• Doprava zadarmo nad 40 €

africké mango

Vyskúšajte Africké mango a jeho benefity

Vyskúšajte Africké mango a jeho benefity

Vyskúšajte Africké mango a jeho benefity 1024 683 SuperGreens®

Čo je to?

Africké mango – Irvingia gabonensis, je strom pôvodom zo západnej Afriky, kde rastie v tropických pralesoch. Strom dorastá do výšky 10 – 40 m a jeho koruna môže mať až 3 metre. Má tmavozelené a husté lístie. Kvety stromu sú žlté až biele a vyskytujú sa vo zväzkoch v mesiacoch február a marec. Ovocie rastie na strome v období dažďov od júla do septembra. Strom dosahuje zrelosť a kvitne až vo veku 10 – 15 rokov. Keď je ovocie stromu zrelé, je jemné, šťavnaté a s oranžovou dužinou. Semená, alebo teda jadrá, sú klasifikované ako olejniny.

Plody stromu sú bohaté na bielkoviny a pripomínajú naše mango. Odtiaľ tento názov aj pochádza. Strom je známy aj pod názvami mango kríkové, dika, Òro, andok a ogbono.

Všetky časti stromu sa dajú použiť a to na rôzne účely:
 • Dužina z ovocia sa konzumuje ako jedlo, prípadne sa z nej dajú vyrábať džemy, džúsy a aj víno.
 • Semená sa dajú použiť na prípravu rôznych jedál, ale aj surové.
 • Z koreňov, kôry a listov sa vyrábajú tradičné lieky.

Zložky

Na 100 g obsahuje africké mango 86 kcal. Ďalej na toto množstvo obsahuje:

 • Voda: 78 g
 • Bielkoviny: 1,1 g
 • Tuky: 1,1 g
 • Cukry: 17,8 g
 • Vláknina: 0,4 g

Okrem spomínaných nutričných hodnôt je v mangu aj 56 mg vitamínu C a 262 mg vápnika. Aj semená ovocia sú dobrým zdrojom živín. Obsahujú rôzne vitamíny a minerály, vrátane vápniku, horčíka, draslíka, sodíka, fosforu a železa. Obsahujú tiež flavnoidy kvercetín a kaempferol, ktoré majú antioxidačné vlastnosti.

Africké mango a zdravotné výhody

Konzumácia ovocia a doplnkov výživy z neho, majú viacero priaznivých prínosov pre naše zdravie. Okrem toho, že dokáže pomáhať pri chudnutí, napomáha taktiež lepšie využívať energiu, zvyšuje látkovú výmenu, pomáha pri cukrovke a mnoho ďalšieho. 

Znižuje cholesterol 

Vlákna v semenách sa môžu tiež viazať na žlčové soli a prenášajú sa von z tela stolicou. Zvyšuje sa tým premena cholesterolu na žlčové soli, aby sa doplnil nedostatok a tým sa znižujú hladiny cholesterolu v krvi.

V 4-týždňovom výskume so 40 obéznymi osobami, znížila suplementácia hladinu celkového LDL cholesterolu (o 46%) a zvýšila hladinu dobrého HDL cholesterolu (o 47%) v porovnaní s placebom.

Znižuje cukor v krvi

Semená manga majú vysoké množstvo rozpustnej vlákniny. Tá prispieva k tomu,  že sa oneskoruje rýchlosť, ktorou potraviny opúšťajú žalúdok, čo vedie k postupne absorpcii cukrov. Znižuje sa tým hladina cukru v krvi po jedle.

V štúdii na 12 ľuďoch s metabolickým syndrómom cukrovky, znížil extrakt hladinu cukru a tukov v krvi. Dokonca spôsobil zmiernenie metabolického syndrómu u 58% pacientov.

V ďalšej štúdii so 102 dobrovoľníkmi s nadváhou, liečenie extraktom zo semien afrického manga znížilo hladinu glukózy v krvi nalačno o 8% po 8 týždňoch

Chudnutie

Extrakt zo semien je schopný potlačiť produkciu tuku tým, že: 

 • Znižuje aktivitu proteínu, ktorý podporuje prírastok hmotnosti. 
 • Zvyšuje adiponektín, čo je bielkovinový hormón, ktorý sa podieeľa na odbúravaní tukov a kontroluje glukózu.
 • dokáže zvrátiť rezistenciu na leptín, teda faktor, ktorý môže viesť k obezite.

V 10-týždňovej štúdii so 120 dobrovoľníkmi s nadváhou africké doplnky z manga významne znížili hmotnosť, telesný tuk (priemerne 6,3%) a obvod pása (priemerne 16,2%).

Je však dobré mať na pamäti, že iba samotný doplnok výživy z afrického manga nespôsobí pokles hmotnosti. Je potrebné upraviť stravovanie a zvýšiť fyzickú aktivitu. Chudnutie je vždy závislé na tom, aby ste viac energie vydali ako prijali.

Znižuje krvný tlak

Podľa doterajších výskumov sa predpokladá, že by africké mango mohlo pomáhať aj znižovať tlak krvi. Jedna štúdia sa zamerala práve na krvný tlak. Jej výsledkom bolo, že po podávaní doplnkov sa znížil systolický tlak u 28 ľudí s nadváhou už po 2 týždňoch. 

Odstraňuje voľné radikály

Ovocné extrakty afrického manga obsahujú veľa zlúčenín s antioxidačnými účinkami, ako sú flavonoidy, phlobataniny, alkaloidy a antokyány. 

V bunkovej štúdii vykazovali extrakty pôsobivú antioxidačnú aktivitu. Výskum bol robený na potkanoch a toxicita pre obličky bola vykonaná kádmiom. Vďaka výťažkom z kmeňa kôry z manga sa toxicita výrazne znížila. Z tohto dôvodu môže africké mango chrániť pred toxicitou ťažkých kovov.

Vedľajšie účinky

Výskumov s africkým mangom bolo doteraz vykonaných málo a preto nie je úplne jasné, aké vedľajšie účinky by mohlo dlhodobé užívanie priniesť. Medzi možné vedľajšie účinky patrí bolesť hlavy, nespavosť a plynatosť. Sú to však veľmi bežné prejavy aj u zdravých ľudí a preto nie je dokázané, či sú to vedľajšie prejavy afrického manga, alebo nie.