• Doprava zadarmo nad 40 €

Endometrióza -Hormonálne zmeny vášho menštruačného cyklu ovplyvňujú nesprávne umiestnené tkanivo podobné endometriu, čo spôsobuje, že sa oblasť zapáli a bude bolestivá. To znamená, že tkanivo bude rásť, hrubnúť a rozpadať sa. V priebehu času sa tkanivo, ktoré sa rozpadlo, nemá kam dostať a uviazne vo vašej panve. Endometrióza je chronický stav, ktorý je idiopatický, čo znamená, že sa ešte musí určiť, čo ho spôsobuje. A momentálne nemá liek. K dispozícii sú však účinné liečby, ako sú lieky, hormonálna terapia a chirurgia, ktoré pomáhajú zvládnuť vedľajšie účinky a komplikácie, ako sú bolesti a problémy s plodnosťou. A príznaky endometriózy sa zvyčajne zlepšujú po menopauze.

Endometrióza – ochorenie žien

Endometrióza – ochorenie žien

Endometrióza – ochorenie žien 1024 601 SuperGreens®

Endometrióza je porucha, pri ktorej tkanivo podobné výstelke vašej maternice rastie mimo vašej dutiny maternice. Výstelka vašej maternice sa nazýva endometrium.

Endometrióza sa vyskytuje, keď tkanivo podobné endometriu rastie na vaječníkoch, črevách a tkanivách lemujúcich panvu. Je zriedkavé, že sa tkanivo podobné endometriu rozšíri za oblasť panvy, ale nie je to nemožné. Tkanivo podobné endometriu, ktoré rastie mimo vašej maternice, je známe ako endometriálny implantát.

Hormonálne zmeny vášho menštruačného cyklu ovplyvňujú nesprávne umiestnené tkanivo podobné endometriu, čo spôsobuje, že sa oblasť zapáli a bude bolestivá. To znamená, že tkanivo bude rásť, hrubnúť a rozpadať sa. V priebehu času sa tkanivo, ktoré sa rozpadlo, nemá kam dostať a uviazne vo vašej panve.

Toto tkanivo zachytené v panve môže spôsobiť:

• podráždenie

• tvorba jaziev

• zrasty, pri ktorých tkanivo spája panvové orgány

• silná bolesť v podbrušku, ktorá sa vyskytuje počas menštruačného cyklu

• problémy s plodnosťou

Definícia endometriózy

Endometrióza je bežný gynekologický stav, ktorý postihuje odhadom 2 až 10 percent žien v plodnom veku. Názov tohto stavu pochádza zo slova „endometrium“, čo je tkanivo, ktoré lemuje maternicu.

Počas pravidelného menštruačného cyklu ženy sa toto tkanivo hromadí a ak neotehotnie, vylúči sa z tela. U žien s endometriózou sa vyvíja tkanivo, ktoré vyzerá a pôsobí ako endometriálne tkanivo mimo maternice, zvyčajne na iných reprodukčných orgánoch v panve alebo v brušnej dutine. Každý mesiac toto nesprávne umiestnené tkanivo reaguje na hormonálne zmeny menštruačného cyklu tak, že sa vytvára a rozkladá rovnako ako endometrium, čo vedie k malému krvácaniu vo vnútri panvy. To vedie k zápalu, opuchu a zjazveniu normálneho tkaniva obklopujúceho endometriózne implantáty.

Keď je postihnutý vaječník, krv sa môže usadiť v normálnom ovariálnom tkanive, čím sa vytvorí “krvný pľuzgier” obklopený fibróznou cystou, nazývanou endometrióm.

Príčiny endometriózy

Príčiny endometriózy sú stále neznáme. Jedna teória naznačuje, že počas menštruácie sa časť tkaniva vracia cez vajíčkovody do brucha, čo je akási „obrátená menštruácia“, kde sa prichytáva a rastie. Ďalšia teória naznačuje, že tkanivo endometria sa môže pohybovať a implantovať krvou alebo lymfatickými kanálmi, podobne ako sa šíria rakovinové bunky. Tretia teória naznačuje, že bunky v akomkoľvek mieste sa môžu transformovať na bunky endometria.

