• Doprava zadarmo nad 40 €

kurkuma

Kurkuma, liek na všetko: ako môže liečiť nevšedné korenie s mnohými liečivými účinkami??

Kurkuma, liek na všetko: ako môže liečiť nevšedné korenie s mnohými liečivými účinkami??

Kurkuma, liek na všetko: ako môže liečiť nevšedné korenie s mnohými liečivými účinkami?? 1024 683 SuperGreens®

Okrem toho, že je kurkuma korenie mimoriadne obľúbeným, V Ázii je považovaná za liečivú rastlinu a je vysoko oceňovaná vďaka údajným protizápalovým, analgetickým a potvrdeným antioxidantom vlastnostiam. Západná medicína tiež študuje pozitívne vlastnosti rastliny na zdravie.

Kurkuma s liečivým účinkom je jednou z neskrývaných prísad v mnohých latte, zmrzlinách a koktejloch (smoothie). Rastlina je prítomná ako súčasť zdravej výživy takmer všade, je tiež mimoriadne populárna vo forme tabliet a práškov. Existujú tvrdenia, podľa ktorých je kurkuma schopná vyliečiť všetky ochorenia a zmierniť chronickú bolesť.

 

Všestranné využitie

Aké má kurkuma účinky? Kurkuma (Curcuma longa) je v Indii súčasťou každodenného života obyvateľov. Nielen preto, že ide o bežnú zložku pri príprave jedál, ale je tiež nevyhnutnou súčasťou tradičného liečiteľstva a náboženských obradov. V ajurvédskej medicíne sa používa už tisíce rokov na liečbu rán a predpokladá sa, že bojuje aj proti infekciám. Veria, že keď sa táto korenina zmieša s mliekom, je vhodná na upokojenie mysle.

Rovnako sa tiež používa vo forme pasty na zafarbenie vstupov do domovov, aby sa zabezpečila dobrý a spokojný život. Je považovaná za prvotriedne korenie a liečivú rastlinu, ktorá sa zaslúžene radí medzi superpotraviny. Vďaka povzbudzujúcemu účinku sa kurkuma latte, ktorá ju obsahuje, na Západe stále častejšie spomína ako alternatíva kávy, takže sa ňou oplatí nahradiť našu rannú kávu. Určite to stojí za vyskúšanie. Kurkuma obsahuje beta-karotén, vitamín C, vlákniny, flavonoidy, vápnik, železo a zinok. Pozostáva zo 100 rôznych zlúčenín, vrátane kurkumínu, ktorý má najväčší prínos pre zdravie.

 

Liečivé účinky kurkumy

Kurkuma, ktorá sa nazýva aj ako indický šafrán, alebo zlaté korenie, sa používa na zmiernenie rôznych stavov: vysoká hladina cholesterolu, senná nádcha, depresia, gingivitída (zápal ďasien), predmenštruačný syndróm,  alebo dokonca kocovina. V ajurvédskej medicíne sa predpokladá, že pôsobí ako antivírusový, antibakteriálny a antiparazitárny prostriedok a už dlho sa používa v prípade liečby cukrovky, bolesti, reumatizmu, osteoartritídy, kožných ochorení, ako napríklad ekzém.

Zatiaľ čo niektoré klinické štúdie ukázali, že kurkumín môže byť skutočne užitočný pri liečbe depresie, sennej nádchy, hyperlipidémie, ulceróznej kolitídy, osteoartritídy a nealkoholickej stukovatenej pečene – steatózy, je ešte príliš skoro na to, aby sa zaujalo jasné stanovisko. Niektoré výskumy potvrdzujú, že kurkuma a kurkumín disponujú skutočne protizápalovými, antioxidačnými, antibakteriálnymi, antivírusovými a antiparazitárnymi účinkami. To sa však preukázalo hlavne počas laboratórnych štúdií, a prínosy predklinického výskumu sa v klinických skúškach v mnohých prípadoch nepozorovali.

 

Proti artritíde

Arthritis Foundation cituje niekoľko štúdií, v ktorých sa uvádza, že kurkuma zmierňuje zápal. Táto protizápalová schopnosť môže pomôcť zastaviť, prípadne zmierniť príznaky artritídy u postihnutých, alebo zabrániť ich zhoršovaniu. Nadácia odporúča, aby pacienti užívali 400 až 600 mg kurkuma tablety trikrát denne na zmiernenie zápalu. Mnohí z nich, vrátane moných lekárov, uvádzajú anekdotickú skúsenosť s kurkumou, ako s analgetikom. Zdá sa, že u pacientov s artritídou funguje rovnako, ako ibuprofen. Aj keď sa zdá, že odporúčania pre dávkovanie sa líšia, účastníci štúdie užívali 800 mg kurkumy denne vo forme kapsúl. Štúdie naznačujú, že má ochranný účinok v prípade rakoviny pankreasu, prostaty a mnohopočetnému myelómu. Hoci na podporu tohto tvrdenia je k dispozícii málo klinických údajov, štúdie naznačujú, že kurkuma môže zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS).

