• Doprava zadarmo nad 40 €

petržlen

Na čo môže byť dobrý petržlen? 5 dôvodov, prečo by ste ho mali užívať častejšie!

Na čo môže byť dobrý petržlen? 5 dôvodov, prečo by ste ho mali užívať častejšie!

Na čo môže byť dobrý petržlen? 5 dôvodov, prečo by ste ho mali užívať častejšie! 600 400 SuperGreens®

Hoci sa nám to môže zdať neuveriteľné, petržlen sa pôvodne nepovažoval za koreninu, či rastlinu na ochutenie jedál. Samotná rastlina pochádza zo Stredomoria a zo začiatku nenašla svoje uplatnenie ako prísada jedál a nebola ponúkaná ani pri stolovaní. Starovekí Gréci si ju spájali so smrťou, slúžila ako súčasť pohrebných vencov a zdobili nimi telá zosnulých. Rimania ju zas používali ako ozdobu do vlasov, aby sa tak vyhli opilosti.
Dnes zohráva táto koreňová zelenina hlavnú rolu predovšetkým v našej kuchyni, vo väčšine jedál figuruje petržlenová vňať ako korenie, či chutná a jedlá ozdoba. Málokto však vie, akými pozitívnymi účinkami vplýva aj na naše zdravie.

1. Pre krajšie vlasy a hebkejšiu pokožku

Petržlen predstavuje bohatý zdroj vitamínu C, ktorý je nepostrádateľným prvkom pri tvorbe kolagénu a prispieva k zjednoteniu tónu pleti. Rovnako je účinný pri znižovaní podráždenia pokožky, ktoré môže viesť ku vzniku akné a vyrážok. Podobne aj zinok nachádzajúci sa v petržlene môže byť efektívnou zbraňou v boji proti akné a kožným problémom. Vitamín K pomáha urýchliť hojenie kože, udržuje elasticitu pokožky a znižuje jej začervenanie. Antioxidačné vlastnosti apigenínu v petržlene môžu stimulovať rast vlasov a zachovať tak zdravú korunu krásy.

2. Protirakovinové účinky

Každodenná konzumácia petržlenu môže byť dôležitá aj pri prevencii a liečbe niektorých foriem zhubných ochorení, predovšetkým rakoviny prsníka, prostaty a kože. Podľa nedávnej publikovanej štúdie, existujú 4 spôsoby, ktorými dokáže petržlen zabrániť nádorovým ochoreniam: ako antioxidant pomáha neutralizovať voľné radikály, chráni proti poškodeniu DNA, zabraňuje aktivácii a šíreniu rakovinových buniek v tele. S takýmito prednosťami určite stojí za zváženie, prečo by sa mal stať neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života.

3. Pre zdravé obličky

Petržlen je známy svojimi močopudnými účinkami aj ako prírodné diuretikum, ktoré zvyšuje množstvo tekutiny prechádzajúcej obličkami, čím zabezpečuje ich zdravé fungovanie detoxikačných procesov. Deje sa tak vďaka dvom zložkám: apiolu a myristínu, ktoré sa podieľajú na procese odstraňovania obličkových kameňov. Petržlen môže tiež znížiť hladinu oxalátu vápenatého, ktorá je príčinou vzniku určitých obličkových kameňov. Rovnako priaznivý účinok sa mu pripisuje aj prípade prevencie a liečenia rôznych infekcií močových ciest.

4. Posilňuje imunitný systém

Ako pravá vitamínová bomba pomáha oživiť a posilniť obranné mechanizmy tela a zároveň znižovať škodlivé imunitné reakcie, ktoré môžu viesť k vzniku autoimunitných ochorení, zápalom a alergiám. Vďaka protibakteriálnym a protiplesnovým účinkom chlorofylu poskytuje dodatočnú podporu pre zachovanie stability nášho imunitného systému.

5. Kontroluje príznaky reumatoidnej artritídy

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje bolestivé zápalové procesy v kĺboch, ktoré môžu dokonca spôsobiť aj poškodenie vnútorných orgánov. Vitamín C a beta-karotén obsiahnutý v petržlene pomáhajú vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam zmierniť bolestivý opuch kĺbov. Pravidelná konzumácia petržlenu tiež účinne napomáha zvyšovaniu vylučovania kyseliny močovej a zároveň bráni jej hromadeniu v kĺboch.

Ako sa k nemu môžete dostať?

Teraz si môžete právom klásť otázku, ako sa ku kvalitnému petržlenu a v správnom množstve dostať. Výživový doplnok Green Icon® predstavuje plnohodnotný rastlinný výťažok zo superpotravín, ktorý obsahuje 25 druhov ovocia a zeleniny, medzi nimi aj petržlen. Ako súčasť dennej rutiny prispieva k získaniu a zachovaniu dokonalého zdravia!

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25582089
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25107467
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27019854
https://www.medicalnewstoday.com/articles/284490.php

  • -20% superum c

    Superum C