• Doprava zadarmo nad 40 €

Je dokázané, že Diosmín zlepšuje tonus a zdravie žíl, zmierňuje opuchy lýtok a členkov, zmierňuje bolesť a únavu nôh a dokonca zmierňuje príznaky syndrómu nepokojných nôh.

Diosmín- Prínosy pre naše zdravie

Diosmín- Prínosy pre naše zdravie

Diosmín- Prínosy pre naše zdravie 1024 683 SuperGreens®

Účinky Diosmínu- Zlúčeniny nachádzajúcej sa v citrusových plodoch, ktorá môže mať liečivé vlastnosti

Aj keď je známe, že sú pomaranče, citróny a ďalšie citrusové plody vynikajúcim zdrojom vitamínu C, obsahujú aj Diosmín, ktorý patrí medzi flavonoidy– má antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Často sa nazýva flebotonikum, trieda terapeutických látok používaných na zlepšenie zdravia žíl. Tiež sa hovorí, že zvyšuje zdravie iných typov krvných ciev. Prvýkrát sa terapeuticky začal používať v 60. rokoch 20. storočia a je široko dostupný vo forme doplnkov výživy. V mnohých prípadoch sa užíva v kombinácii s hesperidínom, ďalším flavonoidom z citrusových plodov.

Bol prvýkrát izolovaný z rastliny figwort -krtičník(Scrophularia nodosa L.) v roku 1925 a od roku 1969 sa používa ako prírodná terapia na liečbu rôznych stavov, ako sú hemoroidy, kŕčové žily, venózna nedostatočnosť, vredy na nohách a ďalšie problémy s krvným obehom.

 • Predpokladá sa, že pomáha znižovať zápal a obnovovať normálny prietok krvi u ľudí so žilovou nedostatočnosťou, čo je stav, pri ktorom je prietok krvi narušený a krvný obeh nefunguje ako má.
 • Dnes je všeobecne získavaný z iného flavonoidu nazývaného hesperidín, ktorý sa tiež nachádza v citrusových plodoch – najmä v pomarančových kôrach.
 • Často sakombinuje s mikronizovanou purifikovanou flavonoidovou frakciou (MPFF), skupinou flavonoidov, ktorá zahŕňa disomentín, hesperidín, linarín a izorhoifolín .
 • Tento doplnok je k dispozícii na predaj v USA, Kanade a niektorých európskych krajinách.

Výhody a použitie

Diosmín sa najbežnejšie používa na liečbu porúch krvných ciev, ako sú hemoroidy a chronická žilová nedostatočnosť (CVI). Hemoroidy sú opuchnuté žily nachádzajúce sa v blízkosti konečníka, zatiaľ čo CVI sa týka opuchnutých, blokovaných žíl v nohách.

Ľudia môžu užívať túto látku aj na iné poruchy krvných ciev, vrátane kŕčových žíl, krvných zrazenín, krvácania do sietnice (krvácanie do sietnice oka), vredov na nohách a žíl (pomalý prietok krvi v nohách).

Výskum naznačuje, že táto zlúčenina môže znižovať zápal v žilách a tým zlepšovať prietok krvi .

Hemoroidy

Početné štúdie naznačujú, že pomáha liečiť vnútorné a vonkajšie hemoroidy.

V prehľade 24 štúdií na viac ako 2 300 ľuďoch rastlinné flavonoidy, ako je diosmín, znižovali svrbenie spojené s hemoroidmi, krvácanie, výtok a ďalšie príznaky hemoroidov.

Ďalšie štúdie odhaľujú podobné zlepšenie symptómov hemoroidov. Ďalej sa ukázalo, že skracuje čas na zotavenie po hemoroidektómii alebo chirurgickom odstránení hemoroidov.

Aj keď sú tieto výsledky sľubné, väčšina zlepšení sa pozoruje u ľudí v počiatočných štádiách ochorenia hemoroidmi. Celkovo nemusia byť také účinné ako iné liečby hemoroidmi.

Chronické žilové ochorenie

Chronické žilové ochorenie (CVD-Chronic venous disease ) je zastrešujúci pojem pre stavy súvisiace so slabými alebo chorými žilami. Patria sem CVI-chronic venous insufficiency, kŕčové žily, pavúčie žily, vredy na nohách a flebitída – stav, pri ktorom dochádza k opuchu žíl na nohách.

V prehľade 10 štúdií z roku 2012 sa dospelo k záveru, že mierny dôkaz podporuje použitie (Diosmínu) na zlepšenie symptómov CVD, ako sú vredy na nohách, opuchy, kŕčové žily, ťažké nohy, pocity brnenia, všeobecná kvalita života a hodnotenie subjektívnej bolesti. /1/

Revízia z roku 2016 a metaanalýza z roku 2018 tieto zistenia podporili. Ďalej preukázali zníženú ťažkosťou nôh, opuchom, kŕčmi a syndrómom nepokojných nôh.

Aj keď môže zmierniť príznaky týchto ochorení, je lepšie porozprávať sa s lekárom skôr, ako si ho doplníte.

