• Doprava zadarmo nad 40 €

astaxanthin na oči

Astaxanthin a oči

Astaxanthin a oči

Astaxanthin a oči 1024 683 SuperGreens®

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše človeka. Dokážu o nás prezradiť mnoho. Cez ne sa dá spozorovať, či je človek šťastný, unavený, nahnevaný, alebo nebodaj chorý. Tak, ako o každý orgán v našom tele, aj o ne je potrebné sa starať. Viete aké všetky choroby, ich môžu postihnúť? A ak vás už dlho trápia ťažkosti s očami, vyskúšali ste na liečbu Astaxanthin?

Čo sú oči

Oko možno opísať, ako asymetrickú guľôčku s priemerom okolo 2,5 cm. Je to zmyslový orgán, ktorý reaguje na svetlo a umožňuje nám vidieť. Oči získavajú informácie, ktoré sú spracovávané a používané mozgom, aby sme vnímali napríklad farby, tvary, pohyb. Sú súčasťou zmyslového nervového systému.

Predná časť očí, teda to čo vidíme aj v zrkadle sa skladá z niekoľkých častí:

 • Dúhovka – farebná časť oka.
 • Rohovka – priehľadné, číre tkanivo, ktoré kryje prednú časť očnej buľvy.
 • Zrenica – čierny kruhový útvar v dúhovke. Prepúšťa svetlo dovnútra.
 • Očné bielko
 • Spojovka – sliznica, pokrývajúca povrch oka.

Za dúhovkou a zreničkou nájdeme šošovku, ktorá pomáha zaostrovať svetlo na zadnú časť oka. Vnútorná výstelka okra je pokrytá špeciálnymi bunkami snímajúcimi svetlo, ktoré sa súhrnne nazývajú sietnica. Tá premieňa svetlo na elektrické impulzy. Za okom nájdeme optický nerv a ten prenáša tieto impulzy do mozgu. V oku sa nachádza aj macula, žltá vrstva, ktorá je extra citlivá a nachádza sa v sietnici. Jej úlohou je poskytovať centrálne videnie. 

Farba očí

Farbu očí vytvára množstvo a typ pigmentu v dúhovke. Viaceré gény zdedené od každého rodiča určujú farbu, akú zdedí ich potomok.

Ako fungujú?

Celé fungovanie sa zaoberá svetlom. To sa odráža od predmetu a ak je tento v zornom poli, vstupuje do oka. Prvá vec, ktorej sa dotkne, je rohovka. Na druhej strane je tekutina, takzvaná komorová voda. Ona cirkuluje celou prednou časťou oka a udržiava konštantný tlak vo vnútri. Následne prechádza svetlo cez zrenicu a dopadá na šošovku. Pomocou svalov sa rozťahuje a zužuje, vďaka čomu reguluje prichádzajúce svetlo. Svaly regulujú aj šošovku, ktorá lúče svetla zaostruje. Zvyšná časť očí je vyplnená sklovcom. On udržiava oči v správnom tvare a zabezpečuje stály očný tlak.

Časté problémy s očami

Oči používame každý deň a preto ak s nimi máme problémy, nie je to nič príjemné. 

 • Unavené

Ten, kto pracuje denne za počítačom, alebo celé dni číta, určite veľmi dobre vie, čo to znamená mať unavené oči. Pri nadmernom používaní sa unavujú a potrebujú viac oddychu rovnako, ako iné časti tela.

 • Červené 

Povrch je tvorený krvnými cievami, ktoré sa rozširujú v prípade podráždenosti. To im dodáva červený vzhľad. Často ich máme červené kvôli únave, prebdenej noci, nedostatku spánku a energie. Môže to byť však aj symptóm ochorenia, napríklad zápalu spojiviek. To si však už vyžaduje návštevu lekára. 

 • Syndróm počítačového videnia

Digitálne namáhanie očí je výsledkom dlhodobého používania počítačov, tabletov, TV, či mobilných telefónov. Táto porucha je najmä výsledkom modernej doby, kedy trávime veľa času pred obrazovkami.

 • Suché

Ide o bežný stav, ktorý nastáva, ak naše slzy nie sú schopné zabezpečiť dostatočné mazanie očí. Suché oči môžu byť aj z dôvodu veľkého namáhania, či nekvality sĺz.

