• Doprava zadarmo nad 40 €

Konopné semeno je priateľské k srdcu | Pomáha pri chudnutí a skrášľuje

Konopné semeno je priateľské k srdcu | Pomáha pri chudnutí a skrášľuje

Konopné semeno je priateľské k srdcu | Pomáha pri chudnutí a skrášľuje 600 400 SuperGreens®

Svojou chuťou pripomína orechy, je ľahko stráviteľné a jeho účinné látky pre ochranu zdravia sa rýchlo vstrebávajú: už len pre toto sa oplatí často konzumovať konopné semeno, ktoré má viaceré liečivé účinky. Dobre sa osvedčuje pri tvorbe svalstva, pomáha pri chudnutí, podporuje trávenie a chráni srdce, navyše konopné semeno prekypujúce bielkovinou je jedným z tých zriedkavých rastlín, ktoré v optimálnom pomere obsahujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

Ľudia už po tisícročia pestujú konope, ktoré dlho považovali za úžitkovú rastlinu, a v prvom rade využívali jeho vlákna: okrem iného z neho vyrábali povrazy, tkaniny, ale aj stavebné materiály. Neskôr objavili liečivé účinky jeho kvetov, listov a stebla, najznámejší spôsob aplikácie je fajčenie usušených listov vo fajke, lebo ušúľaných do cigarety.  Je treba však vedieť, že niektoré jeho druhy, ako napríklad priemyselné konope neobsahujú psychoaktívne zložky, ktoré v semenách konope úplne chýbajú.

Užitočné zložky, v ideálnom pomere

Nelúpané konope bolo právom zaradené medzi superpotraviny, nakoľko mnohé životne dôležité živiny obsahuje v mimoriadne veľkom množstve. 30 gramov konope obsahuje polovicu potrebnej dennej dávky horčíka, jednu šestinu potrebnej dávky železa, jednu štvrtinu dennej dávky zinku. Je jedným z najlepších prírodných zdrojov bielkovín, pokrýva viac ako pätinu potrebnej dennej dávky. Je to plnohodnotná bielkovina, nakoľko obsahuje 20 aminokyselín, vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín (tie náš organizmus nedokáže produkovať).
Ďalšou jeho zvláštnosťou je, že je to jediná rastlina, ktorá obsahuje mastné kyseliny omega-3 a omega-6 v ideálnom pomere 1:3. Toto je mimoriadne dôležité preto, lebo nadmerné prijímanie mastných kyselín omega-6, ktoré je pre moderný spôsob stravovania charakteristické – môže to dosiahnuť pomer až 1:30 – sa dáva do súvisu s oslabením imunitného systému, vznikom zápalových procesov, nadváhou, so vznikom nádorových, i srdcovocievnych ochorení. Popri tom všetkom sa v ňom nachádza aj značné množstvo potravinových vláknin, ako aj fosforu, vápnika a železa.

Chráni srdce

Pri pravidelnej konzumácii konopného semena máme väčšiu šancu, že sa vyhneme srdcovocievnym ochoreniam, čomu môžeme v prvom rade ďakovať potravinovým vlákninám, ako aj esenciálnym mastným kyselinám, ktoré konope obsahuje. Mastné kyseliny omega-3 znižujú krvný tlak a tým, že riedia krv, bránia vytváraniu krvných zrazenín, čím predchádzajú uzavretiu (oklúzii) ciev, môžu zachrániť pred srdcovým infarktom a mozgovou mŕtvicou. Podobné účinky majú mastné kyseliny omega-6, a hlavne ich mimoriadne vzácny druh, kyselina gama-linolénová (GLA), ktorá účinne znižuje hladinu škodlivého cholesteru LDL, pričom množstvo užitočného cholesterolu HDL zvyšuje. Zároveň mastné kyseliny omega-6 chránia organizmus iba vtedy, ak sa nepredávkujú, k čomu pri konzumácii konopného semena nemôže dôjsť.

Obnovuje funkcie trávenia

Konopné semeno obsahuje v ideálnom pomere (4:1) vo vode nerozpustné a rozpustné vlákniny. Tie prvé upravujú vyprázdňovanie, zastavujú hnačky a zápchy, kým tie vo vode rozpustné spomaľujú vstrebávanie cukru, čím zabraňujú prudkému zvýšeniu hladiny cukru v krvi po jedle, a tiež zvyšujú tvorbu tráviacich štiav a žlče.

Proti bolesti hlavy a prechladnutiu

Zmierňuje bolesť hlavy a migrénu, pritom však treba dbať nato, aby sme ho neskonzumovali priveľa. Uvarené konopné semeno môže pomôcť uvoľniť katar, zmierniť kašeľ, vyčistiť dýchacie cesty, zmierniť astmatické ťažkosti.

Odstraňuje nervozitu

V prípade, ak chceme upokojiť rozbúrené nervy, tiež sa oplatí siahnuť po varenej verzii konopných semien. Veľmi dobre sa dá uplatniť proti stresu, uvoľňuje nervozitu, prispieva k eliminácii porúch nervovej sústavy, nakoľko obsahuje značné množstvo horčíka, môže byť našim spojencom aj v prípade nespavosti: za hrsť konopného semena pred spaním, a pokojný, výdatný spánok je zaručený.

Pomáha pri odtučňovaní

Pretože konopné semeno obsahuje veľké množstvo bielkovín a aminokyselín, po jeho konzumácii máme pocit naplnenosti, strácame pocit hladu. Navyše urýchľuje vstrebávanie, zlepšuje látkovú výmenu, napráva peristaltiku čriev a má aj nízky obsah kalórií, preto je to výborné jedlo pri odtučňovacej kúre.

Ešte viac priaznivých vplyvov:

  • Zosilňuje kosti, spomaľuje rozvoj osteoporózy.
  • Zabezpečením potrebného množstva železa pomáha predchádzať, respektíve liečiť chudokrvnosť, ktorá môže mať súvislosť s nadmernou únavou a slabosťou.
  • Esenciálne aminokyseliny obsiahnuté v konopnom semene plnia dôležitú úlohu pri tvorbe svalstva.
  • Antioxidačné fenoly obsiahnuté v konopnom semene neutralizujú škodlivé voľné radikály, sú prospešné v boji proti rakovine.
  • Jeho zložky podporujú zdravé fungovanie imunitného systému.
  • Kyselina gama-linolénová umožňuje znovunastolenie hormonálnej rovnováhy, čím môže znížiť sprievodné znaky menopauzy a depresiu, môže tlmiť extrémne výkyvy nálady, a tiež môže držať na uzde pocity hladu spôsobované hormonálnymi zmenami.

Olej z konopného semena

Existuje málo zdravších prírodných olejov, než je konopný olej, ktorý si môžeme lisovaním pripraviť aj sami doma. Je mimoriadne bohatý na aminokyseliny omega-3 a omega-6, podobne ako surové konopné semeno, dá sa veľmi dobre použiť pri liečení zápalov (napr. zápaly kĺbov, zápal hrubého čreva, zápal močového mechúra), pre zmiernenie menštruačných komplikácií, tíšenie bolestí, a tiež chráni srdce. Pri vonkajšom použití môže pomôcť zmierniť problémy s psoriázou, respektíve inými zápalmi kože, skrášľuje pokožku a vlasy. Musíme však dbať nato, že konopné semeno je citlivé na teplo, preto ho máme chrániť pred prehriatím, a máme ho vždy skladovať v chladničke.

Zdroj:
http://nutritiondata.self.com/facts/custom/629104/2
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20977230
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2868018/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12848277