• Doprava zadarmo nad 40 €

Pagaštan Konský - Extrakt z Pagaštan Konský má silné protizápalové vlastnosti a môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal spôsobený chronickou žilovou nedostatočnosťou (CVI).

Pagaštan Konský- na pekné nohy, krv

Pagaštan Konský- na pekné nohy, krv

Pagaštan Konský- na pekné nohy, krv 1024 683 SuperGreens®

Pagaštan Konský alebo Aesculus hippocastanum je strom pôvodom z Balkánskeho polostrova.

Extrakt zo semena pagaštanu konského je populárny doplnok výživy, ktorý sa bežne používa na zlepšenie zdravia žíl, zníženie zápalu a lepší krvný obeh.

Hlavnou aktívnou zložkou extraktu z Pagaštanu Konského je aescín, ktorý bol študovaný kvôli mnohým prínosom pre zdravie.

Pagaštan Konský je rastlina. Jej semená, kôra, kvety a listy sa používajú na výrobu liekov. Konský gaštan obsahuje významné množstvo jedu nazývaného eskulín a pri konzumácii v surovom stave môže spôsobiť smrť.

Semená a listy Pagaštanu konského sa používajú na liečbu kŕčových žíl, hemoroidov a opuchnutých žíl (flebitída).

Semeno sa používa na hnačky, horúčky a zväčšenú prostatu.

Semená konského gaštanu možno spracovať tak, aby sa účinné látky oddelili a skoncentrovali. Výsledný „extrakt“ sa používa na liečbu problému s krvným obehom, ktorý sa nazýva chronická žilová nedostatočnosť.

List z pagaštanu konského sa používa na ekzémy, menštruačné bolesti, opuchy mäkkých tkanív po zlomeninách, kašeľ, artritídu a bolesti kĺbov.

Kôra sa používa pri malárii a úplavici.

Ako to funguje Pagaštan Konský?

Pagaštan Konský obsahuje látku, ktorá zriedi krv. Tiež to sťažuje únik tekutín zo žíl a kapilár a mierne podporuje vylučovanie tekutín močom, aby sa zabránilo zadržiavaniu vody.

Tu je 7 zdravotných výhod extraktu z Pagaštanu Konského.

 1. Môže zmierniť príznaky chronickej žilovej nedostatočnosti

Chronická žilová nedostatočnosť (CVI-chronic venous insufficiency) je zdravotný stav charakterizovaný zlým prietokom krvi v žilách nôh.

Medzi príznaky môžu patriť :

 • edém alebo opuch nôh
 • bolesť alebo kŕče v nohách
 • svrbiace nohy
 • kŕčové žily alebo zväčšené skrútené žily
 • vredy na nohách
 • slabosť v nohách

Bežnou liečbou je kompresívna terapia alebo pančuchy, ktoré môžu zvýšiť prietok krvi v nohách. Zlúčenina aescin v Pagaštane Konskom má mnoho liečivých vlastností, ktoré by mohli byť užitočné pri liečbe CVI. Napríklad môže zvýšiť prietok krvi vo Vašich žilách.

V prehľade 19 štúdií 9 štúdií zistilo, že denné dávky 600 mg extraktu z Pagaštanu Konského obsahujúceho 50 mg aescínu užívané po dobu až 8 týždňov znižovali príznaky CVI vrátane bolesti nôh, opuchov a svrbenia nôh./1/

Jedna štúdia v skutočnosti poznamenala, že extrakt z pagaštanu konského bol pri znižovaní opuchov a objemu nôh rovnako účinný ako kompresná terapia. /2/

Tieto štúdie ukazujú, že extrakt z tejto rastliny by mohol byť efektívny pri krátkodobom liečení CVI, je však potrebný ďalší výskum na stanovenie jeho dlhodobých účinkov.

Ako fungujú žily v nohách

Tepny dodávajú okysličenú krv zo srdca do zvyšku tela. Sieť žíl vracia do Vášho srdca odkysličenú krv, ktorá ju posiela do Vašich pľúc, aby zachytila ​​viac kyslíka. Vaše nohy majú tri typy žíl, ktoré spolupracujú na pumpovaní krvi „do kopca“ proti gravitácii, aby sa dostala späť do srdca. Povrchové žily ležia tesne pri pokožke.

Máte tiež perforujúce žily, ktoré spájajú povrchové žily s hlbokými žilami. Vaše hlboké žily ležia v skupinách svalov a sú hlavnými pracovnými koňmi, ktoré pumpujú krv späť do srdca. Prietok krvi smerom hore je poháňaný tlakom v systéme (tlakový faktor), svalovými kontrakciami (masážny faktor) a chlopňami, ktoré bránia tomu, aby sa krv, ktorá sa pohybuje hore, vrátila späť (faktor spätného toku). Ďalším problémom je štrukturálna integrita samotných žíl a chlopní.

