• Doprava zadarmo nad 40 €

kĺby a astaxanthin

Zistite ako fungujú kĺby

Zistite ako fungujú kĺby

Zistite ako fungujú kĺby 1024 683 SuperGreens®

Čo je to kĺb?

Kĺby slúžia ako spojovníky na spájanie kostí a spájajú kostný systém do jedného funkčného celku. Kĺby sú zostrojené tak, aby umožňovali rôzne typy pohybov. Niektoré, napríklad v kolene, lakti či ramene, sú samomazné, takmer bez trenia a sú schopné niesť veľké váhy a to aj pri vykonávaní pohybu. Iné kĺby, napríklad medzi kosťami lebky, umožňujú veľmi malý pohyb, aby chránili mozog a zmyslové orgány. 

Kĺby sa rozdeľujú na:

 • štrukturálne – sú rozdelené podľa spojenia,
 • funkčné – sú určené podľa stupňa pohybov.

Spoj medzi kĺbom a kosťou pozostáva z nasledujúcich prvkov:

 • Chrupavka – tkanivo, ktoré pokrýva povrch kosti v kĺbe. Pomáha znižovať trenie.
 • Synoviálna membrána – lemuje kĺb a utesňuje ho do kĺbovej kapsuly. Vylučuje okolo kĺbu číru lepkavú tekutinu – synoviálnu tekutinu, ktorá lubrikuje.
 • Väzy – sú to tvrdé, elastické pásy spojivového tkaniva. Poskytujú oporu a obmedzujú pohyb kĺbu. Spájajú kosti dohromady.
 • Šľachy – je to ďalší typ spojivového tkaniva. Na každej strane kĺbu sa pripájajú k svalom. Spájajú svaly s kosťami. V prípade ich poruchy môže dochádzať k bolesti svalov.
 • Vačky – sú naplnené tekutinou medzi kosťami, väzivami alebo inými štruktúrami. Tlmia trenie v kĺbe.
 • Meniskus – zakrivenie časti chrupavky.

Druhy kĺbov

Existuje veľa druhov kĺbov, vrátane tých, ktoré sa u dospelých nehýbu (napr. v lebke). Tie, čo sa nepohybujú, sa volajú pevné a iné sú pohyblivé. K mobilným patria:

 1. Elipsovitý – nachádza sa uprostred záhlavnou kosťou a jamkami na prvom krčnom stavci.
 2. Guľovitý – ramenný a bedrový kĺb.
 3. Sedlový – medzi záprstnou kosťou palca ruky a zápästnou kôstkou.
 4. Pántový – v článkoch prstov.
 5. Plochý – spojenie kľúčnej kosti a hrebeňa lopatky.
 6. Kladkový – spoj lakťovej a ramennej kosti.
 7. Valcový – lakťový kĺb.
 8. Tuhý – umožňuje malý pohyb – napríklad krížovo-bedrový kĺb.

Kĺby a ochorenia

Kĺby a ich ochorenia, sú veľmi nepríjemné a týkať sa môžu akéhokoľvek kĺbu v tele. Často býva výsledkom úrazu, či choroby. Veľmi častým dôvodom je napríklad artritída.

1. Artritída

Radí sa k najbežnejším príčinám bolesti a má dve formy:

 • Osteoartritída – bežná u osôb nad 40 rokov, postupuje pomaly a zvyčajne postihuje zdravé kĺby v zápästí, ruke, v bokoch a kolenách. Je dôsledkom rozpadu chrupavky, ktorá slúži ako tlmič. Na obnovu chrupavky sa dá použiť kolagén. Dajú sa zakúpiť rôzne výživové doplnky s obsahom kolagénu (napríklad ako tablety), dostupná je aj kozmetika, ktorá sa použije na pokožku.
 • Reumatoidná artritída – častejšie postihuje ženy. Postupne kĺby deformuje a oslabuje. Spôsobuje zápaly, bolesť a nahromadenie tekutín v kĺboch, pretože imunitný systém napáda membránu.

2. Zápaly – Artróza

Tento typ sa týka najmä kĺbov v kolenách, rukách a bedrách. Príznakmi sú opuchy, stuhnutie a znížená pohyblivosť.

3. Lupus

Ide o autoimunitné ochorenie, kedy sú postihnuté bunky a orgány. Vedie to k ich poškodeniu alebo úplnému zlyhaniu. Pri lupuse sa dostaví bolesť kĺbov, únava a aj malátnosť. Okrem kĺbov postihuje aj kožu a ďalšie orgány. 

4. Dna

Je to chronická porucha látkovej výmeny, kedy sa ukladá vo vyššom množstve kyselina močová. Nemusí postihovať len kĺby, ale aj iné orgány, napríklad obličky. Sprievodným znakom dny sú žalúdočné problémy, bolesti hlavy, problémy so zrakom a zmeny na koži. Príčinou vzniku býva často dedičnosť, zlá životospráva a lieky.

