• Doprava zadarmo nad 40 €

Vypadávanie vlasov je bežným príznakom mnohých zdravotných problémov. Prečítajte si článok, kde nájdete: ako s tým bojovať a čo môže pomôcť...

Jesenné vypadávanie vlasov – Čo s tým môžeme urobiť?

Jesenné vypadávanie vlasov – Čo s tým môžeme urobiť?

Jesenné vypadávanie vlasov – Čo s tým môžeme urobiť? 1024 572 SuperGreens®

Letné vlasy sú úžasné. To je čas, keď sa naše vlasy zdajú byť najhustejšie, najlesklejšie a plné života. Keď však na jeseň začnete vidieť vypadávanie vlasov, možno sa pýtate, či by ste sa nemali obávať vážneho problému.

Sezónne vypadávanie vlasov je niečo, čím si prechádzajú takmer všetky ženy a zvyčajne nie je dôvod na obavy. Poďme sa pozrieť na sezónne vypadávanie vlasov a ako zabrániť nadmernému vypadávaniu vlasov v jesenných mesiacoch.

Vypadávanie vlasov postihuje mnoho ľudí, ale má aj niektoré veľmi osobné dôsledky. Človeka môže veľmi znepokojovať, keď si všimne ustupujúcu vlasovú líniu, plešinu alebo oblasť rednúcich vlasov.

Podľa jednej štúdie z roku 2020 má 40 % žien skúsenosť s vypadávaním vlasov vo veku 50 rokov. Podobne sa u 50 % mužov nad 50 rokov môže vyvinúť vypadávanie vlasov podľa vzoru mužského typu.

Keď už človek zistí príčinu vypadávania vlasov, je pravdepodobnejšie, že bude schopný nájsť účinné produkty na rast vlasov.

Sezónne vypadávanie vlasov: Strácate na jeseň viac vlasov?

Vaše vlasové folikuly prechádzajú predvídateľným rastovým cyklom. V ktorýkoľvek daný deň je 90 % vašich folikulov v anagénnej fáze, v štádiu rastu, a asi 10 % v telogénnej fáze, v kľudovom štádiu. Počas tejto fázy odpočinku ľudia zhadzujú svoje úplne vyrastené vlasy, aby vytvorili priestor pre nový rast. Priemerný človek vypadne každý deň 50 až 100 vlasov, no väčšinou si to nikto nevšimne. Zvyčajne je to viditeľné iba vtedy, keď si kefujete vlasy a na vankúši alebo uteráku môže byť niekoľko prameňov.

Keď sa však začnú meniť listy na stromoch, zmení sa aj cyklus rastu vašich vlasov. Počnúc októbrom začína vlasová pokožka vypadávať vlasy oveľa rýchlejšie – asi štyrikrát rýchlejšie. Zatiaľ čo si za normálnych okolností môžete všimnúť uvoľnené pramene len raz za pár dní, je normálne, že vypadávanie vlasov na jeseň je každodennou záležitosťou.

Veda ukázala, že sezónne vypadávanie vlasov je akýmsi „evolučným zvyškom“ po potrebe extra vlasov počas horúceho leta na ochranu pokožky hlavy pred UV žiarením. Keď sa počasie ochladí a slnko je na jeseň menej intenzívne, všetka táto ochrana nie je potrebná až tak veľa, a preto vlasy na jeseň vypadávajú.

Ako zabrániť vypadávanie vlasov na jeseň

Dobre, tak ste si pomysleli: “Na jeseň mi vypadávajú vlasy viac ako zvyčajne.” Predtým, ako urobíte niečo drastické, nezabudnite, že v na jeseň je úplne normálne. Takmer všetky ženy (aj muži, ale menej nápadne) strácajú počas jesenných mesiacov viac vlasov ako kedykoľvek inokedy. Zdá sa, že vypadávanie vlasov 4-násobkom normálnej rýchlosti drasticky zmení váš vzhľad, ale zvyčajne sa váš vlasový cyklus vráti späť do normálu skôr, ako ho uvidí ktokoľvek iný ako vy.

Je však pravdou, že niektorým ženám vypadáva počas jesene viac vlasov ako iným. Tiež môže byť ťažké nechať to trpezlivo opraviť sa. Existujú spôsoby, ako konať. Výživa vlasov počas sezónneho vypadávania vám pomôže zabezpečiť, aby sa vaše vlasy po šiestich týždňoch jesenného vypadávania vlasov vrátili silnejšie ako kedykoľvek predtým.

Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete použiť na minimalizáciu vzhľadu nadmerného vypadávania vlasov na jeseň:

AKO BOJOVAŤ SEZÓNNEMU VYPADÁVANIU VLASOV

Sezónne vypadávanie vlasov sa môže objaviť kedykoľvek, aj keď vás to nikdy predtým nepostihlo. Pomôžte ho spomaliť osvojením si niektorých jednoduchých každodenných návykov. Začnite tým, že budete venovať pozornosť starostlivosti o vlasy, ktorú používate. Vyberte si šampón, ktorý je šetrný k vlasom a pokožke hlavy. Vlasy majte radšej rozpustené, než by ste ich mali zapletené do vrkočov, čo môže spôsobiť, že vlasové vlákno bude krehké. A čo je najdôležitejšie, venujte väčšiu pozornosť svojej strave. Vitamíny a minerály hrajú zásadnú úlohu pri udržiavaní normálneho vlasového cyklu, najmä pokiaľ ide o obnovu buniek matrice vlasovej cibuľky, ktorá sa rýchlo delí. Do vlasovej pokožky sa musí dostať dostatočné množstvo, aby jej poskytli dostatočnú výživu a podporili správny rast vlasov. Pri zmenách ročného obdobia môžu byť výživové doplnky s obsahom vitamínov B, sírnych aminokyselín, zinku, železa a selénu účinným doplnkom proti sezónnemu vypadávaniu vlasov.

Hlboká kondičná liečba na jeseň

Väčšina žien ani nemusí zvažovať hĺbkové kondicionačné procedúry počas týchto nádherných letných mesiacov. Ale na jeseň môže hĺbková kondicionačná rutina popri každodennom kondicionéri skutočne dodať vlasom väčšiu hustotu. Najmä vtedy, keď máte pocit, že vypadávanie uberá z vášho vzhľadu.

Hĺbkové ošetrujúce ošetrenie prenikne do vlasových folikulov a naplní ich vlhkosťou. Navlhčené vlasy sú oveľa menej náchylné na vypadávanie, takže to môže pomôcť minimalizovať množstvo vypadávania počas suchších jesenných mesiacov. Uistite sa, že ste si vybrali ten správny typ kondicionéru pre svoje vlasy a zostaňte v súlade s vašou rutinou.

Vitamíny proti vypadávaniu vlasov

Udržiavanie ideálnej diéty na rast vlasov môže byť ťažké, najmä keď máte pocit, že je to náročný boj počas tých mesiacov sezónneho vypadávania. Pridanie vitamínu na rast vlasov zaisťuje, že podporujete svoje vlasové folikuly zvnútra von a že dostávate presne toľko, koľko potrebujete. Nič viac, nič menej.

Niektoré výskumy tiež priniesli sľubné výsledky pre niektoré zložky používané v produktoch na rast vlasov, ako napríklad:

 • zinok
 • biotín
 • morské bielkoviny
 • cesnakový gél
 • kurkumín
 • kapsaicín
 • kofeín

Čo robí kolagén pre vaše vlasy?

Kolagén môže pomôcť opraviť vaše poškodené vlasy a doplniť vypadávanie vlasov podporou rastu vlasov. Udržuje vaše kučery zdravé a lesklé.

Keď vaše telo začne strácať kolagén v dôsledku veku, kolagénový doplnok môže byť vaším záchrancom.

Tu sú niektoré z hlavných výhod kolagénu pre vlasy:

 1. Kolagén dodáva objem

Výskumná štúdia vykonaná skupinou vedcov v Japonsku zistila, že hladina určitého typu kolagénu v blízkosti vlasových folikulov s pribúdajúcim vekom klesá, čo vedie k vypadávaniu vlasov.

Aminokyselina nazývaná prolín navyše pomáha chrániť vlasy tým, že ich chráni pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Antioxidačné vlastnosti kolagénu teda pomáhajú zväčšiť objem vlasov posilnením vlasových folikulov.

 1. Kolagén robí vaše vlasy lesklými

Ako starnete, vaše vlasy môžu byť krehké a matné. Stáva sa to preto, že pod vlasovými folikulmi sú mazové žľazy, ktoré vylučujú olej, aby vlasy zostali vlhké. Kolagén hrá dôležitú úlohu v celkovom fungovaní celého tohto procesu, výsledkom čoho sú lesklé a lesklé vlasy.

 1. Kolagén udržuje vaše vlasy zdravé

Kolagén drží vašu dermálnu vrstvu a vlasové folikuly pohromade, čo zase udržuje vaše vlasy silné a zdravé. Keď sa produkcia kolagénu v dôsledku starnutia znižuje, vlasový folikul sa stáva krehkým, zatiaľ čo dermálne vrstvy vysychajú, čo vedie k vypadávaniu vlasov.

