• Doprava zadarmo nad 40 €

Kyselina hyalurónová - magická populárna zlúčenina - používa sa na zdravie pokožky, kĺbov a očí. Rozlúčte sa s vráskami a bolesťami kĺbov

Kyselina hyalurónová – Všetko, čo potrebujete vedieť

Kyselina hyalurónová – Všetko, čo potrebujete vedieť

Kyselina hyalurónová – Všetko, čo potrebujete vedieť 1024 684 SuperGreens®

Kyselina hyalurónová je látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v koži, očiach a kĺboch. Jej primárnou funkciou je zachytávať vodu vo vnútri tkanivových buniek, udržiavať oči vlhké a kĺby lubrikované. Podobne ako kolagén – stala sa senzáciou pre krásu a zdravie.

Kyselina hyalurónová má tiež mnohé medicínske a komerčné využitie. Je k dispozícii v rôznych formách, vrátane:

 • doplnky stravy
 • krémy na tvár
 • séra
 • očné kvapky
 • injekcie

Ako funguje kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová patrí k typu dlhých, komplikovaných reťazcov podobných molekúl nazývaných polyméry. Reťaz má veľa miest, kde sa môžu zachytiť iné chemické zlúčeniny (napríklad voda). To je dôvod, prečo štvrť čajovej lyžičky kyseliny hyalurónovej pojme asi jeden a pol galónu vody, čo z nej robí najlepší polymér – prírodný alebo umelý – na absorbovanie vody (a kľúčovú zložku hydratačných produktov).

Kyselina hyalurónová je skvelá na transport iných molekúl v tele, pretože má veľa priestoru na uchytenie iných molekúl. Má tiež schopnosť pripojiť sa k bunkám, a preto je cielené podávanie liekov pomocou kyseliny hyalurónovej hlavnou témou štúdie.

Reťazcová štruktúra kyseliny hyalurónovej tiež znamená, že môže pôsobiť ako štruktúra skeletu, ktorá umožňuje rast tkanív. Toto je kľúčový krok pri hojaní rán na vašom tele. Vedci našli kyselinu hyalurónovú aj v ľudských embryách a skúmajú, akú úlohu zohráva kyselina hyalurónová pri reprodukcii a vývoji.

Funguje kyselina hyalurónová?

Áno, podľa toho, ako sa používa. Je to všestranná molekula a vedci stále nachádzajú nové a prospešné spôsoby, ako ju využiť. V súčasnosti sa najčastejšie používa na zdravie pokožky, kĺbov a očí. Je to tiež téma stoviek vedeckých štúdií a pokusov po celom svete.

Čo robí kyselina hyalurónová pre pokožku?

Dlhodobé používanie séra s kyselinou hyalurónovou na koži alebo v doplnkoch užívaných ústami môže zlepšiť celkové zdravie pokožky. Je tiež skvelý na zlepšenie celkovej pružnosti a elasticity pokožky (to znamená, že robí vašu pokožku pružnejšou a jemnejšou).

Aké sú výhody kyseliny hyalurónovej?

Výhody

 • proti starnutiu
 • zvlhčujúce
 • hojenie rán
 • proti vráskam
 • zvyšuje elasticitu pokožky
 • môže liečiť ekzém
 • dokáže liečiť začervenanie tváre

Prečo je kyselina hyalurónová taká magická? Pre začiatok môže Kyselina hyalurónová viazať vodu až do 1000-násobku svojej hmotnosti! Inými slovami, funguje ako zvlhčovadlo a zadržiava molekuly vody na povrchu pokožky, aby bola pekná a hydratovaná.

Kedykoľvek hovoríme o pokožke, ktorá je dobre hydratovaná, máme na mysli najmä pokožku, ktorá má veľa vody. Možno ste už počuli termín transepidermálna strata vody ? Toto je vedecký termín na meranie množstva vody vyparenej z pokožky.

Je to efektívne?

S pribúdajúcim vekom sa množstvo kyseliny hyalurónovej, ktoré naše kožné bunky produkujú, začína znižovať a bunková výmena môže byť spomalená – to je čas, keď sa objavujú línie, vrásky a drsná štruktúra. Ak si teda chcete zachovať mladistvý lesk, začlenenie kyseliny hyalurónovej do vašej rutiny starostlivosti o pleť proti starnutiu je určite dobrý nápad. Vedci skúmali, či je kyselina hyalurónová účinná na celý rad použití:

Proti starnutiu

Účinky produktov kyseliny hyalurónovej proti starnutiu sa môžu líšiť od človeka k človeku v závislosti od iných faktorov, ktoré ovplyvňujú pokožku, ako napríklad:

 • genetika
 • výživa
 • fajčenie a konzumácia alkoholu
 • znečistenie
 • vystavenie slnku

V štúdii z roku 2017 výskumníci skúmali účinky doplnkov kyseliny hyalurónovej proti starnutiu u 60 dospelých Japoncov. Vedci náhodne zaradili účastníkov štúdie do skupiny liečenej alebo placebom.

