• Doprava zadarmo nad 40 €

Biotín je vitamín B často odporúčaný pre zdravie vlasov. Keďže nedostatok biotínu môže viesť k rednutiu vlasov, niektorí ľudia tvrdia, že užívanie biotínových doplnkov môže vlasy zahustiť a stimulovať rast.Biotín je vitamín B často odporúčaný pre zdravie vlasov

Aké sú výhody vitamínu biotín?

Aké sú výhody vitamínu biotín?

Aké sú výhody vitamínu biotín? 612 408 SuperGreens®

Biotín je vitamín B, ktorý sa nachádza v  mnohých potravinách. Pomáha telu premieňať jedlo na energiu a hrá mnoho ďalších dôležitých úloh v zdraví.

Tento vitamín okrem iných výhod podporuje zdravie vlasov a nechtov, podporuje zdravé tehotenstvo a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Biotín je vitamín B často odporúčaný pre zdravie vlasov. Keďže nedostatok biotínu môže viesť k rednutiu vlasov, niektorí ľudia tvrdia, že užívanie biotínových doplnkov môže vlasy zahustiť a stimulovať rast.

Biotín je dostupný vo forme piluliek alebo tabliet a existujú aj vlasové produkty obohatené o biotín. Tieto produkty môžu byť drahé a niektoré značky nie sú také renomované ako iné. Dobrou správou však je, že mnohé potraviny sú bohaté aj na vitamín B – mnohé z nich sú uvedené nižšie.

Čo je biotín?

Biotín je jedným z ôsmich vitamínov B. Je tiež známy ako vitamín B-7 alebo vitamín H, pričom v tomto prípade H znamená „Haar und Haut“, nemecké slová pre „vlasy a pokožku“.

B7 je rozpustný vo vode. Telo si vitamíny rozpustné vo vode neukladá, preto ich ľudia musia prijímať zo stravy.

Tento vitamín je nevyhnutný pre funkciu niekoľkých enzýmov známych ako karboxylázy. Tie sú súčasťou dôležitých metabolických procesov, ako je tvorba glukózy a mastných kyselín.

Vitamín H, bežnejšie známy ako biotín, je súčasťou skupiny vitamínov B komplexu. Všetky vitamíny B pomáhajú telu premieňať potravu (sacharidy) na palivo (glukózu), ktoré sa používa na výrobu energie. Tieto vitamíny B, často označované ako vitamíny B komplex, tiež pomáhajú telu metabolizovať tuky a bielkoviny. Vitamíny B komplexu sú potrebné pre zdravú pokožku(pomáha pri problémoch ako suchá pleť), vlasy, oči a pečeň. Pomáhajú tiež správnemu fungovaniu nervového systému.

Dávkovanie

Úrad pre výživové doplnky odporúča nasledujúci denný príjem biotínu:

  • 30 mikrogramov (mcg) pre dospelých, vrátane počas tehotenstva
  • 35 mcg počas laktácie

Nedostatok biotínu je pomerne zriedkavý. U niektorých ľudí – ako sú tehotné ženy a ľudia, ktorí pijú veľké množstvo alkoholu – sa však môžu prejaviť mierne nedostatky.

Tiež pravidelná konzumácia surových vajec môže spôsobiť nedostatok biotínu, pretože surové vaječné bielka obsahujú proteín nazývaný avidín, ktorý sa viaže na biotín a bráni telu v jeho absorpcii. Varenie vajec deaktivuje ich avidín.

Potraviny bohaté na biotín

Vitamín H alebo vitamín B7 sa považuje za celkom nevyhnutný pre zdravý rast celého tela. Je dôležité dodávať telu správne množstvo biotínu prostredníctvom stravy a doplnkov. Perorálne doplnky nemusia byť optimálne, pretože absorpcia výživy z perorálnych piluliek je malá a ďalej ovplyvnená množstvom faktorov – ako je vek, životný štýl, základné zdravotné problémy.

Niekedy je odporúčané pravidelné dopĺňanie biotínu intravenóznou IV terapiou, ktorá dodáva živiny priamo do vášho krvného obehu pre maximálnu absorpciu a okamžitú biologickú dostupnosť.

