• Doprava zadarmo nad 40 €

Kolagénový nápoj-Kolagénové doplnky sú všeobecne bezpečné, ich použitie je celkom jednoduché a určite stojí za to vyskúšať Kolagénový nápojpotenciálne výhody.

Kolagénový nápoj: ako funguje? Zázrak?

Kolagénový nápoj: ako funguje? Zázrak?

Kolagénový nápoj: ako funguje? Zázrak? 1024 683 SuperGreens®

Kolagénové nápoje sú jedným z kontroverznejších nástrojov v kozmetickom a wellness priemysle proti starnutiu. Pri hľadaní nových a efektívnych spôsobov, ako nám pomôcť dlhšie vyzerať mladistvo, znie lákavo návrh jednoducho vypiť jeden nápoj denne, ale ako efektívne sú skutočne pri zlepšovaní pleti?

ČO JE KOLAGÉN?

Kolagén je prirodzene sa vyskytujúci proteín v ľudskom tele, ktorý poskytuje štrukturálnu podporu vašim tkanivám a svalom. Je to tiež to, čo vašej pokožke dodáva pružnosť, čo znamená, že vo všeobecnosti platí, že čím viac máte, tým mladšia a pružnejšia pokožka vyzerá.

S pribúdajúcim vekom sa váš existujúci kolagén rozkladá a pre vaše telo je ťažšie ho produkovať. Vďaka tomu sa veľa ľudí obracia na doplnky kolagénu. Tieto doplnky sú zvyčajne prášky, aj keď sú k dispozícii aj kapsule a tekuté doplnky.

Vaše telo potrebuje na výrobu kolagénu:

 • Prolín: nachádza sa vo vaječných bielkovinách, mliečnych výrobkoch, kapuste, hubách a špargle
 • Glycín: nachádza sa v bravčovej koži, kuracej koži a želatíne a v rôznych ďalších potravinách bohatých na bielkoviny
 • Vitamín C: nachádza sa v citrusových plodoch a paprike
 • Zinok: nachádza sa v hovädzom, jahňacine, bravčovom mäse, mäkkýšoch, cíceri, šošovici, fazuli, mlieku, syroch a rôznych orechoch a semenách
 • Meď: nachádza sa v organickom mäse, kakaovom prášku, kešu, sezamových semiačkach a šošovici

Čo sú to kolagénové nápoje?

Samotný kolagén je teda konkrétny proteín, ktorý  pomáha dodávať pokožke pevnosť a pružnosť a stimuluje produkciu kyseliny hyalurónovej. “

V tele sa nachádza veľa rôznych druhov kolagénu, od vašich kostí a svalov až po vlasy a pokožku. Výskum /2/ ukazuje, že určité formy sú zodpovedné za štruktúru a pružnosť našej pokožky, ale po 25. roku života máme tendenciu každoročne strácať približne 1,5% prírodných zásob. Mnoho faktorov môže urýchliť pokles produkcie kolagénu- vrátane starnutia, fajčenia/1/, nadmerného množstva cukru, UV lúčov, nadmernej konzumácie alkoholu a konzumácie denaturovaných spracovaných potravín. Dlhodobý výsledok? Ochabnutejšia pokožka a jemné vrásky. Vďaka nášmu globálnemu pohŕdaniu znakmi starnutia zaplavili trh kolagénové nápoje obsahujúce hydrolyzovanú formu kolagénu alebo kolagénové peptidy. Pri každodennom požití sa tvrdí, že dopĺňajú Vaše zásoby kolagénu a prospievajú pokožke zvnútra

Kolagénový nápoj na artritídu a hojenie rán

Počnúc 20-tymi rokmi naše telá produkujú menej kolagénu, čo spôsobuje, že sa nám pokožka prehýba a vráskavie, kosti a kĺby slabnú a tuhnú a vlasy rednú. Strava s vysokým obsahom cukru, nadmerné slnečné žiarenie a fajčenie tiež znižujú hladinu kolagénu.