Účastníci, ktorí užívali doplnky kyseliny hyalurónovej, zaznamenali zníženie vrások a zlepšenie stavu pokožky v porovnaní s tými v skupine s placebom. Štúdia však zahŕňala len malú vzorku. Získala tiež financie od spoločnosti, ktorá vyrába doplnky kyseliny hyalurónovej, čo mohlo ovplyvniť výsledky.

Ďalšia malá štúdia zistila, že kyselina hyalurónová môže zlepšiť elasticitu pokožky a znížiť drsnosť pokožky už za 2 až 8 týždňov. V nemeckej štúdii z roku 2016 výskumníci porovnávali účinky proti starnutiu štyroch rôznych krémov na tvár s obsahom kyseliny hyalurónovej. Výskumníci pozorovali zvýšenú tesnosť pokožky a 10–20 % zníženie hĺbky vrások u všetkých 20 účastníkov.

Mnohé kozmetické značky tvrdia, že ich produkty s kyselinou hyalurónovou dokážu zvrátiť známky starnutia. Väčšina voľne predajných produktov však obsahuje molekuly kyseliny hyalurónovej, ktoré sú príliš veľké na to, aby prešli cez vonkajšiu vrstvu kožných buniek, uvádza sa v prehľadovom článku z roku 2015.

Hojenie rán

Kyselina hyalurónová môže pomôcť pri hojení rán tým, že podporuje hydratáciu pokožky. Kyselina hyalurónová podporuje nielen hydratáciu pokožky, ale zohráva kľúčovú úlohu aj pri hojení rán.

Podľa prehľadového článku z roku 2016 kyselina hyalurónová urýchľuje hojenie rán tým, že kontroluje zápal a presmeruje krvné cievy do oblastí poškodenej kože.

V štúdii z toho istého roku výskumníci zistili, že kyselina hyalurónová pomohla rýchlejšiemu hojeniu vredov na diabetickej nohe v porovnaní so štandardnými obväzovými materiálmi.

V štúdii na zvieratách z roku 2019, výskumníci aplikovali na kožné rany biologicky odbúrateľný gél obsahujúci kyselinu hyalurónovú a poloxamér. Gél podporoval hojenie rán tým, že predchádzal bakteriálnym infekciám a zvlhčoval ranu.

Zmiernenie bolesti kĺbov

Synoviálna tekutina lubrikuje a tlmí kĺby. Táto tekutina obsahuje kyselinu hyalurónovú. V priebehu času sa kyselina hyalurónová v synoviálnej tekutine rozkladá, čo prispieva k bolestiam a stuhnutiu kĺbov, tvrdí Nadácia pre artritídu. Z tohto dôvodu niektorí ľudia používali hyalurónové injekcie na liečbu osteoartrózy. Avšak usmernenia z American College of Rheumatology a Arthritis Foundation neodporúčajú ľuďom túto liečbu, pretože neexistuje dostatok dôkazov o tom, že je bezpečné a účinné.

Vedľajšie účinky

Keď sa užíva ústami: Kyselina hyalurónová je pravdepodobne bezpečná, ak sa používa správne. Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie, ale sú zriedkavé.

Pri aplikácii na pokožku: Kyselina hyalurónová je pri správnom používaní pravdepodobne bezpečná. Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie, ale sú zriedkavé.

Zhrnutie

Kyselina hyalurónová je prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke a očiach a premasťuje kĺby.

Tiež hrá kľúčovú úlohu pri hojení rán tým, že kontroluje zápal a presmeruje prietok krvi do poškodeného tkaniva.

Hladiny kyseliny hyalurónovej sa s pribúdajúcim vekom znižujú, čo môže prispievať k fyzickým príznakom starnutia, ako je vznik vrások, ako aj k stavom súvisiacim s vekom, vrátane osteoartritídy.

Hoci je kyselina hyalurónová prítomná v mnohých kozmetických a medicínskych produktoch, jej účinky sa môžu u každého človeka líšiť.

Ľudia si môžu kyselinu hyalurónovú kúpiť v lekárni alebo sa opýtať svojho lekára na lieky obsahujúce túto látku. Niektoré produkty je možné zakúpiť aj online.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5522662/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970829/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4587894/

https://www.woundsresearch.com/article/hyaluronic-acid-inflammation-and-tissue-regeneration