Alternatívne liečenie, ktoré funguje

Chirurgické lieky sú drahé. Kompresívne obväzy je namáhavé nanášať a meniť. Ešte horšie je, že môžu poškodiť tkanivo okolo vredov, ktoré sa pomaly snažia liečiť.

Z týchto dôvodov sa lekári čoraz viac pozerajú na flebotoniku ako na osvedčený účinný a bezpečný spôsob liečby chronickej žilovej nedostatočnosti. Flebotonika sú lieky alebo živiny určené na zlepšenie zdravia žíl.

Z rôznych flebotoník bol označený ako obzvlášť užitočný pri liečbe chronických žilových ochorení.

Zmierňuje pocity bolesti, opuchu, napätia a ťažkosti v nohách spojené s chronickým žilovým ochorením. Pokiaľ ide o posilnenie tónu rozšírených slabých kŕčových žíl, pomáha zvyšovať vaskulárny tonus na periférnych sympatických nervových zakončeniach.  V jednej štúdii uskutočnenej na izolovanej žile potkana zvýšil  silu kontrakcií z 26,3% maximálnej možnej odpovede na 78,9% ./2/

V roku 2010 tím českých vedcov zverejnil výsledky štúdie uskutočnenej v 27 centrách, do ktorej bolo zapojených 215 pacientov. Do dvoch mesiacov od začiatku používania diosmínového režimu boli účastníci príjemne prekvapení, keď videli, že sa ich obvod členka a lýtka zmenšil o viac ako pol centimetra. Celkový objem nôh sa znížil v priemere o 78 kubických centimetrov.

Na otázku týkajúcu sa zlepšenia celkovej kvality života a spokojnosti s liečbou 93,5% zúčastnených lekárov odpovedalo, že liečbu Diosmínom považujú za dobrú až vynikajúcu. Na dotaz pacientov odpovedalo 91%, že sú spokojní alebo veľmi spokojní, a 82% sa rozhodlo pokračovať v užívaní aj po ukončení štúdie. Okrem samostatnej liečby môže dopĺňať aj inú liečbu chronického žilového ochorenia. Užíva sa pred a po operácii kŕčových žíl. Môže znížiť bolesť a podkožné krvácanie spojené s chirurgickým zákrokom.  Taktiež sa osvedčil ako užitočná pomôcka pri liečbe vredov pomocou kompresívnych obväzov.

Syndróm nepokojných nôh a Diosmín

Pre primárnu formu syndrómu nepokojných nôh (RLS-restless leg syndrome) sa objavilo len málo liekov. RLS sa vyznačuje ohromným nutkaním hýbať nohami v dôsledku nepríjemných pocitov, ako sú  ťahanie, svrbenie, brnenie, pálenie, bolesť alebo elektrizovanie. Syndróm nepokojných nôh možno klasifikovať ako primárny, čo znamená, že príčina je neznámeho pôvodu (idiopatická) alebo sekundárny, čo znamená, že príznaky sú dôsledkom niektorých ďalších stavov, ako je chronické žilové ochorenie, poškodenie nervov, tehotenstvo, anémia a reumatoidná artritída.  Vedci to pripisujú poruchám spánku,, poruchy nálady, problém spojený s ochorením obličiek a poruchy centrálneho nervového systému. Žiadna z týchto hypotetických príčin však neviedla k veľkej úľave. Naopak; mnohé z farmakologických liečebných postupov predpísaných pre syndróm nepokojných nôh tento problém ešte zhoršili, pretože u pacienta sa vyskytli ďalšie vedľajšie účinky.

Jednou z foriem syndrómu nepokojných nôh sa javí byť sekundárny vývoj žilových chorôb. V štúdii z roku 2007 publikovanej vo Flebológii vedci zistili, že 36% pacientov trpiacich chronickým ochorením žíl malo tiež syndróm nepokojných nôh. V porovnaní s tým mala kontrolná populácia iba 19% výskyt syndrómu nepokojných nôh. Je zaujímavé, že keď sa podrobnejšie skúmali účastníci kontroly, ktorí vykazovali pozitívne príznaky syndrómu nepokojných nôh, vedci zistili, že 91% z nich malo mierne príznaky venóznych problémov.

Na rozdiel od slabých výsledkov liečby primárnym syndrómom nepokojných nôh ponúka liečba syndrómu sekundárnych nepokojných nôh oveľa prísľubnejšie. Údaje tiež ukazujú, že zmiernením príznakov chronického žilového ochorenia sa vylúči aj sekundárny syndróm nepokojných nôh. V jednej štúdii účastníci so syndrómom nepokojných nôh, ktorí boli liečení na chronické žilové ochorenie, hlásili 36% zvýšenie kvality spánku a 67% zníženie závažnosti príznakov. 22 V štúdii z roku 2010 zažili nielen pacienti s chronickým žilovým ochorením úľavu od problémov so žilami užívaním diosmínu, ale vedci tiež dokumentovali 60% pokles syndrómu nepokojných nôh.