 • Nočná slepota

Prejavom tejto poruchy je ťažké videnie v noci, napríklad počas šoférovania. Taktiež je príznakom ťažká orientácia na tmavých miestach. Niekto sa už s týmto problémom narodí a u niekoho sa postupne vyvinie.

Ochorenia očí

Niektoré choroby sú menšie a len dočasné, iné môžeme mať od narodenia. Sú však aj také choroby, ktoré vedú k trvalej strate zraku. Chorôb je mnoho, ale medzi bežné patria:

 1. Refrakčné chyby oka – dioptrické chyby oka, dajú sa korigovať vďaka okuliarom a šošovkám.
 2. Šedý zákal – nazýva sa aj katarakta. Ide o degeneratívne ochorenie šošovky.
 3. Poruchy optického nervu – optický nerv je zväzok viac ako 1 milióna nervových vlákien. Poškodenie nervu môže spôsobiť stratu zraku. Je viacero typov porúch, vrátane glaukómu, optickej neuritídy a atrofie.
 4. Poruchy sietnice – problémy s nervovou vrstvou v zadnej časti oka.
 5. Makulárna degenerácia – ničí ostré centrálne videnie
 6. Diabetické problémy – cukrovka okrem iného poškodzuje aj oči.
 7. Konjunktivitída – infekcia, známa aj ako ružové oko

Najlepšou ochranou zraku, sú pravidelné kontroly, pretože očné choroby nemusia mať vždy príznaky. Včasné odhalenie a liečba by mohla zabrániť strate zraku. Okamžite navštívte očného odborníka, ak máte náhlu zmenu videnia, všetko vyzerá rozmazane, alebo vidíte záblesky svetla. Medzi ďalšie príznaky, ktoré si vyžadujú rýchlu pozornosť, patrí bolesť, dvojité videnie, tekutina vychádzajúca z oka a zápal.

Vyskúšajte na liečbu Astaxanthin

Antioxidanty podporujú videnie a jeden z najbohatších prírodných zdrojov antioxidantov je Astaxanthin. 

Je to karotenoid a štúdie preukázali, že je až 6 000 krát silnejší ako vitamín C, 770 krát silnejší ako koenzým Q10 a 100 krát silnejší ako vitamín E.

Spôsob, akým Astaxantín neutralizuje voľné radikály je navyše šetrnejší k bunkám tela v porovnaní s inými antioxidantmi, ktoré môžu byť škodlivé, pretože sami sa môžu zmeniť na vysoko reaktívne molekuly. Má veľa zdravotných výhod, ktoré sú podporované vedeckými štúdiami, vrátane 50 klinických výskumov na ľuďoch. 

Suplementácia astaxantinom môže zlepšiť zdravie očí rôznymi spôsobmi, ako ukazujú nasledujúce vedecké poznatky:

 • zlepšuje prietok krvi v kapilárach oku,
 • znižuje únavu,
 • zvyšuje ostrejšie videnie.

Astaxanthin, ako doplnok liečby, môže napraviť, alebo predchádzať poškodeniam vo vnútri sietnice. Dokázal to doktor Mark Tso z Wilmer Eye Institute na univerzite Johns Hopkins University. Je považovaný za jedného z najlepších vedcov v oftalmológii, teda očnom lekárstve. Práve on jasne preukázal, že Astaxantín je jasným víťazom, pokiaľ ide o ochranu očí.

Ak sa už rozhodnete pre Astaxantín, vedzte, že tých benefitov, ktoré ponúka, je omnoho viac:

 • používa sa vo forme doplnku na liečbu cukrovky,
 • pomáha pri problémoch so srdcom,
 • znižuje krvný tlak,
 • podporuje imunitu,
 • lieči vredy,
 • zlepšuje pokožku a poranenia pokožky,
 • lieči zápaly,
 • pomáha pri rakovine.

Astaxanthin nájdete vo forme kapsúl, vďaka čomu je suplementácia ním veľmi jednoduchá. V EÚ sa označuje za červené farbivo s označením E 161 a bezpečná dávka je stanovená na 0,2 mg na kg telesnej hmotnosti. Ak sa teda rozhodnete pre tieto Astaxanthin kapsule, odporúčaná dávka bude 2×1 kapsula denne.

Čo očiam škodí?

Okrem obrazoviek, ktoré denne používame, škodia našim očiam aj ďalšie veci. Ktoré to sú?

