretík môže poškodiť vaše obličky .
Antidepresíva. Existuje spojenie medzi PMS a depresiou : Zhruba polovica žien, ktoré idú k lekárovi pre PMS, má tiež tento syndróm, ako aj úzkosť . PMS často spôsobuje problémy s náladou, vrátane depresie počas mesiaca, kedy sa symptómy PMS objavia, dokonca aj u žien, ktoré ho inokedy nemajú.
Záver
Väčšina žien pociťuje aspoň jeden príznak PMS. Kolísanie hladín hormónov môže hrať významnú úlohu pri PMS, ale presná príčina zostáva neznáma.
U malého percenta ľudí sa môže vyvinúť závažná forma PMS nazývaná PMDD.
Užívanie voľne predajných liekov proti bolesti, vykonávanie vhodných zmien v stravovaní a zvládanie stresu, to všetko môže pomôcť znížiť symptómy PMS.
Ľudia môžu chcieť navštíviť svojho lekára, ak sa symptómy nezlepšia, ak sa zhoršia napriek liečbe alebo ak narúšajú ich schopnosť vykonávať každodenné úlohy.
Zdroje:
https://bmcwomenshealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12905-018-0565-5
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0169728
https://www.womenshealth.gov/menopause/menopause-basics
https://www.acog.org/Patients/FAQs/Premenstrual-Syndrome-PMS?IsMobileSet=false#how
https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/premenstrual-syndrome