• Doprava zadarmo nad 40 €

Konjak - Používa sa v tradičnej čínskej medicíne. V západnom svete je najznámejší ako doplnok stravy na chudnutie, zvládanie cholesterolu.

Konjak alebo glukomanán – čo to je?

Konjak alebo glukomanán – čo to je?

Konjak alebo glukomanán – čo to je? 800 538 SuperGreens®

Konjak, tiež známy ako glukomanán, je bylina, ktorá rastie v niektorých častiach Ázie. Je známy svojou škrobovou kôrou, hľuzovitou časťou stonky, ktorá rastie pod zemou.  Používa sa na výrobu bohatého zdroja rozpustnej vlákniny.

Konjak sa používa ako náhrada želatíny a na zahustenie alebo pridanie textúry do potravín. Používa sa aj v tradičnej čínskej medicíne. V západnom svete je najznámejší ako doplnok stravy na chudnutie a zvládanie cholesterolu.

Latinský názov rastliny je Amorphophallus. Ľudia to označujú aj ako konjaku, diabolský jazyk, hadia dlaň a ľalia voodoo.

V tomto článku vysvetľujeme potenciálne zdravotné benefity podľa výskumu. Tiež sa pozrieme na to, ako ho užívať a na niektoré riziká, ktoré je potrebné zvážiť predtým, ako ho začnete užívať ako doplnok.

Výhody konjaku

Vysoký obsah vlákniny v konjaku má mnoho zdravotných výhod. Rozpustná vláknina pomáha znižovať hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Strava s vysokým obsahom vlákniny môže tiež pomôcť regulovať pohyby čriev, zabrániť hemoroidom a pomôcť predchádzať divertikulárnej chorobe.

 1. Úprava cukrovky

Výskum naznačuje, že konzumácia zmesi glukomanánu a ženšenu môže viesť k miernemu zlepšeniu liečby diabetu 2.

Jedna recenzia z roku 2015 tiež zistila, že glukomanán spôsobil, že ľudia s cukrovkou menej často jedia potraviny, ktoré by mohli zvýšiť hladinu cukru v krvi. Je to preto, že sa vďaka tomu cítili dlhšie sýte.

 1. Riadenie hmotnosti a chudnutie

Glukomanán vyrobený z konjaku môže byť prospešný pre ľudí, ktorí chcú schudnúť.

Štúdia z roku 2005 zistila, že doplnok rozpustnej vlákniny pomohol ľuďom s nadváhou znížiť telesnú hmotnosť. Účastníci užívali doplnok ako súčasť vyváženej, kaloricky kontrolovanej stravy.

Jedna metaanalýza z roku 2014 však zistila, že použitie glukomananu v porovnaní s placebom na chudnutie neprinieslo žiadny prínos. Vedľajšie účinky vlákninového doplnku tiež zahŕňali abdominálny diskomfort, hnačku a zápchu. Glukomanán môže pomôcť človeku cítiť sa dlhšie sýty tým, že spomaľuje rýchlosť vyprázdňovania tráviaceho systému.

Vedci porovnávali účinky doplnku glukomanánu s účinkami doplnku guarovej gumy. Zistili, že doplnok glukomanánu mierne zvýšil úbytok hmotnosti, zatiaľ čo doplnok guarovej gumy nie.

Iný výskum však zistil, že konjak nepodporoval chudnutie ani výrazne nezmenil zloženie tela, nezmenil pocity hladu alebo plnosti, ani nezlepšil parametre lipidov alebo glukózy v krvi, aj keď sa zdalo, že účastníci doplnok dobre znášajú.

 1. Cholesterol

Vysoký cholesterol zvyšuje riziko srdcových chorôb a mŕtvice. Lekári odporúčajú vo vode rozpustnú vlákninu na podporu zdravej hladiny cholesterolu a regulácie hmotnosti.

Štúdia z roku 2019 na potkanoch s cukrovkou zistila, že podávanie konjac glukomanánu výrazne znížilo hladinu celkového cholesterolu, ako aj lipoproteínu s nízkou hustotou. Toto je známe ako „zlý“ cholesterol.

Štúdia z roku 2017 skúmala, aká dávka glukomanánu by bola potrebná na zlepšenie hladiny cholesterolu. Vedci zistili, že 3 gramy denne sú prospešné.

 1. Zápcha

Užívanie doplnku glukomanánu môže pomôcť regulovať pohyby čriev a zabrániť zápche.

Recenzia z roku 2017 zistila, že užívanie glukomanánu zlepšilo frekvenciu stolice u detí so zápchou. Vedci však tiež zistili, že užívanie glukomanánu nie vždy zlepšilo konzistenciu stolice alebo celkovú úspešnosť liečby.

Štúdia z roku 2018 tiež naznačila, že suplementácia glukomanánom môže zlepšiť symptómy zápchy počas tehotenstva. Glukomanán údajne zvýšil frekvenciu stolice a zlepšil jej konzistenciu.

 1. Zdravá pokožka

Obsah glukomanánu môže tiež pomôcť ľuďom, ktorí chcú zlepšiť zdravie svojej pokožky.