Slnko

Slnko je zrejme najbežnejšou hrozbou pre zrak. Určite by ste sa nikdy nemali pozerať priamo na slnko, pretože by to mohlo spôsobiť trvalé poškodenie. Zo slnka vyžaruje UV žiarenie, alebo inak povedané UV lúče a práve tie nám ubližujú. Ako ochrana pred slnkom vám dobre poslúžia slnečné okuliare s UV ochranným prvkom.

Fajčenie

Po starnutí, je fajčenie najväčšou príčinou makulárnej degenerácie. Fajčenie spôsobuje pokles prietoku krvi a poškodzujú sa tým optické nervy. Taktiež si môžete u fajčiarov všimnúť, že majú často červené a suché oči.

Alkohol

Veľa alkoholu poškodzuje celé naše telo, vrátane očí. Nadmerné pitie môže viesť ku makulárnej degenerácii, či optickej neuropatii, ktorá ovplyvňuje farebné videnie a centrálne zorné pole. Alkohol taktiež znižuje citlivosť na farebný kontrast, čo spôsobí napríklad slabé rozlišovanie medzi odtieňmi. 

Životný štýl a lenivosť

Cvičenie je veľmi prospešné pre celý organizmus. Precvičujeme pri ňom celé telo, vrátane zraku. S cvičením súvisí aj stravovanie, pretože zlá strava a nedostatok vitamínov taktiež neprispieva k dobrému zraku.

5 potravín pre lepší zrak

 • Paprika – dodáva telu vitamín C, čo je dobré pre cievy v očiach. Ideálne je konzumovať čerstvú papriku.
 • Slnečnicové semienka a orechy – obsahujú vitamín E, ktorý dokáže spomaliť zhoršenie makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom. 
 • Listová zelenina – napríklad kel aj špenát sú bohaté na vitamíny C a E. Majú aj karotenoidy leutín a zeaxatín. Sú to rastlinné formy vitamínu A a znižujú riziko dlhodobých chorôb.
 • Losos – Pre správne fungovanie potrebujú naše sietnice dva typy omega 3 mastných kyselín. Dajú sa nájsť práve v rybách, ako losos, tuniak a pstruh.
 • Sladké zemiaky – ovocie a aj zelenina oranžovej farby, ako je mrkva, bataty, mango a marhule, obsahujú veľa betakaroténu, čo je forma vitamínu A. Jeden sladký zemiak má tiež viac ako polovicu vitamínu C, ktorý potrebujeme za deň a doplní nám aj trochu vitamínu E.

Na záver pár zaujímavostí a mýtov

Určite ste v detstve počúvali vety ako “Keď budeš jesť veľa mrkvy, budeš dobre vidieť”. Túto vetu sme počúvali asi všetci. Je to naozaj pravda? Aké ďalšie mýty ste v detstve počúvali vy?

Jedz mrkvu a budeš lepšie vidieť!

Mrkva obsahuje veľa vitamínu A, čo je živina nevyhnutná pre dobré videnie. Konzumácia mrkvy nám poskytuje ale malé množstvo na to, aby sa náš zrak zlepšil. Okrem toho, tento vitamín nájdeme okrem mrkvy aj v mlieku, syroch, vaječnom žĺtku a pečeni. 

Neseď blízko televízie, lebo si poškodíš oči!

Sedenie blízko pred televíziou vám horší zrak neprinesie. Môže vás tak akurát bolieť hlava. Ak to robia vaše deti, v skutočnosti môžu byť krátkozraké a keďže dobre nevidia, sedia pred TV blízko z toho dôvodu, že nevidia.

Čítaním v tme si pokazíš zrak!

Toto je podobný výmysel starých mám, ako televíza. Aj v tomto prípade vás môže tak maximálne rozbolieť hlava, prípadne sa rýchlejšie unavíte. 

Ak budeš používať okuliare, oči budú lenivé a zvyknú si

Tento výrok určite nie je pravda. Oči nebudú slabnúť kvôli tomu, že používate okuliare či šošovky. Ak sa vaše oči aj pri používaní okuliarov zhoršia, môže to byť s pribúdajúcim vekom, alebo z dôvodu choroby.

Záver

Starostlivosť o oči a aj celé telo je nevyhnutná počas celého nášho života. Ak si chceme zachovať zdravé oči, musíme sa o ne starať. Ak sa u vás prejavil niektorý z vyššie spomenutých problémov, poraďte sa so svojím lekárom a vyskúšajte Astaxantin.