Vaše žily sú oveľa tenšie ako tepny, pretože krv, ktorá nimi preteká, je pod oveľa menším tlakom. Ako starnete, žily strácajú elasticitu, čo spôsobí ich príliš ľahké roztiahnutie (ako napríklad pokožka, ktorá je zvráskavená alebo už nie je tak elastická). Žily tiež vytvárajú malé medzery vo svojej štruktúre a príliš ľahko unikajú tekutiny. To vytvára tendenciu k hromadeniu tekutín a tlaku v nohách (indikované čiarami ponožiek alebo zreteľne opuchnutými členkami alebo dolnými končatinami). Ak nemáte dostatok svalovej zdatnosti alebo aktivity, potom masážny faktor nefunguje správne, čo je súčasť dôvodu, že sa krv pohybuje nahor, čo opäť spôsobuje tlak na dolnú časť nohy a tendenciu zvyšovať celkový krvný tlak. Okrem toho môžu ventily zabraňujúce spätnému toku v žilách stratiť kondíciu, čo znamená, že sa úplne nezatvárajú a krv má tendenciu unikať späť z kopca.

 1. Môže liečiť kŕčové žily

Kŕčové žily sú opuchnuté, vypuklé žily, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v nohách a môžu byť spôsobené CVI.

Extrakt zo semien konského gaštanu môže zlepšiť žilový tonus zlepšením prietoku krvi v nohách. Okrem toho môže pomôcť znížiť opuch nôh a bolesť spojenú s kŕčovými žilami .

V 8-týždňovej štúdii malo 58% účastníkov, ktorí užívali tablety s extraktom zo semien Konského Gaštanu, obsahujúce 20 mg aescínu trikrát denne a 2% aescínový gél topicky dvakrát denne, znížené príznaky kŕčových žíl, ako sú bolesti nôh, opuchy, ťažkosti a zmena farby. /3/

 1. Má silné protizápalové vlastnosti

Zápal môže spôsobiť nadmerné hromadenie tekutín vo Vašich tkanivách, čo môže viesť k zadržiavaniu tekutín a opuchom.

Aescín je súčasťou extraktu z Pagaštanu Konského s protizápalovými vlastnosťami. Zistilo sa, že zmierňuje zápal spojený s úrazom, venóznou nedostatočnosťou a opuchom. V prehľade 17 štúdií sa zistilo, že extrakt zo semien by mohol pomôcť znížiť zápal a opuchy nôh a chodidiel súvisiace s CVI. /4/

Štúdie navyše preukázali, že použitie topickej masti s obsahom aescínu môže znížiť zápal a opuch po úrazoch, operáciách a športových úrazoch. /5/

Táto masť ale obsahovala aj ďalšie protizápalové látky, takže nebolo jasné, či samotný aescín bude mať rovnaké účinky.

 1. Môže zmierniť hemoroidy

Hemoroidy sú bežné zdravotné ťažkosti charakterizované opuchom žíl okolo konečníka.

Príznaky sú nepríjemné a môžu zahŕňať svrbenie, podráždenie, bolesť a krvácanie z konečníka.

Protizápalové vlastnosti extraktu zo semien môžu pomôcť zmierniť príznaky hemoroidov znížením zápalu a opuchu postihnutých žíl./5/

Výskum v tejto oblasti je stále obmedzený a sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré by potvrdili potenciálne výhody extraktu pre liečbu hemoroidov.

 1. Pagaštan Konský (aesculus hippocastanum) má antioxidačné vlastnosti

Extrakt zo semien Konského Gaštanu obsahuje silné antioxidanty – zlúčeniny, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek nestabilnými molekulami nazývanými voľné radikály. Príliš veľa voľných radikálov môže viesť k zápalu a poškodeniu buniek .

Extrakt zo semien je bohatý na flavonoidové zlúčeniny vrátane kvercetínu a kaempferolu, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti. Štúdia  skúmala, že aj aescín, aj extrakt zo semien má antioxidačné vlastnosti. Štúdia skúmala, že aescín aj extrakt zo semien Gaštanu Konského majú antioxidačné vlastnosti, ale že extrakt zo semien mal väčšie účinky ako samotný aescín. Môže to byť spôsobené synergickým účinkom zložiek v extrakte. /6/

 1. Obsahuje zlúčeniny bojujúce proti rakovine

Okrem silných protizápalových vlastností ukazujú štúdie aj to, že aescín má protirakovinové účinky.

Tieto štúdie zistili, že aescín môže významne znížiť rast nádorových buniek pri určitých druhoch rakoviny, ako je rakovina pečene, leukémia a mnohopočetný myelóm. /7/

Štúdie navyše pozorovali, že aescín môže spôsobiť bunkovú smrť v rakovinových bunkách, ako je rakovina pankreasu a rakovina pľúc. /8/

Tieto štúdie používali koncentrované množstvo aescínu a nie je jasné, či by množstvo nájdené v extrakte zo semien pagaštanu konského malo rovnaké účinky. Pred prijatím jednoznačných záverov je v tejto oblasti potrebných viac ľudských štúdií.