Tu sú niektoré biotínové potravinové zdroje a množstvo biotínu, ktoré v nich obsahujú:

  • Pečeň: Obsahuje asi 30,8 mcg biotínu. obsahuje tiež vysoké množstvo bielkovín spolu s folátom, ktorý pomáha pri posilňovaní svalov tela spolu s rôznymi ďalšími požadovanými výhodami pre celé telo.
  • Vajcia: Jedno celé vajce obsahuje asi 10 mcg biotínu, ktorý môže pôsobiť ako celá potrava. Dopĺňajú požadované množstvo bielkovín v tele spolu s množstvom biotínu. Vitamín A, D a zinok sú niektoré z ďalších živín prítomných vo vajciach.
  • Losos: Obsahuje 5 mcg biotínu. Je to najlepší a najmenej kontaminovaný zdroj biotínu. Dodáva telu aj omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú celkový a optimálny telesný rast.
  • Sladké zemiaky: Majú v sebe 2,4 mcg biotínu. Obsahujú tiež populárny antioxidant nazývaný beta-karotén, ktorý je známy svojimi úžasnými účinkami na pokožku.

Vyhody tohto vitamínu

Podpora zdravia nechtov

Krehké nechty sú lámave a ľahko sa štiepia alebo praskajú. Nedostatok biotínu môže viesť k lámavosti nechtov. Pre ľudí s týmto nedostatkom môže užívanie doplnkov, ktoré obsahujú biotín, zlepšiť pevnosť nechtov. Zmena stravy a iných faktorov životného štýlu môže pomôcť zlepšiť zdravie nechtov, rovnako ako niektoré komerčné produkty.

Posilnenie zdravia vlasov

Strava môže hrať dôležitú úlohu v zdraví pokožky a vlasov. Napríklad niektoré potraviny pre zdravé vlasy zahŕňajú vajcia, para orechy a mastné ryby. Mnohé vlasové produkty, ktoré tvrdia, že podporujú zdravšie a silnejšie vlasy, obsahujú biotín. Nedostatok biotínu môže viesť k vypadávaniu vlasov, čo naznačuje, že vitamín sa podieľa na udržiavaní zdravých vlasov.

Máloktorý výskum však spájal vitamín so zdravím vlasov u ľudí, ktorí nemajú nedostatok biotínu.

Podpora tehotenstva a dojčenia

Biotín je veľmi dôležitý pre ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčiace. Zatiaľ čo symptomatický nedostatok biotínu je zriedkavý, nízke hladiny biotínu sú počas tehotenstva bežné.

V skutočnosti asi 50 % tehotných žien v Západnom svete môže mať aspoň mierny nedostatok. Táto úroveň nedostatku môže ovplyvniť zdravie človeka, ale nie natoľko, aby spôsobila viditeľné príznaky. Zdravotníci sa domnievajú, že tento nedostatok je u tehotných žien bežný, pretože telo počas tehotenstva vitamín rýchlejšie rozkladá.

V dôsledku toho môže tehotná žena potrebovať viac biotínu – zo stravy alebo z doplnkov – ako žena, ktorá nie je tehotná. To znamená, že je dôležité poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom skôr, ako začnete užívať doplnky počas tehotenstva alebo dojčenia.

Zníženie hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou

Diabetes 2. typu je metabolický stav charakterizovaný vysokou hladinou cukru v krvi a poruchou funkcie inzulínu. Nedostatok biotínu môže narušiť reguláciu krvného cukru alebo glukózy. Niektoré dôkazy ukazujú, že hladiny biotínu v krvi môžu byť nižšie u ľudí s cukrovkou.

Štúdie na zvieratách naznačujú, že doplnky obsahujúce biotín a pikolinát chrómu môžu zabrániť inzulínovej rezistencii.

Vedci tiež skúmali, ako biotínové doplnky ovplyvňujú hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu. Výsledky boli zmiešané, ale niektoré štúdie ukázali, že užívanie biotínu aj pikolinátu chrómu môže pomôcť pri liečbe cukrovky 2. typu. Celkovo si úplné pochopenie účinkov biotínu na cukrovku a kontrolu hladiny cukru v krvi bude vyžadovať kvalitnejší výskum.