5. Zranenie a nadužívanie kĺbu

Zranenia sa stávajú pri vykĺbení, natiahnutí, zlomeninách či podvrtnutí. Každé zranenie so sebou prináša určitú bolesť. V takýchto prípadoch to niekedy vedie až ku zápalom kĺbovej výstelky, hemartróze, k stuhnutosti či modrinám.

6. Fibromyalgia

Spôsobuje bolesti a únavu rôznych častí tela, netýka sa to len kĺbov. 

7. Osteoporóza

Je to ochorenie kostného tkaniva, kedy ubúda množstvo kostnej hmoty. Vedie to k oslabeniu kostí a tým sa kosti rýchlejšie lámu. 

8. Sarkoidóza

Postihuje rôzne časti tela, vrátane kĺbov, kedy opúchajú a bolia. Najviac postihuje ľudí vo veku 30 – 40 rokov.

Symptómy 

Niekedy si bolesť vyžiada návštevu lekára. Ak máte dlhodobé problémy s bolesťou a pohyb vám robí ťažkosti, určite prehliadku doktora neodkladajte. Ak spozorujete, že okolie kĺbu máte opuchnuté, červené, citlivé na dotyk či teplo, bolesť máte viac ako 3 dni a máte zvýšenú teplotu, niekedy ide o závažné ochorenie. Lekár zrejme nariadi röntgen postihnutého miesta. 

Liečba

Osteoartritída aj Reumatoidná artritída sa považuje za chronické stavy a v súčasnosti nie je k dispozícii žiadna liečba, ktorá by toto ochorenie úplne odstránila. Našťastie však existujú viaceré spôsoby liečby:

 • Použitie lokálnych liekov a nesteroidných protizápalových liekov, ktoré prispievajú na zníženie bolesti, opuchu a zápalu organizmu.
 • Pri týchto chorobách je dobré zostať stále fyzicky aktívny. Určite sa pohybu nevyhýbajte, no pred cvičením sa poriadne ponaťahujte, nech si neublížite. Pomôže to aj proti únave a vyčerpanosti, pretože pohyb podporuje funkcie mozgu.
 • Aby ste znížili čo najviac záťaž na kĺby, udržiavajte svoju váhu optimálnu. Starostlivosť musí byť na prvom mieste.
 • Ak bolesť nie je spôsobená artritídou, vyskúšajte protizápalové lieky, masáže, kúpele a hlavne odpočinok.

Skúste ako doplnkový liek Astaxanthin

Rybí olej nie je jediná vec z oceánu, ktorá dokáže zázraky. Astaxanthin je taktiež z oceánov a radí sa k najsilnejším prírodným antioxidantom. Je to karotenoidový pigment, ktorý sa nachádza v pstruhoch, riasach, krevetách, či lososoch, ktorým dodáva ružovú farbu. Najviac ho obsahuje riasa Haematococcus pluvialis. Tieto riasy ho obsahujú násobne viac ako taký losos.

Ľudský organizmus si ho nevie vyprodukovať samé a preto ho musíme prijímať v potravinách a doplnkoch výživy. Ak ho chcete prijať dostatok, jesť lososa či krevety nepostačí, v respektíve by ste ich museli jesť na kilogramy. Jednoduchšie je preto siahnuť po doplnku vo forme kapsúl.

Keďže ide o antioxidant, má veľa zdravotných benefitov. Dokáže zlepšiť kvalitu pokožky, vytrvalosť, zdravie srdca, pomáha na liečbu rakoviny a dokonca, aj pri liečbe kĺbov.

Zistilo sa, že Astaxanthin môže mať budúcnosť pri liečbe kĺbov a to aj pri stavoch, ako je reumatoidná artritída a syndróm karpálneho tunela. 

Niektoré štúdie ukázali, že tento produkt môže byť schopný zmierniť príznaky zápalu a bolesti súvisiace s artritídou. 

Pre koho je Astaxanthin určený?

Tento doplnok stravy je vhodný takmer pre každého, vopred je však vždy dobré poradiť sa so svojím lekárom. Keďže na tehotných ženách a deťoch testovaný nebol, pre deti a tehonté ženy sa jeho konzumácia neodporúča. Vhodný je však napríklad pre športovcov, pre ktorých je často kĺbová výživa nevyhnutná na dosahovanie lepších výsledkov. V prípade potreby pre vaše telo, si môžete prípravky Astaxanthin zakúpiť aj u nás.

Ak vás tento článok zaujal, prečítajte si aj o ďalších chorobách a možnostiach liečby na našom blogu.

 • -20% astaxanthin

  Astaxanthin kapsule

 • Kolagénový nápoj na ochranu kĺbov

 • -17% Serrapeptáza

  Serrapeptáza