 1. Môže pomôcť pri mužskej neplodnosti

Jednou z príčin mužskej neplodnosti je varikokéla alebo opuch žíl v blízkosti semenníkov.

Protizápalové vlastnosti aescínu – zlúčeniny z Pagaštanu Konského – môžu z neho urobiť účinnú liečbu neplodnosti súvisiacej s varikokélou .

Dvojmesačná štúdia na viac ako 100 mužoch s neplodnosťou spojenou s varikokélami zistila, že užívanie 30 mg aescínu každých 12 hodín zlepšilo hustotu spermií, pohyblivosť spermií a kvalitu spermií. Okrem toho veľkosť varikokély klesala s príjmom aescínu /9/.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Aj keď sa použitie extraktu zo semien všeobecne považuje za bezpečné, mali by ste si uvedomiť určité bezpečnostné obavy a vedľajšie účinky.

Nespracované semená obsahujú zlúčeninu zvanú eskulín, ktorú Úrad pre kontrolu potravín a liečiv považuje za nebezpečnú na požitie. Medzi príznaky otravy patria depresia, svalové zášklby, paralýza, kóma a smrť. Z tohto dôvodu sa vyhýbajte konzumácii nespracovaných semien Pagaštanu Konského. Hlásené vedľajšie účinky extraktu zo semien sú mierne a zahŕňajú problémy s trávením, žalúdočnú nevoľnosť, závraty, bolesti hlavy a svrbenie. Ďalej sa vyskytli správy o alergických reakciách pri aplikácii extraktu z pagaštanu konského na pokožku .

Navyše, extrakt z gaštanu konského môže interagovať s nasledujúcimi liekmi:

 • Riedidlá krvi. Mohol by spomaliť zrážanie krvi a zvýšiť účinky liekov na zriedenie krvi, ako je Coumadin.
 • Inzulín alebo perorálny liek na cukrovku. Konský gaštan môže znížiť hladinu cukru v krvi a spôsobiť príliš nízke hladiny, ak sa užívajú spolu s liekmi na cukrovku.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Pagaštan Konský môže znížiť absorpciu NSAID, čo sú lieky používané na liečbu zápalu.
 • Lítium.  Je možný močopudný účinok, ktorý by mohol spomaliť, ako rýchlo telo spracuje lítium, liek používaný na liečbu psychiatrických porúch.
 • Ľudia s ochorením obličiek alebo pečene by navyše nemali brať Pagaštan Konský, pretože by to mohlo zhoršiť príznaky ich ochorenia.
 • Odporúčanie pre výťažok z Gaštanu Konského v tehotenstve a pri dojčení. Obmedzené údaje nenaznačujú známe riziko.

Z týchto dôvodov sa vždy predtým, ako začnete užívať extrakt z Pagaštanu, poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti – najmä ak máte zdravotné ťažkosti alebo v súčasnosti užívate lieky.

Dávkovanie

Nájdete ho v obchodoch a online vo forme kapsúl, tabliet, tekutých kvapiek, éterického oleja a krému.

Extrakt z Pagaštanu typicky obsahuje 16–20% aescínu. Vo väčšine štúdií je použitá dávka 100 – 150 mg aescínu denne. Potenciálne toxické účinky vyšších dávok preto nie sú známe. Preto je najlepšie postupovať podľa odporúčaných pokynov na dávkovanie.

To predstavuje asi 2–3 tablety alebo kapsuly denne. Pre tekuté doplnky neexistuje štandardizované odporúčanie. Ďalšie informácie o dávkovaní sú zvyčajne dostupné na fľašiach s doplnkom.

Záver

Extrakt z Pagaštanu Konského má silné protizápalové vlastnosti a môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal spôsobený chronickou žilovou nedostatočnosťou (CVI). Mohol by prospieť ďalším zdravotným stavom, ako sú hemoroidy a mužská neplodnosť spôsobená opuchnutými žilami. Vďaka protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam je obľúbenou prírodnou liečbou pri rôznych ochoreniach. Extrakt sa všeobecne považuje za bezpečný, má však potenciálne vedľajšie účinky a môže interagovať s určitými liekmi. Pred užitím extraktu sa preto poraďte so svojím lekárom. 
Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X15001003

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8569363/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16644618/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23152216/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29508020/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11302778/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25807442/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25906387/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19579181/

Nápásala Andrea K. 4/05/2021

 • NSK-SD® Nattokináza 2000 FU

 • -15% sada pekné nohy

  Sada Pekné nohy

 • Venoflavin