 1. Kolagén znižuje šedivenie vlasov

Vlasy získavajú svoju prirodzenú farbu z melanínu, pigmentu, ktorý produkujú bunky produkujúce melanín. Ako starneme, bunky produkujúce melanín začnú odumierať, čím vlasy zošednú.

Hoci šedivenie vlasov je do značnej miery riadené génmi, voľné radikály, ktoré sa hromadia zo stresu, nesprávnej stravy a chemických nánosov z farby vlasov a šampónov, môžu ďalej spôsobovať šedivenie vlasov. Je známe, že kolagén má antioxidačné vlastnosti, ktoré negujú šedivenie vlasov od týchto voľných radikálov.

Užívanie multivitamínových doplnkov

Niekoľkoročné štúdie naznačujú, že vitamíny pomáhajú predchádzať vypadávaniu vlasov.

Prehľad v Dermatology and Therapy skúmal úlohu rôznych vitamínov a minerálov pri prevencii vypadávania vlasov. Úloha vitamínov a minerálov pri vypadávaní vlasov zostáva nejasná.

Nedostatok vitamínov však môže byť rizikovým faktorom pre vypadávanie vlasov. Niektoré vitamíny a minerály, ktoré môžu pomôcť, zahŕňajú:

Každý, kto uvažuje o užívaní multivitamínového doplnku, by sa mal najskôr poradiť s lekárom. Najlepšie produkty obsahujú všetky alebo väčšinu odporúčaných denných množstiev každého vitamínu a minerálu v jednej dávke.

Biotín

Rednutie vlasov poukazuje na slabé vlasy a to znamená, že pravdepodobne skončíte s väčším vypadávaním vlasov, čo bude mať za následok ďalšie rednutie. Biotín alebo vitamín B je jedným z najlepších vitamínov, pokiaľ ide o vaše vlasy.

Keď vám chýba biotín, vaše telo nie je schopné vytvoriť dostatok červených krviniek, a preto cez pokožku hlavy prechádza menej kyslíka. V dôsledku toho nie je vaša pokožka hlavy správne vyživovaná a dochádza k vypadávaniu vlasov.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov

Môžete dodržiavať niekoľko tipov na hygienu vlasov, aby ste znížili pravdepodobnosť vypadávania vlasov.

Vyhnite sa účesom, ktoré ťahajú vlasy

Vlasy sú flexibilné, ale výskum ukazuje, že vaše vlasy môžu byť natiahnuté len toľko, než sa natrvalo poškodia. Účesy, ako sú kučery, pevné vrkoče a chvosty, vám môžu vlasy odtrhnúť od pokožky hlavy a časom uvoľniť spojenie medzi vašimi vlasmi a pokožkou hlavy.

Vyhnite sa vysokoteplotným nástrojom na úpravu vlasov

Použitie tepla na úpravu vlasov zanecháva vlasový folikul dehydratovaný a náchylný na poškodenie. Sušiče vlasov, žehličky na vlasy a kulmy môžu časom poškodiť vaše vlasy.

Vlasy chemicky neošetrujte ani nefarbite

Chemikálie na ošetrenie vlasov spôsobujú náhle a neodvolateľné poškodenie vlasových folikulov. Ak máte obavy z vypadávania vlasov, obmedzte používanie farieb, melírov, peroxidových kúry a trvalej.

Používajte šampón, ktorý je jemný a vhodný pre vaše vlasy

Účelom šampónu je vyčistiť vlasy od nečistôt a prebytočného mazu. Ale veľa komerčných šampónov obsahuje drsné zložky.

Záver

Vypadávanie vlasov je bežným príznakom mnohých zdravotných problémov. Pre mnohých ľudí, ktorí trpia vypadávaním vlasov, existujú procedúry, ktoré zastavia vypadávanie vlasov a dokonca vám pomôžu obnoviť časť vlasov. Domáce lieky, zmeny životného štýlu a stravovania a voľnopredajné lieky môžu zlepšiť vzhľad rednúcich vlasov.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7413422/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/

10.5826/dpc.0701a01

https://www.japantimes.co.jp/news/2016/02/05/national/science-health/age-linked-hair-loss-caused-disappearing-collagen-researchers-say/

 • Hydrolyzovaný rybí kolagén 10000 mg

 • Hair Skin Nails vitamin

  Vitamín s kolagénom pre vlasy, pokožku a nechty

 • Woman tekutý multivitamín pre ženy