• Doprava zadarmo nad 40 €

púpava a jej liečivé účinky

Púpava: kvitnúca superpotravina

Púpava: kvitnúca superpotravina

Púpava: kvitnúca superpotravina 600 400 SuperGreens®

Je menej známe, že púpava nie je obyčajná burina, ale naopak, veľmi vzácna liečivá bylina. Je to v podstate superpotravina, ktorá v obrovskom množstve obsahuje liečivé zložky.

Blahodarné účinky púpavy poznali už aj v staroveku a používali ju v prvom rade na očistu čreva a ako diuretikum. Takmer všetky jej časti sú vhodné na konzumáciu: z jej listov šalát, z kvetu džem a osviežujúci nápoj a zo sušeného koreňa sa pripravuje nápoj nahrádzajúci kávu.

Bohatá na živiny

Je mimoriadne bohatá na vitamíny A, B, C a D, vo veľkom množstve obsahuje vápnik, draslík, a antioxidačné flavonoidy. Jej superpotravinové vlastnosti stupňuje, že je bohatá na rastlinné vlákniny, ako aj triterpénový lieh, steroly a antioxidačné flavonoidy.

Liečivé účinky púpavy

Poznáme málo takých liečivých byliniek, ktoré sú schopné komplexnejšej detoxikácie ako púpava. Dôvodom je, že naraz podnecuje fungovanie pečene, žlčníka, lymfatického systému a obličiek, zlepšuje trávenie a pohyb čriev, respektíve aktivitu pokožky, tým pádom sa toxické látky ľahšie vyplavia z organizmu. Púpava je účinné diuretikum, chráni pečeň, pomáha v prevencii a liečení žlčníkových kameňov, odstráni nadbytočnú žlčovú tekutinu.

Prispieva k zachovaniu rovnováhy črevnej flóry

Prispieva k liečbe zápalov pečene, močových ciest a čreva. Dobre sa využíva na zmiernenie príznakov syndrómu dráždivého čreva (IBS), refluxu a všeobecne problémov tráviaceho traktu. Podporuje látkovú výmenu, obnovuje správne vyprázdnenie, pomáha pri zápche. Vo významnom pomere obsahuje inulín – polysacharid s prebiotickými vlastnosťami, ktorý je jednou najdôležitejšou potravou pre črevné baktérie – vďaka tomu púpava prispieva k zachovaniu rovnováhy črevnej flóry, respektíve, ak je to potrebné, pomáha obnoviť jej rovnováhu.

Nakoľko stav črevnej flóry priamo ovplyvňuje fungovanie imunitného systému- v hrubom čreve sa nachádza 80 percent imunitných buniek- konzumovaním púpavy môžeme stupňovať obranyschopnosť nášho tela. Tento účinok posilňujú v púpave obsiahnuté antioxidačné zložky, ktoré neutralizujú voľné radikály, ktoré spôsobujú srdcovocievne choroby, nádorové zmeny, nadmerné starnutie buniek a pokožky. Kým obsah vápnika v púpave chráni naše kosti, obsah draslíka chráni zdravie srdca a obsah vlákniny podporuje prirodzenú očistu čreva a detoxikáciu a podieľa sa na prevencii vzniku rakoviny hrubého čreva. Ďalším vplyvom vláknin je, že púpava znižuje hladinu cholesterolu v krvi, odstráni chronickú hnačku a zápchu. Znižuje vysoký krvný tlak a riziko ochorenia cievneho systému.

Cukrovka a obezita

Obezita a cukrovka sa často objavujú naraz, v takomto prípade môže byť púpava neskutočne užitočná, pretože ju môžeme využiť na zmiernenie príznakov a zníženie nadváhy. Jej proti-diabetický účinok je dvojnásobný: stupňuje tvorbu inzulínu, respektíve “vyplaví” nahromadený cukor z obličiek. Jej ďalšou výhodou je, že vďaka inulínu má sladkú chuť (inulín je takmer o 40 percent sladší ako cukrová repa), napriek tomu jej konzumácia nezvýši hladinu cukru v krvi. Púpava podporuje trávenie a látkovú výmenu, odstraňuje usadeniny z črevného traktu, čím prispieva k úspechu diéty a želanému úbytku na hmotnosti.

Protirakovinový účinok

Púpava nielenže vo všeobecnosti posilňuje imunitu, ale môže byť nápomocná v prípade určitých typov rakoviny. Základom jej účinkového mechanizmu je, že aktivizuje fagocyty, ktoré sú schopné zničiť rakovinové bunky. Jej protinádorový účinok je posilnený jej antioxidačnými zložkami, v prvom rade vitamínom C a luteolínom, ktorý zabraňuje delenie rakovinových buniek. Bolo zaznamenané, že púpava môže byť najúčinnejšia v prevencii a liečbe rakoviny prsníka a prostaty. Výskumníci kanadskej University of Windsor zistili, že výťažok z púpavy môže pomáhať v zničení melanómových buniek.

Púpava na vonkajšie použitie

Jej protizápalový a dezinfekčný účinok sa prejaví aj pri vonkajšom používaní. Pleťová maska so zásaditou reakciou pripravená zo šťavy púpavy (púpavové mlieko) môže prispieť k liečbe infekcií pokožky (bakteriálneho a hubového pôvodu), akné a zápalov pokožky (napr. ekzém). Okrem toho rozťahuje póry a podporuje vyplavenie toxických látok usadených v pokožke.

Takmer každá časť púpavy sa môže využiť, avšak rozdelenie jej živín je nerovnomerné. Práve preto, ak chceme maximálne využiť jej blahodarné účinky, oplatí sa konzumovať ju v práškovej forme. Takýmto doplnkom stravy je superpotravinový výťažok Green Icon®, ktorého jednou dôležitou zložkou je púpava.

 

Odborná literatúra:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3018636/
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-dandelion.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21234313
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22946853
Rutherford PP, Deacon AC. -Fructofuranosidases from roots of dandelion (Taraxacum officinale Weber). Biochem J. 1972 Feb;126(3):569–57
Sweeney B, Vora M, Ulbricht C, Basch E. Evidence-based systematic review of dandelion (Taraxacum officinale) by natural standard research collaboration. Journal of herbal pharmacotherapy.
Jeon HJ, Kang HJ, Jung HJ, et al. Anti-inflammatory activity of Taraxacum officinale. Journal of Ethnopharmacology. 2008;115(1):82–88.