Bolesť chrbta

V jednej štúdii 300 ľudí zaznamenalo mierne zlepšenie bolesti chrbta po užití 900 mg diosmínu 3-krát denne počas 2 týždňov, po ktorých nasledovala rovnaká dávka dvakrát denne počas 2 týždňov, potom udržiavacia dávka 450 mg dvakrát denne počas 1 mesiaca.

V porovnaní s kontrolnou skupinou užívajúcou manitol a dexametazón však nebol účinnejší pri znižovaní subjektívnej bolesti chrbta.

Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či pomáha bolesti chrbta v porovnaní s zavedenejšou liečbou.

Ostatné podmienky

Niektorí ľudia ho užívajú na iné ochorenia, ako je lymfedém (opuch lymfatického systému), varikokéla (bolesť a zväčšenie žíl v miešku), menšie krvácanie, bolesť panvy a ružovka.

Je to známa protizápalová zlúčenina a môže pôsobiť pri liečbe niektorých z týchto zápalových a obehových porúch.

Aj keď malé štúdie preukázali pozitívne výsledky pri liečbe príznakov lymfedému, varikokély, menšieho krvácania z nosa a bolesti panvy, sú potrebné rozsiahlejšie štúdie, aby bolo možné prijať všeobecné odporúčania.

Vedľajšie účinky a preventívne opatrenia

Táto látka je všeobecne považovaná za bezpečný voľnopredajný doplnok.

Aj keď sú vedľajšie účinky Diosmínu zriedkavé, zahŕňajú bolesť žalúdka, hnačky, bolesti hlavy, závraty, kožné vyrážky, žihľavku, bolesti svalov a – v závažných prípadoch – nepravidelný srdcový rytmus.

Ak sa u Vás po užití Diosmínu vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky, prestaňte ich používať a porozprávajte sa so svojím lekárom. Ak pocítite silnú bolesť, silnú hnačku (10 alebo viac riedkej stolice za 24 hodín) alebo nepravidelný srdcový rytmus, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Pre dobré zdravie je dôležité mať pestrú stravu bohatú na antioxidanty, vitamímy, ovocie a zeleninu.

Interakcie

Môže interagovať s nasledujúcimi liekmi:

 • antikoagulanciá (ako je warfarín)
 • antikonvulzíva (ako je karbamazepín a fenytoín / dilantín)
 • antihistaminiká (napríklad Allegra)
 • svalové relaxanciá (ako je chlórzoxazón)
 • nesteroidné protizápalové lieky (napríklad Voltaren, Motrin, Advil a Aleve)
 • acetaminofén (napríklad tylenol)

Môže inhibovať rôzne pečeňové enzýmy zodpovedné za metabolizáciu vyššie uvedených liekov. To môže viesť k tomu, že Vaše lieky nebudú efektívne účinkovať a môžu byť nebezpečné pre ľudí s poruchami krvácania, pretože bránia správnemu zrážaniu krvi.

Mohol by tiež interagovať s určitými bylinnými doplnkami, ako je Senovka Grécka, Rimbaba obyčajná, Cesnak, Zázvor, Ginkgo, Ženšen a Kurkuma, z dôvodu ich účasti na zriedení krvi.

Ak užívate niektorý z týchto liekov alebo doplnkov, pred vyskúšaním Diosmínu sa porozprávajte so svojím lekárom.

Tehotenstvo a dojčenie: O použití Diosmínu počas tehotenstva a dojčenia nie je dostatok informácií. Radšej sa vyhnite jeho použitiu.

Poruchy krvácania: Mohol zhoršiť poruchy krvácania. Ak máte poruchu krvácania, nepoužívajte ho.

Zhrnutie

Pacienti trpiaci chronickou žilovou nedostatočnosťou môžu nájsť úľavu v prírodnej látke Diosmín.

Je dokázané, že zlepšuje tonus a zdravie žíl, zmierňuje opuchy lýtok a členkov, zmierňuje bolesť a únavu nôh a dokonca zmierňuje príznaky syndrómu nepokojných nôh. Mnoho odborníkov na zdravie ho považuje za jedinú účinnú liečbu mnohých príznakov spojených s problémami s dolným obehom. Predbežný výskum navyše naznačuje, že môže tiež pomôcť v boji proti cukrovke a určitým typom rakoviny, znížiť riziko neurologických chorôb, pomôcť pri problémoch reprodukčného zdravia žien a zabrániť opuchom (lymfodémom) a chromozomálnym poškodeniam spojeným s liečbou žiarením.

Diosmín však môže byť kontraindikovaný, ak užívate warfarín alebo iné antikoagulanciá. Ak užívate akékoľvek lieky na zriedenie krvi, pred použitím sa poraďte so svojím lekárom.

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6136498/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22895941/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18239868/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28211296/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8032624/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29119110/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16043793/

https://www.lifeextension.com/magazine/2012/5/reducing-dangerous-varicose-veins-phlebotonics

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30343411/

 • lymph aktív 2.0

  Lymph Aktív 2.0

 • -15% sada pekné nohy

  Sada Pekné nohy

 • Venoflavin

Nápásala Andrea K. 4/05/2021