Molekulárna štruktúra kolagénu je niečo, čo sa nazýva zložitá trojitá špirála, ako napríklad tri kúsky lana skrútené dohromady. Určité molekulárne interakcie si vyžadujú funkčný tvar trojzávitnice. Existuje asi 30 rôznych typov. Prevažná väčšina kolagénu v našich telách je však troch typov: typ I, ktorý dodáva pokožke pevnosť; typ II, ktorý tvorí naše pohyblivé kĺby; a typu III, ktorý dodáva tkanivu jeho pružnosť.

Väčšina štúdií o kolagéne, ktoré sa  zameriavali na artritídu a hojenie rán, ukázali, že doplnky kolagénu sú účinné. Aj keď bol vykonaný veľmi malý výskum v tejto oblasti, je pravdepodobné, že perorálne užívaný kolagén zmenšuje molekuly, ktoré vedú k zápalu a chorobe./4/

Silnejšie kosti

Ako starnete, vaše kosti sú menej husté a krehkejšie, ľahšie sa lámu a liečia sa dlhšie. Štúdie preukázali, že denné doplnky ako Kolagénový nápoj môžu pomôcť spevniť vaše kosti, spomaliť proces starnutia, vďaka ktorému sú krehké a telu pomôcť pri tvorbe nových kostí.

Zdravšie vlasy

Zatiaľ, čo viac mužov plešatie, mnohé ženy sa s pribúdajúcim vekom stretávajú s vypadávaním alebo rednutím vlasov. V jednej štúdii zaznamenala skupina žien s rednúcimi vlasmi významné zvýšenie množstva vlasov, keď užívali denné doplnky kolagénu.

Zdravšie nechty

Niektorým ľuďom sa nechty lámu ľahšie ako iným a nerastú tak rýchlo. Jedna štúdia v skupine žien preukázala rýchlejší rast nechtov a menej zlomených alebo štiepaných nechtov už po štyroch týždňoch denného užívania kolagénových doplnkov.

AKO FUNGUJE Kolagénový nápoj?

Kolagénový nápoj je navrhnutý tak, aby pomáhal „dopĺňať“ Vaše prirodzené hladiny kolagénu a pomáhal tak predchádzať účinkom vyčerpania kolagénu skôr, ako k nim dôjde.

Je dôležité si uvedomiť, že kolagénové nápoje nepridávajú kolagénové peptidy, ktoré pijete priamo do dermy, ale kolagénové peptidy fungujú ako mechanizmus spätnej väzby na spustenie vašej vlastnej prirodzenej produkcie kolagénu.

Aj keď to niektorí dermatológovia tvrdia, „verí sa, že prítomnosť kolagénových fragmentov vysiela do tela falošné signály, čo naznačuje, že došlo k deštrukcii kolagénu. To stimuluje bunky produkujúce kolagén, nazývané fibroblasty, k produkcii väčšieho množstva vášho vlastného prírodného kolagénu. Stimuluje sa tiež zloženie elastínu (ktorý dodáva pokožke pružnosť) a kyseliny hyalurónovej (na hydratáciu). ”

Výsledkom je, pravdepodobne, zvýšenie hladín  v tele, čo vedie k zdravšej a pevnejšej pleti.

NIE JE KOLAGÉN PRÍLIŠ VEĽKÝ, ABY SA ABSORBOVAL DO KREVNÉHO obehu?

„Molekuly sú skutočne príliš veľké na to, aby sa absorbovali do krvi, ale kolagén v kolagénových nápojoch a iných formuláciách je hydrolyzovaný,“ vysvetľuje Tariq Karim, doktorandský pracovník zo Santi London, ktorý spolupracuje s firmou Skinade. To znamená, že molekuly kolagénu boli rozdelené na menšie kúsky, nazývané peptidy, ktoré majú veľmi nízku molekulovú hmotnosť, čo uľahčuje ich absorpciu v čreve./7/

SÚ VŠETKY KOLAGÉNOVÉ NÁPOJE ROVNAKÉ?