Napríklad štúdia z roku 2013 zistila, že glukomanán môže poskytnúť výhody ako lokálna terapia akné, ako aj zlepšiť celkové zdravie pokožky.

 1. Hojenie rán

Okrem podpory zdravia pokožky môže glukomanán tiež pomôcť telu rýchlejšie hojiť rany.

Jedna štúdia na myšiach z roku 2015 zistila, že doplnky glukomanánu môžu podporiť hojenie rán podporou imunitného systému. Je však potrebný ďalší výskum, aby sa dospelo k záveru, že glukomanán má rovnaký účinok u ľudí.

Aké sú vedľajšie účinky tohto koreňa?

Spomenuli sme, že konjac sa používa ako zahusťovadlo pri varení – to znamená, že po zmiešaní s vodou napučí, čo môže byť nebezpečné, ak ho jete v určitých formách. Začiatkom roku 2000 vydala FDA niekoľko stiahnutí z trhu pre ovocné želé cukríky vyrobené z konjaku kvôli nebezpečenstvu udusenia. Problém bol v tom, že cukríky sa vám v ústach nerozpustili a mohli sa vám zachytiť v krku. Okrem toho nie sú známe žiadne závažné vedľajšie účinky.

Prírodné aktívne činidlo pre kozmetické výrobky, starostlivosť o pleť a tvár

O exotických ingredienciách sa často hovorí, že majú zázračné účinky, aby podporili marketingovú mašinériu. Ale niektoré z nich skutočne majú mimoriadne účinky, ako napríklad konjak, hláskovaný tiež konjac. Aj keď jeho názov môže byť mätúci, japonský koreň konjacu nemá vôbec nič spoločné s brandy, ktorá je tu známa ako „koňak“. Nespôsobuje opitosť, ale ako aktívny prostriedok v kozmetických výrobkoch má množstvo výhod.

Koreň konjacu

Koreň konjacu je hlúbik diablovho jazyka (v Rakúsku sa mu hovorí aj vúdú ľalia). V Japonsku sa používa už viac ako 1500 rokov ako liek určený na predĺženie života ľudí. Či to funguje, ťažko povedať, ale je dobre známy fakt, že jemná múka vyrobená zo sušených hlúb je obzvlášť bohatá na glukomanán, polysacharid, ktorý účinne ukladá vodu a dokáže absorbovať až 50-násobok svojej vlastnej hmotnosti.

Konjak sa používa ako špongia na starostlivosť o pleť

V Japonsku sa múka získaná zo sušených koreňov používa hlavne na výrobu nízkokalorických rezancov (shirataki), zatiaľ čo v našich končinách sa častejšie používa ako špongia, ktorá je v suchom stave extrémne tvrdá, ale ktorá sa pri kontakte s vodou mení na mäkkú umývaciu pomôcku s jemnými pórmi na dôkladné čistenie pokožky. Prirodzená hodnota pH konjaku je zásaditá a neutralizuje nadmernú kyslosť pokožky tváre. Výsledkom je, že citlivá pokožka bude menej podráždená, návaly horúčavy sa znížia a zápaly budú údajne inhibované.

Ako chutí?

Ako každá príchuť, aj chuť rezancov shirataki sa niekomu páči a inému nie. Niektorí ľudia si myslia, že rezance konjak a shirataki majú „rybiacu“ chuť. Pre niektorých je to brnkačka, iní však tvrdia, že ak máte radi ryby, možno sa vám budú páčiť rezance shirataki a ryža.

Zhrnutie

Konjak je rastlina, ktorá sa po stáročia používa v Ázii ako potravina a liek. Výskum ukázal, že vám môže pomôcť v boji proti zápche a pri znižovaní cholesterolu. Je potrebných viac štúdií, ale konjac môže tiež podporovať chudnutie. Najlepším vzorcom na zníženie čísla na váhe je stále zdravá strava a pravidelný pohyb. Ukázalo sa, že hydrolyzáty glukomanánu (GMH) majú pozitívne prebiotické vlastnosti a pri požití majú pozitívny, ale nepriamy vplyv na pokožku.

Výrobky z konjacu môžu mať zdravotné výhody. Môžu napríklad znižovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi, zlepšovať zdravie pokožky a čriev, pomáhať pri hojení rán a podporovať chudnutie.

Ako pri každom neregulovanom doplnku stravy, pred užitím konjacu je najlepšie porozprávať sa s lekárom. Osoba by tiež mala prediskutovať konjak s lekárom predtým, ako ho podá dieťaťu pri zápche alebo iných zdravotných problémoch.

Ľudia by mali vždy konzumovať konjac s vodou, aby zabránili uduseniu.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28429913

http://ajcn.nutrition.org/content/early/2017/03/29/ajcn.116.142158.abstract

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6259526/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28687934

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3892933/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24533610

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212619815000091

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212619815000054

http://article.sapub.org/10.5923.j.ajdv.20130202.02.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15614200

http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/07315724.2008.10719681

 • -20% fitform fibre dietny pripravok

  FitForm Fibre

 • -28% fitform program

  FitForm program