• Doprava zadarmo nad 40 €

onopná múka je výživným, chutným a vynikajúcim zdrojom bielkovín

Prečo by nemala konopná múka chýbať doma?

Prečo by nemala konopná múka chýbať doma?

Prečo by nemala konopná múka chýbať doma? 1024 683 SuperGreens®

Chráni srdce, pomáha pri trávení, je vynikajúcim zdrojom bielkovín – to je iba niekoľko argumentov v prospech konopnej múky. Táto superpotravina nemôže chýbať ani z vašej stravy a kuchyne.

Konopná múka disponuje mnohými zdravie chrániacimi vlastnosťami a jej konzumácia sa vyslovene odporúča. Môžete ju konzumovať surovú, ale aj pridaním do jedál je mimoriadne zdravá. Konopné semienka a múka vyrobený z nich neobsahujú omamujúce zlúčeniny, naproti tomu prospešné účinné látky a živiny o to viac. Vedeli ste, že konopné bielkoviny patria medzi najlepšie zúžitkovateľné proteíny?

Pre koho sa odporúča?

Pokiaľ radi sledujete potravinové trendy a zakaždým hľadáte nové vzrušujúce ingrediencie, s veľkou pravdepodobne ste sa už stretli s bezlepkovou konopnou múkou, ktorej chuť pripomína orechy. Určite ste už počuli aj o tom, že existuje iba málo jedál, ktoré sú zdravšie ako konopné semienka, a práve preto si vyslúžili pomenovanie superpotravina. Nuž, konopná múka sa veľmi nelíši od konopných semien, avšak predsa je trochu iná. Múka sa pripravuje tak, že z konopných semien sa šetrným lisovaním sčasti odstráni olej, následne ich pomelú a preosejú. Počas prípravy múky vylisovaný konopný olej je vhodný nielen na prípravu jedál, ale vynikajúco poslúži na ošetrenie pokožky.

Konopná múka má mimoriadne vysoký obsah bielkovín a mimoriadny obsah rastlinných proteínov (dve polievkové lyžice obsahujú 5 gramov). Preto je priam dokonalou pre vegánov a vegetariánov, a odporúča sa aj pre tých (športovcov), ktorí by chceli príjem bielkovín zvýšiť prírodnou cestou. Múka z konopných semien je výživným, chutným a vynikajúcim zdrojom energie, môže byť náhradou aj celozrnnej múky, dokonca ju môžete použiť aj zmiešaním s inými druhmi múk. Môžete ju smelo pridať k obilovinám, alebo koktejlom, ktoré si doprajete ráno, alebo použiť na zahustenie omáčok a polievok, resp. aj do nápojov na dochutenie. Samozrejme, k tomu aby ste konzumovali jedlá pripravené z konopnej múky, nie je nutne potrebná bezmäsitá strava, úplne postačí, pokiaľ sa dostane na váš tanier ako súčasť zdravého životného štýlu.

Čo obsahuje? Prečo je taká zdravá?

Proteíny, nachádzajúce sa v konopnej múke sú ľahko stráviteľné a dobre sa vstrebávajú. Múka je mimoriadne bohatá na živiny, rovnako má vysoký obsah fosforu, vápnika, horčíka, železa, resp. zinku. Okrem obsahuje toho aj dvadsať druhov aminokyselín, vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín. Jedinečným spôsobom obsahuje v ideálnom pomere 1:3 omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré chránia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Avšak konopná múka má vďaka svojim účinným látkam aj mnohé iné liečivé účinky.

Pokiaľ vás trápi zlé trávenie, oplatí sa konopné semienka bezpodmienečne zaradiť do stravy, pretože rovnako, ako chia semienka, obsahujú vo vode nerozpustné vlákniny, ktoré zabraňujú zápche. Vlákniny rozpustné vo vode spomaľujú vstrebávanie cukru, čím predchádzajú náhlemu zvýšeniu hladiny krvného cukru, ako aj zvyšujú produkciu tráviacich enzýmov. Vlákniny konopnej múky vďaka obsahu vláknin spôsobuje pocit sýtosti, preto podporuje chudnutie. Obsah bielkovín a aminokyselín v múke odstraňuje pocit hladu.

Pokiaľ pravidelne konzumujete konopné semienka, alebo konopnú múku, ich obsah omega-3 mastných kyselín riedením krvi zabraňujú vzniku krvných zrazenín, čím zabraňujú aj upchatiu ciev. Môžu chrániť pred infarktom myokardu a náhlou mozgovou príhodou. Podobnými účinkami disponujú aj omega-6 mastné kyseliny: znižujú hladinu škodlivého LDL cholesterolu, pričom hladinu užitočného HDL cholesterolu zvyšuje.

Zdroje:

http://nutritiondata.self.com/facts/custom/629104/2
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20977230
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2868018/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12848277