„Aby sa kolagénové peptidy vstrebali skôr, ako sa začne tráviaci proces, musia byť v tekutej forme. Musíte užiť 6 ml(6g) kolagénových peptidov denne, aby ste spustili aktivitu fibroblastov v koži./7/

Klinické štúdie

Uskutočnili sa klinické štúdie na ľuďoch o kolagéne? Samozrejme. To však prináša ďalší problém. Mnohé z týchto štúdií uskutočňujú ľudia predávajúci doplnky kolagénu. Existuje zjavná zaujatosť voči zverejňovaniu dobrých výsledkov. Dobrovoľníci užívali denný doplnok obsahujúci 5 gramov hydrolyzovaného kolagénu pochádzajúceho z rybích chrupaviek a tiež množstvo ďalších vitamínov a minerálov. Suchosť, vrásky a hĺbka nasolabiálneho záhybu sa zlepšili po 60 dňoch a hustota kolagénu a pevnosť pokožky sa zlepšili po 12 týždňoch. Väčšina častí štúdie nepoužívala placebo a test publikovala spoločnosť vyrábajúca doplnok. /3/

Ďalšia štúdia sponzorovaná výrobcom Trusted Source, vedená v spolupráci s univerzitou, nechala dobrovoľníkov po dobu ôsmich týždňov užívať buď denný doplnok obsahujúci 2,5 gramu kolagénového peptidu alebo placebo. Došlo k zlepšeniu očných vrások, ako aj obsahu latky v pokožke. Rovnaký doplnok tiež zlepšil pružnosť pokožky po ôsmich týždňoch./5/

Napriklad denná dávka nášho kolagénového produktu je 25 ml, podľa možnosti ju užite ráno. Objem 500 ml postačí na 20 dní.

Ďalšia placebom kontrolovaná štúdia uskutočnená výrobcom zistila, že 10 gramov denného doplnku kolagénového peptidu zlepšilo hydratáciu pokožky po ôsmich týždňoch, zvýšilo to hustotu a znížilo fragmentáciu kolagénu v pokožke po štyroch týždňoch./6/

Aj keď to vyzerá, že doplnky kolagénu sú sľubné a mohli by potenciálne fungovať, dôkazy ani zďaleka nie sú jednoznačné!

Potenciálne riziká doplnku

Vedľajšie účinky kolagénových doplnkov sú zriedkavé. Ak ste tehotná alebo dojčíte, možno budete musieť zatiaľ prerušiť užívanie doplnku kolagénu, pretože nie je k dispozícii dostatočný počet výskumov na vyvodenie záverov o ich bezpečnosti.

Zhrnutie
Užívanie kolagénu je spojené s mnohými zdravotnými výhodami a veľmi málo známymi rizikami.

Doplnky na začiatok môžu zlepšiť zdravie pokožky redukciou vrások a sucha. Mohli by pomôcť zvýšiť svalovú hmotu, zabrániť úbytku kostnej hmoty a zmierniť bolesti kĺbov.

Ľudia uviedli mnoho ďalších výhod kolagénových doplnkov, ale tieto tvrdenia sa príliš nepreskúmali.

Aj keď niekoľko potravín obsahuje kolagén, nie je známe, či kolagén v potravinách ponúka rovnaké výhody ako doplnky.

Kolagénové doplnky sú všeobecne bezpečné, ich použitie je celkom jednoduché a určite stojí za to vyskúšať ich potenciálne výhody.
Kolagén je nevyhnutný pre zachovanie mladosti. Pri pití kolagénu si môžete všimnúť nasledujúce pozitívne účinky:

 • zlepšená elasticita pokožky
 • silnejšie vlasy a nechty
 • menej viditeľné vrásky a jemné linky
 • zdravšie šľachy chrupavky a väzy
 • silnejšie svaly
 • zlepšenie zažívacieho zdravia

Zdroje

/1/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11966688/

/2/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4089350/

/3/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23949208/

/4/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22500661/

/5/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/

/6/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/

/7/https://www.consultingroom.com/treatment/skinade