Endometrióza sa môže vyskytnúť aj v dôsledku priamej transplantácie — napríklad do brušnej steny po cisárskom reze. Okrem toho sa zdá, že niektoré rodiny môžu mať predisponujúce genetické faktory na ochorenie.

Endometrióza – symptómy

Príznaky endometriózy sú rôzne. Niektorí ľudia pociťujú mierne príznaky, ale iní môžu mať stredne závažné až závažné príznaky. Závažnosť vašej bolesti nenaznačuje stupeň alebo štádium ochorenia. Môžete mať miernu formu ochorenia, no pociťujete mučivú bolesť. Je tiež možné mať ťažkú ​​formu a mať veľmi malé nepohodlie.

Je dôležité poznamenať, že nemusíte pociťovať žiadne príznaky.

Bolesť panvy je najčastejším príznakom endometriózy. Môžete mať aj nasledujúce príznaky:

• bolestivá menštruácia

• kŕče 1 alebo 2 týždne okolo menštruácie

• silné menštruačné krvácanie alebo krvácanie medzi menštruáciami

• neplodnosť

• bolesť pri pohlavnom styku

• nepohodlie pri pohybe čriev

• bolesť dolnej časti chrbta, ktorá sa môže objaviť kedykoľvek počas menštruačného cyklu

Je dôležité, aby ste chodili na pravidelné gynekologické vyšetrenia, ktoré vášmu gynekológovi umožnia sledovať akékoľvek zmeny. Toto je obzvlášť dôležité, ak máte dva alebo viac príznakov.

Liečba endometriózy

Je pochopiteľné, že chcete rýchlu úľavu od bolesti a iných príznakov endometriózy. Tento stav môže spôsobiť problémy vo vašich každodenných činnostiach, ak sa nelieči. Endometrióza sa nedá vyliečiť, ale jej príznaky sa dajú zvládnuť.

K dispozícii sú lekárske a chirurgické možnosti, ktoré vám pomôžu znížiť vaše príznaky a zvládnuť akékoľvek potenciálne komplikácie. Váš lekár môže najskôr vyskúšať konzervatívnu liečbu. Potom môžu odporučiť operáciu, ak sa váš stav nezlepší.

Každý na tieto možnosti liečby reaguje inak. Váš lekár vám pomôže nájsť ten, ktorý vám najlepšie vyhovuje.

Rizikové faktory endometriózy

Zatiaľ čo u každej ženy sa môže vyvinúť endometrióza, zdá sa, že zvýšené riziko ochorenia sú vystavené nasledujúcim ženám:

 • Ženy, ktoré majú prvostupňovú príbuznú (matku, sestru, dcéru) s týmto ochorením
 • Ženy, ktoré rodia prvýkrát po 30. roku života
 • Ženy s abnormálnou maternicou

Endometrióza je chronický stav, ktorý je idiopatický, čo znamená, že sa ešte musí určiť, čo ho spôsobuje. A momentálne nemá liek.

K dispozícii sú však účinné liečby, ako sú lieky, hormonálna terapia a chirurgia, ktoré pomáhajú zvládnuť vedľajšie účinky a komplikácie, ako sú bolesti a problémy s plodnosťou. A príznaky endometriózy sa zvyčajne zlepšujú po menopauze.

Je dôležité, aby ste okamžite kontaktovali svojho lekára, ak máte pocit, že by ste mohli mať endometriózu, aby ste mohli začať proces získania presnej diagnózy a prípadne vytvoriť plán na základe vašej konkrétnej situácie.

Aké sú alternatívne lieky na endometriózu?