 

Zlepšuje funkcie pečene

V poslednej dobe sa čoraz viac pozornosti venuje antioxidačnému účinku rastliny, ktorý sa javí tak silný, že môže zabrániť poškodeniu pečene spôsobenému toxickými látkami. Toto môže byť dobrá správa pre tých, ktorí užívajú silné lieky z dôvodu cukrovky, alebo iných zdravotných ťažkostí, ktoré vplyvom dlhodobého užívania môžu poškodiť pečeň. Kurkuma sa tiež uplatní aj v rámci kúry na očistu.

 

Relaxačný účinok

Z vyššie uvedeného jednoznačne vyplýva, že kurkuma môže priniesť úľavu v prípade mnohých ochorení. V Indii sa tiež bežne používa na zlepšenie kvality spánku. Zaraďme ho do nášho každodenného rituálu pred spaním, v záujme lepšieho odpočinku. Rastlina zlepšuje náladu, môže pomôcť v prípade depresie a môže znižovať hladinu úzkosti.

 

Podporuje trávenie

Účinky kurkumy sú skutočne rozmanité. Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam môže prispievať k zdravému tráveniu, preto sa táto vlastnosť využíva aj v ajurvédskej medicíne. Aj západná medicína začala skúmať, ako môže rastlina pomôcť pri liečbe zápalu čriev, syndrómu dráždivého čreva, alebo syndrómu presakujúceho čreva a ako ovplyvňuje funkciu žlčníka a pankreasu v pozitívnom smere.

 

 

Kurkuma, alebo kurkumín?

Neexistuje formálny (úradný) konsenzus o tom, či je lepšie užívať kurkumín, alebo doplnok výživy obsahujúci kurkumu. Počas väčšiny štúdií bol použitý extrahovaný výťažok kurkumy s vysokou koncentráciou kurkumínu, alebo výlučne s obsahom kurkumínu samotného.

Podľa lekárov účinnosť kurkumínu môže ovplyvniť skutočnosť, že sa zle absorbuje v črevnom trakte. V Indii sa kurkuma zvyčajne počas varenia mieša s tukom, alebo olejom, čo v istej miere kompenzuje túto skutočnosť. Výrobcovia niektorých doplnkov výživy tiež podnikajú kroky v záujme bio-zúžitkovania kurkumínu, a to tak, že ho kombinujú s inými zložkami. Napríklad sa pridá zlúčenina, nazývaná piperín, ktorá sa nachádza v čiernom korení, a ktorá zvyšuje jeho absorpciu.

 

Môže pomáhať pri chudnutí?

Možno áno. Podľa niektorých štúdií môže kurkumín, hlavná účinná látka kurkumy, zvýšiť chudnutie o 5 percent, pokiaľ sa 800 mg bude užívať spolu s 8 mg piperínu po dobu 30 dní.

 

Aké môže mať kurkuma nežiaduce účinky?

I napriek tomu, že kurkuma podporuje tráviaci systém, pri užívaní vo veľkých množstvách môže spôsobiť podráždenie. Stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny, čo predstavuje istú nevýhodu u pacientov trpiacich žalúdočnými vredmi. Ukazuje sa, že jedlá korenené karí korením môžu pomôcť vyvolať pôrod, a to z toho dôvodu, že kurkuma vyvoláva sťahy maternice. Preto by sa mali tehotné ženy radšej vyhýbať užívaniu kurkuma kapsúl, alebo tabliet. Kurkumín môže interagovať s určitými liekmi, antikoagulantmi, liekmi na riedenie krvi, antacidmi (lieky na neutralizáciu kyseliny), alebo takými prípravkami, ktoré sa používajú počas chemoterapie, alebo na reguláciu krvného tlaku.

 

Je denné užívanie kurkumy bezpečné?

Neexistuje žiadna dlhodobá štúdia, ktorá by preukázala, či je denná konzumácia doplnkov výživy obsahujúcich kurkumu bezpečná. Doterajšie skúsenosti naznačujú, že je bezpečná v prípade nízkych dávok. Vysoké dávky, alebo dlhodobá aplikácia môžu u niektorých osôb spôsobiť tráviace ťažkosti a môžu ovplyvniť účinnosť niektorých liekov.

Zdroje:

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/turmeric-curcumin-benefits-side-effects-types-more/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318405

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19678780/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27561811/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27561811/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3288651/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26051565/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kurkuma_prav%C3%A1