Biotín potláča zápal a zmierňuje alergické poruchy

Vďaka protizápalovým vlastnostiam biotínu ho možno použiť proti zápalom a alergickým ochoreniam. Je to jeden z najlepších a najobľúbenejších benefitov vitamínu B7 pre telo.

Protizápalové a antialergické vlastnosti biotínu minimalizujú rôzne problémy a problémy súvisiace so zápalom. Zabraňuje tiež opätovnému výskytu alergií a zápalov tým, že sa svojimi výhodami zameriava na hlavnú príčinu problému.

Posilnenie zdravia pokožky

Vedci úplne nechápu úlohu biotínu pri udržiavaní zdravej pokožky. Ľudia s nedostatkom biotínu však môžu mať kožné problémy, vrátane červených šupinatých vyrážok. Niektorí ľudia tiež veria, že biotín môže pomôcť zlepšiť psoriázu.

Vplyv vitamínu na pokožku môže prameniť z jeho účinku na metabolizmus tukov. Tento proces je dôležitý pre udržanie zdravej pokožky a môže byť narušený u ľudí s nízkou hladinou biotínu. Je dôležité poznamenať, že žiadny dôkaz nepreukazuje, že biotín zlepšuje zdravie pokožky u ľudí, ktorí nemajú nedostatok vitamínu.

Lieči sklerózu multiplex

Je známy aj pri liečbe problémov so sklerózou multiplex. Vitamín B7 pomocou svojich protizápalových a antibakteriálnych problémov prináša očakávané benefity proti problémom so sklerózou v organizme. To je tiež jedna z výhod, ktoré odborníci na zdravie navrhujú svojim rôznym pacientom.

Pomáha pri chudnutí

Počuli ste už o novinke, že biotín prospieva chudnutiu? Áno, je pravda, že biotín je jednou z tých zložiek, ktoré môžu podporiť proces chudnutia a môžu vám poskytnúť požadované výsledky v krátkom čase. Takže všetci ľudia, ktorí hľadajú dokonalé riešenie na zníženie nadbytočných kilogramov, môžu vyskúšať výhody vitamínu B7 na ceste k chudnutiu.

Možné vedľajšie účinky

Biotínové doplnky môžu spôsobiť problémy, ak ich užijete príliš veľa. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať kožné vyrážky, tráviace ťažkosti, problémy s uvoľňovaním inzulínu a problémy s obličkami.

Podľa správy publikovanej v New England Journal of Medicine sa o liečbe biotínom hovorilo, že interferuje s laboratórnymi testami a napodobňuje Gravesovu chorobu – stav, ktorý spôsobuje, že štítna žľaza produkuje príliš veľa hormónov štítnej žľazy.2

Ako pri každom doplnku, bezpečnosť dlhodobého alebo vysokých dávok nie je známa.

Zhrnutie

Biotín je vitamín B, ktorý hrá kľúčovú úlohu v metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín. Podporuje zdravie mnohými spôsobmi.

Nedostatky biotínu sú relatívne zriedkavé, ale môžu spôsobiť problémy s pokožkou, vlasmi a nechtami. Tehotné alebo dojčiace ženy môžu potrebovať viac tohto vitamínu.

Každý, kto má nedostatok, môže zvýšiť príjem biotínu konzumáciou potravín bohatých na vitamín alebo užívaním biotínových doplnkov.

Existuje mnoho dôvodov, prečo vaše vlasy môžu rednúť alebo strácať svoj objem, vrátane infekcie, emocionálnej alebo fyzickej traumy, alopécie a niektorých liekov.

Nie je dostatok dôkazov, ktoré by dokázali, že biotínové doplnky sú bezpečné alebo účinné. Vo väčšine prípadov je najlepším spôsobom, ako zabrániť vypadávaniu vlasov, liečba základného ochorenia, ktoré ho spôsobuje.

Zdroje:

https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMc1602096
https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/biotin

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-HealthProfessional/

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc1602096

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547751/

https://www.msard-journal.com/article/S2211-0348(15)00006-1/fulltext

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0028390815300733?via%3Dihub

  • Biotín s vitamínom C

  • NUION Vitamín B1

  • NUION Vitamín B12