Zatiaľ čo endometriózu možno liečiť hormonálnou terapiou, chirurgickým zákrokom a liekmi proti bolesti, je to ťažko liečiteľný stav – a príznaky sa môžu často vrátiť, dokonca aj po operácii. Z tohto dôvodu sa mnohé ženy obracajú na alternatívne lieky na zvládnutie svojich symptómov so zameraním na zmeny životného štýlu, bylinné lieky a „diétu pri endometrióze“.

Čo je to diéta pri endometrióze?

 • Konzumujte viac omega-3 mastných kyselín – Ženy s endometriózou často potrebujú konzumovať vyššie hladiny omega-3 mastných kyselín, aby pomohli znížiť zápal v tele. Pridajte do svojho jedálnička viac divokého aljašského lososa, pstruha, sardinky a ančovičky. Hľadajte špeciálne ryby ulovené vo voľnej prírode. Okrem toho, že jedia viac rýb, niektoré ženy s endometriózou potrebujú dodatočnú suplementáciu omega-3, preto sa poraďte so svojím lekárom o pridaní doplnku rybieho oleja s EPA a DHA.
 • Vyhýbajte sa cukru a iným spracovaným potravinám – Zamerajte sa na pridávanie ovocia, zeleniny, zdravých tukov a celozrnných výrobkov do vašej stravy. Cukor a spracované potraviny zvyšujú zápal v tele, čím zhoršujú symptómy.
 • Vyskúšajte protizápalovú diétu – Keď vylúčite vysoko spracované, mastné a sladké jedlá, nahraďte ich tučnými rybami, bylinkami a koreninami, ktoré bojujú so zápalom (ako kurkuma), fazuľou, orechmi, ovocím a zeleninou. Mnohé z týchto potravín sú tiež nabité antioxidantmi, ktoré dodávajú vášmu telu ďalšiu podporu zdravia.
 • Jedzte menej červeného a spracovaného mäsa – to zahŕňa párky v rožku, slaninu, feferónky, salámy, klobásy a niektoré lahôdky. Namiesto toho skúste ako proteín chudé mäso, ryby a fazuľu.
 • Vyhýbajte sa trans-tukom – zahŕňa tuky, hydrogenované oleje a čiastočne hydrogenované oleje.

Aké bylinky môžem použiť ako alternatívu k endometrióze?

 • Kurkumín – Ako primárna aktívna zložka kurkumy je kurkumín účinným doplnkom. Má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Je ho možno nájsť ako voľnopredajný doplnok.
 • Zázvor – o ktorom je známe, že znižuje závažnosť symptómov súvisiacich s menštruáciou, existujú aj dôkazy naznačujúce, že zázvor môže znížiť bolesť pri endometrióze. Zázvorový čaj je tiež užitočný na zmiernenie nevoľnosti.
 • Harmanček – Štúdie naznačujú, že konzumácia harmančeka môže znížiť symptómy PMS a dokonca spomaliť rast endometriálnych buniek. Navyše, popíjanie harmančekového čaju je samo o sebe upokojujúce.
 • Materina dúška – známa tým, že upokojuje kŕče a zmierňuje menštruačné bolesti, materina dúška tiež zmierňuje pocity úzkosti a podporuje relaxáciu počas intenzívnych menštruačných bolestí.
Akupunktúra

Nedávny prehľad výskumu, ktorý zahŕňal 10 malých štúdií, zistil, že akupunktúra môže znížiť bolesť súvisiacu s endometriózou. Výskum je však obmedzený a nekvalitný.

Na potvrdenie týchto zistení je potrebný ďalší výskum a rozsiahlejšie, kvalitnejšie klinické štúdie.

Zdroje:

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3712662/

ajog.org/article/S0002-9378(19)30002-X/fulltext

healthywomen.org/content/article/endometriosis-and-pregnancy

hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/endometriosis

endometriosis.org/resources/articles/facts-about-endometriosis/